aA
Tarp Kauno ir Jurbarko esančio vaizdingo Nemuno slėnio dešiniajame krante įsikūrę miesteliai gali būti ramūs – turistų dėmesio jiems nepritrūks. Čia tikrai yra į ką pasižiūrėti, o vien maršruto pavadinimas „Rojaus kelias“ leidžia suprasti, jog iš tokios kelionės be įspūdžių negrįš niekas.
Viešvilės pažintinis takas
Viešvilės pažintinis takas
© Nesedėk namuoseTiek daug vienoje vietoje sukoncentruotos gamtos ir istorijos verčia kitus miestelius, esančius už šio maršruto ribų, pasukti galvą kaip prisivilioti turistų, kadangi ties Jurbarku baigiasi turistinis maršrutas, bet ne kelias. 

Iš vaizdingo slėnio išsukęs plentas už Jurbarko eina per miškus ir ten esantys miesteliai nebegali pasigirti tokiomis gražiomis Nemuno slėnio panoramomis kaip prieš tai buvę. Vienas tokių yra Viešvilė, kurio gyvybės šaltinis yra Viešvilės upelis.


Tik prisiminimuose išsaugojęs geriausius savo laikus, kai šis Mažosios Lietuvos miestelis garsėjo klestinčia kalvyste, čia veikė didelė lentpjūvė, grūdų malimo girnas ir elektros gaminimo generatorius suko Viešvilės upelio vandenys. Laikmečiai keitė vieną pramonės šaką kita, kol galiausiai viskas nugulė į „Viešvilės kroniką“ ir dabar buvusio mažo pramonės centro liekanų be gido pamatyti nepavyks. Išliko tik upelis, kuris senais laikais sunkiai dirbo amatininkų naudai, o dabar grąžintas gamtai. Čia pat prie kelio, einančio per miestelį, stovi viena iš išlikusių užtvankų, o iš jos besiveržiantis vanduo tarsi labirintu srūva žemyn įrengtu žuvitakiu.

Didžioji dalis Viešvilės upelio yra rezervato teritorijoje, todėl jis išliko beveik nepaliestas žmogaus ūkinės veiklos, o įrengus žuvitakius upelio aukštupys ir jo intakai tapo pasiekiami lašišinėms žuvims, kurioms šaltavandenė Viešvilė ypač tinkama. Atvėrę kelią žuvims į nerštavietes viešviliečiai kartu sukūrė ir lankytiną objektą, mat pasižiūrėti žuvitakio sustoja ne vienas pravažiuojantysis. Žuvitakio vardu pavadintame slėnyje įrengti tilteliai, išvedžioti takeliai, todėl čia galima užsibūti ir ilgiau.Visgi ilgiausiai Viešvilėje užsibūna tie, kurie apžiūrėję žuvitakį nesėda iš karto į automobilį, o perėję į kitą pusę kelio randa Viešvilės gamtinio pažintinio pėsčiųjų maršruto informacinį stendą. Viešvilės parke prie žuvitakio prasidėjęs pažintinis takas driekiasi Viešvilės apylinkėmis 4 kilometrus ir nėra žiedinės formos, todėl grįžtant iš tako pabaigos į tako pradžią keliu, nueitas atstumas pasiekia beveik 6 kilometrus.

Viešvilės pažintinis takas
Viešvilės pažintinis takas
© Nesedėk namuose

Netoliese įkurtame Viešvilės rezervate yra dar vienas pažintinis takas, kuriame lankytis galima tik lydint rezervato darbuotojui ir jis kur kas daugiau minimas internete, todėl gali susidaryti įspūdis jog tai vienas ir tas pats takas. Taip nėra, su Viešvilės apylinkėmis galima susipažinti vaikštant dviem pažintiniais takais, o vieno jų pradžią žymi gerai nuo pagrindinio kelio matomas ir netoli užtvankos stovintis informacinis stendas.Pačiame miestelyje ilgai užsibūti takas neleidžia, vos už kelių posūkių maršrutas išveda į laukymę ir paskutiniai apgriuvę ūkiniai Viešvilės pastatai lieka už nugaros. Pirmuoju sniegu padengti miškai ir laukai tarsi byloja, kad Mažojoje Lietuvoje žiema prasideda ypač tiksliai – gruodžio 1-osios rytą, lyg vokiškame krašte vis dar galiotų vokiška tvarka, todėl einant taku tenka nusivalyti ir informacinius stendus, ir maršrutą žyminčias rodykles, kadangi jos yra vienintelis maršruto ženklinimas.

Viešvilės pažintinis takas
Viešvilės pažintinis takas
© Nesedėk namuose

Miško keliuku besidriekiantis maršrutas pagaliau atveda iki bukų giraitės ir kitų svetimžemių augalų, kurie vokiečiams anaiptol nėra svetimi. Tiek bukas, tiek plataninis klevas yra Vakarų Europoje augantys medžiai, kurie į šias apylinkes atkeliavo čia šeimininkaujant vokiečiams.Tai, jog čia buvo vokiečių kraštas, galima suprasti ne tik iš šios bukų giraitės. Tik atidesni pastebės, jog keliose miško vietose keliuko natūralaus grunto dangą pakeičia akmeninis grindinys, kuris yra tikrų tikriausias vokiečių palikimas. Sako, per Viešvilės upelį vokiečių laikais septynių tiltelių būta, o akmeninio grindinio ruožai yra kadaise buvusio pasivaikščiojimo kelio likučiai. Net ir šiomis dienomis kai kas jį špacyrkeliu vadina, nes kilęs jis nuo vokiško žodžio spazieren – vaikščioti.

Viešvilės pažintinis takas
Viešvilės pažintinis takas
© Nesedėk namuose

Einant taku galima pamatyti ne tik maršrutą žyminčių, bet ir lankytis draudžiančių ženklų. Prasidėjęs Viešvilėje pažintinis takas tolsta iki pat Viešvilės gamtinio rezervato, kuriame lankytis griežtai draudžiama.


Mėgstančius peržengti raudonas linijas įspėja, jog pažeidėjus fiksuoja vaizdo stebėjimo kameros, o visi kiti keliaudami rezervato riba gali plika akimi pamatyti skirtumą, tarp griežtai saugomo miško (dešinėje), kuriame negalima jokia ūkinė veikla ir prižiūrimo girininkijos (kairėje).


Skirtumų galima paieškoti ne tik sausumoje, bet ir vandenyje. Tako maršrutas eina per vieną iš tiltelių, nuo kurio pažvelgus dešinėn matosi upelio vingiai rezervato teritorijoje, kairiau gi atsiveria vaizdas į vandenis, tekančius į artimiausią užtvanką ūkiškai tvarkomu mišku. Nepaisant tų trijų užtvankų Viešvilė yra vienas iš nedaugelio Lietuvos upelių, kurių vagai žmogaus ūkinė veikla padarė mažiausiai įtakos.Leidęs legaliai pamatyti Viešvilės gamtinį rezervatą iš arti pažintinio tako maršrutas suka į vakarus tiesiu kaip styga miško keliu veda link kelio JurbarkasKlaipėda. Prie vieno iš posūkių pasirodo dar vienas informacinis stendas, kuris gamtinį pažintinį pėsčiųjų maršrutą jau vadina pažintiniu taku. Jame ir sustojimo vietų pažymėta daugiau, todėl taip ir lieka neaišku, ar kai kurių informacinių stendų take nebeliko, ar jų dar nespėta pastatyti.

Viešvilės pažintinis takas
Viešvilės pažintinis takas
© Nesedėk namuose

Nors antrojoje tako dalyje pastatytos rodyklės rodo kryptį į abi puses, kad būtų aišku einant bet kuria kryptimi, oficiali maršruto pradžia yra miestelyje prie žuvitakio. Ten stovinčiame pirmajame tako stende nurodyti ir telefono numeriai, o jais pasiskambinus iš anksto galima susitarti su gidu, kuris pavedžios taku ir papasakos žymiai daugiau nei kad tuose keliuose stenduose rašoma.Takas baigiasi prie pat kelio Jurbarkas – Klaipėda, kur įrengtoje poilsiavietėje stovi dar vienas toks pat informacinis stendas. Ir čia jau tenka pasirinkti: grįžti tuo pačiu maršrutu atgal arba eiti link žuvitakio keliu. Iki Viešvilės dar keli šimtai metrų ir juos tenka įveikti einant tiesiog kelkraščiu. Miestelio ribose eiti kur kas smagiau ir saugiau, nes ten palei kelią einą naujas pėsčiųjų ir dviračių takas. Grįžti per miestelį verta vien todėl, kad pakeliui galima aplankyti miestelio pakrašty stovinčią bažnyčią. Tiesa, ji atrodo kiek neįprastai, tarsi padaryta iš gyvenamojo namo. Ir tikriausiai akys neapgauna, nes internete rašoma, jog pastate anksčiau būta raštinės ir tik vėliau pastačius varpinę ir praplėtus pastatą jame pradėjo veikti bažnyčia.

Viešvilės pažintinis takas
Viešvilės pažintinis takas
© Nesedėk namuose

Greta bažnyčios praeitais metais atsirado dar vienas statinys – Švenčiausios Mergelės Marijos apsireiškimo Lurde 160-čiui bei Lietuvos Nepriklausomybės 100-čiui skirtas lurdas. Tvarkant miestelio gatvę bei tiesiant šaligatvį buvo atidengtas senas grindinys, kurio iškastus akmenis pamatęs miestelio kunigas greitai sugalvojo kaip juos panaudoti.

Jei smalsu pamatyti žuvitakį ir bent ranka paliesti vieną iš labiausiai saugomų teritorijų Lietuvoje – važiuokit į Viešvilę. Abu šiuos lankytinus objektus galima aplankyti einant Viešvilės pažintiniu taku, kuriame norėtųsi matyti daugiau informacinių stendų arba pasivaikščioti su gidu. O gidą anksčiau ar vėliau samdyti teks, nes priešingu atveju į dar neaplankytą Viešvilės rezervato pažintinį taką niekas neįleis.

Beje, be jau minėto „Rojaus kelio“ yra dar ir kitas turistinis maršrutas – „Nemuno kelias“, kuris taip pat kaip ir pirmasis, prasidėjęs Kaune, tęsiasi būtent iki Viešvilės, miestelio, kuris papasakos vieną iš žadamų 1000 šio maršruto istorijų.www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.3636

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (7)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Nuo problemų bėgančius lietuvius kviečia į ypatingą miestelį: šiose vietose dings visi jūsų rūpesčiai (83)

Jeigu susikaupė per daug problemų, jeigu slegia rūpesčiai darbe ir namuose, jeigu nerandate sau...

Prie pat Vilniaus atnaujintas pažintinis takas sulaukė tautiečių antplūdžio: tai viena įdomiausių vietų Lietuvoje (32)

Sėdžiu naujos Liudo Dapkaus knygos apie keliones pristatyme ir klausausi jo skeptiškų minčių...

Sostinė, kurios jau nebėra: geriausia gide pripažinta Gabija pasidalijo itin asmeniškomis Vilniaus istorijomis (11)

Tarpukariu katedros varpinės languose pasirodydavo trimitininkas ir į keturias pasaulio puses...

Parengė žemėlapį šeimoms: 40 idėjų kelionėms su vaikais po visą Lietuvą (6)

Kelionės po Lietuvą gali išgydyti nuobodulį net patiems mažiausiems, įsitikinusi Nacionalinė...

Top naujienos

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (129)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (306)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (454)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (7)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (145)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems (3)

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (14)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

Po 10 meilės metų žmona man smogė naujienomis. Dabar pasakysiu – velniop tokia laimė (113)

Pagaliau išaušo ta diena, kai aš tapau laisvas. Tapau laisvas nuo visokių nereikalingų...

6 minučių taisyklė – raktas į dar didesnį seksualinį pasitenkinimą (8)

Specialistai primena be galo paprastą šešių minučių taisyklę, kurios laikantis seksas...

Iš parduotuvės išėjęs vyras rado savo automobilį nublokštą į gatvės vidurį, netoliese – sumaitotas BMW (124)

Šeštadienio vakarą, apie 18.30 val., Vilniaus pakraštyje, Grigaičiuose , Pergalės g.,...

|Maža didelių žinių kaina