aA
„Verslas – sau, menas – sau. Taip negerai. Jie bus sėkmingi tik eidami išvien“, – įsitikinusi 15 metų veiklos sukaktį mininčios galerijos „Meno niša“ vadovė Diana Stomienė. Kultūra ir menas vis dar laikomi vargšais išlaikytiniais, o iš tiesų tai didelė galia, tik ją reikia protingai panaudoti.
Diana Stomienė
© Organizatorių archyvas

Lyg sklaidytum pastarųjų dešimtmečių Vilniaus kroniką – per pokalbį su D. Stomiene, viena meno mugės „ArtVilnius“ sumanytojų, atgyja daugybė atsikuriančios valstybės įvykių, visokia šviesa nutviekstų asmenybių ir veikėjų portretai.

Komunistuojantys buvo kitur

„Galerija man gyvenimo būdas, valdiškai joje nepadirbsi, kitaip – žlugs, – atvirai prabilo „Meno nišos“ vadovė. – Buvo daug jausmų, susitikimų. Apskritai per gyvenimą pasisekė pažinti labai daug įdomių žmonių. Jau vien dėl to verta užsiimti šia veikla.“

D. Stomienė su menais – nuo keturiolikos. Tokia jauna įstojo į Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą, mokyklą su prieškarį siekiančiomis tradicijomis.

Ryškiausiai prisimena pedagogus. „Labiau komunistuojantys tais laikais telkėsi Valstybiniame dailės institute, o gabesni ir progresyvesni dirbo vadinamoje žukynėje“, – pasakojo D. Stomienė.

Pirmajai meninės fotografijos specialistų laidai dėstė Rimantas Dichavičius, Eugenijus Karpavičius ir kiti. Iš to meto dar įsiminė milžiniški studijų krūviai, neleidę švaistyti laiko veltui. Taip pat mokymo praktikos, garsių menininkų lankymas ir, aišku, pokalbiai apie kūrybą, gyvenimą.

Stojamųjų mechanizmą įveikė ne iškart

Į Dailės institutą įstojusi tik trečiuoju mėginimu. „Parengimas buvo nepriekaištingas, bet ne gabumai lėmė – veikė kiti mechanizmai, – užuominomis kalbėjo pašnekovė. – Tarkime, per egzaminą stovi tau už nugaros, jauti, kaip nusižiūrinėja. Tas įstoja, o aš – ne. Vis pritrūkdavo pusės balo.“

1989-aisiais, bundant laisvės siekiams, Diana buvo pakviesta į Dailės instituto grafikos katedrą, dėstė fotografiją. Penkerius metus praleido viena tarp vyrų, stiprių meno asmenybių. Jos vadybiniai gebėjimai pravertė klojant Fotografijos ir medijos meno katedros pagrindus.

Galerijai "Meno niša" 15 metų
Galerijai "Meno niša" 15 metų
© Organizatorių archyvas

Galerija „Tiesos“ redakcijoje

Kai ūgtelėjo vaikai, D. Stomienė vėl ėmėsi veiklos. Radosi proga prie „Lietuvos aido“ dienraščio atidaryti meno galeriją. Mintis apie ją brendo jau senokai.

Tuo metu sostinėje privačias iniciatyvas galėjai suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Savo galeriją buvo atidaręs Stasys Juškus, veikė „Vartai“, galerija „Auksakaliai“.

Sovietinės „Tiesos“ patalpos atrodė baisiai, tačiau sutelkus pastangas 1993-aisiais jose pavyko įrengti gana jaukią „Lietuvos aido“ galeriją. Pradėjo veikti ir kavinė „Pas Erlicką“.

„Kavinę taip pat sumanėme mes. Ji davė pajamų, tad bendrovei nereikėjo išlaikyti galerijos“, – teigė D. Stomienė.

Pirmoji galerijos paroda – „Grupės 24“ darbai – buvo labai sėkminga. „Vėliau ten pavyko surengti ir pirmąją autorinę tapytojo Vilmanto Marcinkevičiaus, tada dar Vilniaus dailės akademijos auklėtinio, parodą“, – prisiminė pašnekovė.

Kaip diena ir naktis

Septynerius metus D. Stomienė atidavė Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) galerijai „Arka“. Privati ir valstybinė sferos skyrėsi kaip diena ir naktis. Reikalauta ir pinigų uždirbti, ir kokybės laikytis.

„Žinybinėje institucijoje dirbti sunku. Daug žmonių sprendžia tavo likimą, kišasi į veiklą, darbus“, – patirtimi dalijosi Diana.

Vis dėlto pavyko suburti gerą komandą. Prisidėjo kuratorė Ieva Kuizinienė, dailininkė Marytė Gurevičienė.

Iniciatyvių moterų pastangomis „Arkoje“ buvo atidaryta čekų fotografijos legendos Josefo Sudeko paroda – pirmoji visame regione. Jų nuopelnu galerijos įžymybių sąraše dabar yra ir Carlo Carra, ir Nobelio premijos laureatas Guenteris Grassas, pats atidaręs savo parodą.

Suprantama, ir priekaištų teko išklausyti – esą, per mažai dėmesio skiria LDS nariams. O reakcijų į konceptualių skulptūrų ir instaliacijų parodą, ypač į smagų Dariaus Basčio garsiai plerpiantį smaluotą velniuką ant motociklo, būta tokių audringų, kad D. Stomienė vos ne vos išsilaikė vadovės kėdėje.

„Dar ir dabar tokie menai kelia nemažą nuostabą, o prieš 20 metų žiūrovai patyrė tikrą šoką“, – juokėsi ji.

Galerijai "Meno niša" 15 metų
Galerijai "Meno niša" 15 metų
© Organizatorių archyvas

Merijos šturmas

Situacija „nei laisvi, nei išlaikomi“ išsisprendė. „Laikas eina, reikia atsirišti rankas, daryti tai, ką nori ir sugebi. Reikia augti“, – pabrėžė D. Stomienė. Ji nutarė atidaryti nuosavą galeriją.

Savivaldybė kaip tik rengė specialią programą, amatininkams, meno dirbtuvėms, galerijoms leido nemokamai įsikurti senamiestyje.

„Būtumėt matę, kokia jėga su galerininke M. Gurevičiene šturmavome tuometę savivaldybės vadovybę. Dabar jau taip nedrįsčiau“, – juokėsi D. Stomienė.

Interesantėmis patikėjo, skyrė patalpas Jono Basanavičiaus gatvėje. Taip 2002 metais prasidėjo Auksakalių gildijos galerijos „Meno niša“ istorija.

Įstaiga be meno – bunkeris

Saitai su Vilniaus merija išliko tvirti. 2005-aisiais atidarant naują merijos pastatą, jo erdvėse visą savaitgalį šeimininkavo menininkai. Šimtatūkstantinis lankytojų dėmesys, pasak projekto rengėjos, atskleidė tai, ką nekartą patvirtino pasaulio praktika: menas tokiems objektams kuria pridedamąją vertę.

„Mūsų verslo organizacijos to dar nesuvokia. Kultūra ir menas laikomi vargšais išlaikytiniais, o iš tiesų tai didelė galia, ją galima protingai panaudoti, – pabrėžė D. Stomienė. – Matau tuos įstaigų kabinetus, kuriuose vyksta derybiniai susitikimai. Ant sienos nė vieno kūrinio – lyg bunkeris. Net stresas ima, kai nėra kur akių paganyti. Esu įsitikinusi, kad meninėje aplinkoje derybos vyktų žymiai sėkmingiau.“

Šnipai gerąja prasme

Nedidukė galerija „Meno niša“ davė pradžią renginiui, be kurio jau neįsivaizduojamas Lietuvos meninio gyvenimo kalendorius: „ArtVilnius“.

„Užsienio svečiai negali patikėti, kad meno mugė prasidėjo tokioje mažoje erdvėje. Nesakome jiems, jog ją rengia vos keli žmonės. Antraip nepasitikėtų mumis, būgštautų, kad nepatempsime“, – nusišypsojo D. Stomienė.

10 metų buvo dirbama galerijos vardui. Dabar svarbiausia puoselėti „ArtVilnių“ ir tinkamai pristatyti Lietuvos kūrėjus užsienio meno mugėse.

„Esame šnipai gerąja prasme. Stebime mugių naujoves, kaip prisistato rėmėjai, galerijos. Orientuojamės ne tik į pardavimus, bet stengiamės atkreipti kolekcininkų ir kuratorių dėmesį“, – teigė D. Stomienė.

Šiemet „Meno niša“ pabuvojo Briuselio, „ArtVilniaus“, Berlyno, Vienos ir Paryžiaus mugėse. Norėtųsi aplankyti daugiau, tačiau stinga lėšų. Tarkime, Berlyno „Positions“ erdvių nuoma kainuoja nuo 6 tūkst. eurų, o „Viennacontemporay“ – apie 10 tūkst. eurų.

Čia jau – Vakarai

D. Stomienė teigė pasigendanti didesnio valstybės dėmesio privačioms galerijoms. „Trūksta mecenatų, labai mažai kūrinių nuperka muziejai. Per 15 metų joks valstybinis muziejus iš mūsų neįsigijo nė vieno kūrinio“, – pabrėžė galerijos vadovė.

Pamini tik Danguolę ir Viktorą Butkus, MO muziejaus steigėjus. „Per sunkmetį jie kaupė kolekciją pirko ir iš galerijų. Čia jau – Vakarai. Nežinau, ar yra bent viena gerai veikianti galerija, iš kurios jie neįsigijo darbų. O valstybė į meną neinvestavo“, – pabrėžė D. Stomienė.

Klausiama, ko linkėtų „Meno nišai“ ateityje, atsakė: „Išlikti, įsitvirtinti užsienio mugėse ir patekti į pasaulinę rinką. Norėčiau, kad galerija niekada neužsidarytų ir jos veiklą tęstų jauni žmonės“.

Šventinio vakaro akimirkos:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvė Daina Opolskaitė – tarp keturiolikos ES literatūros premijos laureatų

Lietuvos rašytoja Daina Opolskaitė trečiadienį tapo viena iš keturiolikos rašytojų,...

Nacionalinis operos ir baleto teatras pristatė, ką ruošia 100-ajam sezonui (1)

Jubiliejiniam, šimtajam sezonui besirengiantis Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (...

Premjerai besiruošiantis Paulius Markevičius: kartais man atrodo, kad visas gyvenimas yra apsimetinėjimas

Spektaklio „12 gramų į šiaurę“ kūrėjų pažadas ambicingas – nestandartiškai pažvelgti...

Specialiai DELFI iš Kanų: siaubo filmas su Willemu Dafoe ir Robertu Pattinsonu (5)

Kanų paralelinėje sekcijoje „Dvi režisierių savaitės“ buvo pristatytas filmas „Švyturys“...

Mirė tarptautiniu mastu pripažintas Kenijos rašytojas Binyavanga Wainaina

Būdamas 48 metų amžiaus, po trumpos ligos mirė tarptautiniu mastu pripažintas, apdovanojimų...

Top naujienos

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (16)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...

Svečiuose pas Pablo Eskobaro brolį: buvau atsakingas už visus kartelio pinigus

Visų laikų žiauriausias ir galingiausias narkotikų prekeivis Pablo Eskobaras buvo nušautas, jo...

Milijardinis atokvėpis: Amerikos superturtuoliai vis rečiau sulaukia Mokesčių inspekcijos skambučių

Tikimybė, kad žmonėms, uždirbantiems per metus mažiausiai dešimt milijonų JAV dolerių, bus...

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (238)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fotografavo vėžiu sergančias mamas su vaikais: buvau šokiruota, kiek moterų kasdien yra diagnozuojama ši liga (22)

Amerikoje gyvenanti žinoma lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes neseniai pristatė visiškai...

Paviešinus Archie gimimo liudijimą paaiškėjo, jog Meghan Markle oficialus titulas – visai ne Sasekso kunigaikštienė

Kas yra Meghan Markle ? Tai klausimas, jau kelis metus kankinantis ne vieną akylą britų...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (155)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Po rekordinių karščių – staigios permainos: Lietuvoje siautės vėjas, trankysis perkūnija (7)

Vieni džiaugiasi rekordiškai šiltomis dienomis, kiti pergyvena dėl ilgai besitęsiančių sausų...

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (187)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Adomaitis ragino pamiršti rezultatą, Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ (8)

Vilniaus „Ryto“ komandos vyriausiasis treners Dainius Adomaitis po pirmųjų „Betsafe-LKL“...