S. Jovaiša – apie keistą pasiteisinimą, D. Adomaičio silpnybę ir „minusinius“ žaidėjus

 (275)
Euforija išsisklaidė, atėjo metas šluoti po trumpos šventės likusias šiukšles. Specialioje DELFI laidoje „2 prieš 2“ kiemsargio užduoties ėmėsi buvęs krepšininkas Sergejus Jovaiša, ieškojęs priežasčių, kodėl Lietuvos rinktinė iš Stambulo (Turkija) į Vilnių parskris jau po Europos čempionato aštuntfinalio.
Sergejus Jovaiša (kairėje), Dainius Adomaitis
© DELFI montažas

Lietuviai šeštadienį krito po graikų kojomis, pralaimėję 64:77.

Viena nesėkmė užbraukė ir keturias pergales, iškovotas pirmame etape Tel Avive (Izraelis), ir B grupėje užimtą pirmą vietą, ir viltis trečią kartą iš eilės pakovoti dėl Europos pirmenybių medalių.

Po tokios liūdnos debiuto nacionalinės komandos vairininko pareigose atomazgos Dainius Adomaitis užstojo žaidėjus, prisiėmęs visą kaltę dėl ankstyvo pasitraukimo.

Tačiau čia pat treneris ja pasidalino su krepšinio žinovais, Lietuvos žiniasklaidoje prognozavusiais lietuviams tolimą žygį Stambule ir kiek pašaipiai atsiliepusiais apie Graikijos rinktinės strategą Kostą Missą.

„Aplink visi labai gražiai rėkavo ir davė vis papildomas motyvacijas Graikijai. Visi. Visi ekspertai“, – piktas buvo D. Adomaitis.

S. Jovaišai šie trenerio priekaištai nuskambėjo keistai. 62-ejų dukart Europos čempionas ir olimpinių žaidynių prizininkas perdėtą reakciją į viešosios erdvės turinį vadina silpnumo požymiu.

„Jei esi šiame versle, turi nereaguoti į visokius pamąstymus, pasakymus. Žiūrovai, specialistai turi teisę išsakyti nuomonę. Bet ko komandai sėdėti prilipus prie interneto ir nervintis? Jeigu jau galvojate, kad šitie trukdžiai tokie svarbūs, tai, po galais, neskaitykite, užsidarykite nuo aplinkos, priimkite taisykles, kad čempionato metu komanda nesektų žiniasklaidos. Tarp kitko, Jonas Kazlauskas (buvęs Lietuvos rinktinės treneris – Krepšinis.lt) irgi keistai elgdavosi. Būdavo, pagiri – blogai, pakritikuoji – vėl negerai.

Jei čempionatas dabar prasidėtų iš naujo, aš vėl sakyčiau, kad mūsų komanda bus geriausių ketverte. Tuo net neabejojau. Buvo unikali proga – daug rinktinių nukraujavusios, daug iškritusių žaidėjų. Galima buvo tuo pasinaudoti, bet vienos nelemtos rungtynės sugriovė viską“, – kalbėjo S. Jovaiša.

Dabartinis Seimo narys nesiėmė liaupsinti dėmesio centre tiek prieš aštuntfinalį, tiek po jo buvusio D. Adomaičio tiesioginio oponento K. Misso.

Pastarasis tik birželio pabaigoje buvo paskirtas Graikijos rinktinės strategu po to, kai šalies krepšinio federacijai nepavyko prisivilioti labiau geidžiamų trenerių.

64-erių graikas pastaruosius dešimt metų dirbo su moterų komandomis, ėjo techninio direktoriaus pareigas, darbavosi jaunimo akademijoje. K. Missas per karjerą nėra treniravęs Eurolygos klubo, todėl tarsi atsispyręs nuo tramplino šoko tiesiai į aukščiausią lygmenį.

Prieš Europos čempionatą graikus lydėjo vidiniai konfliktai, pirmenybėms prasidėjus taip pat neatrodė, jog treneris valdytų komandą. Bet aštuntfinalyje Antikos didvyrių palikuonys jau kovėsi tarsi mirmidonai prie Trojos sienų.

K. Missą S. Jovaiša palygino su savo paties buvusiu ilgamečiu treneriu Kauno „Žalgiryje“ ir Lietuvos rinktinėje Vladu Garastu.

„Jis irgi mums per daug netrukdydavo, tiesiog mes patys žinojome, ką daryti, – šypsojosi S. Jovaiša. – V. Garastas tik užgludindavo aštrius kampus, jei tokių atsirasdavo. Svarbiausia, kad žmogus būtų priimtinas komandai, kad žaidėjai už jį galvą guldytų.“

Kostas Missas
Kostas Missas
© DELFI / Domantas Pipas

Graikai tai ir padarė, o lietuviai?

Laidos svečio nuomone, D. Adomaitis objektyviai neteisus, ugnį kreipdamas nuo žaidėjų į save. S. Jovaišos žodžiais, treneriui galima prikišti tik tai, kad jis, kitaip nei pirmtakas J. Kazlauskas, neprivertė krepšininkų vykdyti to, kas liepiama.

„Mūsų skautai – puikūs, tikrai išmano savo darbą ir paruošia geras analizes. O D. Adomaitis gerai „veda“ rungtynes. Ir aštuntfinalyje jis tai darė normaliai, kaip visada. Šįkart komanda nesužaidė. Rungtynių planas buvo geras, bet mes jo neįvykdėme, nesugebėjome. Keista tik buvo, kad ginantis prieš Kostą Slouką arba Nicką Calathesą iš kraštų vis be reikalo ateidavo pagalba, paliekant be priežiūros tiesioginį dengiamąjį. Ir taip – visas rungtynes. Tokius momentus dvikovos metu reikėtų susitvarkyti. Manau, J. Kazlauskas sugebėdavo priversti žaisti taip, kaip norėjo. Bene vienintelė D. Adomaičio silpnybė, kad jis gal nesugebėjo išsireikalauti“, – svarstė „gudriojo lapino“ pravardę aikštėje kadaise užsitarnavęs buvęs puolėjas.

Jis kritiškai įvertino tiek kai kuriuos starto penketo žaidėjus, tiek jų tinkamai pavaduoti nesugebėjusius atsarginius.

„Nemanau, kad Mantas Kalnietis yra tikras įžaidėjas. Jis mėgsta, moka pats atakuoti. Atrodo, ir rezultatyvių perdavimų daug pridalina, bet jie būna tik tada, jei pavyksta paruošti deriniai. Pačiam sukonstruoti atakas kaip graikų gynėjams Mantui nepavyko.

Donatas Motiejūnas? Ar mes šiame čempionate apskritai jį matėme žaidžiantį labai gerai? Gal nebent tada, kai buvo apvogtas (prieš rungtynes su Vokietija – Krepšinis.lt). Jei rimtai, gynyboje jis minkštas, neaktyvus, puolime – kaip išeina, pataikė tik vieną kitą nelabai aiškų metimą. D. Adomaičiui beliko tik tyliai palaikyti jį ant suolo, nes lemiamomis akimirkomis joks treneris nenorėtų remtis taip rungtyniaujančiu krepšininku. Manau, D. Motiejūnas buvo per daug susirūpinęs tuo, kas vyko aplink jį.

Tikėjausi, kad Marius Grigonis bus naudingesnis ginantis prieš varžovų lyderius. Bet mače su vokiečiais jis ne visada susitvarkė su Dennisu Schroderiu, o aštuntfinalyje – su graikų gynėjais. Šiaip jis gerai ginasi, bet jam labiau sekasi stabdyti aukštesnius varžovus, o ne mažus, staigius. Deja, treneris neturėjo kitos alternatyvos. Manau, Renaldas Seibutis šioje vietoje galėjo praversti, bet jo nebuvo sudėtyje“, – vertino specialistas.

S. Jovaišai akis badė ir tai, kad aštuntfinalyje nuo atsarginių suolo vienintelis Mindaugas Kuzminskas sugebėjo įnešti solidų indėlį – pelnė 20 taškų ir buvo rezultatyviausias.

Visi likę žaidėjai, pasirodę po keitimų, kartu sudėjus tesukrapštė 7 taškus. Kuriuos visus surinko Edgaras Ulanovas. Tuo metu Adas Juškevičius, Martynas Gecevičius, Artūras Milaknis ir Artūras Gudaitis puolime buvo „tušti“.

„D. Adomaičiui reikėjo laikytis rotacijos. Su penkiais žaidėjais tokio mūšio neatlaikysi. Jei 8 minučių nepajėgi apsiginti, varžovai tiesiog nardo pro mūsų „stačias“ kojas, tai kaip aktyviai ginsiesi 30 minučių? Bet tie atsarginiai, kurie grupės varžybose buvo liūtai, dabar buvo nuliai. O dar pridėjus gynybą, išeina išvis minusai“, – apgailestavo S. Jovaiša.

Iš visų rinktinės krepšininkų jis pirmiausia išskyrė M. Kuzminską, kuris, nepaisant nugaros skausmų ir vaistų injekcijų, graikams ginantis vienas prieš vieną buvo neįmenama mįslė.

Mindaugas Kuzminskas
Mindaugas Kuzminskas
© DELFI / Domantas Pipas

„Šį vaikiną myliu nuo tada, kai jis dar nebuvo gimęs. Tai – talentas, kuris jau subrendo kaip kovotojas, karys. Matėsi, kad jo akys dega, reikėjo tik daugiau galimybių jam duoti. Kitiems nesisekė, todėl reikėjo sudaryti sąlygas M. Kuzminskui pademonstruoti savo įgūdžius.

Žiūrėdamas į kitas geras komandas matau, kad jos turi ne po vieną lyderį, individualiai galintį išspręsti rungtynių baigtį. Pas mus yra Jonas Valančiūnas, yra M. Kuzminskas. Gal dar Jonas Mačiulis galėjo būti vedlys, bet žaidė kažkaip abejingai, nelindo į įvykių sūkurį. Tarsi būtų pripratęs prie pagalbininko vaidmens Madrido „Real“ klube. Manau, mums reikėtų ugdyti daugiau krepšinio asmenybių, pasižyminčių individualiu meistriškumu“, – samprotavo S. Jovaiša.

Apibendrindamas Lietuvos pasirodymą Europos čempionate, buvęs krepšininkas tragedijos dėl greitai prieito liepto galo nematė ir vylėsi, kad ši nesėkmė užgrūdins komandą ateičiai.

„D. Adomaičiui pirmas blynas nesaldus, bet jis turi didelį potencialą. Pozityvas tas, kad šie vyrukai mums įsiskolino. Tegu dabar ateinančiuose turnyruose pademonstruoja, ką iš tiesų gali. Jie turi įsisavinti šią skaudžią patirtį. Tiesiog kiekviename čempionate būna tokių sunkių rungtynių, ir reikia mokėti jose išgyventi“, – užbaigė S. Jovaiša.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eurobasket 2017

„Eurobasket 2017“ MVP: įspūdingiausi G. Dragičiaus žaidimo epizodai

„Eurobasket 2017“ MVP: įspūdingiausi G. Dragičiaus žaidimo epizodai
Naudingiausio „Eurobasket 2017“ krepšininko ir Slovėnijos lyderio Gorano Dragičiaus žaidimo epizodai čempionate.

Migruojantys paukščiai: Europos čempionai iš Šiaurės Amerikos ir Afrikos dėl vieno žaidėjo braukė įstatymus (18)

Migruojantys paukščiai: Europos čempionai iš Šiaurės Amerikos ir Afrikos
Kas sieja Jugoslaviją, Graikiją, Ispaniją ir Lietuvą? Skaičiuojant nuo 1990-ųjų, kai Sovietų Sąjungos subyrėjimas ir globalizacija smarkiai pakeitė krepšinio veidą, tik šių keturių šalių rinktinės tapo Europos čempionėmis versdamosis be svetur gimusių žaidėjų. Senojo žemyno laurus yra užsikabinę krepšininkai iš JAV, Kanados, Kongo, buvusio Zairo.

Europos auksą su slovėnais laimėjęs I. Kokoškovas užsimojo diriguoti NBA komandai (3)

Europos auksą su slovėnais laimėjęs I. Kokoškovas užsimojo diriguoti NBA komandai
Su Slovėnijos krepšinio rinktine Europos pirmenybių aukso medalius laimėjęs ir naują istorijos puslapį atvertęs strategas Igoris Kokoškovas viso to galėjo ir nepatirti, jei ne išmintingas legendinio NBA krepšininko ir trenerio Joe Dumarso patarimas. 45-ių metų serbas viliasi, kad Senojo žemyno auksas padės jam tapti pirmuoju europiečiu, atsisėdusiu į NBA komandos vyriausiojo trenerio kėdę.

Europos čempionato rodiklis, turkams gėdos nepridaręs tik finale specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (28)

Europos čempionato rodiklis, turkams gėdos nepridaręs tik finale
Šviesiai žaliais marškinėliais ir kepurėmis su šalies vėliava pasipuošę Slovėnijos krepšinio sirgaliai dar likus 8 valandoms iki Europos čempionato starto ėmė buriuotis prie „Sinan Erdem“ arenos. Iš miegmaišiais prigrūstų autobusiukių išlipę gerbėjai kartu su 15 lėktuvų atskridusia sirgalių armija sekmadienio vakarą sukūrė tokią atmosferą, kokios Stambulas šį rugsėjį dar nebuvo regėjęs.

Europos čempionų taurė G. Dragičiaus rankose pasiekė švenčiančią Slovėnijos sostinę serbai šėlo Belgrade (14)

Europos čempionų taurė G. Dragičiaus rankose pasiekė švenčiančią Slovėnijos sostinę
Auksinę Slovėnijos krepšinio rinktinę pirmadienį Liublianos oro uoste lyjant lietui pasitiko tūkstančiai fanų. Su Europos čempionato sidabru Serbijos nacionalinę ekipą sveikino ir Belgrade susirinkę sirgaliai.

Gražiausių „Eurobasket 2017“ epizodų dešimtukas – be lietuviškų perliukų (17)

Gražiausių „Eurobasket 2017“ epizodų dešimtukas – be lietuviškų perliukų
Europos krepšinio čempionatui pasibaigus FIBA atrinko 10 gražiausių turnyro epizodų. Tarp jų nėra nė vieno lietuviško akcento, nors bent du Ado Juškevičiaus metimai galėjo pretenduoti į šį rinkinį. Gražiausiųjų trejete – Europos čempionas Luka Dončičius, latvių monstras Kristapas Porzingis ir vokiečių aukštaūgis Danielis Theisas.

Geriausiam LKL teisėjui – įvertinimas Europos čempionate (4)

Geriausiam LKL teisėjui – įvertinimas Europos čempionate
Tomas Jasevičius sulaukė pripažinimo Europos čempionate – arbitrui buvo patikėta dirbti paskutinę pirmenybių dieną.

L. Dončičių nuo A. Sabonio jaunystės rekordo skyrė vienas mėnuo (49)

L. Dončičių nuo A. Sabonio jaunystės rekordo skyrė vienas mėnuo
Slovėnijos supertalentas Luka Dončičius tapo antru jauniausiu istorijoje žaidėju, išrinktu į Europos čempionato simbolinį geriausių žaidėjų penketą.

LKL žaidėjai Europos čempionate – vicečempionas ir daugybė iškritusių aštuntfinalyje (3)

LKL žaidėjai Europos čempionate – vicečempionas ir daugybė iškritusių aštuntfinalyje
Ką tik praūžusiame Europos krepšinio čempionate savo rinktinėms atstovavo net aštuoni žaidėjai, kurie artėjančiame sezone žais Lietuvos krepšinio lygoje. Vieniems iš jų pavyko nukeliauti iki pat finalo, kitiems turnyras baigėsi jau pirmajame atkrintamųjų etape.

Rusų kova su „demonais“: A. Švedo akibrokštas ir trenerio moralas (76)

Rusų kova su „demonais“: A. Švedo akibrokštas ir trenerio moralas
Aleksejus Švedas tapo rezultatyviausiu Europos čempionato žaidėju ir buvo išrinktas į geriausių turnyro krepšininkų penketuką, tačiau paskutinė varžybų diena 28-erių snaiperiui ir visai Rusijos rinktinei nebuvo rožėmis klota.

Susigraudinęs serbų lyderis sunkiai rinko žodžius, treneris širdo ant teisėjų specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (74)

Susigraudinęs serbų lyderis sunkiai rinko žodžius, treneris širdo ant teisėjų
Trečius metus iš eilės finalas – trečius metus iš eilės sidabras. Aleksandrui Djordjevičiui nepavyko nutraukti sidabrinio prakeiksmo, tačiau jis buvo įsitikinęs – savo auksą serbai dar iškovos. Tiesa, nors specialistas ir pripažino Slovėnijos krepšininkų jėgą, tačiau negailėjo riebios kritikos teisėjų atžvilgiu.

Velniškas slovėnų siautulys: šampaną laistęs L. Dončičius ir duoklė sirgalių armijai specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (288)

Velniškas slovėnų siautulys: šampaną laistęs L. Dončičius ir duoklė sirgalių armijai
Lėktuvais, traukiniais, autobusais ir automobiliais į Stambulą sugužėję Slovėnijos krepšinio gerbėjai nepasigailėjo sukorę 1,5 tūkst. kilometrų. Medalį savo kišenėje jau turėję Igorio Kokoškovo auklėtiniai papildomos energijos pastūmėti jį pavertė auksiniu. „Be sirgalių visa tai nebūtų virtę realybe. Žinome, kad jiems iki Stambulo tolimas kelias, bet jų vis tiek susirinko 6 tūkstančiai. Neįtikėtinas jausmas. Slovėnija, mes namo grįžtame būdami čempionais“, – po pergalės prieš serbus 93:85 spaudos konferencijoje į tautiečius kreipėsi MVP prizą atsiėmęs Goranas Dragičius.

Paskelbtas netradicinis geriausių čempionato žaidėjų penketas (58)

Paskelbtas netradicinis geriausių čempionato žaidėjų penketas
Po paskutinių 2017 metų Europos vyrų krepšinio čempionato rungtynių buvo paskelbtas simbolinis geriausių turnyro žaidėjų penketas. Jame neatsirado vietos nė vienam Lietuvos rinktinės nariui, bet į jį pateko du čempionai iš Slovėnijos komandos.

Slovėnija palaužė Serbiją ir tapo naująja Europos krepšinio karaliene! tai – istorinė mažos šalies pergalė (780)

Slovėnija palaužė Serbiją ir tapo naująja Europos krepšinio karaliene!
Sekmadienio vakarą Stambule paaiškėjo naujieji Europos krepšinio karaliai. Jais tapo Slovėnijos atstovai, kurie diktavo savo sąlygas finale ir 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18) pranoko olimpinę vicečempionę Serbijos rinktinę. Slovėnijai – tai pirmi aukso medaliai ir apskritai bet kokie apdovanojimai istorijoje!

Ispanai nusilenkė savo legendai, o P. Gasolis suintrigavo gerbėjus specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (29)

Ispanai nusilenkė savo legendai, o P. Gasolis suintrigavo gerbėjus
Galbūt geresnį finišą Ispanijos rinktinėje Juanas Carlosas Navarro ir galėjo įsivaizduoti, tačiau po paskutinių karjeros rungtynių aikštę palikęs 37-erių veteranas buvo laimingas ir dėkojo savo komandos draugams už galimybę pasitraukti su medaliu ant kaklo. Tuo metu jo bendraamžis Pau Gasolis, kalbėdamas apie savo ateitį nacionalinėje komandoje, suintrigavo gerbėjus.