D. Adomaitis – apie sujauktą planą, D. Motiejūno kančias ir interneto laisvę

 (162)
Ko pritrūko Lietuvos rinktinei – neatvykusių žaidėjų, įgūdžių, šalto proto, griežto žodžio? O gal visko kartu? Aštuntfinalyje pasibaigusio lietuvių žygio Europos krepšinio čempionate analizę vyriausiasis treneris Dainius Adomaitis pradėjo specialioje DELFI laidoje „2 prieš 2“.
Dainius Adomaitis
© DELFI montažas

„Dirbome taip, kaip dirbama aukščiausio lygio komandose“, – pareiškė pirmą kovos krikštą rinktinėje patyręs specialistas.

Nacionalinei šalies komandai Tel Avive ir Stambule galbūt išties nestigo darnos, gerų tarpusavio santykių, susikaupimo. Tik galutinis darbo rezultatas netenkina nei sirgalių, nei paties D. Adomaičio.

Devintoji vieta, kurią lietuviai užėmė Europos pirmenybėse, palieka daug klausimų. Mat po dviejų iš eilės vicečempionų titulų kartelė nusmuko smarkiai.

Apie priežastis ir pasekmes DELFI teiravosi žmogaus, į kurį pirmiausia krypo visų akys nuo pat pirmosios čempionato dienos.

D. Adomaitis buvo ryškiausia permaina Lietuvos rinktinėje po ketverių metų, per kuriuos vadeles tvirtai gniaužė Jonas Kazlauskas.

Kitaip nei beveik dviem dešimtimis metų vyresnis pirmtakas, vadovaudamas komandai 43-ejų naujokas dažniau rinkosi diplomatiją, o ne bizūną. Tą patį jis žada daryti ir ateityje.

„Aš nesiruošiu keistis kaip žmogus. Turiu savo savybes, savo vertybes ir jų laikysiuosi visą gyvenimą. Tai liečia ir santykius su žaidėjais, nemanau, kad bendrausiu kažkaip kitaip. Nematau reikalo keistis ir būti kažkuo kitu, kuo nesu. Vaidinti despoto ar diktatoriaus neketinu. Kiekvienas esame tuo, kuo esame“, – sakė D. Adomaitis.

Pokalbis su treneriu – apie tai, kuo yra naujoji Lietuvos krepšinio rinktinė.

– Ir ateityje neketinate per minutės pertraukėles kalbėti apie „pilnas sauskelnes“ kaip J. Kazlauskas? – paklausėme D. Adomaičio

– Buvo ne vienas ir ne du aštrūs pokalbiai ir su žaidėjais individualiai, ir su visa komanda. Bet lai tai lieka komandos viduje. Nėra reikalo to viešai pasakyti ar deklaruoti.

– Kaip, jūsų manymu, žaidėjai atsiliepė į jūsų prašymus, kaip vykdė nurodymus?

– Didele dalimi – gerai. Paskutinėse rungtynėse kai kurie jų „sudegė“, bet dėl to, kad didelis noras padaryti gerai kartais nėra tai, ko reikia. Pastangos buvo tinkamos, bet sprendimai – ne tokie geri, užtikrinti. Čia buvo pagrindinė problema.

– Prieš aštuntfinalį ir po jo sakėte, kad komandai neigiamos įtakos turėjo specialistų pasisakymai viešojoje erdvėje. Nejau negalima žaidėjų nuo to atriboti?

– Tai – be galo sudėtinga. Pats sau gali pasižadėti nekreipti dėmesio ir atsiriboti. Kai tiek daug darbo, tai visai lengva. O kalbant apie žaidėjus... Dabar – kitoks laikmetis. Nauja karta gyvena socialiniuose tinkluose – ten ieško informacijos, bendrauja. Pasakyti, kad nekištų nosies, paprasta, padaryti – sudėtinga. Tiesiog graikai geriau susitvarkė su visais tais jausmais, kurie užgriūna prieš tokias atsakingas rungtynes.

– Ar savo treniruotas komandas esate bandęs motyvuoti citatomis, pasiekusiomis viešąją erdvę iš priešininkų stovyklos?

– Taip.

– Ir koks buvo poveikis?

– Konkrečių atvejų nepasakosiu. Bet kiekvieną kartą laimėdavome. Tikrai.

– Nemanote pernelyg pasitikėjęs Donatu Motiejūnu, kuriam akivaizdžiai trūko žaidimo praktikos?

– Mes norėjome, kad jis įsižaistų, pajaustų pasitikėjimą. Tikrai tikėjome, kad anksčiau ar vėliau tai įvyks. Todėl per draugiškas rungtynes leisdavome jam žaisti net tada, kai klysdavo. Komanda tai suprato, apie tai būdavo kalbama per susirinkimus.

– Starto penkete aštuntfinalį pradėjusio D. Motiejūno gynyba prieš Georgą Printezį buvo didelė problema. Nematėte kitų alternatyvų, kaip ją minimalizuoti perskirstant žaidimo laiką kitiems krepšininkams?

– Manėme, kad paskutinės grupės rungtynės su Vokietija Donatui bus atspirties taškas, tikėjome, kad jis susidoros su savo užduotimi. Ir jis tikrai stengėsi, bet to neužteko. Dabar, kai analizuojame jau pasibaigusias rungtynes, galbūt galime svarstyti, jog reikėjo greičiau perkelti į tą poziciją Joną Mačiulį, kuris vėliau su G. Printeziu tvarkėsi puikiai.

Sunkiuoju krašto puolėju nemažai žaidė ir J. Mačiulis, ir Mindaugas Kuzminskas. Patys žinote, kodėl – D. Motiejūnas buvo kaip ir vienintelis tikras ketvirtos pozicijos atstovas. Visi kiti ją tik dangstė. Pabandėme ir Edgarą Ulanovą, bet tai nelabai pasiteisino.

– Susidarė įspūdis, kad D. Motiejūnui trūko ne kelių treniruočių, prarastų dėl pagarsėjusios išvykos į Hjustoną, o gero sezono klube.

– Sutinku. Dabar jam labiausiai reikia daug žaidimo laiko, galimybės daug suklysti, kad vėl grįžtų į įprastas vėžes. Ir psichologiškai jam buvo sunku – po kiekvieno nesėkmingo epizodo jis kaltindavo save, gniuždydavo.

Donatas Motiejūnas
Donatas Motiejūnas
© DELFI / Domantas Pipas

– Martynas Gecevičius ir Artūras Milaknis kartu per rungtynes pelnydavo po 6 taškus. Ar komandai tikrai buvo reikalingi du vienodo braižo snaiperiai? Galbūt labiau būtų pravertęs geriau besiginantis Renaldas Seibutis arba veržlesnis Mindaugas Girdžiūnas?

– Su Renaldu kalbėjome, bet jis turėjo išspręsti savo sveikatos problemas. Nebuvo taip, kad nenorėjome jo. Kaip ir Antano Kavaliausko, Pauliaus Jankūno. Visų jų norėjome rinktinėje, bet situacija susiklostė kitaip.

Neturėjome didelio pasirinkimo. Reikalas tas, kad A. Milaknis ir M. Gecevičius labai derinosi su Luku Lekavičiumi. Šalia tokio žaidėjo, kuris gali draskyti varžovų gynybą, reikia gerų metikų. Planas buvo toks, bet Luko trauma jį sujaukė. Kai kurios situacijos, palankios snaiperiams, tiesiog išsibraukė iš mūsų žaidimo. Būtent dėl to reikėjo lėtinti tempą. Manau, reagavome teisingai, tik gaila, kad įgyvendinti visko iki galo nepavyko.

– Įvertinus žaidėjų pajėgumą, jų atstovaujamus klubus, ten atliekamus vaidmenis, kokią vietą realiai buvo pajėgi užimti ši Lietuvos rinktinė?

– Pamatęs visas komandas manau, kad tikrai buvo realu kovoti dėl vietos geriausių ketverte. Taip, graikai – patyrę ir stiprūs, rusai paliko labai didelį įspūdį, sužaidė fantastiškas rungtynes su kroatais. Jeigu būtume peržengę graikus, ketvirtfinalyje tikrai nebūtų buvę lengviau. Atkrintamosios varžybos tuo ir žavios, kad čempionais tampa tie, kurie laimi keturis finalus iš eilės.

– Kaip manote, kuri rinktinė šįkart nueis visą kelią iki aukso?

– Lieku nuomonės, kad ispanai. Jie išsiskiria savo talentu, be to, jie ilgai dirba kartu – tas pats treneris, tie patys žaidėjai, ta pati sistema. O kitos komandos – panašaus pajėgumo.

Pau Gasolis ir Marcas Gasolis
Pau Gasolis ir Marcas Gasolis
© DELFI / Domantas Pipas

– Žvelgiant dar toliau į ateitį, ar tikrai neketinate šiame sezone ieškoti sau klubo?

– Pirmiausia reikia užbaigti darbus, susijusius su čempionatu. Laukia analizė, paskutiniai pokalbiai, susirinkimai. Aš be galo rimtai žiūriu į šį darbą. Važiuoti į naują klubą nėra mano prioritetas. Prioritetas yra rinktinė ir pasiruošimas pasaulio čempionato atrankos varžyboms.

– Jose teks žaisti su Lenkija ir Vengrija, kurios galės surinkti beveik visus Europos čempionate dalyvavusius krepšininkus. Mat tik lenkas Adamas Waczynskis ir vengras Adamas Hanga atstovauja Eurolygos klubams. Jums reikės verstis be mažiausiai pusės dabartinės sudėties. Atrodo, patekti į pasaulio čempionatą nebus taip jau lengva?

– Taip. Jeigu kažkas galvoja kitaip, tikrai apsirinka. Tos rinktinės, kurių žaidėjai nerungtyniauja NBA ir Eurolygoje, turės didžiulę persvarą. Lenkija Europos čempionate žaidė tikrai neblogai, kovojo su graikais dėl vietos aštuntfinalyje. O vengrai ten ir pateko. Be to, daug tiek Vengrijos, tiek Kosovo rinktinių krepšininkų žaidžia viename klube, todėl yra puikiai susižaidę. Bet apie tai dar negalvojame, truputį anksti.

– Sutiktumėte, kad Lietuvos krepšiniui nepatekimas į planetos pirmenybes būtų fiasko?

– Taip, žinoma. Apie tai net minčių nėra. Bet šioje vietoje pasakysiu du dalykus. Mane nenustoja stebinti mūsų, lietuvių, nenoras įvertinti kitų šalių rinktines. Negaliu tuo atsistebėti, nesuprantu, kodėl nepripažįstame jų pajėgumo. Iš kitos pusės, reikia nenuvertinti ir savęs pačių. Turime gerų žaidėjų, daug talentų, kuriuos nori graibstyti geriausi klubai Europoje. Aš tikiu, kad pavyks surinkti labai stiprią komandą, kuri žais pasaulio čempionate. Nereikia verkti, kad neturime žaidėjų. Turime.

– Kalbant apie talentus, kada į rinktinę pakviesite Tadą Sedekerskį, Arnoldą Kulboką, Arną Veličką?

– Čia jau nuo jų priklauso. Kaip žais savo amžiaus rinktinėse, kaip pasirodys suaugusių komandos stovyklose, kai bus pakviesti. Ir dabar rinktinėje buvo ne vienas naujokas, debiutantas. Komanda atsinaujino, atsijaunino.

Eurobasket 2017 ketvirtfinalio schema
Eurobasket 2017 ketvirtfinalio schema
© DELFI
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eurobasket 2017

„Eurobasket 2017“ MVP: įspūdingiausi G. Dragičiaus žaidimo epizodai

„Eurobasket 2017“ MVP: įspūdingiausi G. Dragičiaus žaidimo epizodai
Naudingiausio „Eurobasket 2017“ krepšininko ir Slovėnijos lyderio Gorano Dragičiaus žaidimo epizodai čempionate.

Migruojantys paukščiai: Europos čempionai iš Šiaurės Amerikos ir Afrikos dėl vieno žaidėjo braukė įstatymus (20)

Migruojantys paukščiai: Europos čempionai iš Šiaurės Amerikos ir Afrikos
Kas sieja Jugoslaviją, Graikiją, Ispaniją ir Lietuvą? Skaičiuojant nuo 1990-ųjų, kai Sovietų Sąjungos subyrėjimas ir globalizacija smarkiai pakeitė krepšinio veidą, tik šių keturių šalių rinktinės tapo Europos čempionėmis versdamosis be svetur gimusių žaidėjų. Senojo žemyno laurus yra užsikabinę krepšininkai iš JAV, Kanados, Kongo, buvusio Zairo.

Europos auksą su slovėnais laimėjęs I. Kokoškovas užsimojo diriguoti NBA komandai (5)

Europos auksą su slovėnais laimėjęs I. Kokoškovas užsimojo diriguoti NBA komandai
Su Slovėnijos krepšinio rinktine Europos pirmenybių aukso medalius laimėjęs ir naują istorijos puslapį atvertęs strategas Igoris Kokoškovas viso to galėjo ir nepatirti, jei ne išmintingas legendinio NBA krepšininko ir trenerio Joe Dumarso patarimas. 45-ių metų serbas viliasi, kad Senojo žemyno auksas padės jam tapti pirmuoju europiečiu, atsisėdusiu į NBA komandos vyriausiojo trenerio kėdę.

Europos čempionato rodiklis, turkams gėdos nepridaręs tik finale specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (28)

Europos čempionato rodiklis, turkams gėdos nepridaręs tik finale
Šviesiai žaliais marškinėliais ir kepurėmis su šalies vėliava pasipuošę Slovėnijos krepšinio sirgaliai dar likus 8 valandoms iki Europos čempionato starto ėmė buriuotis prie „Sinan Erdem“ arenos. Iš miegmaišiais prigrūstų autobusiukių išlipę gerbėjai kartu su 15 lėktuvų atskridusia sirgalių armija sekmadienio vakarą sukūrė tokią atmosferą, kokios Stambulas šį rugsėjį dar nebuvo regėjęs.

Europos čempionų taurė G. Dragičiaus rankose pasiekė švenčiančią Slovėnijos sostinę serbai šėlo Belgrade (14)

Europos čempionų taurė G. Dragičiaus rankose pasiekė švenčiančią Slovėnijos sostinę
Auksinę Slovėnijos krepšinio rinktinę pirmadienį Liublianos oro uoste lyjant lietui pasitiko tūkstančiai fanų. Su Europos čempionato sidabru Serbijos nacionalinę ekipą sveikino ir Belgrade susirinkę sirgaliai.

Gražiausių „Eurobasket 2017“ epizodų dešimtukas – be lietuviškų perliukų (18)

Gražiausių „Eurobasket 2017“ epizodų dešimtukas – be lietuviškų perliukų
Europos krepšinio čempionatui pasibaigus FIBA atrinko 10 gražiausių turnyro epizodų. Tarp jų nėra nė vieno lietuviško akcento, nors bent du Ado Juškevičiaus metimai galėjo pretenduoti į šį rinkinį. Gražiausiųjų trejete – Europos čempionas Luka Dončičius, latvių monstras Kristapas Porzingis ir vokiečių aukštaūgis Danielis Theisas.

Geriausiam LKL teisėjui – įvertinimas Europos čempionate (5)

Geriausiam LKL teisėjui – įvertinimas Europos čempionate
Tomas Jasevičius sulaukė pripažinimo Europos čempionate – arbitrui buvo patikėta dirbti paskutinę pirmenybių dieną.

L. Dončičių nuo A. Sabonio jaunystės rekordo skyrė vienas mėnuo (46)

L. Dončičių nuo A. Sabonio jaunystės rekordo skyrė vienas mėnuo
Slovėnijos supertalentas Luka Dončičius tapo antru jauniausiu istorijoje žaidėju, išrinktu į Europos čempionato simbolinį geriausių žaidėjų penketą.

LKL žaidėjai Europos čempionate – vicečempionas ir daugybė iškritusių aštuntfinalyje (3)

LKL žaidėjai Europos čempionate – vicečempionas ir daugybė iškritusių aštuntfinalyje
Ką tik praūžusiame Europos krepšinio čempionate savo rinktinėms atstovavo net aštuoni žaidėjai, kurie artėjančiame sezone žais Lietuvos krepšinio lygoje. Vieniems iš jų pavyko nukeliauti iki pat finalo, kitiems turnyras baigėsi jau pirmajame atkrintamųjų etape.

Rusų kova su „demonais“: A. Švedo akibrokštas ir trenerio moralas (75)

Rusų kova su „demonais“: A. Švedo akibrokštas ir trenerio moralas
Aleksejus Švedas tapo rezultatyviausiu Europos čempionato žaidėju ir buvo išrinktas į geriausių turnyro krepšininkų penketuką, tačiau paskutinė varžybų diena 28-erių snaiperiui ir visai Rusijos rinktinei nebuvo rožėmis klota.

Susigraudinęs serbų lyderis sunkiai rinko žodžius, treneris širdo ant teisėjų specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (74)

Susigraudinęs serbų lyderis sunkiai rinko žodžius, treneris širdo ant teisėjų
Trečius metus iš eilės finalas – trečius metus iš eilės sidabras. Aleksandrui Djordjevičiui nepavyko nutraukti sidabrinio prakeiksmo, tačiau jis buvo įsitikinęs – savo auksą serbai dar iškovos. Tiesa, nors specialistas ir pripažino Slovėnijos krepšininkų jėgą, tačiau negailėjo riebios kritikos teisėjų atžvilgiu.

Velniškas slovėnų siautulys: šampaną laistęs L. Dončičius ir duoklė sirgalių armijai specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (288)

Velniškas slovėnų siautulys: šampaną laistęs L. Dončičius ir duoklė sirgalių armijai
Lėktuvais, traukiniais, autobusais ir automobiliais į Stambulą sugužėję Slovėnijos krepšinio gerbėjai nepasigailėjo sukorę 1,5 tūkst. kilometrų. Medalį savo kišenėje jau turėję Igorio Kokoškovo auklėtiniai papildomos energijos pastūmėti jį pavertė auksiniu. „Be sirgalių visa tai nebūtų virtę realybe. Žinome, kad jiems iki Stambulo tolimas kelias, bet jų vis tiek susirinko 6 tūkstančiai. Neįtikėtinas jausmas. Slovėnija, mes namo grįžtame būdami čempionais“, – po pergalės prieš serbus 93:85 spaudos konferencijoje į tautiečius kreipėsi MVP prizą atsiėmęs Goranas Dragičius.

Paskelbtas netradicinis geriausių čempionato žaidėjų penketas (58)

Paskelbtas netradicinis geriausių čempionato žaidėjų penketas
Po paskutinių 2017 metų Europos vyrų krepšinio čempionato rungtynių buvo paskelbtas simbolinis geriausių turnyro žaidėjų penketas. Jame neatsirado vietos nė vienam Lietuvos rinktinės nariui, bet į jį pateko du čempionai iš Slovėnijos komandos.

Slovėnija palaužė Serbiją ir tapo naująja Europos krepšinio karaliene! tai – istorinė mažos šalies pergalė (778)

Slovėnija palaužė Serbiją ir tapo naująja Europos krepšinio karaliene!
Sekmadienio vakarą Stambule paaiškėjo naujieji Europos krepšinio karaliai. Jais tapo Slovėnijos atstovai, kurie diktavo savo sąlygas finale ir 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18) pranoko olimpinę vicečempionę Serbijos rinktinę. Slovėnijai – tai pirmi aukso medaliai ir apskritai bet kokie apdovanojimai istorijoje!

Ispanai nusilenkė savo legendai, o P. Gasolis suintrigavo gerbėjus specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (30)

Ispanai nusilenkė savo legendai, o P. Gasolis suintrigavo gerbėjus
Galbūt geresnį finišą Ispanijos rinktinėje Juanas Carlosas Navarro ir galėjo įsivaizduoti, tačiau po paskutinių karjeros rungtynių aikštę palikęs 37-erių veteranas buvo laimingas ir dėkojo savo komandos draugams už galimybę pasitraukti su medaliu ant kaklo. Tuo metu jo bendraamžis Pau Gasolis, kalbėdamas apie savo ateitį nacionalinėje komandoje, suintrigavo gerbėjus.