aA
2013-ųjų sausį Mindaugas Balčiūnas su antrankiais buvo išvestas iš namų ir dešimt parų praleido areštinėje. Po septynerių metų prokurorų kaltinimai subliūško, ir jis buvo visiškai išteisintas. 2013-ųjų spalį M. Balčiūnas paliko Lietuvos krepšinio federaciją (LKF), neatlaikęs tuomečio rinktinės stratego Jono Kazlausko spaudimo. Dabar 44-erių biržietis antrą kartą mėgins įbristi į tą pačią upę.
Mindaugas Balčiūnas
Mindaugas Balčiūnas
© DELFI montažas

Po darbo Lietuvos sporto universitete ir įvairių švietimo bei sveikatinimo projektų – posūkis 180 laipsnių kampu.

„Federacija yra viso krepšinio lokomotyvas. Nesijaučiu nei pavargęs, nei pasenęs, turiu daug energijos, aktyviai analizuoju krepšinio vystymo tendencijas, matau daug perspektyvų, kaip išnaudoti Lietuvos krepšinio vardą užsienyje“, – norą po visų patirtų rūpesčių vėl pasibelsti į LKF duris aiškina M. Balčiūnas.

Šešerius metus LKF generalinio sekretoriaus pareigas ėjusiam vadybininkui grįžti į postą siūlo federacijos prezidento rinkimuose dalyvausiantis buvęs jo dėstytojas Vydas Gedvilas.

Prieš tai, kai 2007-aisiais pakviestas tuomečio LKF prezidento Vlado Garasto pakeitė Saulių Samulevičių, M. Balčiūnas analogiškas pareigas ėjo Lietuvos krepšinio trenerių asociacijoje.

Būtent pastaroji dabar kelia jai vadovaujančio buvusio Seimo pirmininko V. Gedvilo kandidatūrą.

Situacija man išeinant iš federacijos buvo puiki. Nežinau, kokią rastume dabar, bet 2012 metais mes net atsisakėme valstybės paramos, nes patys tuomet turėjome 12 milijonų.
Mindaugas Balčiūnas

Papildomų atspalvių rudens rinkimams pridės pretendentų praeitis, kurioje keliai kryžiavosi ir skyrėsi ne itin maloniomis aplinkybėmis.

Robertas Javtokas LKF viceprezidentu norėtų matyti J. Kazlauską. Tą patį, kuris viešais pareiškimais ir ultimatumais prieš aštuonerius metus išstūmė iš federacijos M. Balčiūną.

Už Ramūno Butauto nugaros – dabartinė LKF vadovybė ir kurį laiką kartu su M. Balčiūnu dirbęs, bet vėliau pats jį generalinio sekretoriaus pareigose pakeitęs Mindaugas Špokas.

Su pastaruoju bei LKF sporto direktoriumi R. Butautu pernai viešai susikirto ir V. Gedvilas – ginčas kilo dėl federacijos pirštos trenerių licencijavimo tvarkos.

Be to, 1997-aisiais su Lietuvos moterų rinktine Europos čempionu tapęs 62-ejų kandidatas teigia buvęs „sunervintas“ abejingos LKF vadovų reakcijos į jo pernai pasiūlytą moterų krepšinio gaivinimo planą.

Vis dėlto tiek V. Gedvilas, tiek M. Balčiūnas teigia į rinkimus einantys ne kumščiais mosuoti.

„Nenoriu negatyvo, dabartinė krepšinio situacija – visiems žinoma, ir visi gali patys įvertinti. Mums svarbiau pabrėžti, ką darysime kitaip, jei būsime išrinkti“, – sakė V. Gedvilas.

O ką ir kaip pabrėžti – pirmiausia jau M. Balčiūno prerogatyva.

Veikiausiai būtent jo iniciatyva V. Gedvilas vienintelis iš kandidatų turi specialiai LKF rinkimams sukurtą interneto svetainę. Turi ir kelių šimtų egzempliorių tiražu išleistą brošiūrą, kurioje pristatoma artimiausių ketverių metų LKF veiklos strategija. Ją tandemas ketina platinti artimiausiais mėnesiais aplankydamas federacijos narius visose 60 šalies savivaldybių.

V. Gedvilo ir M. Balčiūno strategijoje keletas punktų tiesiogiai disonuoja su dabartine LKF politika.

Siūloma panaikinti prieš ketverius metus įvestus mokesčius Moksleivių krepšinio lygos (MKL) žaidėjams, atkurti trenerių premijavimo programas ir prarastą kai kurių organizacijų – pavyzdžiui, Moterų lygos – autonomiją.

„Iki 2014-2015 metų Lietuvos krepšinio sistema buvo visiškai decentralizuota. Visame pasaulyje tokių modelių buvo tik du – mūsų ir JAV. Tokia struktūra susiformavo natūraliai, nes buvo daug stiprių asmenybių, ir tai užtikrino priimamų sprendimų kokybę. Būtų prasminga atkurti moksleivių, moterų lygų savivaldą, sumažinti LKF administracijos galią, įtraukti daugiau narių į vykdomąjį komitetą“, – vardijo M. Balčiūnas.

Jis taip pat akcentuoja Lietuvos krepšinio kaip prekės ženklo globalų komercinį potencialą, kuris dabar esą neišnaudojamas.

Strategijoje numatoma rengti krepšinio vystymo projektus kituose žemynuose, kurti krepšinio inovacijų centrą ir interneto televiziją, o taip pat teikti investicines paslaugas profesionaliems krepšininkams, panašias į NBA pensijų programą.

M. Balčiūno teigimu, jo darbo LKF laikais federacijos ekonominė būklė buvo „stipriausia istorijoje“.

2007-aisiais likvidavus kritikos sulaukdavusį Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės rėmimo fondą, LKF išties nevengė stambių finansinių projektų – pirko vardinį kvietimą į 2010-ųjų pasaulio pirmenybes, kuriose iškovota bronza, surengė 2011-ųjų Europos čempionatą, kuriame pirmą kartą dalyvavo 24 komandos.

„Išeidamas palikau 5 mln. litų banke ir sutartis, kurios dar dabar galioja. Palikau finansiškai stabilią organizaciją. Ne aš ją sukūriau, bet situacija man išeinant buvo puiki. Nežinau, kokią rastume dabar, bet 2012 metais mes net atsisakėme valstybės paramos, nes patys tuomet turėjome 12 milijonų“, – dėstė buvęs generalinis sekretorius, kuris buvo kaltinamas suklastojęs dokumentus, susijusius su 2011 metų čempionato dalyvius priėmusio Panevėžio viešbučio rekonstrukcija.

Įdomu, jog jo ir V. Gedvilo parengtoje strategijoje nė žodžiu neužsimenama apie uždavinius tarptautinėje arenoje.

Nors užsienio politikos klausimai kadaise M. Balčiūno darbotvarkėje būdavo net ryškiau apibrėžti nei vietinės aktualijos.

Kuomet praėjusio dešimtmečio pradžioje Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) nusprendė centralizuoti krepšinio valdymą, M. Balčiūnas buvo vienas aktyviausių partizanų Europos padalinio („FIBA Europe“) nepriklausomybės kare.

Ir po ilgų politinių bei teisinių peripetijų jį pralaimėjo.

„Taip, buvome labai aktyviai užsiėmę tarptautiniais reikalais. Nesakau, kad tos problemos dabar nebeaktualios. Nelabai kas pasikeitė – kaip davė FIBA prieš dešimt metų po 50 tūkstančių eurų nacionalinių federacijų projektams, taip ir tebeduoda.

Tiesiai kalbant, FIBA neauga, pralaimėjo kovą dėl klubinio krepšinio Europoje. Dabar nebent pati Eurolyga neišaugs tiek, kiek galėtų. Paatvirausiu, vyksta rimtos diskusijos: NBA domisi galimybe įsigyti Eurolygą. O su NBA FIBA turi jau visai kitokius santykius.

Žinoma, geriausia būtų visiems susivienyti – Europoje galima būtų sukurti labai stiprų produktą, jei ne tas susiskaldymas. Lietuva galėtų ir privalėtų inicijuoti tokius pokalbius bei pokyčius“, – mintimis dalinosi M. Balčiūnas.

Bet kol kas, jo žodžiais, „Kupiškis ir Šakiai yra didesnis prioritetas nei Roma ir Berlynas“.

O 135 LKF nariams – lygoms, klubams, sporto mokykloms, šakinėms ir regioninėms asociacijoms – prioritetus reikės dėliotis renkantis tarp trijų kandidatūrų. Tiesa, teoriškai jų dar gali padaugėti, nes iškelti kandidatus į LKF prezidentus leidžiama iki liepos 23 d. Rinkimai numatyti rugsėjo 7 d.

Nuo nepriklausomybės atkūrimo LKF vadovavo keturi prezidentai: Stanislovas Stonkus (1991-1994 m.), Algimantas Pavilonis (1995-2002 m.), V. Garastas (2003-2011 m.) ir jį pakeitęs Arvydas Sabonis, kurio antroji bei paskutinė kadencija pernai atidėjus Tokijo olimpines žaidynes buvo pratęsta metams.

Krepsinis.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Jasikevičius po lengvos pergalės gyrė ne tik Jokubaitį, bet ir Zdovcą (3)

„Barcelonai“ su Kauno „Žalgiriu“ nesužaidus nė keturių minučių Šarūnas Jasikevičius...

Apmaudžiau nebūna: „Monaco“ su Motiejūnu krito po varžovų metimo iš aikštės vidurio (2)

Itin apmaudų pralaimėjimą Eurolygoje patyrė „Monaco“ (5/7) klubas su Donatu Motiejūnu....

Anapilin iškeliavo krepšininkas ir treneris Mindaugas Budzinauskas (20)

Lapkričio 26-osios vakarą mirė buvęs krepšininkas ir treneris Mindaugas Budzinauskas . Jam...

Po pirmosios pergalės – skaudi procedūra: į Čekiją rinktinė keliaus sumažėjusi (5)

Lietuvos rinktinės vairininkas Kazys Maksvytis iš karto po mačo su Bulgarija atsisveikino su...

Savo balso nebepažinęs Maksvytis braukė prakaitą: net nepavyko išeiti į Klaipėdą pasivaikščioti (7)

25:0 – tokiu spurtu po padrikos rungtynių pradžios raumenis pramankštinusi Lietuvos rinktinė...

Top naujienos

D+Kalbino Daiva Žeimytė-Bilienė, parengė Laura Tarandaitė

Dulkys apie interpeliaciją: pirmas žmogus, kuriam nunešiau savo planą, buvo šalies prezidentas siūlo galvoti apie kitokias gydymo paslaugų kainas

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neskuba atsakyti į Seimo opozicijos pasirašytą...

D+Aistė Žebrauskienė

3 investavimo pamokos pagal Mauricą: kokių kvailysčių nedaryti ir kaip gauti didžiausią grąžą

„Jeigu mes tiek taupytume ir taip investuotume kaip Švedija, tai galėtume pasikelti savo...

Jasikevičius po lengvos pergalės gyrė ne tik Jokubaitį, bet ir Zdovcą (3)

„Barcelonai“ su Kauno „Žalgiriu“ nesužaidus nė keturių minučių Šarūnas Jasikevičius...

Savaitgalį – žiemiškai orai: kai kur smarkiai snigs

Į šalį atslinkęs pietinis ciklonas atneš orų permainas ir žiemišką nuotaiką.

Šaro „Barca“ parodė klasę – „Žalgiriui“ leido kvėpuoti tik pusę kėlinio (237)

Penktadienio vakarą „Palau Blaugrana“ arenoje vykusiose Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse turnyro...

Mokslininkai skubiai imasi naujojo COVID-19 varianto: tokios perdavimo spartos nebuvo nuo pat pandemijos pradžios baiminamasi, kad omikron „atims karūną“ iš delta atmainos (149)

Pietų Afrikos mokslininkai stengiasi žaibiškai išsiaiškinti, kaip greitai gali plisti naujojo...

Savo balso nebepažinęs Maksvytis braukė prakaitą: net nepavyko išeiti į Klaipėdą pasivaikščioti (7)

25:0 – tokiu spurtu po padrikos rungtynių pradžios raumenis pramankštinusi Lietuvos rinktinė...

D+Jurga Grigienė

Steve'ą Jobsą gydęs gydytojas apie galimybes įveikti vėžį: kai kurie jo patarimai dėl gyvensenos, mitybos ir papildų gali šokiruoti (1)

Medicinos ir inžinerijos profesorius, daktaras Davidas B. Agusas, dėstantis Pietų Kalifornijos...

Po pirmosios pergalės – skaudi procedūra: į Čekiją rinktinė keliaus sumažėjusi (5)

Lietuvos rinktinės vairininkas Kazys Maksvytis iš karto po mačo su Bulgarija atsisveikino su...

Imunologas Strioga apie naująją koronaviruso atmainą: gali kilti nauja pandemijos banga (73)

Imunologas Marius Strioga paaiškino, kodėl naujoji koronaviruso atmaina , jau gavusi omikron...