aA
Ką reiškia komandos pavadinimas šiuolaikiniame sporte? Dar prieš dešimtmetį ar seniau būtume sakę, kad jis reprezentuoja regioną, kuriam komanda atstovauja ar pabrėžia komandos charakterį, dvasią, identitetą. Dabar tokie motyvai nepopuliarūs – komandos pavadinimas tapo parduodamu plotu reklaminėms iškaboms.
Sportas, savijauta, amžius
© Corbis/Scanpix
Dviratis neišrastas, bet tai nereiškia, kad tai ne ydinga. Ypač turint omeny tai, kaip originaliai lietuviai tai daro.

Firmų, tuomet bendrovių, pavadinimais komandos vadindavosi ir sovietmečiu („Lietkabelis“, „Drobė“ ir pan.), tačiau tada sumetimai buvo kitokie – komandas tiesiog sudarydavo tų bendrovių darbuotojai. Be to, pavadinimai nekisdavo dešimtmečius ir bent jau tilpdavo į lakoniškumo rėmus.

Dabar Lietuvoje dažnas komandos pavadinimas turi dvi, tris ar daugiau sudedamųjų dalių, kurias prisiminti gali toli gražu ne kiekvienas.

Kam spręsti dilemą, kurio rėmėją etiketę perkelti į komandos pavadinimą, jei galima sutalpinti jas visas? Galima juokauti, laimei sporto komandos sunkiai randa rėmėjų, mat priešingu atveju komandų pavadinimui neužtektų vieno ar dviejų brūkšnių.

Sudėtingi dariniai

Bene didžiausia eklektika pavadinimuose gali pasigirti Nacionalinė krepšinio lyga (NKL). Iš šešiolikos čia rungtyniaujančių komandų tik penkių pavadinimuose vienas žodis. O iš tų, kurių pavadinime du žodžiai – tik vienos komandos pavadinimas yra normalus žodžių junginys.

Tiesa, tai irgi ginčytinas klausimas, ką vadinti „normaliu žodžių junginiu”: „Pieno žvaigždės“ maisto pramonėje galbūt skamba didingai, tačiau sporto arenose – mažų mažiausiai juokingai.

Daugiausia NKL pavadinimų, kuriuose be didesnio galvos skausmo išrikiuoti įvairūs interesantai: „Nafta-Uni-Laivitė“, „KM-SSK-Perlas“, prieš kelis sezonus besivadinęs „SSK-Nord/LB Draudimas“, „Hermio projektai-KKM“, „Puntukas- Jarimpeksas“ ir t. t.

Panašių pavadinimų netrūksta ir kitose sporto lygose: moterų rankinį žaidžia „Eastcon AG Vilniaus kolegija“, „Keturi vėjai-LANGVirus“, „SM Tauras/Eglė II“, vyrų rankinį – „VPU Šviesa-Savanoris“, „VikingMalt/Jaukurai“, moterų žolės riedulį – „Gintra-Strekte-Universitetas“ ir t. t.

Ką skanduoti?

Įdomu, ar turėti komandos šūkį šiais laikais vis dar madinga? Galbūt, tačiau dažna komanda savo pavadinimą tikriausiai iš jo išbraukia. „Mes – lokiai!“ – kažkada galėjo sušukti Žemaitijos krepšininkai, taip ne juokais išgąsdindami priešininkus. Kaip prieš varžovus ir žiūrovus atrodo komandos šūkį prieš rungtynes skanduojantis būrys augalotų vyrukų, žaidžiančių, pavyzdžiui, minėtoje „Pieno žvaigždžių” komandoje? Beje, nebūtinai pieno – sūrio, dešros, kumpio...

Galų gale – ką skanduoti sirgaliams? Pavyzdžiui, minėta moterų žolės riedulio komanda iš Šiaulių „Gintra-Strekte-Universitetas“. Koks savotiškas choras gautųsi, jei vieni šios komandos aistruoliai skanduotų „Gintra!“, kiti – „Strekte!“, treti – „Universitetas!“. Nuo tokių kuriozų apsaugo tik tai, kad į varžybas ateina saujelė, įskaitant gimines ir artimuosius, žiūrovų.

Kalbėdami apie JAV sporto rinkas dažnai prikišame – viskas ten paremta principu pirkti-parduoti, viskas įvilkta į materializmo apvalkalą. Tačiau būtent ten komandos pavadinimas yra šventas dalykas. NBA, kaip ir daugelio kitų JAV profesionalių lygų taisyklės, draudžia komandą pavadinti rėmėjų vardu, todėl šalyje, kur net iš... išspaudžiamas doleris, žaidžia „vanagai“, „buliai“, „stebukladariai“ ar „kariai“, o ne produktai iš agrofirmos sandėlio.

Miestas mieste

Futbolo klubai tokiu originalumu mažiau išsiskiria ir komandų pavadinimus keičia žymiai rečiau, dauguma – visai nekeičia. Tradicijos ir pagarba sirgaliui, bent žvelgiant iš šio atspirties taško, čia vertinamos labiau.

Tiesa, pats originaliausias pavadinimas, kokį šiandien galima rasti šalies sporto komandų sąrašuose, priklauso būtent šiai sporto šakai. LFF II lygos Šiaurės zonoje rungtyniaujanti Naujosios Akmenės komanda oficialiuose protokoluose įvardijama taip: „Akmenės SC-Šiauliai-3“. Ar įsivaizduojate Naujosios Akmenės futbolo gerbėjus, kurie norėdami palaikyti savo miesto komandą turėtų skanduoti „Šiauliai! Šiauliai!“?

Dar viena yda – nuolat besikeičiantys pavadinimai. Tai labiausiai būdinga žemesniojo lygio krepšinio klubams. Lietuvos krepšinio lygos (LKL) daugelio komandų pavadinimai nusistovėję ir kinta retai. Išimtis – Panevėžio krepšinio klubas, nuo 2001 metų pavadinimą keitęs keturis kartus. Tuo tarpu Nacionalinėje lygoje komanda, bent kelis sezonus besivadinanti tuo pačiu pavadinimu – didelė retenybė.

Spjūvis į veidą

Galbūt visa tai – trigubi, nepastovūs, reklaminiai pavadinimai – yra smulkmena. Svarbiausia juk žaidimas ir rezultatai. Tačiau iš kitos pusės, tai eilinis spjūvis į veidą sporto aistruoliui, kuriam varžybos nėra sausas protokolas ar kelias puses tenkinanti komercinė nauda.

Deja, taip sutvarkytas mūsų sportas. Klubų vadovai žino, kad reklama ant marškinėlių ar sporto salėse mažai arba visai neefektyvi – juk, neskaitant renginių „Siemens arenoje“ ar Kauno sporto halėje, sporto varžybų lankomumas Lietuvoje nėra didelis, TV transliacijų taip pat nedaug. Tad geriausia reklama – rezultatų suvestinėse linksniuojamas komandos pavadinimas.

Galime tik pasidžiaugti, kad vis dar turime „Žalgirį“, „Sakalus“, „Neptūną“, „Atlantą“, „Vėtrą“... Tai reiškia, kad vis dar yra sirgalių, žinančių, ką skanduoti per rungtynes.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvos rinktinės rungtynės pasaulio čempionate – darbo dienos metu

Likus 100 dienų iki pasaulio krepšinio čempionato Kinijoje pradžios FIBA organizacija paskelbė...

„Žalgiris“ į stovyklą sukvies ryškiausius Lietuvos krepšinio perlus

Itin didžiulį dėmesį jaunųjų krepšininkų tobulėjimui skiriantis Kauno „Žalgiris“...

Oficialu: „Olympiakos“ klubas išmestas į žemesnę Graikijos lygą (2)

Graikijos čempionato valdyba pranešė, kad Pirėjaus „Olympiakos“ klubas oficialiai yra...

Australų rinktinės kandidatų sąraše – ir „Žalgirio“ naujokas, ir 9 NBA žaidėjai

Australijos krepšinio rinktinės vyriausiasis treneris Andrejus Lemanis paskelbė 17 žaidėjų,...

„Žalgirio“ akiratyje – FIBA Europos taurę laimėjęs krašto puolėjas „pasižymėjo“ incidente su Gudaičiu (10)

Krepšinio naujienų svetainė „Sportando“ skelbia, kad Kauno „Žalgiris“ domisi šiemet FIBA...

Top naujienos

Britai pradėjo didžiausią savo istorijoje tarptautinę viliojimo kampaniją: prognozuoja grėsmę Lietuvai (44)

Viešųjų ryšių agentūros informuoja, kad Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba (...

Pasitikrinkite: testas, kurios partijos ar komiteto pažiūros jums artimiausios (17)

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) mokslininkai...

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl po „valstiečių“ paramos Nausėdai kai kurie frakcijos nariai renkasi Šimonytę vyksta apklausa (35)

„DELFI Dienoje“ - policijos generalinis komisaras. Ar išaiškinti tarptautinė nusikaltėlių...

Apie derybas su Rusija paklaustas Zelenskis atsakė vienu žodžiu (69)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė derybų su Rusija galimybę.

Paaiškėjo, kodėl Vilniuje kyla spūstys: ekspertai turi patarimų, kaip ilgam neužstrigti (11)

Skaičiuojama, kad spūstyse vilnietis praleidžia net 136 valandas per metus. Tam, kad spūsčių...

Gimus vaikui, sugriuvo visi nusistatymai: sakiau, kad miegos tik savo lovoje, o žindysiu tik iki, kol pradėsiu primaitinti (1)

Renata ir Arnoldas Raugai – dar viena praėjusios savaitės DELFI ir „ Kidy Tour “ metų šeimos...

Neramios žinios iš muitinės: į Lietuvą bandyta įvežti raketų paleidimo sistemas iš Baltarusijos (126)

Lietuvos muitinės pareigūnai šią savaitę nepraleido į šalį bandytos įvežti raketų...

Ispanijos policijos paviešinti vaizdai: sulaikomas lietuvis – Europą šiurpinusios gaujos vadeiva (78)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Rinkėjai įvertino kandidatus į prezidentus: užkliuvo Šimonytės nuotaika ir Nausėdos šuo galima paklausyti gyvai (289)

Pirmadienį prasidėjo išankstinis balsavimas antrajame Prezidento rinkimų ture. Tuo pat metu savo...

Ar nuo ispaninio šalavijo sėklų iš tiesų lieknėjama? (2)

Internetas mirga įvairiais receptais su ispaninio šalavijo sėklomis – pudingai, glotnučiai ir t....