Jeigu jiems pavyks įrodyti, kad jų ginamasis ne kyšininkas ir ne sukčius, tai prokurorams ir STT bus labai sunku nusiplauti įtarimus, jog jų veikla paremta rimtais argumentais, o ne viešųjų ryšių akcijomis.

Tačiau šiandien LKF generalinis sekretorius dar turi labai rimtų problemų su teisėsauga. Jam pateikti įtarimai net keturiais nusikaltimais. LKF generaliniam sekretoriui paramą pareiškė krepšinio federacija, moksleivių krepšinio lyga, nemažai su krepšiniu susijusių žmonių, Prezidentei laišką atsiuntė Anglijos Vusterio universiteto profesorius Davidas Greenas.

Ar sukeltas skandalas gali pakenkti Lietuvos krepšinio autoritetui? Pokalbis apie tai su LRT televizijos laidos „Savaitė“ svečiu praeityje vienu garsiausių mūsų krepšininkų, o dabar Seimo nariu Sergejumi Jovaiša.

Ar Jūs gerai pažinojote LKF generalinį sekretorių?

Pakankamai gerai.

Ar Jums paprasta patikėti, kad jis sukčiavimo, piktnaudžiavimo, klastojo dokumentus ar disponavo suklastotu dokumentu bei kyšininkavo?

Jeigu tai bus įrodyta, jeigu tie įtarimai pasitvirtins, tai, aš manau, kad ne tik pats asmeniškai, daug kas nusivils, kadangi apie Mindaugą Balčiūną iki tol buvo galima kalbėti tik gerai arba labai gerai. Iš tikrųjų aš galiu pasakoti apie daugybę jo gerų nuveiktų darbų ir tiesiog duoti jam geriausias charakteristikas.

Gerai, o ar galėjo būti tokia istorija: čempionatas čia pat, „ant nosies“, Panevėžyje nėra viešbučio, ir tada iškilo klausimas – ar panaudoti pinigus neleistinu būdu, nusižengiant įstatymams, ar sužlugdyti čempionatą. Čia buvo M. Balčiūno klaida, kad jis sutiko?

Jūsų užuomina labai tiksli. Sakyčiau, dažnai pasitaiko organizaciniuose darbuose ir praktinėje veikloje, kai reikia sprendimus daryti skubiai. Jautėme šiokį tokį vėlavimą ir norėjosi tikrai gerai pasiruošti Europos čempionatui. Taigi, viena versija – galėjo būti netyčinės klaidos padarymas.

Bet iš kitos pusės, nejau LKF nėra teisininko, kuris būtų įspėjęs, kas gresia už tokio pobūdžio veiksmus?

Na, žinote aš pažįstu daug žmonių, kurie per savo gerumą ir naivumą yra nukentėję, ne per daug įdėmiai pasižiūrėję į bet kokio reikalo esmę, į tą rimtumą. Galbūt čia viskas įvyko per skubą. Ten tikrai buvo daug, organizaciniame komitete, tikrai buvo daug protingų ir darbščių žmonių.

O ar, Jūsų manymu, šitas skandalas LKF gali turėti kokios nors įtakos?

Kiekviena federacija, kiekviena sporto šaka tikrai rūpinasi savo reputacija, ir tuo labiau krepšinis yra viena iš tų sporto šakų, kuri yra labai matoma. Žinome, kas tai yra Lietuvoje, taip pat ir Europoje yra didžiulis pagyvėjimas, todėl visos krepšinio federacijos daugiau ar mažiau reaguos į šitą įvykį. Ir, manau, iš neigiamos pusės, kol nebus sudėlioti visi taškai. Ant Mindaugo Balčiūno dabar užklijuota juoda... ir baisūs tie kaltinimai, aš nemanau, kad lygiai taip pat skambiai bus ta etiketė nuplėšta ir ta dėmė nuplauta, jeigu jam viskas ir pasibaigs, kaip paprastai Lietuvoje ir pasibaigia – po didelio triukšmo paskui nutyla. Bet, kaip minėjau, ištartas žodis ne žvirblis ir jam tai liks turbūt visam gyvenimui.

LKF Lozanos teisme kaip tik šią savaitę turėjo dalyvauti byloje, kurioje yra aktyvi dalyvė – dėl „FIBA Europa“ vadovų neteisinių veiksmų. Ir Mindaugas Balčiūnas buvo vienas iš karingiausių atstovų šitoje byloje, dabar taip atsitiko, kad jis ten negali dalyvauti. Ir negali dalyvauti dėl to, kad pats patiria tokius teisėsaugos kaltinimus, kaip bandomi apkaltinti „FIBA Europa“ vadovai. Ar ši aplinkybė nepakenks mūsų federacijos autoritetui būten šitoje byloje?

Na, pakenks tiek, kad Mindaugas Balčiūnas, būdamas vienas iš organizatorių tos tvarkos pakeitimo, negalės dalyvauti, ir tai žymiai palengvins oponentų galimybes išlaikyti savo pozicijas. Tai ta prasme tai kvepia pralaimėjimu ir tikrai priešininkai puikiausiausiai išnaudos šį tiesiog nukritusį kozirį.

O „FIBA Europa“ pareiškime po Mindaugo Balčiūno sulaikymo sakoma, kad „akivaizdu, kad LKF ir „FIBA Europe“ įvaizdis gali būti suterštas, nesvarbu, kaip pasibaigs ši byla“. Ar tai nėra pareiškimas, kad tokie žmonės teršia visą krepšinio autoritetą ir kad jiems gal net ne vieta čia?

Na, kas galėjo pagalvoti, kad taip atsitiks? Aš jau minėjau – dėčiau galvą dėl jo reputacijos ir skaidrumo. Kad dabar jau atsitiko, tai dabar jam reikės arba pačiam po viso to atsistatydinti, nesvarbu kaip tas baigsis. Ir tada tik laikas, kaip ir visada, užgydys visas žaizdas. Bet tas šešėlis dar labai ilgai sklandys virš mūsų federacijos, virš mūsų krepšinio. Tiesiog, aš manau, Europoje dar keletą metų bus užduodami nepatogūs klausimai.

Pone Jovaiša, Jūs vis dėlto manote, kad geriausia ko gero šiuo atveju, nepaisant to bus įrodyta kaltė ar ne, jam geriausia būtų trauktis?

Galvočiau, kad jisai, būdamas tokios moralės žmogumi, kokiu aš jį įsivaizduoju, būtent taip ir pasielgs. Aš galiu prognozuoti, kad galime sulaukti jo atsistatydinimo.

Galbūt net nelaukiant bylos pabaigos?

Galimas variantas. Pikčiausia būna, kai šitaip žmogus yra sutepamas ir po to dažniausiai teismų sprendimai būna išteisinamieji.

O karjera sugadinta.

O karjera ir gyvenimas taip pakreipti į šoną, kad žmogus ir atsitiesti visą gyvenimą jau nebegali.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės