Vienintelis krepšinio analitikos įrankis Lietuvoje

M. Stumbras prieš keletą metų studijavo finansus ISM Vadybos ir ekonomikos universitete ir nenumanė, kad dar studijoms nepasibaigus nuspręs karjerą sukti visai ne finansų kryptimi. Tikram krepšinio fanui lemiamas buvo pokalbis su krepšinio analitiku Tomu Balčėčiu, dirbančiu Amerikoje. Jis mestelėjo mintį, kad žmogus, kuriam patinka skaičiai, analizė ir krepšinis, galėtų pagalvoti apie krepšinio analitiko darbą, rašoma ISM pranešime.

„Man tarsi akys atsivėrė. Prieš tai nepagalvojau apie tokią specialybę, bet po pokalbio su Tomu apėmė tikriausias užsidegimas – noriu dirbti krepšinio analitiku. Netgi susiformavau galutinį tikslą, kad sieksiu pozicijos NBA. Tačiau į tokias pozicijas pretenduoja po 200-300 žmonių į vieną vietą, todėl žvelgiau realistiškai ir suvokiau, kad reikia žengti žingsnis po žingsnio, tai reiškia – pirmiausia kreiptis į Lietuvos komandas.“

Situacija buvo nepavydėtina. Klubui patiko, ką aš darau, tačiau, matyt, abejojo, kiek tai bus naudinga, ar verta investuoti.
Mykolas Stumbras

M. Stumbras vieną po kito sau brėžė ambicingus tikslus. Vienas jų – sukurti savo analitikos įrankį, kurį galėtų pasiūlyti krepšinio klubams. Anot pašnekovo, siekiant tikslų didelė parama yra ir supanti bendruomenė. Jis pasakoja, kad mokėsi tarp labai stiprių bendrakursių. Ne vienas iš kurso draugų turėjo tokius aukštus mokslų rezultatus, kad privačiame universitete studijavo nemokamai.

Anot Mykolo, kurse susidarė labai sveika konkurencija, noras padaryti geriau už kitus, gauti geresnį pažymį. Susiformavo įprotis viską daryti atsidavus 100 procentų. Šis įprotis neapleido ir išvykus mokytis pagal ISM dvigubo diplomo programą Norvegijos universitete. Įsikūręs šioje Šiaurės šalyje, M. Stumbras greitai pamatė, kad po studijų lieka pakankamai laiko sumanyto krepšinio įrankio vystymui.

Panašūs įrankiai jau veikė Amerikoje, tačiau Europoje, taigi ir Lietuvoje, jų nebuvo. Įrankis leidžia apskaičiuoti komandos puolimo ir gynybos reitingus, parodančius, kiek žaidėjas aikštelėje yra efektyvus. Taip pat M. Stumbras gali pateikti žaidėjų pataikymo procentą, parodyti, kiek žaidėjas atakų užbaigia ir taip išskaičiuoti, kuris yra efektyviausias.

„Kita mano įrankio dalis – „On“ ir „Off“ statistika. Tai rodo, kaip keičiasi komandos žaidimas su tam tikru žaidėju aikštėje. Pavyzdžiui, kaip „Žalgiris“ atrodo žaidžiant Edgarui Ulanovui. Ar ekipa geriau puola, ar geriau ginasi. Tai leidžia treneriams įvertinti žaidimą kitu kampu, ypač gynybą, nes ji labai sunkiai pamatuojama skaičiais“, – apie įrankį pasakoja Mykolas.

Kaip prasibrauti į krepšinio pasaulį?

„Patekti į krepšinio pasaulį yra labai sunku, tačiau iš jo išeiti – dar sunkiau“, – Mykolui yra sakęs krepšinio analitikas T. Balčėtis. Vaikinas labai greitai tai pajuto savo kailiu. Sugrįžęs į Lietuvą iš Norvegijos, M. Stumbras nieko nelaukęs pradėjo bendravimą su krepšinio klubais. Iš pradžių kreipėsi į Vilniaus „Ryto“ klubą, bet greitai suprato, kad vienintelė komanda, kuri gali sau leisti samdyti krepšinio analitiką, yra Kauno „Žalgiris“.

„1,5 metų – tiek truko mano krepšinio analitikos įrankio kūrimas. O į Kauno „Žalgirį“ bandžiau patekti 9 mėnesius. Pamenu, kaip visą vasarą skambindavau maždaug kas dvi savaites su klausimu, ar gausiu krepšinio analitiko darbą. Situacija buvo nepavydėtina. Klubui patiko, ką aš darau, tačiau, matyt, abejojo, kiek tai bus naudinga, ar verta investuoti. Niekas man nepasakė „ne“, tačiau ir atsakymo „taip“ nesulaukiau“, – prisimena M. Stumbras.

Mykolas negalvojo sudėti rankų, jis ieškojo kito kelio. Vaikino darbą ypač įvertino sporto žurnalistai, kurie jo analitika ėmė remtis savo darbuose, o M. Stumbro pavardė ir jo skaičiai vis sušmėžuodavo spaudoje.

„Tie straipsniai padėjo man praverti krepšinio pasaulio duris“, – įsitikinęs vaikinas.

Sutartis Roberto Javtoko automobilyje

Kol M. Stumbras laukė atsakymo iš „Žalgirio“, artėjo studijų pabaiga, taigi laukė ir baigiamojo bakalaurinio darbo rašymas. ISM universitetas reikalauja, kad studentai atliktų praktiką ir ja remdamiesi rašytų bakalaurinį darbą. Tačiau Mykolas neskubėjo vietos ieškoti kitur, nes vienintelis jo tikslas buvo „Žalgirio“ klubas.

„Nebuvo ką daryti, turėjau pradėti dirbti, kad galėčiau pabaigti universitetą, todėl įsidarbinau vienoje automobilius parduodančioje įmonėje. O gal ir nuovargis jau darė savo, norėjosi pailsėti nuo to laukimo. Pradėjau dirbti, rašyti bakalaurinį darbą, kai vieną dieną sulaukiau skambučio iš „Žalgirio“ klubo: „Kviečiame“ – išgirdau.“ – prisimena vaikinas.

M. Stumbras sako, kad pats sau susikūrė darbo poziciją ir ji tokia buvo vienintelė Lietuvoje. Darbas nebuvo pats lengviausias. Vaikinas patyrė, kad net ir „Žalgiryje“ pilno etato pozicijos krepšinio analitikui nėra, todėl jis dirbo pusę etato, o kitą pusę – finansų analitiku Kauno „Žalgirio“ arenoje. Be to, krepšinio analitiku dirbo pagal paslaugų teikimo sutartį, kuri, atėjus pandemijai, buvo nutraukta ir vėl pratęsta tik suvaržymams atlaisvėjus.

„Tačiau visi šie niuansai buvo niekis palyginti su tuo, kad atlikau darbą, apie kurį svajojau. Atmintin įsirėžė daug įsimintinų akimirkų, tarp jų – pokalbis su Šarūnu Jasikevičiumi arba pirmosios paslaugų teikimo sutarties pasirašymas Roberto Javtoko automobilyje. Taip buvo paprasčiau, jis irgi vilnietis, todėl iš Kauno atvežė man pasirašyti sutartį“, – prisimena M. Stumbras.

Mykolas Stumbras

Nepratęsta sutartis

Analizuoti vienos populiariausių komandų Lietuvoje žaidimą ir už tai gauti pinigus atrodo kaip svajonių darbas, visgi M. Stumbras šiuo metu jo jau nebeatlieka. Komandą palikęs praėjusių metų gruodį, sako, kad iššūkis įkalbėti „Žalgirį“ bendradarbiauti lydėjo visada.

„Puikiai dirbome su treneriais Martinu Schilleriu, vėliau su Kaziu Maksvyčiu, jie vertino krepšinio analitiką, bet „Žalgirio“ vadovybė nematė krepšinio analitikos svarbos, todėl nusprendė nebepratęsti sutarties su manimi. Kadangi sezono pradžioje aktyviai dalyvavau tiek žaidėjų paieškoje, tiek ir komandos žaidimo aptarimuose, nepratęsta sutartis man buvo netikėtas įvykis“, – kalba M. Stumbras.

Visgi vaikinas nesutriko ir toliau tęsia darbus kaip laisvai samdomas finansų ir duomenų analitikas. Jis sako vertinantis laisvę, kurią suteikia laisvai samdomo specialisto darbas. Kita vertus, iššūkiu išlieka savo paslaugas parduoti, ieškoti bei surasti klientų.

Padeda ISM universitete įgytos pažintys, o su vienu lektorių, Adu Keserausku, Mykolas dabar netgi yra kolega, turi bendrų darbinių projektų. Vaikinas sako, kad yra tikras matematikas, todėl ten, kur reikia ką nors suskaičiuoti, išgauti formulę, pateikti analizę jam viskas sekasi kaip per sviestą.

„Daug sudėtingiau rinkodaros dalis. Kaip laisvai samdomas specialistas savo paslaugas ir patį save turiu gebėti parduoti, man tai tikrai nėra lengva. Tačiau nieko nėra neįmanomo. Turiu klientų, žinau, kaip atrodys mano darbas artimiausią mėnesį. Neapibrėžtumo yra, tiesa, ir jis šiek tiek baugina. Iš kitos pusės visiška laisvė ir tai, kad darbas ir pasirinkta sritis man patinka, ypač padeda eiti į priekį ir įveikti visus iššūkius“, – pokalbį užbaigia M. Stumbras.

Mykolas Stumbras, Erikas Kirvelaitis
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Krepsinis.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės