Jau bemaž pusantrų metų Maskvos CSKA gali vadinti save teisėtu turnyro čempionu. Ir šis laikotarpis išsitęs iki mažiausiai dvejų metų, jei Eurolygos sezonas vyks iki pat pabaigos, o maskviečiai pateks į gegužės mėnesio gale numatytą finalo ketvertą Kelne.
Kita vertus, dabartinėmis aplinkybėmis nėra jokių garantijų, kad šiemet nepasikartos liūdnasis praėjusių metų scenarijus, kai pajėgiausias Europos klubinio krepšinio turnyras prieš pat savo kulminaciją buvo sustabdytas, o galiausiai ir visai nutrauktas dėl pasaulinės pandemijos.
„Jei dėl tam tikrų priežasčių ir šis sezonas nebus baigtas, tuomet mes rizikuosime apskritai prarasti šį turnyrą. Kol kas ketinama pradėti ir pabaigti sezoną bet kokia kaina, bet mes ruošiamės blogiausiam, nors tikimės geriausio“, – prieš naująjį startą žodžių į vatą nevyniojo CSKA prezidentas Andrejus Vatutinas.
Savo ruožtu Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas, šią savaitę viešėdamas „Delfi“ studijoje, sukritikavo tokį kolegos pasisakymą.
„Kaip gali pasibaigti Eurolyga? Aš nesuprantu tokių pareiškimų ir tuo netikiu. Aišku, kad tas koronavirusas viską jaukia, bet mes turime prie to prisitaikyti. Mano akimis, didžiausias kraštutinumas būtų žaisti be fanų, bet ne visai nebežaisti. Juk nedings tas krepšinis, neįsvaizduoju, kad Eurolyga po 20 metų įdirbio imtų ir prapultų. Taip nebus. Visi dirbsime taip, kad užtikrintume lygos stabilumą ir važiuotume į priekį, o ne diskutuotume – išliksime ji ar ne.
Atsakydamas A. Vatutinui norėčiau pastebėti, kad mes praradome šansą susimažinti biudžetus ir taip sumažinti galimas rizikas. Daug klubų net padidino savo biudžetus. Po to iš jų pusės sakyti, kad viskas pastatyta ant kortos – šiek tiek neskanu ir nesąžininga“, – teigė P. Motiejūnas.
Kieno bus tiesa, sužinosime jau artimiausoje ateityje, o šį vakarą pagaliau – visų išsiilgtos Eurolygos sugrįžimas. Pirmieji 20 val. 30 min. į aštuoniolikakampį Eurolygos narvą žengs Stambulo „Anadolu Efes“ ir Sankt Peterburgo „Zenit“ kovotojai, pusvalandžiu vėliau, 21 val., ringe pasirodys ir Pirėjo „Olympiakos“ su Kauno „Žalgiriu“.
Eurolygai atveriant naujojo sezono duris „Delfi“ trijų dalių cikle supažindina su visomis turnyro komandomis, padalintomis į tris krepšelius pagal numanomą jų pajėgumą ir turnyro lentelės dalį, kurioje jos turėtų atsidurti.
Pirmasis krepšelis: Eurolygos elitas – nuo tamsiųjų arkliukų iki kilmingų žirgų
Stambulo „Fenerbahče“

Pernai 7 pralaimėjimais per pirmus 9 turus startavę ir lentelės dugne kurį laiką voliojęsi turkai šiemet prabangos turnyrą pradėti taip aplaidžiai neturi.
Po 7 šlovingų sezonų Stambulo pasididžiavimą palikus Željko Obradovičiui, komandos perstatytojo pareigų ėmėsi jau NBA spėjęs padirbėti Europos čempionas Igoris Kokoškovas.
Praradus Kosto Slouko, Luigi Datomes ir Nikolos Kaliničiaus trijulę „Fenerbahče“ nebėra įvardijama tvirta turnyro favorite, bet vis dar išlieka pavojinga ir gali pasibelsti galbūt net ir į finalo ketvertą.
Supersudėtingas Mariaus Grigonio dvitaškis per varžovų rankų mišką praėjusį sezoną nukovė „Fenerį“ jo tvirtovėje 79:76.
Komandos žvaigždė: Nando De Colo. Atsakomybė dėl klubo rezultatų turėtų gulti ant dukart lygos čempionu ir sykį turnyro MVP tapusio prancūzo, pernai buvusio šešto pagal rezultatyvumą visoje Eurolygoje (15,92 tšk.), pečių.
Pirkinys: Edgaras Ulanovas. Ilgametis „Žalgirio“ veidas tikrai įneš savo indėlį į stambuliečių gynybą, o štai kaip stipriai jis prisidės puolime – didesnis klausimas. Debiutuodamas Turkijos čempionate Ulė pataikė tik 1 metimą iš 6.
Kiti rimtesni papildymai: Lorenzo Brownas, Dyshawnas Pierre'as, Kenanas Sipahi, Jarellas Eddie, Danilo Barthelis ir Johnny Hamiltonas.
Pagrindiniai praradimai: Kostas Sloukas, Luigi Datome, Nikola Kaliničius, Malcolmas Thomas ir Joffrey Lauvergne'as.
Verdiktas: susilpnėjo ar sustiprėjo? Susilpnėjo.
Praėjęs sezonas: 13/15, 8 vieta.
Dabartinė forma: „Fenerbahče“ – „Ormanspor“ 105:72, „Daruššafaka“ – „Fenerbahče“ 72:94, „Fenerbahče“ – „Galatasaray“ 93:81.
„Armani Olimpia“

Įspūdingą sudėtį subūrusi Ettores Messinos rengiama Milano ekipa trankiai pristatė naująją savo rudens kolekciją: tiek ikisezoninėse, tiek oficialiose rungtynėse šlavė visus varžovus nuo podiumo.
Ypač solidus papildymas į Italiją atkeliavo iš Rusijos: čia persikėlė keturiskart Eurolygos titulą į viršų kėlęs itin patyręs gynybos specialistas Kyle'as Hinesas.
Pasikeitusių milaniečių, kurių gretose po ilgos pertraukos nebėra nė vieno lietuvio, jėgą jau spėjo pajausti ir kauniečiai, kurie draugiškame turnyre namuose neprilygo svečiams 70:88.
Praėjusį sezoną „Armani Olimpia“ ir „Žalgiris“ pasidalino po pergalę –85:81 ir 97:105.
Komandos žvaigždė: Sergio Rodriguezas. Kokybišką puolimą komandai garantuojantis barzdočius pernai per 25 min. rinko po 13 taškų ir 5,4 rezultatyvaus perdavimo, o baudas metė net 96 procentų taiklumu.
Rimtesni pirkiniai: Malcolmas Delaney, Shavonas Shieldsas, Kevinas Punteris, Davide'as Moretti, Luigi Datome, Zachas LeDay ir Kyle'as Hinesas.
Pagrindiniai praradimai: Nemanja Nedovičius, Keiferis Sykesas, Drew Crawfordas, Amadeo Della Valle, Christianas Burnsas, Luisas Scola ir Artūras Gudaitis.
Verdiktas: susilpnėjo ar sustiprėjo? Sustiprėjo.
Praėjęs sezonas: 12/16, 12 vieta.
Dabartinė forma: „Reggiana“ – „Armani Olimpia“ 71:87, „Armani Olimpia“ – „Virtus“ 75:68, „Armani Olimpia“ – „Venezia“ 76:67.
Madrido „Real“

Labai užtikrintai sezoną pradėję Pablo Laso auklėtiniai jau spėjo pasidžiaugti ir pricipine pergale prieš „Barceloną“ bei iškovota Ispanijos Supertaure.
Vis dėlto tritaškiais besismaginančių madridiečių šiemet gali laukti ir nemažai iššūkių: kaip išlaikyti gerą jaunyn neinančių komandos veteranų Sergio Llullo, Rudy Fernandezo ir, žinoma, Felipes Reyeso formą, išsaugoti savo varikliuką Facundo Campazzo ir atlaikyti konkurenciją dėl vietos Finalo ketverte?
Pernai Kaune suklupęs 73:86 „Real“ klubas „Žalgiriui“ atsirevanšavo Madride – 88:82.
Komandos žvaigždė: Facundo Campazzo. Argentinos mažylio vidurkiai – 9,9 taško ir 7,1 rez. perd. – neparodo tikrosios jo svarbos komandai. Jei žiemop Facu nuspręs pakelti savo sparnus į NBA, „Real“ ateis maksimalių išbandymų metas.
Pirkiniai: Alberto Abalde ir Carlosas Alocenas.
Pagrindiniai praradimai: Klemenas Prepeličius, Jordanas Mickey ir Salahas Mejri.
Verdiktas: susilpnėjo ar sustiprėjo? Susilpnėjo.
Praėjęs sezonas: 22/6, 2 vieta.
Dabartinė forma: „Joventut“ – „Real“ 64:87, „Real“ – „Zaragoza“ 102:83, „Gipuzkoa“ – „Real“ 70:86, „Real“ – „Barcelona“ 72:67, „Real“ – „Tenerife“ 92:79.
Maskvos CSKA

Dabartiniai Eurolygos čempionai susikomplektavo taip, kad turėtų visus šansus apginti nugalėtojų vardą. Ir į taip jau galingą žaidėjų sąrašą buvo įtraukti Tornikė Šengelija ir Nikola Milutinovas, be to, kupinas jėgų ir krepšinio alkio į aikštę grįžo traumą išsigydęs Willas Clyburnas, kuris pernai, kol buvo sveikas, metė po 16 taškų.
Tiesa, sudėtis ant popieriaus – dar ne viskas. Tą puikiai parodė Kazio Maksvyčio treniruojama Permės „Parma“, kuri VTB lygos mače ketvirto kėlinio pradžioje atsiliko nuo CSKA net 22 taškų skirtumu (61:83), bet finišavo neįtikėtinu spurtu 36:12 ir stebuklingai triumfavo 97:95.
Bet kokiu atveju šių metų kalibro CSKA privalo žaisti finalo ketverte.
Maskviečiai praėjusį sezoną tik po dramatiškos atomazgos ir pratęsimo namuose 85:82 palaužė „Žalgirį“.
Komandos žvaigždė: Mike'as Jamesas. Trečias tiek pagal naudingumą (vid. 20,86 balo), tiek ir pagal rezultatyvumą (vid. 21,07 taško) žaidėjas visoje Eurolygoje.
Pirkiniai: Tornikė Šengelija ir Nikola Milutinovas.
Pagrindiniai praradimai: Ronas Bakeris, Howardas Sant-Roosas, Michailas Kulaginas, Andrejus Voroncevičius, Kyle'as Hinesas ir Kostas Koufas.
Verdiktas: susilpnėjo ar sustiprėjo? Sustiprėjo.
Praėjęs sezonas: 19/9, 4 vieta.
Dabartinė forma: CSKA – „Parma“ 95:97, „Astana“ – CSKA 60:93.
Stambulo „Anadolu Efes“

„Mes patyrėme vieną didžiausių neteisybių sporto istorijoje“, – be užuolankų rėžė turkų vedlys Erginas Atamanas po to., kai praėjusį sezoną jo auklėtiniai neturėjo sau lygių, tačiau nutraukus Eurolygą nebuvo paskelbti čempionais.
Visą branduolį išsaugojusiems „Anadolu Efes“ niekas netrukdo savo galingo žygio pakartoti ir šiemet. Bėda tik, kad pagrindiniai oponentai tarpsezonį irgi nesnaudė.
Turkijos čempionai su žalgiriečiais pernai abu kartus turėjo vargo – laimėjo 74:68 ir 96:91.
Komandos žvaigždė: Shane'as Larkinas. Misteris 49 taškai ir tuo viskas pasakyta.
Praradimas: Alecas Petersas.
Verdiktas: susilpnėjo ar sustiprėjo? Tokie pat stiprūs.
Praėjęs sezonas: 24/4, 1 vieta.
Dabartinė forma: „Galatasaray“ – „Anadolu Efes“ 56:80, „Anadolu Efes“ – „Galatasaray“ 97:63, „Anadolu Efes“ – Holono „Hapoel“ 84:87.
„Barcelona“

Papildyti savo trofėjų kolekciją į mylimą Barseloną persikėlęs keturiskart Eurolygos čempionas Šarūnas Jasikevičius savo dispozicijoje turi visus reikiamus instrumentus tą padaryti jau pirmąjį sezoną, ypač jei pasitvirtins kalbos dėl galimo Marco Gasolio atvykimo į klubą.
Nors repeticijų metu katalonai klupinėjo, prasidėjus rimtoms batalijoms ėmė rodyti tikrąjį savo pajėgumą – ACB lygą atidarė trimis pergalėmis iš eilės.
Įkvepiančio starto reikia ir Eurolygoje, kuri Šaro kariaunai bus prioritetas. Jau pirmame ture „Barcos“ potencialą patikrins esamieji čempionai Maskvos CSKA.
Cory Higginso ir Nikolos Mirotičiaus, kartu suvertusių net 51 tašką, nesulaikęs „Žalgiris“ savo aikštėje nusilenkė „Barcelonai“ 86:93, o antrame rate į Barseloną paskutinę minutę taip ir nebeišskrido.
Komandos žvaigždė: Nikola Mirotičius. Nėra priežasčių, kodėl antras pagal naudingumą (vid. 22,46 balo) ir ketvirtas pagal rezultatyvumą (vid. 19,04 tšk.) lygos krepšininkas praėjusį sezoną turėtų sustoti šiemet.
Pirkiniai: Nickas Calathesas ir Šarūnas Jasikevičius. Du klubo generolai – jo smegenys ir balsas.
Pagrindiniai praradimai: Kevinas Pangosas, Malcolmas Delaney, Pau Ribas ir Ante Tomičius.
Verdiktas: susilpnėjo ar sustiprėjo? Sustiprėjo.
Praėjęs sezonas: 22/6, 3 vieta.
Dabartinė forma: „Barcelona“ – „Bilbao“ 82:64, „Unicaja“ – „Barcelona“ 70:79, „Barcelona“ – „San Pablo“ 89:86, „Barcelona“ – „Real“ 67:72, „Barcelona“ – „Baskonia“ 72:68.