Atskirai kiekvieno atvaizdus piešė ir vaizdavo skirtingų epochų menininkai, tačiau Vilnius iki šiol neturėjo garsiosios poros atvaizdo, nors didžioji jų romantiškos, dramatiškos ir tragiškos istorijos dalis vyko būtent Vilniuje. Tad nuo šiol ne tik turėsime unikalų poros portretą bet ir naują pažintinį maršrutą mėgstantiems Vilnių tyrinėti pėsčiomis.

Žygimantas Augustas, kurio gyslomis tekėjo rusų, vokiečių, ispanų kilmingų šeimų kraujas, mums žinomas ne tik savo skandalingomis vedybomis iš meilės su mažiau kilminga Lietuvos didike Barbora Radvilaite, bet ir didžiule įtaka Vilniaus miesto raidai. Dar jo tėvui, Žygimantui senajam valdant Lenkiją, tapęs Lietuvos Didžiuoju Kunigaikščiu, Vilniuje įkūrė ir išplėtė savo rezidenciją tuo pačiu sudarydamas sąlygas vystytis miesto gerovei, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Žygimanto Augusto dvaro dėka, į Vilnių iš skirtingų Europos valstybių suvažiavo įvairių, tuo metu pažangių sričių amatininkai ir intelektualai, steigėsi pirmosios spaustuvės, stiklių dirbtuvės, buvo statomi renesanso architektūros šedevrai (ypatingai išsiplėtė amatininkų gyvenamas dabartinis Vilniaus miesto Stiklo kvartalas jungiantis Vokiečių, Stiklių, M. Antokolskio, Gaono, Žydų, Rotušės, Dominikonų, Švarco gatves).

Kartu su Žygimantu į Vilnių gyventi persikėlė ir jo asmeninis sekretorius bei juriskonsultas Petras Roizijus (isp. Pedro Ruiz de Moros, 1505 m. Alkanjisas, Ispanija – 1571 m. balandžio 26 d. Vilniuje) – Lietuvos kunigas, poetas, teisinių veikalų autorius.

Gyvendamas Vilniuje Petras lotyniškai parašė ir išleido 5 teisės, poezijos, religijos veikalus.

Įdomu tai, kad tapytoja Miglė Kosinskaitė Žygimanto Augusto prototipu pasirinko Vaidotą, žinomą grupės „The Roop“ atlikėją.

Paveikslo atidengimo ceremonijoje, kuri vyko rugpjūčio 1 d. 00.20, tuo laiku, kai gimė Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas, dalyvavo Stiklo kvartalo verslo ir kultūros bendruomenės nariai, Lenkijos, Italijos, Prancūzijos institutų vadovai, Ukrainos ambasados pirmasis sekretorius Andrej Buriak, Izraelio ambasadorius Yosel Levy ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius su žmona.

Renginyje apsilankė ir kino prodiuserė Teresa Rozanovska, šiuo metu vystanti Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės istorija paremto serialo projektą.

Renginio metu Stiklo kvartalo kūrybingos bendruomenės bendraįkūrėja dizainerė Julija Janus pristatė įvairiausio laikmečio atvaizdų galeriją kurioje vaizduojama karališka pora ir jos romantiška istorija. Šio portreto atsiradimas Stiklo kvartalui ir Vilniui reikšmingas stiprinant Vilniaus romantinį maršrutą pasauliniame darnaus turizmo projekte „Pasaulio paveldo kelionės Europos Sąjungoje“.

Dizainerė Julija Janus kartu su žingsniamačio aplikacijos #Walk15 įkūrėja Vlada Musvydaite sukūrė Barboros Radvilaitės romantinį maršrutą Walk15 aplikacijoje. Trasos ilgis – 6 km. Maršrute išsamiai supažindinama su visomis išlikusiosmis paveldo, istorinėmis ir pramoginėmis Vilniaus vietomis, kuriose randame šios garsios poros pėdsakų. Atsiradus papildomoms pramogoms šia tema, maršrutas bus nuolat pildomas.

Vakaro metu, prieš iškilmingą paveikslo atidengimą, skambėjo Petro Roizijaus, asmeninio Žygimanto Augusto sekretoriaus (Pedro Ruiz de Moros) eilės, skirtos Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Žygimantui Augustui. Eiles skaitė aktorius ir kino prodiuseris Stasys Baltakis. Barboros Radvilaitės meilės istorija suskambo jaunosios poetės Justinos Butkutės eilėmis.

Paveikslą šį savaitgalį galima apžiūrėti rugpjūčio 1–2 d. 12-14 val. Stiklių g. 4, Metraštininko kiemelyje esančioje pirmosios Vilniaus spaustuvės gotikinėje patalpoje. Nespėjusius aplankyti paveikslo šį savaitgalį Stiklo kvartalo bendruomenė visus kultūros tyrinėtojus žada pakviesti į papildomą ekspoziciją nuo rugsėjo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt