aA
Kauno miesto savivaldybės administracija atidžiai seka peripetijas dėl “Siemens” arenos, kuri staiga paaiškėjo esanti nuostolinga, ir ėmė reikalauti miesto paramos. Kauniečiai tvirtina sutartyje su privačiais investuotojais nepaliksiantys galimybių finansiniam šantažui.
Statybos, sunkvežimis
© DELFI
Susitars dėl subsidijų dydžio

Kauno miesto savivaldybė dar tik rengiasi skelbti būsimos arenos koncesijos konkursą, tačiau pagrindinės jo sąlygos jau žinomos. Preliminariai skaičiuojama, kad arenos statyba kainuos 75 milijonus litų, o Savivaldybė per 25 metus tuos pinigus išmokės investuotojui.

Savivaldybės administracijos direktorius Giedrius Buinevičius sakė, kad būsimame sporto rūmų statybos ir valdymo konkurse privačiam investuotojui Savivaldybė įsipareigos skirti subsidijas.

“Subsidijų dydis yra konkurso esmė. Kuris paprašys mažiau pinigų, tas ir laimės. Savivaldybė įsipareigos teikti metines subsidijas, o operatorius prisiimtų objekto pastatymo kokybės ir operavimo kaštų riziką. Pasibaigus koncesijos laikotarpiui, arena liks Savivaldybės nuosavybe”, - sakė G.Buinevičius.

“Operatorius susigrąžins pinigus. Tokį modelį siūlome išanalizavę kitų šalių pavyzdžius. Savivaldybė mokės subsidijas, o operatorius prisiims likusias išlaidas. Tada arena po 25 metų taps Savivaldybės nuosavybe, ir bus galima skelbti konkursą naujam ciklui. Vilniuje yra kitaip: jeigu Savivaldybė ir mokės po 3 milijonus kasmet, arena vis tiek netaps jos nuosavybe”, - lygino G.Buinevičius.

“Mes einame teisingesniu keliu nei Vilnius. Stengiamės visuomenės neklaidinti. Nebus taip, kad privati bendrovė kažką padarys, o paskui paprašys iš Savivaldybės 5 milijonų per metus. Investuotojai turės iš karto apsispręsti. Kai bus nustatytas subsidijų dydis, nieko keisti nebus galima. Jeigu investuotojai apsišaus - tai jų pačių reikalas”, - aiškino G.Buinevičius.

Sukurs papildomą vertę

G.Buinevičius sakė negalįs pasakyti, ar nauja didelė arena gali pati išsilaikyti. “Todėl ir siekiame, kad ji stovėtų geroje vietoje - Nemuno saloje. Šiandien tokie rūmai gal nelabai gali išsilaikyti, bet galbūt po trejų metų tai taps įmanoma. Tai priklauso nuo gyventojų mokumo. Išsivysčiusiose šalyse yra pavyzdžių, kai arenos pačios išsilaiko, bet dauguma jų yra savivaldybės nuosavybė”, - teigė jis.

Pašnekovas pridūrė, kad į arenos statybą Savivaldybė žvelgia plačiau. “Mes įvertiname ir pridėtinius dalykus. Kodėl mums apsimoka investuoti į areną? Juk taip sutvarkome miesto centrą, didėja Kauno patrauklumas, plečiasi viešbučiai, restoranai, atsiranda papildomų darbo vietų ir t.t.”, - sakė G.Buinevičius.

Renginiais perpildyta arena - nuostolinga

Prieš kelias savaites “Siemens arenos” savininkė ir valdytoja “Rubicon eventus” pranešė pernai patyrusi 3 mln. litų nuostolių, o jos apyvarta siekė 2 mln. litų.

Iš pradžių įmonių grupė “Rubicon” iš Vilniaus savivaldybės prašė 3 mln. litų tiesioginės paramos dėl nuostolingos veiklos bei dėl to, kad arena reikalinga miestui kaip vienintelė tokio dydžio. Vilniaus meras Artūras Zuokas pasiūlė tiesioginę paramą pakeisti apmokėjimu už vykstančius renginius. Pirmoji “Rubicon” reakcija į pasiūlymą buvo neigiama. Tačiau Vilniaus miesto taryba pritarė sprendimui “Rubicon” priklausančioje arenoje ir būsimame vandens pramogų parke surengti renginių už 3,6 mln. litų.

Savivaldybė įsipareigojo apmokėti ne mažiau kaip 30 įvairių nevyriausybinių organizacijų renginių per metus “Siemens arenoje” už maždaug 1,5 mln. litų. Į vandens parką planuojama po vieną kartą per metus nuvežti visų Vilniaus mokyklų moksleivius. Nors parkas dar nepastatytas, paskaičiuota, kad tai savivaldybei kainuotų apie 2,1 mln. litų.

Areną “Rubicon” pastatė iš Savivaldybės iki 2099 metų išnuomotame beveik 61 hektaro sklype. Vilniaus pramogų parką pastatyti įsipareigojusi “Rubicon” tikėjosi uždirbti iš gyvenamųjų namų ir komercinių patalpų statybų, kurios būtų vykdomos perduotame sklype. Tačiau tarp Savivaldybės ir sklypą jai perdavusios Vyriausybės šiuo metu vyksta teisiniai ginčai, todėl statybos nevyksta. Investicijos į arenos statybą siekė 57 mln. litų.

Teigia norėję statyti mažesnį objektą

“Rubicon” dabar nuolat kartoja, kad 12 tūkstančių žiūrovų vietų salę statė tik valstybės ir Savivaldybės prašymu, nes tik tokią areną turinčios šalys galėjo pretenduoti surengti Europos vyrų krepšinio čempionatą. Teigiama, kad iš pradžių buvo suplanuota statyti tik 6 tūkst. vietų areną.

Tačiau jau prieš keletą metų, kai arenos projektą pradėjo įgyvendinti UAB “Ogmios astra pramogų centras”, buvo kalbama tik apie ne mažesnę kaip 10 tūkstančių vietų areną. Dar 2001 metų sausį buvo pasirašyta Vilniaus savivaldybės ir “Ogmios astra pramogų centro” sutartis dėl 10 tūkstančių vietų universalios arenos statybos, o Lietuvos krepšinio federacija paraišką surengti Europos čempionatą Lietuvoje pateikė tik 2003 metų rugsėjį.

Beje, neoficialiai teigiama, kad sutartyje tarp “Ogmios astra pramogų centro” ir Savivaldybės buvo užfiksuota, jog Savivaldybė neprisiima jokių finansinių įsipareigojimų.

Halė išsilaikytų

Kauno S.Dariaus ir S.Girėno sporto centro direktorius Vytas Snarskis “Kauno dienai” sakė, kad Sporto halė galėtų pati išsilaikyti. “Jos pajamų užtektų eksploatacijai ir algoms, tačiau centrui priklauso ir stadionas, kuris nuostolingas”, - sakė jis.

Anot direktoriaus, už Sporto halės nuomą per metus gaunama apie 0,5 mln. litų. Didžiąją dalį sudaro Kauno “Žalgirio” krepšinio klubo pinigai už nuomą - apie 200-220 tūkstančių litų. “Pinigų užtektų, tačiau seną halę kas kelerius metus reikia kapitališkai remontuoti, o tam savų lėšų jau nepakanka. Tada prašome Savivaldybės paramos”, - sakė jis.

Direktorius sunkiai įsivaizduoja, kad galėtų išsilaikyti 10 tūkstančių žiūrovų vietų sporto ir pramogų rūmai. “Žinoma, tai lemtų renginių skaičius. Bet jeigu Vilniuje arena neišsilaiko, vargiai ir Kaune, kur gyventojų pajamos mažesnės, būtų geriau”, - svarstė V.Snarskis.

Vietų skaičius nėra lemiamas veiksnys

Elijus Romanovas, 15 metų vadovavęs Vilniaus koncertų ir sporto rūmams, “Kauno dienai” teigė, kad tiek 12, tiek 6 tūkstančių vietų salė gali būti nenuostolinga.

“Koncertų ir sporto rūmuose yra 4300 sėdimų vietų, o per koncertus telpa iki 6000 žmonių. Per 15 metų susidarė tik 1,5 milijono litų skola. Jeigu mes būtume buvę atleisti nuo žemės ir nekilnojamojo turto mokesčių, skolų visai nebūtų”, - teigė jis. Vilniaus koncertų ir sporto rūmų eksploatacinėms išlaidoms, algoms iki šiol reikėdavo apie 1 milijono litų per metus.

Pasak E.Romanovo, išlaikyti 12 tūkstančių vietų areną kainuotų brangiau nei dvigubai mažesnę. “Didesnė arena reikalauja daugiau išlaidų už šildymą, reikia daugiau aptarnaujančio personalo. Tačiau šios išlaidos neturėtų lemiamos įtakos salės pelningumui”, - mano E.Romanovas, dabar užsiimantis įvairių renginių organizavimu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pirma nesėkmė: Čempionų lygoje „Neptūną“ ant menčių paguldė prancūzai (6)

Pirmąją nesėkmę FIBA Čempionų lygoje patyrė Klaipėdos „Neptūnas“. D grupės antro turo...

Dar vienas išbandymas Adomaičio kariaunai: „Tofaš“ – „Rytas“ (94)

Vilniaus „Rytas“ (1-2) trečiadienio vakarą 20 val. išvykoje žaidžia Europos taurės B grupės...

Dėl gaisro „Sintek-Dzūkija“ liko be treniruočių ir nežino, kada grįš į namų areną (2)

Gaisras Alytuje sujaukė ir „Betsafe–LKL“ čempionate kovojančios „Sintek–Dzūkijos“...

„Olympiakos“ aktyviai dairosi pastiprinimo: akiratyje – ir buvęs rezultatyviausias Eurolygos žaidėjas (1)

Prastai sezoną pradėjęs Pirėjo „Olympiakos“ klubas dairosi pastiprinimo.

„Žalgirio“ naujokai: Hayesas žavisi sirgaliais, LeDay žada būti pirmas visur (8)

Praėjusios savaitės Eurolygos ir „Betsafe–LKL“ rungtynių išbandymus pergalingai atlaikę...

Top naujienos

Iš Alytaus mero – nerimą keliančios žinios: mūsų vyrai po truputį krenta (9)

Alytaus meras Nerijus Cesiulis ir toliau aktyviai informuoja žmones apie situaciją gaisro...

Po slapto STT tyrimo – kaltinimai garsiam verslininkui: dovanų maišelyje – butelis alkoholinio gėrimo ir vokelis (46)

Lietuvos transporto ir logistikos paslaugų bendrovių grupės „ Transekspedicija “ generalinis...

Skvernelis: aš esu priešlaikinių rinkimų šalininkas (88)

Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja trys ugniagesių gelbėtojų grandys – vieni pavaldūs...

Kelionė į Keniją šeimai neapsiėjo be nuotykių: batai iš padangų, akistata su medžiojančia liūte ir pasikeitęs vaikų elgesys (7)

Jei dar visai neseniai motinystė siejosi su dvejų metų namų rutina, tai šiandien vis daugiau...

JAV bombonešių skrydžiai virš Lietuvos ir Estijos: šį kartą rusams paspendė ir spąstus (382)

Trečiadienio popietę virš Lietuvos jau antrą kartą šiais metais pasirodė JAV strateginis...

Užkalnis. Ši vyriausybė klyno nesugebėtų užsisegti (305)

Žiūrim, ką turim. Alytuje tai dega, tai smilksta, tai rūksta senos padangos, gyventojai...

Dar viena pergalė: pajėgų kroatą palaužęs Maslobojevas užsitikrino pasaulio čempionato medalį (1)

Savo pergalingą žygį WAKO pasaulio kikbokso čempionate Sarajeve (Bosnija ir Hercegovina) pratęsė...

Mantas Stonkus paviešino savo susirašinėjimą su Alytaus meru: jis galėtų būti neblogas komikas (46)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta...

ES narės pritarė siūlymui atidėti „Brexit“ (28)

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios...

Seimo narių uždarbis vėl kaitina kraują: tūkstančiai dalijasi pasenusia melagyste (145)

Vagių šutvė! Valdžiažmogių pasityčiojimas iš liaudies! Tokios reakcijos vėl pasipylė po to,...