Jau septynis sezonus iš eilės į atkrintamąsias varžybas nepatekusi Arizonos valstijos komanda šiais metais net ir optimistiškiausiose prognozėse šią seriją pratęs iki aštuonerių sausros metų. Nepaisant ekipos amžiaus vidurkį keliančių veteranų Tysono Chandlerio ir Jaredo Dudley išsaugojimo, „Suns“ artėjančiame sezone ir vėl bus viena jauniausių visos lygos komandų.

Nors pastaraisiais metais Finikso klubas murkdosi Vakarų konferencijos dugne, dykumoje įsikūrusi organizacija istoriškai yra vienas iš sėkmingiausių NBA klubų. Nors „Suns“ niekada netapo NBA čempionais ir tik du kartus nukeliavo iki lygos superfinalo, pagal per visą istoriją pasiektą pergalų ir pralaimėjimų santykį žengia ketvirtoje vietoje, nusileisdami tik „Spurs“, „Lakers“ ir „Celtics“ ekipoms.

Istoriškai sėkmingas žaidimas lėmė, jog tris Top-5 naujokų biržos šaukimus per penkerių metų laikotarpį klubas turėjo tik du kartus savo istorijoje – 1973-1977 ir 2013-2017 metais. Paradoksalu ir tai, jog nors anuomet tokiu būdu „Suns“ pasistatė pergalingos komandos pamatus, dabartiniame komandos periode svarbiausią vaidmenį vaidina žemesniais šaukimais biržose pasirinkti krepšininkai.

Iš per pastaruosius penkerius metus pašauktų žaidėjų Finikse svarbiais rotacijos krepšininkais sugebėjo tapti tik Devinas Bookeris (2015, #13), T. J. Warrenas (2014, #14) ir Tyleris Ulisas (2016, #34). Tokią galimybę turės ir šių metų ketvirtasis pasirinkimas Joshas Jacksonas, tačiau vasarą jokio susidomėjimo laisvųjų agentų rinkoje nesulaukęs ukrainietis Aleksas Lenas (2013, #5) ir kol kas stipriai nuviliantis kroatas Draganas Benderis (2016, #4) kol kas komandoje atlieka antraeilius vaidmenis.

Įdomu ir tai, jog „Suns“ yra turbūt nesėkmingiausiai Europos krepšininkus naujokų biržose besirenkanti NBA ekipa. Per visą klubo istoriją atliktų europiečių šaukimų sąrašas toli gražu ne įspūdingas: Georgijus Gluškovas, Milošas Babičius, Jake'as Tsakalidis, Žarko Čabarkapa, Marcinas Gortatas, Sergio Rodriguezas (niekada nežaidė už „Suns“), Rudy Fernandezas (nežaidė už „Suns“), Emiras Preldžičius, Nemanja Nedovičius, Bogdanas Bodanovičius (atiduotas „Kings“) ir jau minėtieji Lenas bei Benderis.
Georgijus Gluškovas

Visgi jaunasis komandos branduolys teikia vilčių Finikso organizacijai ir jos gerbėjams, tačiau klubo generalinis vadybininkas Ryanas McDonough ragina sirgalius apsišarvuoti kantrybe ir komandos progresą vertinti ne pergalių skaičiumi, o talentingųjų krepšininkų tobulėjimo kontekste.

Nepasikeitusi sudėtis lemia nepasikeitusius lūkesčius

Kaip jau teko minėti, „Suns“ artėjančiame sezone nepretenduos į atkrintamąsias varžybas ir, tikėtina, neatliks jokių į šio sezono pergales orientuotų pokyčių. Priešingai, T. Chandlerį, J. Dudley ir geriausią karjeros sezoną pernai sužaidusį Ericą Bledsoe savo gretose turinti komanda gali rimtai svarstyti šių veteranų išsiuntimą iš Arizonos, siekiant gauti jaunų krepšininkų ir/ar ateities naujokų biržų šaukimų.

Atletiškasis J. Jacksonas šiandien laikomas itin perspektyviu žaidėju gynybos atžvilgiu, tačiau nerimo kelia nestabilus krašto puolėjo metimas iš tolimesnių distancijų. Efektyviai link krepšio veržtis sugebantis krepšininkas pernai Kanzaso universitete rinko po daugiau nei 16 taškų per rungtynes, bet šiais metais puolimo ašies rolę užleis E. Bledsoe ir D. Bookeriui, viso sezono metu skirdamas maksimalų dėmesį metimo technikos lavinimui.
Joshas Jacksonas

Be šio naujoko pasirinkimo šių metų biržoje „Suns“ pasipildė iš „Grizzlies“ mainų būdu atvykusiu snaiperiu Troy'umi Danielsu, komandoje užimsiančiu Leandro Barbosos vietą, ir būriu treniruočių stovykloje dėl vietos galutinėje komandos sudėtyje kovosiančių žaidėjų.

Vienas iš jų – pernai Eurolygoje įsitvirtinti nesugebėjęs kanadietis Anthony Bennettas. Nors kai 2013-ųjų metų biržos pirmasis šaukimas buvo atleistas iš absoliučių autsaiderių Bruklino „Nets“ gretų atrodė, jog jo NBA karjera jau baigta, Finikso klubas nusprendė suteikti lūkesčių nepasiteisinusiam krepšininkui dar vieną „paskutinį“ šansą.

Praėjusiame sezone 24 pergales iškovoję „Suns“ ryškiai sustiprėjusioje Vakarų konferencijoje susidurs su dar rimtesniais iššūkiais, nei iki šiol, tačiau lygos ekspertai prognozuoja atkaklų mūšį dėl paskutiniųjų konferencijos vietų tarp Finikso krepšininkų, Sakramento „Kings“ ir Los Andželo „Lakers“.

Sunku įvardinti vieną konkretų aspektą, kuris lėmė tokius silpnus rezultatus ir pesimistiškas prognozes. Pernai „Suns“ puolimas buvo 22-as, o gynyba – 28-a tarp trisdešimties lygos komandų. Arizonos valstijos klubui reikia gerinti visus įmanomus žaidimo aspektus, o pagrindiniu galimo progreso šaltiniu liks jaunųjų krepšininkų tobulėjimo kelias.

Slidžioje situacijoje sezoną pradeda vyriausiasis treneris Earlas Watsonas. Dabartinį „Knicks“ strategą Jeffą Hornaceką pakeitęs specialistas Finikse pirmą kartą savo karjeroje eina tokio statuso pareigas ir žaidybinio progreso stoka gali paskatinti valdybą priimti griežtus sprendimus dėl buvusio įžaidėjo ateities.
Earlas Watsonas ir Tyleris Ulisas

Pagrindiniais vilties spinduliais Arizonos valstijos krepšinio gerbėjų širdyse ir toliau liks triuškinančiais dėjimais varžovų krepšius drebinantis Marquese'as Chrissas ir pernai Bostone net 70 taškų per rungtynes sumetęs D. Bookeris.

Be šių krepšininkų ir universaliojo E. Bledsoe žaidimo „Suns“ neturi daug iš šalies komandos sezoną stebėsiantiems žiūrovams entuziazmą sukelti galinčių žaidėjų ar žaidimo aspektų. Jei Filadelfijos „76ers” pastarųjų sezonų šūkiu tapo „Procesas“, Finikso klubas gerbėjus ramina vienu žodžiu – „Kantrybė“.

Šioje serijoje taip pat skaitykite:

Atsijauninusių „Hawks“ sezono tikslas – L. Dončičius?
Ar K. Irvingu ir G. Haywardu pasipildę „Celtics“ gali pasiekti daugiau negu pernai?
Perspektyvūs žaidėjai ir patrauklus krepšinis – „Nets“ bando atsispirti nuo lygos dugno
Paskutinis D. Howardo šansas: ar Supermenas ištrauks „Hornets“ iš vidutiniokų liūno?
Sėkmingos „Bulls“ pastangos tapti blogiausia NBA komanda
D. Nowitzki eros pabaigai besiruošiantys „Mavericks“ turi naują klubo veidą
Lietuviškasis „Nuggets“ klubas: komplektacijos klaidos, bręstančios žvaigždės ir neribotas potencialas
Naujų namų duris atveriantys „Pistons“ laukia jaunųjų krepšininkų progreso
Puolimo genijų vedami „Rockets“ sau kelia aukščiausius tikslus
Kas ves į priekį sudėtį išdraskiusius „Pacers“?
Skaudžias netektis „Clippers“ sugebėjo paversti maloniais netikėtumais
Jauną branduolį surinkusių „Lakers“ stovykloje – seniai nematytas optimizmas
Varžovams skaičiuojant nuostolius „Heat“ ruošiasi agresyviam šturmui
Evoliucionuojantys „Grizzlies“ artėja prie modernaus krepšinio filosofijos
Tamsusis NBA arkliukas: graikų antžmogio vedami „Bucks“
„Timberwolves“ sudėtis – geriausia klubo istorijoje, bet ar to pakaks sugrįžimui į lygos elitą?
Maištininkai, vaikštantys skustuvo ašmenimis – svarbiausias sezonas „Pelicans“ istorijoje
Ilgai lauktas naujos „Knicks“ eros startas
Jauni, energingi ir pasimetę – užsitęsusi Orlando „Magic“ identiteto krizė
Ar galime „Thunder“ laikyti rimtais pretendentais į NBA čempionų titulą?
Slidžios, bet intriguojančios „76ers“ supertalentų perspektyvos