J. Valančiūno pašonėje bręstantis talentas: planuose – NBA, kraujyje – Lietuvos rinktinė

 (52)
Ignas Brazdeikis gimė Kaune, bet jau du kartus vilkėjo klevo lapu papuoštus Kanados jaunimo rinktinių marškinėlius. Europos čempionės Linos Brazdeikytės antros eilės sūnėnas kelią krepšinio elito link skinasi Toronto priemiestyje. Vis dėlto savo šaknų 18-metis puolėjas nenukirto ir domisi galimybėmis ateityje atstovauti šaliai, kurią su tėvais paliko dar būdamas vaikas.
Ignas Brazdeikis (Foto: Getty Images ir Twitter)
© DELFI montažas

Įsidėmėjo lietuvišką komandos dvasią

„Kai jis pamatė lietuvius, pajuto, kokia atmosfera mūsų komandoje, kaip visi gyvena krepšiniu, kaip kartu dainuoja po pergalių, pasakė: kaip aš jums pavydžiu“, – Krepšinis.lt pažintį su I. Brazdeikiu nupasakojo Lietuvos jaunimo rinktinių vyriausiasis treneris Rolandas Radvila.

Kanados jaunių rinktinės krepšininką jis sutiko praėjusią vasarą Saragosoje (Ispanija) vykusio pasaulio 17-mečių čempionato metu.

Arno Veličkos ir Igno Sargiūno vedami lietuviai tąkart nužygiavo iki bronzos. Galbūt būtų žengę ir dar vieną žingsnį, jei prie pirmaisiais smuikais komandoje griežusių gynėjų būtų prisijungęs puolėjas, per rungtynes vidutiniškai surenkantis 14,7 taško ir atkovojantis 6,9 kamuolio.

Toks buvo I. Brazdeikio indėlis į kanadiečių kraitį. Bet viena favoričių laikyta ekipa liko apdovanojimų pakylos papėdėje, ketvirtfinalyje pralaimėjusi įnirtingą mūšį būsimiems vicečempionams turkams.

Tiek lengvojo, tiek sunkiojo krašto puolėjo pozicijose rungtyniavęs I. Brazdeikis Saragosoje buvo vienas pagrindinių Kanados ginklų. Lietuviškai su akcentu kalbantis krepšininkas tarp visų pirmenybių dalyvių pagal rezultatyvumą užėmė 12-ą vietą.

Ar gali būti, kad vieną dieną jo taškai kris jau į Lietuvos taupyklę?

Stringa prie pilietybės šviesoforo

Atsakymas į šį klausimą šiandien – vargu. Bet 201 cm ūgio žaidėjo tėvas Sigitas Brazdeikis neatmeta galimybės, jog ateityje situacija pasikeis.

Su visų amžiaus grupių Lietuvos jaunimo rinktines koordinuojančiu R. Radvila jį supažindino gabiems lietuviams persikelti per Atlantą padedantis Deirūnas Visockas.

Po turnyro Saragosoje S. Brazdeikis ir Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) atstovas kelis kartus bendravo apie jaunojo krepšininko perspektyvas pajudėti priešinga kryptimi.

„Ignas visuomet norėjo žaisti už Lietuvą. Jam tai patiktų, net kalbos nėra. Bet ne nuo jo viskas priklauso“, – Krepšinis.lt sakė S. Brazdeikis.

Ignas Brazdeikis
Ignas Brazdeikis
© twitter

Jo sūnus Kanados aprangą pirmą kartą pasimatavo 2015 metais, kai atstovavo jai „FIBA Americas“ 16-mečių pirmenybėse.

Pakeisti rinktinę kairiarankis puolėjas dabar galėtų tik tuo atveju, jei tam neprieštarautų Kanados krepšinio federacija. Maža to, reikėtų prašyti ir išimtinio Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) generalinio sekretoriaus Patricko Baumanno leidimo.

Dar opesnė yra pilietybės problema. Lietuviškas I. Brazdeikio pasas, kurį jis turėjo vaikystėje, baigė galioti, o išduoti naujo neleidžia dvigubą pilietybę ribojantys Lietuvos įstatymai.

„Mano nuomone, Kanados federacija nedarytų dirbtinių kliūčių. Bet kol kas nieko neišeis. Paskambinau į ambasadą, išsiaiškinau, kad paso Ignas negali gauti.

Niekam dėl to nepriekaištauju, įstatymus reikia gerbti. Galbūt vieną dieną jie pasikeis, juk tokių iniciatyvų jau būta. O jei ateis diena, kai Ignas trokš žaisti Lietuvos rinktinėje labiau už viską pasaulyje, jis atsisakys Kanados pilietybės ir parvažiuos į Lietuvą. Spręsti reikės jam pačiam“, – kalbėjo S. Brazdeikis.

Nori būti reikalingas

Pasak Iggy Kanadoje vadinamo žaidėjo tėvo, rinktinę šis renkasi ne sverdamas komandų pajėgumą ir galimybes tarptautinėje arenoje.

„Lemiami yra ne proto, o jausmų argumentai, tai, ko geidžia širdis. Vis dėlto yra ir kitų aplinkybių, į kurias praeityje reikėjo atsižvelgti“, – aiškino S. Brazdeikis.

Jis pirmasis 2000-aisiais išvyko dirbti į JAV. Netrukus atkeliavo likusi šeimos dalis – žmona Diana, vyresnioji dukra Ema ir tuomet dvejų metų Ignas.

Vėliau Brazdeikiai persikraustė į Kanados miestą Vinipegą, kur pasaulį išvydo jaunėlis Augustas. Galiausiai šeima įsikūrė greta Toronto – Oukvilyje.

Bet I. Brazdeikis dabar namuose pasirodo tik retkarčiais – vaikinas gyvena už valandos kelio esančiame Orindžvilyje, mokosi vietos mokykloje ir atstovauja jai Ontarijo provincijos pirmenybėse.

Dėl krepšinio I. Brazdeikiui dažnai tenka keliauti per sieną į JAV, todėl kanadietiškas pasas praverčia. O jei žaidžia šios šalies rinktinėje, jam leidžiama birželį – per jaunimo tarptautinių pirmenybių įkarštį – praleisti pamokas ir egzaminus mokykloje.

Perspektyvų atvykėlį iš Lietuvos Kanados treneriai kviesti į nacionalines komandas pradėjo nuo jauniausiųjų pakopos. Ar taip būtų ir gimtinėje, žaidėjo tėvas teigia nesiryžtantis spręsti.

„Komandų poreikiai yra svarbus dalykas. Juk lietuviai ir be Igno žaidžia sėkmingai, ir be jo laimi medalių. Klausimas, ar jis dabar Lietuvai reikalingas, ar neužims kažkieno kito vietos. Ateityje – galbūt. Manau, Ignas bus geras žaidėjas. Toks, kuris tiktų Lietuvai, galėtų jai padėti. Kaip sako treneriai Kanadoje, Ignas – europietiško stiliaus žaidėjas su amerikietiško krepšinio elementais. Manau, jis pritaptų Lietuvos komandose“, – svarstė S. Brazdeikis.

Reikia manyti, kad taip. Mat I. Brazdeikio link rankas jau tiesia virtinė Šiaurės Amerikos studentų krepšinio lygoje (NCAA) dalyvaujančių universitetų, žaidėją seka ir NBA žvalgai.

18 pasiūlymų

42, 48, 50 – tai skaičiai I. Brazdeikio rezultatyvumo grafoje praėjusį mėnesį.

Simboliška, kad pusšimtį taškų į Orindžvilio mokyklos varžovų krepšį jis suvertė kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. O po savaitės padarė tą patį.

„Jis yra universalus, gana gerai valdo kamuolį ir jaučia aikštelę, kad žaistų lengvuoju krašto puolėju. Taip pat Ignas labai gerai valdo savo kūną, turi gerą koordinaciją: gali įmesti ir po kontakto su varžovu. Prasiveržęs jis gali greitai išlįsti, išsiriesti, rasti nišą kamuoliui mesti“, – sūnaus žaidimo kozirius apibūdino S. Brazdeikis.

Anaiptol ne tik tėvas mato Igną palankioje šviesoje: ne veltui pastarasis buvo pakviestas dalyvauti naktį iš pirmadienio į antradienį Lietuvos laiku vyksiančiose Kanados moksleivių „Visų žvaigždžių“ rungtynėse.

Orindžvilio mokyklą I. Brazdeikis turėtų lankyti ir kitais mokslo metais. Bet gali būti ir taip, kad jau po ateinančios vasaros persės į universiteto suolą.

„Apvažiavome Našvilio, Sinsinačio, Pitsbergo universitetus. Tai buvo neoficialūs vizitai – pasižiūrėjome, susipažinome su treneriais. Šią dieną stipendiją Ignui siūlo 18 universitetų“, – atskleidė S. Brazdeikis.

Vasarą krepšininkas dalyvaus Elitinėje jaunimo krepšinio lygoje (EYBL), kur dar sykį pasirodys žvalgams.

NBA klubų atstovams jis, kaip ir metais jaunesnis kaunietis A. Velička, jau prisistatė „Krepšinis be sienų“ stovykloje, surengtoje vasarį Naujajame Orleane NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio metu.

Kartais NBA vartai atsiveria ir žaidėjams, nebaigusiems viso ketverių metų kurso NCAA – pavyzdžiui, Domantas Sabonis NBA naujokų biržoje buvo pašauktas įpusėjęs studijas Gonzagos universitete.

S. Brazdeikis teigia, kad apie tokį kelią jo atžalai kol kas galvoti neverta.

„Niekada nereikia iškart šokti ant medžio viršūnės, reikia lipti pakopomis. Orientuojamės į NCAA, o kaip bus, matysime. Galimybių patekti į NBA Ignas turi, bet dabar apie tai mąstyti nereikia“, – įvykių neskubino S. Brazdeikis.

Pažintis bažnyčioje

Kol kas NBA virtuvę I. Brazdeikis daugiausia pažįsta iš Toronto „Raptors“ rungtynių.

Brazdeikiai buvo sutikę ir „dinozaurų“ vidurio puolėją iš Lietuvos Joną Valančiūną – bet ne „Air Canada Centre“ arenoje, o... bažnyčioje per šventes.

„Asmeniškai nesame pažįstami, bet susidariau įspūdį, kad jis – nuoširdus ir geras vyrukas“, – pasakojo S. Brazdeikis.

Supažindinti savo vaikus jis norėtų ir su garsia jų giminaite – 1997 metų Europos čempione L. Brazdeikyte, šiuo metu dirbančia LKF. Kaip pamena S. Brazdeikis, jo ryšys su pussesere dėl šeimyninių aplinkybių nutrūko vaikystėje.

Lina Brazdeikytė ir Jurgita Štreimikytė-Virbickienė
Lina Brazdeikytė ir Jurgita Štreimikytė-Virbickienė
© Organizatorių archyvas

Pats šeimos galva teigia krepšinio profesionaliai niekada nežaidęs, nors vyresnysis sūnus jį praaugo ne taip seniai – statybos inžinieriaus išsilavinimą turintis vyriškis yra 198 cm ūgio.

Neteko jam ir dirbti treneriu, bet būtent tėtį pirmuoju savo mokytoju krepšinio aikštėje įvardija nuo penkerių sportuojantis I. Brazdeikis.

„Krepšinio aš nežaidžiau, bet jį išmanau – kaip ir visi lietuviai. Juk visi mes esame krepšinio treneriai, – juokėsi S. Brazdeikis. – Jei rimtai, augau kartu su Ignu – ėmiau gilintis į žaidimo niuansus, padėjau, kiek galėjau. Dabar padedu jaunesniajam sūnui.“

Dvylikametį Augustą jis kasdien veža į krepšinio treniruotes Oukvilyje. O mintyse audžia planus, kaip jaunėliui sudaryti galimybes krepšinio pasimokyti ir Lietuvoje.

Igną į Lietuvą jis buvo nusivežęs tik kartą. Pasak S. Brazdeikio, penkių asmenų šeimai skraidyti į gimtinę – brangus malonumas.

Bet gal ateityje transatlantiniai reisai taps įprasti Brazdeikiams?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Herojai

Steponas Babrauskas. Kapitono atsakomybė (2)

Steponas Babrauskas. Kapitono atsakomybė
Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais tiesiogiai su gerbėjais dalinasi Lietuvos sporto pasaulio atstovai: atletai, specialistai, apžvalgininkai. Naujausiame įraše krepšininkas Steponas Babrauskas pasakoja, ką reiškia būti komandos kapitonu.

„Žalgiris“ į Maskvą išvyko be D. Bosto, nerimą kelia ir P. Jankūno būklė (13)

„Žalgiris“ į Maskvą išvyko be D. Bosto, nerimą kelia ir P. Jankūno būklė
Penktadienio vakarą Kauno „Žalgiris“ stos į antrąją kovą šio sezono Eurolygos turnyre. Kauniečiai susitiks su Maskvos srities „Chimki“ ekipa. Prieš išvyką į Rusijos sostinę Lietuvos čempionų strategas Šarūnas Jasikevičius neslėpė, kad nerimą kelia žaidėjų traumos – „Žalgiriui“ negalės padėti Dee Bostas, žaizdas gydosi ir Paulius Jankūnas.

R. Seibutis: už rinktinę nieko aukščiau negali būti (1)

R. Seibutis: už rinktinę nieko aukščiau negali būti
Renaldas Seibutis skambiai pradėjo naują „Betsafe–LKL“ čempionatą ir pateikė rimtą paraišką rinktinę formuojančiam Dainiui Adomaičiui.

Į rinktinę – žalia šviesa: G. Orelikas su nekantrumu laukia D. Adomaičio skambučio (7)

Į rinktinę – žalia šviesa: G. Orelikas su nekantrumu laukia D. Adomaičio skambučio
Antrus metus legionieriaus duoną kremtantis Gediminas Orelikas neužtruko įšokdamas į lyderio batus ir naujojoje komandoje. Vasarą iš Turkijos į Italijos čempiono Venecijos „Umana Reyer“ klubo gretas perssikėlęs 27-erių lietuvis vos prasidėjus sezonui jau spėjo surengti ir itin skambių pasirodymų. Tokį dviejų metrų puolėjo žaidimą matydamas rankomis turėtų trinti ir Dainius Adomaitis, kuriam G. Oreliko pagalba jau už mėnesio bus reikalinga kaip niekada anksčiau.

Žalgiriečio B. Davieso dėjimas - pirmajame Eurolygos TOP-10 (4)

Žalgiriečio B. Davieso dėjimas - pirmajame Eurolygos TOP-10
Brandonas Daviesas dėjimu pataisė netaiklų Axelio Toupane'o metimą - šis epizodas užėmė ketvirtąją vietą Eurolygos gražiausių momentų dešimtuke.

L. Lekavičiaus žinutė „Panathinaikos“ gerbėjams: į Atėnus atvykau ne kaip Šaro pamaina (8)

L. Lekavičiaus žinutė „Panathinaikos“ gerbėjams: į Atėnus atvykau ne kaip Šaro pamaina
Po padikaulio lūžio atsigavęs Lukas Lekavičius jau prisijungė prie Atėnų „Panathinaikos“ treniruočių, kartu su komanda išvyko į Barseloną ir yra pasirengęs pradėti savo naująjį karjeros etapą. „Galime nužygiuoti iki finalo ketverto“, – savo naujojo klubo potencialą išskyrė 23-ejų metų gynėjas.

Paaiškinimo ieškantis R. Kurtinaitis nuo fizinių bėdų pereina prie psichologinių (120)

Paaiškinimo ieškantis R. Kurtinaitis nuo fizinių bėdų pereina prie psichologinių
Netaikliais metimais ir prasta gynyba pirmą rimtą priešininką Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) prieš kelias savaites pasitikę Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšininkai atitinkamai pradėjo ir Europos taurės varžybas. Teisintis fiziniais krūviais treniruotėse po skaudaus pralaimėjo Panevėžio „Lietkabeliui“ bandęs Rimas Kurtinaitis dabar kalba apie psichologines problemas.

E. Mockevičius prisiminė savo žingsnius į NBA: per vieną dieną įspūdžio nepakeisi (1)

E. Mockevičius prisiminė savo žingsnius į NBA: per vieną dieną įspūdžio nepakeisi
Egidijus Mockevičius nekantrauja prisijungti prie Vilniaus „Lietuvos ryto“ komandos ir parodyti savo galimybes Lietuvos krepšinio gerbėjams. 25 metų vidurio puolėjas prieš metus buvo viena koja „Brooklyn Nets“ komandoje, vėliau sužavėjo Lietuvos rinktinės trenerius. Tačiau vasarą atlikta peties operacija pristabdė aukštaūgį.

Kojas „Žalgiryje“ apšilęs P. Valinskas sau kelia didesnius tikslus (1)

Kojas „Žalgiryje“ apšilęs P. Valinskas sau kelia didesnius tikslus
Antrus metus Kauno „Žalgirio“ vyrų komandoje pradedantis Paulius Valinskas jaučiasi vis tvirčiau pagrindinės ekipos sudėtyje. Jau pirmose oficialiose sezono rungtynėse su Alytaus „Dzūkija“ rezultatyviausiai rungtyniavęs žalgirietis tikisi, jog įneš ryškesnį indėlį į komandos žaidimą.

„Žalgirio“ gynybą pralaužusio R. Giedraičio skrydis su galingu dėjimu (4)

„Žalgirio“ gynybą pralaužusio R. Giedraičio skrydis su galingu dėjimu
„Žalgirio“ gynybą pralaužusio „Lietuvos ryto“ puolėjo Roko Giedraičio skrydis, pasibaigęs galingu dėjimu.

Brangiausių LKL trenerių dvikovoje – proga išsiveržti į priekį (33)

Brangiausių LKL trenerių dvikovoje – proga išsiveržti į priekį
Nepaisant to, jog Lietuvos krepšinio lygos (LKL) turnyro lentelės viršūnėje šiuo metu įsitaisę Panevėžio „Lietkabelis“ ir Klaipėdos „Neptūnas“, turtingiausiais pirmenybių klubais išlieka Kauno „Žalgiris“ ir Vilniaus „Lietuvos rytas“. Brangiausi ir sekmadienio varžovų strategai – Šarūnas Jasikevičius ir Rimas Kurtinaitis kartu uždirba daugiau nei visi likę lygos treneriai.

Iš viešnagės NBA sugrįžusį D. Adomaitį suerzino FIBA veiksmai: kaip mes pasiruošime? (36)

Iš viešnagės NBA sugrįžusį D. Adomaitį suerzino FIBA veiksmai: kaip mes pasiruošime?
Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis, penktadienį Klaipėdoje paskelbęs Moksleivių krepšinio lygos (LMKL) sezono startą, specialiai Krepšinis.lt papasakojo apie NBA stažuotę Bostono „Celtics“ klube, turimus du skirtingus Lietuvos rinktinės žaidėjų sąrašus, erzinančią nežinomybę dėl lapkričio mėnesio rinktinės „langų“ ir pasidalijo įspūdžiais apie Lietuvos krepšinio lygos startą.

LKL prezidentas – apie pirmuosius žingsnius, pakylėtą lygą ir ateities norus (4)

LKL prezidentas – apie pirmuosius žingsnius, pakylėtą lygą ir ateities norus
Remigijus Milašius pradeda penktą sezoną prezidento kėdėje, tačiau Lietuvos krepšinio lygos prezidentui naujų ambicijų nestinga. Per ketverius prezidentavimo metus LKL veidas pasikeitė.

Steponas Babrauskas. Čempionas amžiams (12)

Steponas Babrauskas. Čempionas amžiams
Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais tiesiogiai su gerbėjais dalinasi Lietuvos sporto pasaulio atstovai: atletai, specialistai, apžvalgininkai. Naujausiame įraše savo prisiminimais apie čempioniškus metus Vilniaus „Lietuvos ryte“ dalijosi Steponas Babrauskas.

S. Jasaitis – apie šokius, metus rinktinėje ir žingsnį į Panevėžį (3)

S. Jasaitis – apie šokius, metus rinktinėje ir žingsnį į Panevėžį
Po dvejų metų pertraukos Simas Jasaitis sugrįžo rungtyniauti į Lietuvą, kur vilki Panevėžio „Lietkabelio“ marškinėlius. Brolių Kšyštofo ir Darjušo Lavrinovičių prikalbintas atvykti į šalies vicečempionų gretas 35-erių veteranas yra išmaišęs beveik visą Europą.