Šią savaitę A. Sabonis paminėjo savo 58-ąjį gimtadienį, o ispaniškame krepšinio portale planetacb.com ta proga buvo publikuoti vieno iš lietuvio karjerą Madride artimai stebėjusių, bendrose treniruotėse dalyvavusių bei progų pažaisti kartu turėjusių krepšininkų atsiminimai.
Gynėjo pozicijoje rungtyniavusiam Jose Maria Silvai buvo dvidešimt, kai per „Real“ treniruotes jis pirmą kartą susidūrė su baudos aikštelės karaliumi Sabu.
Ispanas įsidėmėjo keletą charakterio ir fiziologinių savybių, 221 cm lietuvį ryškiai išskyrusių iš kitų to laikotarpio krepšininkų.
„Real“ komandoje tuo metu buvo nemažai žvaigždžių, buvo ir charizmatiškasis Joe Arlauckas, bet visi jautė ir suprato, kad pagrindinė komandos ašis ir ramstis yra Sabonis.
Kai pamačiau jį Madride, Arvydo galimybės jau buvo gerokai apribotos. Kelis buvo su įtvaru, žaidė sutvarstytomis kulkšnimis – atrodė lyg sugipsuotomis kojomis. Pamenu, kad per pertraukėles tuos tvarsčius jam nuimdavo ir darydavo masažą, kad sugrąžintų į kojas kraujotaką, nes jos buvo visai nejudrios.
Dėl Achilo sausgyslės traumų Sabonis negalėjo turėti visaverčių fizinio parengimo treniruočių, lyginant su kitais turėjo antsvorio ir aikštėje kartais tiesiog vaikščiodavo, bet net ir su tokiais apribojimais jis demonstravo išskirtinai aukštą, unikalų žaidimo lygį.
99 proc. krepšininkų po tokių traumų ir dėl judėjimo apsunkinimų būtų pasitraukę ir užleidę vietą kitiems, tačiau tai buvo ne Sabonio charakteriui. Europoje jis laimėjo viską, o vėliau kaip žinome, sėkmingai žaidė ir NBA“, – dėstė J. M. Silva.
Anot buvusio „Real“ žaidėjo, treniruočių metu emocingų Sabonio pamokų gaudavo be išimties visi – tokius susidūrimus su lietuviu jis vaizdingai palygino su vizitais pas gydytoją-specialistą.
„Gerai atsimenu, kaip Sabonis suirzdavo, kai tu padarydavai, jo nuomone, žioplą klaidą per treniruotes. Tačiau tai nebuvo blogos intencijos – tai būdavo natūralios jo emocijos. Sabas širsdavo ne tiesiogiai ant tavęs, bet ant visos situacijos, kad kažkas kažko nesupranta – gal dėl jauno amžiaus, gal dėl techninio-taktinio bagažo stokos.
Jis aikštėje numatė keletą žingsnių į priekį ir kartais tiesiog negalėjo suvokti, kaip kiti daro klaidas. Tai netgi nebuvo pyktis, jo reakcijas labiau pavadinčiau nusivylimu, – pasakojo J. M. Silva. – O kai įsisąmonindavai, kad Sabo emocijos nėra nukreiptos tiesiogiai prieš tave, bandydavai sugromuluoti gaunamą informaciją ir tapti geresniu žaidėju. Mokydavaisi, nes niekada nejautei nepagarbos.
Žinote, palyginčiau tai su situacija, kai penki žmonės pas okulistą žvelgia į vieną lentą su simboliais ir raidėmis, tačiau tik vienas iš jų gali įžiūrėti smulkiausią šriftą. Toks būdavo Sabonis – aikštėje jis matydavo smulkiausius niuansus.“
A. Sabonis „Real“ komandai atstovavo 1992-1995 m., du kartus tapo Ispanijos čempionu, sykį triumfavo ir Eurolygoje. Pusantro sezono kartu su Arvydu „Real“ atstovavo ir ilgametis jo bendražygis Kauno „Žalgiryje“ Rimas Kurtinaitis.
A. M. Silva tikina, kad abu žaidėjai palaikė išskirtinį ryšį ir iki šiol atmintyje saugo prisiminimą apie įdomią lietuvių tradiciją, kurioje kaskart išryškėdavo Sabonio unikalumas.
„Prisimenu, kaip su Kurtinaičiu, sugrįžę po pusantro mėnesio atostogų, jie žaisdavo labai savotišką žaidimą. Rūbinėje kažką tarpusavyje persimesdavo gimtąja savo kalba – nesuprasdavau, turbūt susilažindavo. Žaidimas buvo maždaug toks – dviese mėtyti į krepšį iš skirtingų aikštės pozicijų iki tol, kol kuris nors suklys.
Metimų eiga buvo tokia: baudos metimas dešine ranka, baudos metimas kaire ranka, dvitaškis dešine ranka, dvitaškis kaire ranka, tritaškis dešine ranka, tritaškis kaire ranka, metimas iš aikštės vidurio ir metimas iš aikštės vidurio kabliu.
Ir, neįtikėtina, Sabonis galų gale suklysdavo tik pirmą arba antrą kartą kabliu mesdamas iš vidurio. Jis galėdavo pataikyti du ar tris kablius iš aikštės centro, net ir nesitreniravęs visą atostogų laiką.
Tokias dvikovas tiesiog laimėdavo Sabas. Šį žaidimą jie žaisdavo spontaniškai, po ilgo neaktyvumo periodo – atsimenu du ar tris atvejus. Buvo talentingi kovotojai iš prigimties, o toks žaidimas jiems buvo tarsi dar vienos varžybos. Arvydas Sabonis tiesiog buvo žmogus su įgimtu talentu žaisti krepšinį“, – pripažino buvęs „Real“ krepšininkas.
Prisiminimais apie A. Sabonį pasidalijęs J. M. Silva šiuo metu vienoje iš Madrido mokyklų dirba kūno kultūros mokytoju, taip pat bendradarbiauja su Ispanijos krepšinio federacija ir treniruoja jaunuosius šalies krepšininkus.
Trūko Sabonio, pasaulis virto aukštyn kojomis: legendiniam Gomelskiui kelius Europoje užkirto ir juoką užsieniečiams kėlę sovietiniai įpročiai (1)
Kalbas, kad Seulo olimpiadoje laimėti aukso medaliai galėtų padėti atverti duris į užsienio...
Filmą apie Namajunas žiūrėję žalgiriečiai: ji – įkvėpimas visiems (1)
Trečiadienį Kauno „Žalgirio“ vyrų krepšinio ir futbolo, jaunųjų žalgiriečių krepšinio...
Prisegtas mikrofonas išdavė karjeroje tašką padėjusio Kalniečio žodžius šeimai ir draugams
2023 metų sausio 29 dieną Mantas Kalnietis sužaidė paskutines savo karjeros rungtynes. Jos...
Tituluoto Lietuvos krepšinio vilko karjeros posūkiai: žais vienoje komandoje, treniruos kitą pretenduoja į unikalų pasiekimą (1)
Per vieną savaitę – iškart dvi naujienos. Buvęs pasaulio ir Europos pirmenybių prizininkas...
Emocinga Kalniečio atsisveikinimo kalba: Kalnas išeina iš „Žalgirio“, bet „Žalgiris“ iš Kalno neišeis niekada (video)
Sekmadienio vakarą Kaune vykusį atsisveikinimą su legendiniu šalies krepšininku Mantu Kalniečiu...
Top naujienos
Kruviną egzekuciją sugyventiniui suplanavusi moteris: jis nesirūpino manimi ir nesitvarkė (1)
Sugyventiniu atsikratyti nusprendusi vilnietė nuviliojo jį prie geležinkelio bėgių, ten du...
Iš Mariupolio ištrūkęs Sergejus – apie karo baisumus ir žmonių nusiteikimą: „rusų pasaulio“ laukę vietiniai savo akimis pamatė, ką jis reiškia (1)
„Aš iš Ukrainos, iš Mariupolio, mano vardas Sergejus. Tik truputį kalbu lietuviškai,...
„Žalgiris“ patampė „Fenerbahče“ už atlapų, bet Stambule liko be svarbios pergalės (1)
Kauno „Žalgirio“ (15-15) viltys prasibrauti į Eurolygos atkrintamąsias varžybas neišaugo....
Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (17)
Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...
Vokiečių ekspertas: Vakarai turi naują lyderę (1)
Kol Vokietiją dusina neryžtingumas ir biurokratinė inercija, Vakarai sulaukė tikrosios...
Atsargos pulkininkas nesupranta Ukrainos sprendimų: tai niekais pavers svarbiausią kariuomenės užduotį (12)
Ukrainos karo ekspertas Olegas Ždanovas įsitikinęs, kad Ukrainos pajėgoms nėra jokios...
Itin sparčiai plinta priklausomybė nuo pornografijos: į seksologą kreipiasi savo vyrus pričiupusios moterys (3)
Neseniai „Gemius“ paskelbtas tyrimas atskleidė įdomią lietuvių naršymo internete statistiką....
Gėlių prekeiviai jau imasi prekybos: vėliau kaina turėtų augti
Turguose jau galima išvysti pirmųjų žydinčių lietuviškų gėlių. Nors augalų vazonėliuose...
„Žalgirio“ sirgalių košmaras: su komanda skridę fanai nebuvo įleisti į „Fenerbahče“ areną iš policijos – raginimai skirstytis
Kauno „Žalgiris“ Stambule galėjo turėti solidesnį palaikymą: dalis iš Lietuvos keliavusių...
Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: apšaukęs, kad esu kvaila, šiaulietis ryžosi žingsniui, kurio nesitikėjau
Tinderis yra tarsi loterija, kurioje gali išlošti kelias valandas malonaus bendravimo, juoko, gerų...