aA
„Esu įsitikinęs, kad sportininkai yra vieni pagrindinių Lietuvos vardo garsintojų ir populiarintojų, – teigia prie projekto „Idėja Lietuvai“ prisijungęs Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Špokas. – Tai mes privalome išnaudoti – privalome patys suprasti ir pasauliui parodyti, kad esame išskirtiniai.“
Mindaugas Špokas, Rūta Meilutytė, Andrius Gudžius, Jonas Valančiūnas
© DELFI montažas

Vienas Lietuvos krepšinio vadų dažnai keliauja po pasaulį ir pastebi tendenciją – mūsų šalies vardas užsieniečiams įprastai asocijuojasi su išskirtinėmis sporto pergalėmis.

„Jeigu užsieniečių paklausi, su kuo jiems asocijuojasi Lietuva, dažniausias atsakymas – su sportiniais pasiekimais. Jie galbūt ir nežino, kur tiksliai žemėlapyje yra Lietuva, tačiau vieni yra girdėję apie krepšinį, kiti – apie irklavimą, treti – apie lengvąją atletiką, ar stipriausią pasaulio žmogų, mano studijų metų grupioką Žydrūną Savicką. Ir jeigu šiuos svertus pradėtume naudoti mūsų šalies įvaizdžio pristatymui, turėtume labai apčiuopiamą naudą“, – portalui Krepšinis.lt teigė M. Špokas.

„Taip, krepšinis dėl tradicijų ir pasiekimų yra viena iš populiariausių sporto šakų Lietuvoje, tačiau mes stiprūs ne tik jame. Turime ir stebinančių talentų – iš provincijos kilusių atletų: pasaulio čempionu tapusį ir tradicijas tęsiantį disko metiką Andrių Gudžių, galiūną Ž. Savicką, tą patį krepšininką Joną Valančiūną.

O kur dar plaukikė Rūta Meilutytė, įspūdingus rezultatus demonstruoja irkluotojų keturvietė, kiti sportininkai. Prieš mėnesį nepaprastas malonumas buvo klausytis, kaip tiesioginės transliacijos metu JAV komentatoriai gyrė pasaulio čempionais tapusius mūsų keturvietės irkluotojus, o skambant mūsų himnui kūnu bėgo šiurpuliukai, – prisiminė pašnekovas. – Galbūt patys to neįvertiname, tačiau iš tikrųjų šie žmonės yra tikrieji Lietuvos ambasadoriai pasaulyje, kurių dėka pozityviai skamba mūsų šalies vardas. Ir tą mes privalome išnaudoti.“

Dovydas Nemeravičias, Martynas Džiaugys, Rolandas Maščinskas ir Aurimas Adomavičius
Dovydas Nemeravičias, Martynas Džiaugys, Rolandas Maščinskas ir Aurimas Adomavičius
© Stopkadras

Kaip tai padaryti? M. Špoko nuomone, geriausius Lietuvos sportininkus šalies reklamai galima pasitelkti pasaulinėse „Expo“ parodose, tarptautinėse turizmo parodose ir kituose renginiuose, kur pristatoma Lietuva.

„Prieš keletą metų atsitiktinai teko lankytis turizmo parodoje – Suomijos pavilijone. Ten pagrindinis akcentas buvo ne kas kita, o populiariausia suomių sporto šaka – ledo ritulys. Įrengti vartai, parengtas sąrašas su garsiausiais Suomijos žaidėjais, sudalyvavus žaidime ir įmušus įvartį ten pat galima laimėti prizų. Tada aplankėme ir Lietuvos ekspoziciją, o ten – niekuo nesusijusi su šalimi bordo spalva, smuikininkas ant jūros kranto, baidarininkas plaukiantis upe ir lyg dykuma pavaizduota Kuršių Nerija. Ir su kuo tai asocijuojasi? Neva turime šiltą jūrą, dykumą ir raftingą? Sunku suprasti tokius sprendimus, – ironiškai prisiminė M. Špokas.

Anot M. Špoko, kad įvyktų postūmis, savo išskirtinumą visų pirma turime suprasti patys.

„Mes galime daug ką, ko negali didžiausios pasaulio šalys – skiname pergales, laimime medalius, tačiau jais nesididžiuojame. Pavyzdžiui, įsivaizduokite, jeigu į parodą Kinijoje ar kitoje šalyje nukeliautų buvusios ar esamos mūsų sporto žvaigždės. Kokio tai stiprumo žinutė būtų, kokį eterį gautume kaip valstybė. Šiemet „Expo“ paroda vyko Kazachstane, ten taip pat galėjome nusiųsti ką nors iš mūsų garsenybių... Galėtume naudoti jų įvaizdį reklaminiuose bukletuose, video klipuose, tačiau kol kas tai nėra daroma“, – pridūrė jis.

Didžiuojuosi 91-erių Prezidentu Valdu Adamkumi, 85-erių legendiniu krepšinio treneriu Vladu Garastu. Jie sveiką gyvenseną propaguoja reguliariai – vaikšto gryname ore, kelis kartus per savaitę plaukioja baseine. Manau, reikia tik žinių, noro ir galimybių, ką jaunajai kartai ir turėtų suteikti mūsų valstybė.
Mindaugas Špokas

Pats 42-ejų M. Špokas – buvęs sportininkas, daugkartinis Lietuvos plaukimo ir vandensvydžio čempionas, 1995 m. pasaulio plaukimo taurės etapo laimėtojas ir 1996-ųjų Atlantos olimpinių žaidynių dalykis. Ir sporte per daug metų sukauptą patirtį kaunietis bando perteikti tiems, kuriems to labiausiai reikia.

„Kaune su keliais bendraminčiais prieš keletą metų neatlygintinai organizavome 4 mėnesių plaukimo treniruotes globos namų auklėtiniams, taip pat naujame „Girstučio“ baseine rengiau nemokamas sveikatingumo valandas suaugusiems, kurie yra skendę arba turėjo vandens baimę.

Tai dariau savo iniciatyva, ir visi į grupę užsiregistravę žmonės – daugiausia moterys – išmoko plaukti ir saugiai elgtis vandenyje. Lietuvoje turime daug karjerą baigusių sportininkų, kuriuos būtų galima pasitelkti į pagalbą praktiškai šviečiant tiek jaunimą, tiek suaugusius – tokia socialinė veikla labai populiari išsivysčiusiose šalyse. Tačiau reikia postūmio ir iniciatyvumo, – pažymėjo M. Špokas.

Anot jo, nors naujos visuomeninės sportinės infrastruktūros Lietuvoje sparčiai daugėja, žmonės elementariai nežino, kaip ją efektyviau išnaudoti.

„Pavyzdys – miestuose atsiradusios lauko treniruoklių aikštelės. Žmonėms reikia parodyti, ką su tais treniruokliais galima daryti, nes kitaip galima sau tik pakenkti. Kaip tai padaryti? Valstybei ir savivaldybėms pasitelkiant į pagalbą žymius sporto žmonės – kas savaitę, ar bent jau kas mėnesį inicijuoti viešas treniruotes, kurias vestų žinomas specialistas. Susidomėjimas tikrai būtų didelis“, – įsitikinęs LKF generalinis sekretorius.

Jeigu užsieniečių paklausi, su kuo jiems asocijuojasi Lietuva, dažniausias atsakymas – su sportiniais pasiekimais. Jie galbūt ir nežino, kur tiksliai žemėlapyje yra Lietuva, tačiau vieni yra girdėję apie krepšinį, kiti – apie irklavimą, treti – apie lengvąją atletiką, ar stipriausią pasaulio žmogų, mano studijų metų grupioką Žydrūną Savicką.
Mindaugas Špokas

Dar viena M. Špoko idėja – sveiko gyvenimo būdo pamokos moksleiviams.

„Jaunimas turi žinoti, kas yra jo kūnas, kaip jis funkcionuoja, kaip jį puoselėti, prižiūrėti. Baigęs mokyklą jaunuolis supranta matematines ir chemines formules, fizikinius dėsnius, netgi kaip veikia kompiuteris, tačiau apie teisingą kūno priežiūrą ir sveiką gyvenseną papasakoti galėtų retas.

Skandinavai jau seniai ėmė investuoti į sveiką gyvenseną ir fizinį aktyvumą, kaip į ligų, fizinių ir psichinių sutrikimų prevenciją. Jie supranta, kad sveikame kūne bus ir sveika asmenybė, kupina pozityvumo ir teigiamos energijos, todėl sudaro sąlygas puoselėti savo organizmą ir dirbti su juo. Ir neatsiejama to dalis – sveika gyvensena ir mityba.

Pavyzdžiui, visi žino, kad pilti dyzelio į benzino baką negalima, o ką pila į savo kūną? Vietoje vandens – „E“ pilnus gaiviuosius gėrimus, kiti itin anksti pradeda vartoti net ir alkoholį. Visa tai – dėl menko užimtumo, nepakankamo išprusimo ir žinių stokos. Nereikia būti drastiškiems, tačiau elementarius dalykus turime įsisąmoninti dar mokykloje, kaip tai daroma Skandinavijos šalyse. Tai – Lietuvos švietimo spraga, kurią būtina kamšyti, kad turėtume sveiką tautą, – tvirtino M. Špokas.

„Didžiuojuosi 91-erių Prezidentu Valdu Adamkumi, 85-erių legendiniu krepšinio treneriu Vladu Garastu. Jie sveiką gyvenseną propaguoja reguliariai – vaikšto gryname ore, kelis kartus per savaitę plaukioja baseine. Manau, reikia tik žinių, noro ir galimybių, ką jaunajai kartai ir turėtų suteikti mūsų valstybė“, – pridūrė M. Špokas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ekspertų nuomonės: ar krizę išgyvenantis „Rytas“ bus nušluotas ir Kaune? (4)

„Krepšinio zonos“ trumpas pokalbis su buvusiu krepšininku, LKL bronzos laimėtoju ir SKL...

Stebuklingas Šaro prisilietimas: Pangosas išvyko, bet „Žalgiris“ turi naują „auksinį berniuką“? laida „Krepšinio zona“ (42)

Prieš beveik tris tūkstančius metų Frygiją valdė legendinis karalius Midas, kuris, pasak vieno...

Į Kauną atvykęs Kuzminskas – apie vaistus nuo „buksavimo“, norą užsibūti Lietuvoje ir Gudaitį NBA lygoje (15)

Trečiadienio vakarą į Kauną su Milano „AX Armani“ atskrido ir du Lietuvos krepšininkai –...

CSKA sekundžių afera prieš „Žalgirį“ Chomičiui priminė daugiau „nuotykių“ Rusijoje laida „Krepšinio zona“ (20)

„Pavadinimas „Aukso karštligė“ – intriguojantis, gražus. Bet ar pamenate, kaip baigėsi...

Taikliausias „Žalgiryje": antrasis Kavaliausko tritaškis iš eilės (11)

Paskutinę mačo sekundę žalgiriečių triumfą rungtynėse Pasvalyje įtvirtino Antano Kavaliausko...

Top naujienos

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (68)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Lietuvė išdavė priežastį, kodėl tautiečiai taip pamėgo Turkiją: atostogos tik priedanga (67)

Kelionės po Turkiją keičia savo veidą. Anksčiau poilsiauti Antalijos ar Kemero viešbučiuose su...

Kodėl Skvernelis tapo profsąjungų taikiniu: šita valdžia iš kokios pusės bepažiūrėsi atrodo blogai (656)

Mokytojų profesinių sąjungų veiksmai sukūrė precendentą, kuris yra linkęs kartotis ateityje,...

Teismas patvirtino: Kručinskų vaikai buvo paimti teisėtai (700)

Kauno apygardos teismas patvirtino, kad Kručinskų vaikams buvo kilusi reali grėsmė, todėl jie...

Puidoko pataisas dėl vaiko teisių stabdo Seimo teisininkai (33)

Seimo teisininkai stabdo „valstiečio“ Mindaugo Puidoko inicijuotas pataisas vaiko teisių...

Lietuvos miestų eglių kova: išrinkite gražiausią žaliaskarę! (9)

Eglučių įžiebimo maratonas jau pasibaigė – tikriausiai Lietuvoje neliko nė vienos miestelio...

Valgote papelijusius maisto produktus? Net nenutuokiate, kas jūsų laukia (78)

Pelėsiniai grybai gamtoje yra labai paplitę – jų rūšys skaičiuojamos tūkstančiais. Kai...

Kauną drebinusiems „Ryto“ fanams liūdna net ne dėl rezultatų – apgailestauja dėl klubo vadovų (102)

Po LKL dvikovos Kaune, kur Vilniaus „Rytas“ nusileido „Žalgirio“ komandai 86:95, sostinės...

Theresa May atšaukia antradienį turėjusį vykti lemiamą balsavimą dėl „Brexit“ parlamente atnaujinta 17.54 (42)

Theresa May pirmadienį atšaukė kitą dieną parlamente turėjusį vykti balsavimą dėl pritarimo...

Vakarienę visai savaitei pasiruoškite iš anksto: greitas Beatos Nicholson troškintos jautienos receptas (3)

„Paprastai ištroškinu didelį puodą mėsos, kuris paskui stovi šaldytuve ir tą savaitę iš jos...