aA
Kaune 1922 metais prasidėjo Lietuvos krepšinis. Kaune jau stovi ir Lietuvos „Krepšinio namai“ – unikalus pastatas, kuriame per Lietuvos krepšinio 100-metį prasidės taip pat unikali pažintis su antrosios šalies religijos istorija, pergalėmis ir subtilybėmis. Tai bus įspūdinga kelionė laiku ir patirtimis. O dabar Lietuvos „Krepšinio namai“ atviri įvairiems renginiams ir krepšinio bendruomenės susibūrimams.

Pirmieji jų jau įvyko praėjusią savaitę. „Krepšinio namuose“ buvo pagerbti praėjusio sezono NKL čempionai, vyko LKF konferencija, o muziejaus erdves taip pat buvo okupavęs tarptautinis šokio festivalis „AURA 30“. Čia vyko Kauno šokio teatro „AURA“ ir Kauno miesto simfoninio orkestro premjera – „Begalybės“.

„Visi svečiai mus sveikino radus tokią naują erdvę Kaune. Žmonės buvo labai suinteresuoti į tai, kad 30-am festivaliui pasirinkome tokią naujovišką erdvę, kurioje buvo labai įdomu apsilankyti festivalio „AURA 30“ žiūrovams ir svečiams.

Žinant, kad Kaune yra tokių, teatrui tinkamų aikštelių trūkumas, mes labai rekomenduojame teatrams pristatyti spektaklius būtent čia. Mums, kaip šokio teatrui „AURA“, „Krepšinio namų“ erdvė buvo labai inovatyvus ir pasiteisinęs sprendimas premjeros „Begalybės“ pristatymui. Dėkojame „Krepšinio namams“ ir tikimės, jog greitu metu erdvė bus visiškai prisitaikiusi prie įvairių meninių renginių įgyvendinimo“, – teigė šokio teatro „AURA“ direktorė Birutė Letukaitė.

Idėja

„Krepšinio namai“ – daugiau nei pastatas. Tai – Lietuvos žmonių aistros krepšiniui ir vienybės simbolis. Tai – visos krepšinio bendruomenės namai“, – sako Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas.

Pasak jo, pirmasis „Krepšinio namų“ etapas baigtas – jie jau veikia. Muziejus, kuris įsikurs šiuose namuose, lankytojus pakvies 2022-aisiais. Tuomet, kai bus baigtas antrasis etapas – padedant vienai žinomiausių pasaulio muziejų įrengimo ir renginių kompanijai „Ralph Applebaum Associates“ (RAA).

„Čia bus viskas, kas telpa žodyje krepšinis. Tai bus ne daiktų, o potyrių ir įspūdžių muziejus. Norime, kad į jį atėję vaikai nenorėtų išeiti, o suaugusieji – išsinešti tokius įspūdžius, kuriais dalytųsi su draugais ir pažįstamais. Kad muziejus taptų nuolatiniu traukos centru“, – sako M. Špokas.

Į šį projektą pavyko įtraukti bene geriausią pasaulyje laikomą kompaniją. RAA yra įvykdžiusi daugiau nei 700 projektų 50-yje valstybių. Tarp jų – JAV Holokausto memorialinis muziejus Vašingtone, Londono transporto muziejus, Karališkosios muzikos akademijos muziejus Londoje, Nacionalinis Škotijos muziejus, EXPO 2008 Saragosoje, Williamo Clintono prezidentinė biblioteka Litl Roke, Karalienės Elizabeth olimpinis parkas Londone, Nacionalinis afroamerikiečių istorijos ir kultūros muziejus Vašingtone ir daugybė kitų.

Drauge su amerikiečiais buvo suformuluoti muziejaus tikslai, jungiami idėjos „Išdrįsk svajoti“.

Vienas pagrindinių – panardinti lankytojus į dramatišką kelionę po krepšinio Lietuvoje istoriją. Tai siekiama sukuriant šlovės muziejaus atmosferą pagerbiant trenerius ir žaidėjus, palikusius ryškų pėdsaką krepšinio istorijoje.

Visus techninius sprendimus įgyvendino ir Lietuvos „Krepšinio namų„statybomis rūpinosi vieni geriausių šios srities specialistų Lietuvoje – darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“.

„Esame Kauno įmonė ir dideli „Žalgirio“ gerbėjai, todėl vertiname galimybę prisidėti prie šio miestui ir šalies krepšiniui svarbaus projekto. Kauno plėtros darbai nestoja – bene kiekvieną mėnesį jį papildo nauji projektai ir erdvės gyventojams ar miesto svečiams. Esu įsitikinęs, kad šis savo misija ir architektūriniais sprendimais išsiskiriantis projektas taps dar vienu miesto traukos centru“, – teigė kompanijos „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.

Šalia namų – istorinė aikštelė

2022-aisiais šalia „Krepšinio namų“ bus baigta savotiška mozaika – krepšinio aikštelė, sudėliota iš žalvarinių plytelių su vardais ir pavardėmis. 100 – su ryškiausių Lietuvos krepšinio asmenybių vardais.

Pirmoji simbolinė plytelė aikštelės viduryje skirta Steponui Dariui – asmenybei, atvežusiam krepšinį į Lietuvą. Šioje aikštelėje gali įsiamžinti bet kuris pasaulio žmogus arba įmonė/organizacija bei taip prisidėti prie istorijos kūrimo. Susidomėjimas šia akcija šiuo metu yra didelis: įsiamžina ne tik Lietuvoje, tačiau ir užsienyje gyvenantys krepšinio aistruoliai, užsienio krepšinio federacijų bei FIBA vadovai.

„Plytelė dažnai tampa puikia dovana, kurioje įamžinama šeima, vaikai, tėvai, mylimieji, įmonių kolektyvai/darbuotojai ir panašiai“, – sako M. Špokas.

Pačiuose „Krepšinio namuose“ tai pat bus rėmėjų siena ir interaktyvi vieta, kurioje bus visų, kurie prisidėjo prie namų įkūrimo, vardai. Įsiamžinti aikštelėje ir prisidėti prie „Krepšinio namų“ muziejaus įrengimo galima apsilankius projekto puslapyje www.parama.krepsinionamai.lt.

Oficialiai simbolinė aikštelė bus atidaryta 2022 m. balandį, minint Lietuvos krepšinio šimtmetį.

Muziejaus vizija

Taip pat planuojama, kad prie įėjimo į „Krepšinio namus“ iškils krepšinio pradininko Jameso Naismitho statula.

„RAA atstovai patarė neapsiriboti vien Kaunu ir Lietuva – parodyti, kad krepšinis – viso pasaulio žaidimas, o Lietuva jo žemėlapyje užima labai svarbią vietą“, – sako muziejų administruojančios VšĮ „Krepšinio namai“ direktorė Živilė Belejevaitė.

Kanadiečio, sugalvojusio krepšinį 1891-aisiais, statula įsikurs šalia didelio ąžuolo, kurį puslankiu apglėbė variu dengtas statinys. Teritorijoje toliau liks augti ir kiti medžiai, kurie suteiks namų jaukumo pojūtį. Toks buvo architekto Gintauto Natkevičiaus sumanymas.

Pats muziejus užims maždaug 70 proc. vieno moderniausių ne tik Lietuvoje, tačiau ir Europoje bei Baltijos šalyse pastato erdvių.

Antrajame aukšte bus įrengta istorinė interaktyvi ekspozicija. Salės centre stovės konsolė su ekranais, kurie muziejaus lankytojams pasakos ne tik pasaulinę krepšinio raidą, tačiau ir perkels juos į krepšinio aikštę, leis pasijusti tikru aistruoliu. Ten pat bus sudėlioti pagrindiniai Lietuvos krepšinio trofėjai.

Nusileidus į pirmąjį aukštą lankytojų lauks kelios interaktyvios žaidimų stotelės, kuriose lankytojai galės išmėginti savo reakciją, šoklumą ir rankos taiklumą.

„Bus galima varžytis su konkrečiu krepšininku. Geriausi rezultatai bus fiksuojami. Taip pat bus galima ir virtualiai pabendrauti su pasirinkta krepšinio žvaigžde“, – pasakoja Ž. Belejevaitė.

Savo interaktyvias zonas turės ir muziejaus partneriai – NBA ir „Nike“. Bus galima nusifotografuoti su NBA žvaigžde. Ypatingą vietą užims esporto erdvė. Ji kuriama taip pat bendradarbiaujant su NBA. Planuojama įkurti ir esporto mokyklą. Planuojamos ir vaikų vasaros stovyklos.

Infrastruktūra

Lietuvos „Krepšinio namai“ pasirengę priimti visų Lietuvos krepšinio lygų šventes, organizuoti įvairius renginius, pristatymus, filmų peržiūras. Planuojami reguliarūs krepšinio veteranų susitikimai. Jau pradedamas pildyti ir užimtumo kalendorius ne tik sporto, tačiau ir kultūros, meno renginiais. Tradiciniais jau tapę „Krepšinio namų“ apdovanojimai taip pat vyks šiose patalpose.

Tam įrengta didžioji salė, kurioje telpa apie 200 žmonių. Dėl tokio skaičiaus buvo sugriežtinti vėdinimo ir priešgaisrinės saugos reikalavimai. Beveik 2 tūkst. kv. m ypač energetiškai efektyviame A+ kategorijos pastate taip pat yra liftas, skirtas neįgaliesiems.

Šalia „Krepšinio namų“ jau dabar Kauno savivaldybės rūpesčiu įrengtos ir veikia lauko krepšinio aikštelės. Tačiau dar planuojama iškloti modernią dangą, pastatyti tribūnas.

„Čia galės būti sparčiai populiarėjančio trijulių krepšinio bazė, kurioje galės treniruotis ir nacionalinė 3×3 rinktinė, kitos komandos“, – sako M. Špokas.

VšĮ „Krepšinio namų“ dalininkai yra LKF ir Kauno savivaldybė. Viešoji įstaiga turės išsilaikyti pati – iš muziejaus renginių, patalpų nuomos, vaikų stovyklų ir projektinės veiklos.

„Dėkojame mūsų krepšinio bendruomenei, kuri jau prisidėjo prie projekto įgyvendinimo: LKF prezidentui Arvydui Saboniui, LKF viceprezidentui Mindaugui Plūkui, Lietuvos studentų krepšinio lygos prezidentui Rimantui Cibauskui, krepšininkams Jonui Valančiūnui ir Domantui Saboniui, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei, LKF nariams VšĮ „Team 97“ ir kitiems mūsų bendruomenės nariams. Visų jų dėka, pirmasis projekto etapas yra baigtas – pastatas jau pastatytas, ir dabar galėsime sutelkti visą dėmesį į muziejaus ekspozicijų įrengimą, krepšinio istorijos išsaugojimą ir puoselėjimą. Dar kartą norime visiems padėkoti ir norime pakviesti ir toliau aktyviai prisidėti prie projekto antrojo etapo įgyvendinimo“, – sako Ž. Belejevaitė.

Krepsinis.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Italijoje – solidus Bendžius, Izraelyje – prisvilęs Adomaičio debiutas

Eimantas Bendžius vėl sėkmingai pasirodė Italijos krepšinio čempionate, o tuo metu Izraelyje...

Prienų komandą papildė geriausias Izraelio lygos kovotojas dėl kamuolių

Prienų „CBet“ ekipa stiprina savo pajėgas po krepšiu – prie komandos gretų jungiasi 29 metų...

RKL apžvalga: 3 pratęsimai, 7 rekordai ir antausiai lyderiams

Regionų krepšinio lygoje („TOPsport– RKL “) savaitgalį sužaista 19 susitikimų. Savaitės...

„Šiauliai“ Klaipėdoje laimėjo, bet į KMT pusfinalį dramatiškai žengė „Neptūnas“ (13)

Citadele Karaliaus Mindaugo taurės (Citadele KMT) finalo ketverte aiški jau trečioji komanda. Tarp...

Švedo šou naudos vėl nedavė: „Chimki“ era be Kurtinaičio prasidėjo nesėkme (99)

Penktadienį Rimą Kurtinaitį iš vyriausiojo trenerio pareigų atleidusi Maskvos srities...

Top naujienos

Navalną Maskvoje jau sulaikė pareigūnai: aš nieko nebijau, viskas sufabrikuota Vnukovo oro uoste tęsiasi areštai, atnaujinta 21.11 (2218)

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sekmadienio vakarą grįžo į Maskvą iš Vokietijos. Oro uoste...

Vakcinų ringe – italai: „ReiThera“ skiepai iš gorilų adenoviruso – po 5 eurus (175)

Europai trūksta patikimų ir pigių vakcinų nuo COVID-19 ? Italija skelbia: tokių vakcinų bus,...

Savaitės orai: po šalčio bangos – staigus atšilimas (9)

Iš šiaurinių platumų savaitgalį prasiveržęs senai neregėtas šaltis, pamažu silpnina savo...

Kryžkelėje tarp Amerikos ir Lietuvos atsidūrusi intymaus prekės ženklo įkūrėja: ten visiškai kitokios žaidimo taisyklės (24)

Gyvenimas mėgsta siurprizus. Kartais renkantis kur gyventi, o kartais – kokio verslo imtis. Taip...

Pavydo apakintas vyras griebėsi keršto: norėjau, kad visa giminė sužinotų tiesą (147)

Dėl nuolat naudojamo smurto mylimosios atstumtas vyras niekaip negalėjo susitaikyti, kad šį...

Vaikui suskaudo dantį, todėl prireikė skubios pagalbos: motina neteko amo pamačiusi, kiek turės sumokėti (1030)

Dviejų vaikų mama dėl savaitgalio įvykių atsidūrė beviltiškoje situacijoje. Sausio 9 d. vakare...

Lietuva ragina įvesti ES sankcijas Rusijai dėl Navalno sulaikymo (665)

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų...

Eksperimentas virtuvėje. Jautienos steiką iškepė pagal restorano šefo receptą: vienas papildomas ingredientas išgelbėjo viską (46)

Pabandėme pagaminti jautienos kepsnį pagal dar vieną lietuvių šefo Mariaus Paplausko iš...

Anglijoje nužudytas treneris iš Lietuvos: vienas užpuolikų smogė plaktuku, kitas puolė kardu (118)

Penktadienį teisme kaltais dėl žmogžudystės pripažinti du vyrai, Anglijoje, Piterbore, vasarą...

Būsite viena koja priekyje: štai jie – batai, kurie bus madingiausi artimiausią pusmetį 12 modelių (52)

„Dėmesio renkantis batus niekada nebus per daug. Pernelyg daug moterų galvoja, kad jos...