aA
Kol neatlėgo mūsų džiaugsmas dėl Švedijoje iškovotų aukso medalių, Eurobasket.lt bando dar labiau įkaitinti aistras, pateikdamas jūsų dėmesiui didžiausio Rusijos sporto dienraščio "Sport-express" šio įvykio įvertinimą.

Lietuva - Europos krepšinio čempionė
© EPA-ELTA
Ne, Švedija nebuvo tikrąja Europos čempionato 2003 šeimininke - per visą šį pusantros savaitės laikotarpį ji liko ne krepšinio šalimi ir gyveno savo gyvenimą. Taip pat buvo pernai per pasaulio čempionatą Amerikoje - šalyje, atvirkščiai, net labai krepšinio, tačiau neatsižvelgusios į turnyrą rimtai. Tuomet Indianapolį valdė serbai, kurie, palaikomi daugiatūkstantinės savo sirgalių minios, ketvirtfinalyje nugalėjo amerikiečiams visiškai neįdomią "Svajonių komandą", o vėliau ir tapo čempionais.

Stokholme buvo kiti užkariautojai: Švedijos sostinę praėjusį savaitgalį okupavo lietuviai.

Kuo labiau jų komanda artėjo prie finalo, pabaltijo šalies sirgalių vis daugėjo ir daugėjo. Juk iki Stokholmo visai netoli. Ir sėsdavo Vilniuje ir Kaune į autobusus, ir pripildydavo bagažo skyrius tonomis alaus ir kitų apšildančių gėrimų (kaip visa tai sugebėjo pervežti per sieną!), ir nuo vieno Baltijos kranto iki kito atplaukdavo keltai.

Ir kasdien didėjo sporto rūmų "Globe Arena" tribūnose siautėjanti žaliai-geltonai-raudona minia. Ir vis garsiau po milžiniškos salės skliautais skambėjo ne vieno tūkstančio sirgalių skanduojama "Lietuva! Lietuva!". Ir vis pašokdavo iš savo vietos ložėje, jaunuoliškai pakeldamas rankas, žilagalvis buvęs Lietuvos prezidentas Adamkus. O aikštelėje komanda su tokiu pat užrašu ant krūtinės triuškino vieną priešininką po kito. Gražiai triuškino. Po Vokietijos su jos puikiuoju blondinu Nowitzkiu kliuvo ir Serbijai su Jaričiumi, ir Prancūzijai su Parkeriu. Liko Ispanija. Su Gasoliu.

Nedelsiant atvyko dar vienas kitas tūkstantis fanų. Nakvojo autobusuose. Ryte kaip šeimininkai vaikštinėjo po "Globen City" kompleksą, gurkšnojo kavinėje alų ir vėl šaukė "Lietuva! Lietuva!" - beveik prieš viešbučio, kuriame gyveno 8 geriausios žemyno komandos, langus. O ten buvo ir nė karto Europos čempionais netapę ispanai, kurie Švedijoje pradėjo žaisti net labai gerai - švedus sutriuškino beveik 50 taškų skirtumu, rusus nugalėjo užtikrintai.

Tačiau Europos čempionatas - tai ne dvi ar trys rungtynės. Palaipsniui Ispanija pradėjo lėtinti tempą - tai jautė visi. Iki finalo joje liko vienintelis "ilgšis" Gasolis. Kur gi jiems lygintis su Lietuvos rinktinės krepšininkais, kurie vis dar "ant bangos" bei su kelių tūkstančių išprotėjusių sirgalių užnugariu. Vienu žodžiu, važiavo ispanų jaučiai į Stokholmą kaip į koridą ir atvažiavo, kur juos uždaužė šonkauliukais prie alaus. Rūkytiems - lietuviškai.

Praktiškai visi, palaikiusieji šiame čempionate Rusiją, finale sirgo už lietuvius. Ir dėl to, kad mače su prancūzais jie sirgo už rusus. Tačiau svarbiausia, dėl to, kad jie mums nėra svetimi. Mes juk puikiai atsimename Lietuvos indėlį į Seulo-88 olimpinį auksą. Atsimename, kaip pergyvenome už Sabonį ir jo partnerius jau nepriklausomos Lietuvos rinktinėje 1995 metais, kai amerikietis teisėjas atėmė iš jų pergalę Europos čempionato finale ir atidavė ją jugoslavams.

Tai, kad sekmadienį arbitrai leido lietuviams itin agresyviai gintis prieš Gasolį, žinoma, buvo paranku būsimiems čempionams. Tačiau tai yra smulkmena, palyginus su tuo, ką prieš 8 metus ant Atėnų parketo išdarinėjo juodaodis žmogus su švilpuku burnoje, kurio pavardė Toliveris. Netikite - paklauskite Valdemaro Chomičiaus ir Gintaro Krapiko - sidabrinės Lietuvos rinktinės-95 žaidėjų ir auksinės rinktinės-2003 trenerių. Beje, Lietuvoje atsimenami ne tik 1995-ieji - ten krepšinio pergalės šaknys yra kur kas giliau. Prieš pusfinalį komandos vyriausiasis treneris Antanas Sireika rūbinėje pakankamai rimtai įtikinėjo, kad neverta pamiršti lietuvių pergalių antrajame ir trečiajame Europos čempionatuose 1937 ir 1939 metais.

Lietuvos rinktinė mums nesvetima ir dėl to, kad jos žaidėjai gynė ir gina Rusijos klubų spalvas. CSKA sirgaliams nereikia aiškinti, kas toks yra Darius Songaila, neseniai perėjęs į Sakramento "Kings". O abu lietuvių rinktinės vidurio puolėjai iki šiol žaidžia mūsų Superlygoje: Eurelijus Žukauskas - UNIKS, Kšyštofas Lavrinovičius - "Ural-Great". Tiesa, žiūrint į juos Švedijoje, ne kartą man kilo klausimas, kodėl jie rinktinėje žaidžia geriau nei klubuose (beveik 4 blokuoti metimai per abu finaliniame Europos čempionato turnyre - tai ne juokai). Ir beveik po kiekvienos atakos susidurdavau su tuo pačiu atsakymu: todėl, kad nei Kazanėje, nei Permėje nėra tokio įžaidėjo, kaip Šarūnas Jasikevičius.

"Jis unikalus žaidėjas, - mano A.Sireika. - Žaidėjas - kūrėjas. Kartais Šarūnas nepildo trenerių nurodymų, tačiau aš vis tiek didžiuojuosi tuo, kad mano komandoje yra toks žaidėjas. Stebėdamas jo žaidimą junti tikrą malonumą".

Dvejus praėjusius metus Europos krepšinyje karaliavo Bodiroga. Šis sezonas - Jasikevičiaus, kuris laimėjo visas varžybas, kuriose dalyvavo: Ispanijos čempionatą ir taurę, taip pat Eurolygą su "Barcelona", o dabar ir žemyno čempionatą su rinktine. Beje, ir Ispanijos pirmenybių atkrintamųjų rungtynių finale, ir EČ Švedijoje lietuvių įžaidėjas buvo pripažintas geriausiu.

Jei pilnoje žvaigždžių "Barsoje" teko savo talentą derinti su partnerių įžymybių (pirmiausia - to paties Bodirogos) ambicijomis, tai vilkėdamas marškinėlius su užrašu "Lietuva" jis mums parodė viską, ką sugeba. Esmė ne tame, kad Šarūnas daug įmeta pats. Esmė perdavimuose. Labai tolimuose (nuo lanko iki lanko), trumpesniuose (nuo tritaškio linijos po lanku), arba visai trumpuose, tačiau visada netikėtai žudančiuose, visada itin gražiuose (prieš paleisdamas kamuolį Jasikevičius visada bent sekundės daliai pasuks veidą į kitą pusę). Ir visa tai daro taip greitai, lengvai, natūraliai. Tarsi eilėraščius iš karto popieriuje rašytų.

Žinau, kad dauguma Maskvos sirgalių nekantraudami laukia "Žalgirio", už kurį turėtų žaisti Sabonis, vizito. Nežinau, nežinau. Sabonis, žinoma, didis. Tačiau pirmiausia siūlyčiau nepraleisti "Maccabi", už kurį ateinantį sezoną žais Jasikevičius, atvykimo.

"Tiesą pasakius, kol kas aš dar nesupratau, kas įvyko, - po finalinio mačo džiugiai pasakė Šarūnas. - Tik žinau, kad tai labai svarbu mūsų šaliai, kuri šiandien, esu įsitikinęs, švęs iki ryto. Krepšinis Lietuvoje - sporto šaka numeris vienas. Visi žino Sabonį, Marčiulionį, Chomičių, į kuriuos mes savo laiku norėjome būti panašūs. Dabar atėjo šios, naujosios Lietuvos rinktinės laikas. Mums taip pat kai kas pavyko - vadinasi, Lietuvos berniukams bus papildomas stimulas treniruotis".

- Per pastaruosius metus jūs laimėjote visus įmanomus titulus. Kas toliau? Gal rengiatės nugalėti JAV rinktinę olimpiadoje Atėnuose? Pamenate, kad žaidynių pusfinalyje Sidnėjuje jums iki to trūko visai nedaug? - Iki Atėnų dar toli. Dabar aš tiesiog mėgaujuosi akimirka ir nemąstau apie ateitį.

- Po rungtynių visa komanda pakilo į tribūnas padėkoti sirgaliams. Ar iš tiesų jų palaikymas jums turėjo didelę įtaką? - Pradedant nuo pirmojo mačo su Latvija, tautiečiai nuolat mus palaikė sunkiais momentais, įkvėpdavo tęsti kovą. Kasdien sirgalių būdavo vis daugiau, ir šiandien mes tiesiog privalėjome nugalėti.

Beje, Sireika mano, kad dabartinėje Lietuvos rinktinėje yra daugiau žvaigždžių, nei toje didžioje komandoje, kuri žaidė Atėnuose-95 ir Barselonoje-92.

Pagal čempionato organizatorių nuomonę, simboliniame geriausiųjų žaidėjų penkete Jasikevičiui kompaniją sudarė A.Kirilenka, P.Gasolis, Štombergas (skonio reikalas) ir T.Parkeris (įdomu už ką - gal už tai, kad savo klaidomis dvejų lemiamų rungtynių pabaigoje neleido prancūzams patekti į 2004-ųjų olimpiadą?). Iš laureatų penketo į apdovanojimų ceremoniją neatvyko tik Andrejus Kirilenka. Aš dėl šios aplinkybės visiškai nenustebau. Todėl, kad atsimenu, su kokia veido išraiška ir kokiu greičiu Rusijos rinktinės lyderis paliko aikštelę po rytinio mačo su Izraeliu - blogiausio rusų rinktinei šiame čempionate.

Lietuviai iš "Globe Arena" išeidinėjo nusiteikę visiškai kitaip. Ir mano nuotaika kažkaip pagerėjo. Išeidamas iš spaudos centro ant stalo pastebėjau krūvelę spalvotų lankstinukų, kviečiančių į Vilnių - į 2007-ųjų Europos čempionatą. Va būtent, ir vėl griaudės geltonai-žaliai-raudonųjų šūkis "Lietuva! Lietuva!".

Portalo Eurobasket.lt informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško portalo sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (34)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

„Juventus“ vadovas nepasiilgs išvykusio lyderio: jam viskas čia nepatiko (1)

Utenos „Juventus“ klubas savaitės pradžioje sulaukė žinios, kad ekipą palieka vienas...

„Neptūno“ puolėjui atlikta kelio operacija

Klaipėdos „Neptūno“ puolėjas Arūnas Mikalauskas teko gultis ant operacinio stalo – kelio...

Kvėpavimo takų virusas ir traumos išguldė „Dzūkijos“ ekipą: nukeltas mačas su „Rytu“

Lietuvos krepšinio lyga priėmė sprendimą nukelti šeštadienio „Betsafe– LKL “ čempionato...

Naujas Šaro šansas užimti „Žalgirį“ skriaudusių bavarų tvirtovę (11)

Pirmosios pergalės medžioklė: Kauno „Žalgiris“ (5/6) Eurolygoje dar niekada nėra laimėjęs...

Top naujienos

Anglijoje nužudyta ir išniekinta 14-metė lietuvė dar spėjo atsiprašyti tėvų už susidėjimą su netinkama kompanija (6)

Vulverhamptone, Anglijoje , išžagintos, nužudytos ir išniekintos keturiolikmetės iš Lietuvos...

Netikėta: prieš šventes pigiausi maisto produktai šiemet pigesni (70)

Kainų palyginimo portalo „ Pricer.lt “ atliktas kainų tyrimas rodo, kad lapkričio mėnesį...

Į Lietuvą atkeliauja sniegas ir tikra žiema (56)

Sinoptikė Izolda Marcinonienė laidoje „DELFI Diena“ teigė, kad savaitgalį džiaugsimės...

Teisėsaugai – smūgis: teisėjai suabejojo, ar dėl 6 žmonių žūties nuteisė kaltą asmenį (38)

Net šešias gyvybes nusinešio gaisro sostinės Žirmūnų mikrorajono daugiabutyje byla pakrypo...

Profesionalus fotografas į policijos automobilius žvilgtelėjo kitaip – tokių jų dar nematėte (4)

Policijos tarnybinius automobilius matome kasdien. Tačiau ne kasdien pro savo fotoaparato ieškiklį...

Vitas Vasiliauskas: pajamų nelygybės klausimas kitąmet tik aštrės (219)

Vyriausybės vykdoma mokesčių ir viešojo sektoriaus politika neprisideda prie pajamų nelygybės...

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (34)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

Masinė avarija Vilniuje: paralyžiuota Geležinio Vilko gatvė (133)

Penktadienį sostinėje, piko metu, Geležinio Vilko gatvėje, link Gerosios Vilties žiedo, įvyko...

Baškienė apie nusivylimus politikoje: tokie dalykai Seime mane liūdina (145)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) narė, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja...