Lietuvos rinktinės pergalių kalviai: kurios kartos derlius – didžiausias?

 (48)
„Mūsų tikslas iš vienos kartos užauginti 1-2 vyrų rinktinės narius. Pasižiūrėkite į Lietuvos vyrų rinktinės sudėtį ir pamatysite, kuri amžiaus grupė buvo derlingiausia“, – viename interviu Krepšinis.lt pasiūlė Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis direktorius Mindaugas Špokas. Šalies Nepriklausomybės atkūrimo 27-ųjų metinių proga nusprendėme pasižvalgyti po istorijos metraščius ir atsakyti į šį klausimą.
Lietuvos krepšinio rinktinės nariai
© DELFI montažas / Getty Images

Nuo 1992 iki 2016 metų Lietuvos rinktinės marškinėlius Europos ir pasaulio čempionatuose bei olimpinėse žaidynėse (neskaičiuojant kvalifikacinių varžybų) iš viso vilkėjo 70 krepšininkų iš lygiai 30-ies skirtingų amžiaus grupių. Iš visų rinktinėje žaidusių krepšininkų anksčiausiai gimė Sergejus Jovaiša (1954), vėliausiai – Domantas Sabonis (1996).

Daugiausiai jų – po keturis – atkeliavo iš septynių amžiaus grupių, gimusių 1971, 1976, 1979, 1982, 1984, 1985 ir 1986 metais. Iš pastarųjų trijų kartų net penki žaidėjai gynė Lietuvos garbę Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse – tai Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutis, Jonas Mačiulis, Paulius Jankūnas ir Antanas Kavaliauskas.

Iš „auksine“ vadintos 1992 metų gimimo rinktinės vyrų nacionalinėje komandoje iki šiol išvydome vienintelį Joną Valančiūną, o iš pora metų jaunesnių vaikinų, kurie taip pat nuskynė nemažai pergalių tarptautinėse arenose – du: Luką Lekavičių ir Marių Grigonį.

Mantas Kalnietis, Jonas Mačiulis
Mantas Kalnietis, Jonas Mačiulis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tačiau ne visi krepšininkai rinktinėje užsibūdavo ilgai – kai kurie šansą apsivilkti marškinėlius su užrašu „Lietuva“ gavo tik po kartą karjeroje. Tarp tokių krepšininkų – ir S. Jovaiša, Romanas Brazdauskis, Andrius Giedraitis, Artūras Jomantas , Martynas Andriuškevičius, Artūras Milaknis, Martynas Gecevičius, Deividas Gailius ar Šarūnas Vasiliauskas.

O štai į daugiausiai čempionatų vykusių žaidėjų sąraše nepralenkiamas yra po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių karjerą rinktinėje baigti nusprendęs Robertas Javtokas – jis Lietuvai atstovavo net 12-oje tarptautinių turnyrų.

Už centro nugaros rikiuojasi dabartinis jo treneris Kauno „Žalgirio“ klube Šarūnas Jasikevičius (11), Kšyštofas Lavrinovičius (10), Saulius Štombergas (9), Simas Jasaitis (9), P. Jankūnas (9) ir J. Mačiulis (9).

Žvelgiant į amžiaus grupių kategoriją, tai jos viršūnę okupavo 1979 ir 1985 metų gimimo kartos: pirmai atstovauja abu broliai Lavrinovičiai, Mindaugas Lukauskis ir Marijonas Petravičius, o antrajai – Linas Kleiza, J. Mačiulis, R. Seibutis ir A. Jomantas.

Robertas Javtokas
Robertas Javtokas
© DELFI / Domantas Pipas

Kad Lietuvos krepšinio istorijoje būta daug skambių pergalių iliustruoja faktas, jog iš 70 krepšininkų vos 14 savo kolekcijoje neturi nė vieno medalio, iškovoto su šalies rinktine.

„Nelaimėliais“ save vadinti gali tik Kęstutis Šeštokas, Andrius Jurkūnas, Vidas Ginevičius, Mindaugas Lukauskis, Marijonas Petravičius, Andrius Mažutis, Simonas Serapinas, Darius Šilinskis, Marius Prekevičius, A. Jomantas, Š. Vasiliauskas, Adas Juškevičius, Vaidas Kariniauskas ir Marius Grigonis. Tiesa, pastarieji keturi dar turi laiko šią tuštumą užpildyti.

Visų spalvų medaliais pasigirti gali tik du lietuviai: K. Lavrinovičius yra laimėjęs Europos čempionatų auksą (2003 m.), sidabrą (2013 m.) ir bronzą (2007 m.), o Saulius Štombergas – Europos čempionato auksą (2003 m.) ir sidabrą (1995 m.) bei dvi olimpines bronzas (1996 ir 2000 m.).

Be Sauliaus keturis medalius savo trofėjų lentynoje turi dar trys žaidėjai: Gintaras Einikis (trys bronzos ir sidabras), R. Javtokas ir J. Mačiulis (abu – po dvi bronzas ir du sidabrus). Į „trejetukininkų“ gretas patenka dar 12 lietuvių, tarp kurių ir tokios legendos kaip Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Artūras Karnišovas ar Š. Jasikevičius.

O štai jeigu visi sudėtų savo medalius į krūvą, tai didžiausią sudarytų 1985 metais gimusių žaidėjų apdovanojimai: J. Mačiulis, L. Kleiza ir R. Seibutis jų kartu iš viso iškovojo net 10. Dviem mažiau laimėjo 1973-iųjų karta (S. Štombergas, E. Žukauskas, A. Giedraitis).

Lietuvos krepšininkai
Lietuvos krepšininkai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Didžiausią indėlį į Lietuvos rinktinės žaidimą finaliniuose olimpinių žaidynių ir pasaulio bei Europos čempionatų etapuose įnešė A. Karnišovas, šešiuose turnyruose iš viso surinkęs 820 taškų.

Arčiausiai rekordinio pasiekimo liko Š. Jasikevičius, per 11 čempionatų į varžovų krepšį įmetęs keturiais taškais mažiau – 814. Aštunto šimtuko ribos kol kas dar nėra perlipęs nė vienas krepšininkas, o arčiausiai jos – jau porą metų dėl kelio problemų neberungtyniaujantis L. Kleiza (707).

Iš vis dar žaidžiančių krepšininkų A. Karnišovą pralenkti gali Mantas Kalnietis, šiuo metu su 655 taškais užimantis penktą vietą. Iš jaunosios kartos žaidėjų didžiausiu indėliu pasigirti gali vienintelis J. Valančiūnas. 24-erių metų centras rinktinės marškinėlius vilkėjo jau šešiuose turnyruose ir yra pelnęs 478 taškus.

Taškų nepelniusių žaidėjų nacionalinės komandos istorijoje nėra, o mažiausiai jų surinko Darius Šilinskis, 2005 metų Europos čempionate žaidęs vos vieną mačą – į bulgarų krepšį per 2 minutes atliko vienintelį dvitaškį metimą, kuris buvo taiklus.

10 taškų ribos peržengti nepavyko dar devyniems lietuviams: M. Prekevičius ir Darius Dimavičius pelnė po 4, L. Lekavičius – 5, K. Šeštokas ir S. Serapinas – po 6, A. Pazdrazdis ir M. Andriuškevičius – po 7, R. Brazdauskis ir D. Gailius – po 8 taškus.

Amžiaus grupių kategorijoje vėl sau lygių neturi 1985-aisiais gimę žaidėjai – L. Kleiza, J. Mačiulis, R. Seibutis ir A. Jomantas kartu sudėjus yra surinkę net 1603 taškus. Antroje vietoje – 1978-ųjų karta karta su R. Šiškausku ir D. Songaila priešakyje (1196 tšk.), trečioje – 1979-aisiais gimę žaidėjai, kuriuos į viršūnę ištempė Kšyštofas ir Darjušas Lavrinovičiai (1089).

Šarūnas Jasikevičius
Šarūnas Jasikevičius
© DELFI

Taigi, kurios kartos derlius rinktinėje buvo didžiausias? Žvelgiant į šias statiskos grafas, akivaizdu, kad tai – 1985 metais gimę žaidėjai, kurie visose kategorijose arba dominuoja, arba dalijasi pirmąją vietą.

Tiesa, išlygą būtų galima padaryti 1964-ųjų kartai, kuriai priklauso abu legendiniai Lietuvos krepšininkai A. Sabonis ir Š. Marčiulionis. Jie su Lietuvos rinktinės marškinėliais debiutavo būdami 28-erių (Arvydui trūko kelių mėnesių), o iki tol link titulų vedė SSRS komandą. Sabas per šešis čempionatus pelnė net 661 tašką, o Marčėla – 360 per tris turnyrus.

Iš jaunosios kartos daugiausiai galimybių pagerinti visus šiuos rekordus turi J. Valančiūnas. Tiesa, ar jis sulauks pagalbininkų iš 1992-ųjų rinktinės – lieka klausimas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Herojai

Steponas Babrauskas. Kapitono atsakomybė (1)

Steponas Babrauskas. Kapitono atsakomybė
Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais tiesiogiai su gerbėjais dalinasi Lietuvos sporto pasaulio atstovai: atletai, specialistai, apžvalgininkai. Naujausiame įraše krepšininkas Steponas Babrauskas pasakoja, ką reiškia būti komandos kapitonu.

„Žalgiris“ į Maskvą išvyko be D. Bosto, nerimą kelia ir P. Jankūno būklė (11)

„Žalgiris“ į Maskvą išvyko be D. Bosto, nerimą kelia ir P. Jankūno būklė
Penktadienio vakarą Kauno „Žalgiris“ stos į antrąją kovą šio sezono Eurolygos turnyre. Kauniečiai susitiks su Maskvos srities „Chimki“ ekipa. Prieš išvyką į Rusijos sostinę Lietuvos čempionų strategas Šarūnas Jasikevičius neslėpė, kad nerimą kelia žaidėjų traumos – „Žalgiriui“ negalės padėti Dee Bostas, žaizdas gydosi ir Paulius Jankūnas.

R. Seibutis: už rinktinę nieko aukščiau negali būti (1)

R. Seibutis: už rinktinę nieko aukščiau negali būti
Renaldas Seibutis skambiai pradėjo naują „Betsafe–LKL“ čempionatą ir pateikė rimtą paraišką rinktinę formuojančiam Dainiui Adomaičiui.

Į rinktinę – žalia šviesa: G. Orelikas su nekantrumu laukia D. Adomaičio skambučio (7)

Į rinktinę – žalia šviesa: G. Orelikas su nekantrumu laukia D. Adomaičio skambučio
Antrus metus legionieriaus duoną kremtantis Gediminas Orelikas neužtruko įšokdamas į lyderio batus ir naujojoje komandoje. Vasarą iš Turkijos į Italijos čempiono Venecijos „Umana Reyer“ klubo gretas perssikėlęs 27-erių lietuvis vos prasidėjus sezonui jau spėjo surengti ir itin skambių pasirodymų. Tokį dviejų metrų puolėjo žaidimą matydamas rankomis turėtų trinti ir Dainius Adomaitis, kuriam G. Oreliko pagalba jau už mėnesio bus reikalinga kaip niekada anksčiau.

Žalgiriečio B. Davieso dėjimas - pirmajame Eurolygos TOP-10 (4)

Žalgiriečio B. Davieso dėjimas - pirmajame Eurolygos TOP-10
Brandonas Daviesas dėjimu pataisė netaiklų Axelio Toupane'o metimą - šis epizodas užėmė ketvirtąją vietą Eurolygos gražiausių momentų dešimtuke.

L. Lekavičiaus žinutė „Panathinaikos“ gerbėjams: į Atėnus atvykau ne kaip Šaro pamaina (8)

L. Lekavičiaus žinutė „Panathinaikos“ gerbėjams: į Atėnus atvykau ne kaip Šaro pamaina
Po padikaulio lūžio atsigavęs Lukas Lekavičius jau prisijungė prie Atėnų „Panathinaikos“ treniruočių, kartu su komanda išvyko į Barseloną ir yra pasirengęs pradėti savo naująjį karjeros etapą. „Galime nužygiuoti iki finalo ketverto“, – savo naujojo klubo potencialą išskyrė 23-ejų metų gynėjas.

Paaiškinimo ieškantis R. Kurtinaitis nuo fizinių bėdų pereina prie psichologinių (120)

Paaiškinimo ieškantis R. Kurtinaitis nuo fizinių bėdų pereina prie psichologinių
Netaikliais metimais ir prasta gynyba pirmą rimtą priešininką Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) prieš kelias savaites pasitikę Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšininkai atitinkamai pradėjo ir Europos taurės varžybas. Teisintis fiziniais krūviais treniruotėse po skaudaus pralaimėjo Panevėžio „Lietkabeliui“ bandęs Rimas Kurtinaitis dabar kalba apie psichologines problemas.

E. Mockevičius prisiminė savo žingsnius į NBA: per vieną dieną įspūdžio nepakeisi (1)

E. Mockevičius prisiminė savo žingsnius į NBA: per vieną dieną įspūdžio nepakeisi
Egidijus Mockevičius nekantrauja prisijungti prie Vilniaus „Lietuvos ryto“ komandos ir parodyti savo galimybes Lietuvos krepšinio gerbėjams. 25 metų vidurio puolėjas prieš metus buvo viena koja „Brooklyn Nets“ komandoje, vėliau sužavėjo Lietuvos rinktinės trenerius. Tačiau vasarą atlikta peties operacija pristabdė aukštaūgį.

Kojas „Žalgiryje“ apšilęs P. Valinskas sau kelia didesnius tikslus (1)

Kojas „Žalgiryje“ apšilęs P. Valinskas sau kelia didesnius tikslus
Antrus metus Kauno „Žalgirio“ vyrų komandoje pradedantis Paulius Valinskas jaučiasi vis tvirčiau pagrindinės ekipos sudėtyje. Jau pirmose oficialiose sezono rungtynėse su Alytaus „Dzūkija“ rezultatyviausiai rungtyniavęs žalgirietis tikisi, jog įneš ryškesnį indėlį į komandos žaidimą.

„Žalgirio“ gynybą pralaužusio R. Giedraičio skrydis su galingu dėjimu (4)

„Žalgirio“ gynybą pralaužusio R. Giedraičio skrydis su galingu dėjimu
„Žalgirio“ gynybą pralaužusio „Lietuvos ryto“ puolėjo Roko Giedraičio skrydis, pasibaigęs galingu dėjimu.

Brangiausių LKL trenerių dvikovoje – proga išsiveržti į priekį (33)

Brangiausių LKL trenerių dvikovoje – proga išsiveržti į priekį
Nepaisant to, jog Lietuvos krepšinio lygos (LKL) turnyro lentelės viršūnėje šiuo metu įsitaisę Panevėžio „Lietkabelis“ ir Klaipėdos „Neptūnas“, turtingiausiais pirmenybių klubais išlieka Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Lietuvos rytas“. Brangiausi ir sekmadienio varžovų strategai – Šarūnas Jasikevičius ir Rimas Kurtinaitis kartu uždirba daugiau nei visi likę lygos treneriai.

Iš viešnagės NBA sugrįžusį D. Adomaitį suerzino FIBA veiksmai: kaip mes pasiruošime? (36)

Iš viešnagės NBA sugrįžusį D. Adomaitį suerzino FIBA veiksmai: kaip mes pasiruošime?
Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis, penktadienį Klaipėdoje paskelbęs Moksleivių krepšinio lygos (LMKL) sezono startą, specialiai Krepšinis.lt papasakojo apie NBA stažuotę Bostono „Celtics“ klube, turimus du skirtingus Lietuvos rinktinės žaidėjų sąrašus, erzinančią nežinomybę dėl lapkričio mėnesio rinktinės „langų“ ir pasidalijo įspūdžiais apie Lietuvos krepšinio lygos startą.

LKL prezidentas – apie pirmuosius žingsnius, pakylėtą lygą ir ateities norus (4)

LKL prezidentas – apie pirmuosius žingsnius, pakylėtą lygą ir ateities norus
Remigijus Milašius pradeda penktą sezoną prezidento kėdėje, tačiau Lietuvos krepšinio lygos prezidentui naujų ambicijų nestinga. Per ketverius prezidentavimo metus LKL veidas pasikeitė.

Steponas Babrauskas. Čempionas amžiams (12)

Steponas Babrauskas. Čempionas amžiams
Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais tiesiogiai su gerbėjais dalinasi Lietuvos sporto pasaulio atstovai: atletai, specialistai, apžvalgininkai. Naujausiame įraše savo prisiminimais apie čempioniškus metus Vilniaus „Lietuvos ryte“ dalijosi Steponas Babrauskas.

S. Jasaitis – apie šokius, metus rinktinėje ir žingsnį į Panevėžį (3)

S. Jasaitis – apie šokius, metus rinktinėje ir žingsnį į Panevėžį
Po dvejų metų pertraukos Simas Jasaitis sugrįžo rungtyniauti į Lietuvą, kur vilki Panevėžio „Lietkabelio“ marškinėlius. Brolių Kšyštofo ir Darjušo Lavrinovičių prikalbintas atvykti į šalies vicečempionų gretas 35-erių veteranas yra išmaišęs beveik visą Europą.