aA
Vilnius jau pasiruošė švęsti savo gimtadienį: Katedros aikštėje jau „paklota“ scena, visame mieste įsižiebs šviesų festivalis. Sostinės jubiliejaus dienos proga paruošta speciali programa, o Gedimino pilies bokšte – atveriama paroda „Gedimino laiškai: tada ir dabar“. Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė dr. Rūta Kačkutė pristatydama autentiškiausią Vilniaus miesto gimimą liudijantį dokumentą – originalų kunigaikščio Gedimino laiško nuorašą, kuris bus eksponuojamas parodoje „Gedimino laiškai: tada ir dabar“ – sakė, kad tai „pagrindinis Gedimino laiško vienalaikis nuorašas“.

„Kodėl nesakome, kad tai yra Gedimino laiškas? Jo laiškai buvo rašyti ant trapaus pergamento, todėl nėra išlikę. Tačiau Gediminas panaudojo gudrybę, paprašė gavus laišką jį nurašyti, išsiųsti į gretimą miestą, galima sakyti, kad jis vykdė vieną didžiausių komunikacijų [kampanijų]”, – pasvarstė R. Kačkutė.

Dokumentas, liudijantis miesto gimimą?

Būtent šis dokumentas, R. Kačkutė tęsė, buvo saugomas Rygos miesto archyve, jis yra originaliausias, dabar pristatomas čia, Vilniuje.

700 metų gimtadienį sostinė pasitinka Gedimino laiško žodžiais: pristatė šventės programą


„Kodėl sakome, kad tai dokumentas, liudijantis miesto gimimą? Jame net kelis kartus paminėtas Vilnius. Šis dokumentas Gedimino pilies bokšte bus saugomas iki birželio mėnesio, paskui jis turės keliauti atgal į valstybinį Latvijos archyvą Rygoje „pailsėti“ – tokie dokumentai negali būti šviesoje ilgą laiką. Vėliau šitoje vitrinoje bus galima pamatyti kopiją, originalą – iki birželio mėnesio“, – išvysti unikalų dokumentą kvietė R. Kačkutė.

Sveikinimo žodį tardamas Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius sakė, kad šiandien Vilnius išgyvena geriausius savo laikus. „Man atrodo, kad šis laiškas turėtų būti didžiausias įkvėpimas, – sakė R. Šimašius ir linkėjo miestui šimtmečius laikytis Gedimino laiško geno.

„Jame pabrėžiama, kas mes esame laisvi žmonės. Laiške kviečiama visus geros valios žmonės, lankyti Vilnių, o tokių, kurie degina bažnyčias – nenorime. Džiugu, kad su mumis šiandien yra Lvivo meras, o Ukrainos prezidentas, švenčiantis 45-ąjį gimtadienį – mūsų Vilnių pavadino miestu gelbėtoju“, – naujiena pasidalino R. Šimašius.

Rūta Kačkutė
Rūta Kačkutė
© ELTA / Dainius Labutis


Šviesos festivalis tampa tarptautiniu

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Vilniaus Kultūros centro vadovas Paulius Jurgutis pristatydamas Vilniaus šviesų festivalio programą pabrėžė, kad šiandien prasideda jau penktasis festivalis.

„Džiugu, kad šiais metais festivalyje pavyko prikalbinti dalyvauti kūrėjus iš Vokietijos, Ispanijos, Nyderlandų, todėl drąsiai galima sakyti, kad tai tarptautinis festivalis“, – sakė P. Jurgutis ir kvietė švęsti gimtadienį visomis likusios savaitės dienomis, lankytis mieste, senamiestyje.

Remigijus Šimašius
Remigijus Šimašius
© ELTA / Dainius Labutis


700 metų gimtadienį sostinė pasitiks ryškiai

Sostinės gimtadieniui intensyviai ruošiamasi nuo 2021 metų, o visos jubiliejinės programos veiklos kurtos partnerystės principu. 700-ajam Vilniaus gimtadieniui suteiktas UNESCO minėtinos sukakties statusas.

Prie jubiliejaus programų prisijungė per 100 partnerių: viešojo sektoriaus ir nevyriausybinės organizacijos, žinomų festivalių rengėjai, privatūs verslai bei miesto gyventojų bendruomenės. Prie programos jungiasi ir atstovybės užsienyje bei ambasados.

Jubiliejui skirtą programą ir jos komunikaciją jungia žinutė: „Vilnius: 700 metų jaunas“.

Kaip skelbiama pranešime žiniasklaidai, Vilniuje viešės Europos merai, lyderiai bei ekspertai – Vilniaus savivaldybė kartu su „Eurocities“ organizuoja tarptautinę konferenciją „Champion Cities Summit 2023: Champions Think Bold“. „Eurocities“ – tai daugiau kaip 200 miestų tinklas 38 šalyse, į renginį atvyks ir organizacijos prezidentas Dario Nardella.

700 metų gimtadienį sostinė pasitinka Gedimino laiško žodžiais: pristatė šventės programą
© ELTA / Dainius Labutis

Pagrindinės jubiliejaus šventės:

Svarbiausiomis jubiliejaus iškilmių datomis pasirinktos dvi dienos: sausio 25-oji, kai prieš 700 metų Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose, ir liepos 25-oji, minint Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną.

Sausio 25 d. Katedros aikštėje vyksiantis renginys „Laiko portalas. Vilnius: 700 metų jaunas“ pradės jubiliejinį Vilniaus šviesų festivalį bei taps akcentiniu viso sausio mėnesio renginių simboliu.

Liepos 25-ąją, minint Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną, sostinė gimtadienį kvies švęsti muzikos festivalyje „Jaunas, kaip Vilnius“. Vingio parke vyks nemokamas klasikinės bei populiarios šiuolaikinės muzikos koncertas, kuriame dalyvaus gerai žinomi Lietuvos atlikėjai bei kviestinis svečias iš užsienio. 2022 m. pirmą kartą vykęs festivalis sulaukė apie 45 tūkst. žiūrovų.

Vienu svarbiausių jubiliejinės programos akcentų taps ir 7 idėjų konkurso Vilniui laimėtojų projektai, kurie primins miesto praeitį ir dabartį, telks bendruomenę ir paskatins į Lietuvos sostinę pažvelgti dar nematytu kampu. Be to, šie metai paskelbti Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gedimino laiškų metais, todėl jubiliejus įgaus dar didesnę nacionalinę reikšmę.

Idėjų konkursą Vilniui laimėjusius projektus įgyvendins Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT), MO muziejus, menų fabrikas „Loftas“, Lietuvos nacionalinis muziejus, galerija „Meno niša“, viešoji įstaiga „Meno genas“ ir prodiuserinė kompanija „Ulvyds“.

Menų fabrikas „Loftas“ su projektu „Kartą Vilniuje“ kviečia vilniečius ir miesto svečius pasidalinti savo įamžintomis patirtimis sostinėje ir tokiu būdu tapti unikalaus filmo apie Vilnių bendraautoriais.

Lietuvos nacionalinis muziejus su projektu „Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“ paliks muziejines erdves, organizuos edukacinius užsiėmimus ir apie miesto istoriją pasakos naujai.

LNOBT pasitelkę dirbtinį intelektą rekonstruos pirmąją Vilniuje XVII a. atliktą operą.

„Meno genas“ ir Lietuvos ansamblių tinklas tarptautinio garso kompozitorius pakvietė sukurti konkrečioms Vilniaus viešosioms erdvėms skirtus muzikos kūrinius.

Galerija „Meno niša“ sostinės jubiliejaus proga Vilniaus aikštėse, parkuose ir pastatuose pristatys performansų bienalę.

Kino režisierius Donatas Ulvydas ketina pagal Ričardo Gavelio romaną „Vilniaus pokeris“ ne tik kurti filmą, bet inicijuoti ir naujus džiazo, tapybos, skulptūros įvykius.

MO muziejus pristatys masinę instaliaciją, kviečiančią Vilnių pamatyti per „Vilniaus pokerio“ prizmę.

Tai tik dalis nacionalinės programos renginių ir projektų. Jubiliejui skirtas programas rengia ir Vilniaus universitetas, Valdovų rūmai, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos istorijos institutas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir kitos įstaigos.

Sostinės gimtadienio proga Vilniuje planuojama surengti „Liublino ketverto“ istorikų kongresą, Nobelio premijos laureatų diskusiją „Vilnius – UNESCO literatūrinio paveldo miestas“ bei kitus sostinei ir visai šaliai svarbius renginius. Todėl 2023 m. sostinės jubiliejus taps viena pagrindinių priežasčių aplankyti Vilnių.

Gimtadienio proga Vilniuje bus ir daugiau pramogų ir staigmenų, kurias vilniečiams ir miesto svečiams ruošia partneriai, visas naujienas kviečiama sekti puslapyje – www.700vilnius.lt.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Įvertino Aleksandro Puškino muziejaus norą keisti pavadinimą: reikėtų atsižvelgti į kontekstą ir testamentu išreikštą valią (3)

Po to, kai žiniasklaidoje pasirodė informacija apie tai, kad Literatūrinis Aleksandro Puškino...

Nacionaliniame dramos teatre spektaklį „Girti“ pastatęs rusų kilmės režisierius Iwanas Wyrypajevas: negaliu savęs atšaukti (1)

„Jei atšaukimas manęs, kaip turinčio rusų tautybę, gimusio Rusijoje, kuris pats nepasirinko...

Operos ir baleto teatro darbuotojai suorganizavo performansą: mes nesame tik varžtelis (1)

Penktadienio vakarą prie paradinio Operos ir baleto teatro įėjimo buvo suorganizuota dabartinio...

Kultūros tarybos pirmininkė: tyrimas atskleidė, kad didžiausias pandemijos poveikis buvo psichologinis

Lietuvos kultūros tarybos penktadienį pristatytas tyrimas „ COVID-19 pandemijos ir kitų...

Lenkų pianistas kviečia į koncertą karo Ukrainoje aukoms paremti

2023 m. vasario 17 d. 18 val. Lenkijos institutas Vilniuje ir Fondas „Parama lenkams rytuose“...

Top naujienos

Rusai masiškai palieka Kazachstaną (7)

Rusijai paskelbus dalinę rezervistų mobilizaciją, į Kazachstaną atvyko per 400 tūkst. rusų....

Odontologai prabilo apie baisią bėdą: tokios klaidos gali skaudžiai kainuoti (6)

Lietuvoje kas antras vaikas iki trejų jau turi sugedusių dantų, o pasiekus ikimokyklinį amžių,...

Ūkininkai gamina kryžius – pirmadienį planuoja rinktis prie gamyklų ir prekybos tinklų (1)

Ženkliai kritusiomis pieno supirkimo kainomis pasipiktinę ūkininkai sako, kad kilo grėsmė...

Maža indėlių grąža nepatenkintiems žmonėms ekspertė siūlo apsidairyti: yra naudingesnių pasiūlymų

Didiesiems šalyje veikiantiems bankams neskubant mokėti dosnesnių palūkanų už juose laikomus...

Lukas mina 7000 km iki Tanzanijos: savo kelione siekia paskatinti pokyčius

Lukas Paltanavičius su savo kolege Aisha Hassan nuo Olandijos iki Tanzanijos mina dviračiais. Apie...

Eglė Gatelytė

Šaltiniai: Scholzas už uždarų durų dėl Ukrainos nesivaldė (23)

Kai kalbama apie karinę pagalbą Ukrainai , Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir jo biuras...

Karas Ukrainoje. Ukraina pataikė į daugybę svarbių rusų objektų, atrėmė puolimą Bachmute rytą rusų pajėgos atakavo Charkivą

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino priešo vadavietę, raketų sistemą ir...

Justė Arlauskaitė-Jazzu paatviravo apie nėštumą ir staigų gimdymą: gimė mano vaikas, o aš su juo gimiau iš naujo (2)

„Jau seniai norėjau dingti nuo scenos, nes man pasidarė per sunku ant jos būti, todėl, matyt, ir...

Vilniuje su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios, mama maldauja padėti jį rasti

Vilniuje šeštadienį su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios. Nerime gyvenanti...

Skvernelis pripažįsta, kad pensijų kaupimas tapo problema: papunkčiui išvardino, ką reikia taisyti (22)

Esamą pensijų kaupimo II pakopoje tvarką Seimas patvirtino 2018 metais, kai opozicinės Demokratų...