aA
Kas nežino Puntuko? Jei tokių ir yra, tai tik vienetai. Kur kas daugiau žmonių mano, jos jis yra didžiausias akmuo Lietuvoje, nors nuo 1957 metų šį titulą iš jo atėmė Barstyčių akmuo.
Pažintinis basų kojų takas
Pažintinis basų kojų takas
© Nesedėk namuose

Ir tik nedidelė dalis lietuvių pasakytų, kad visai netoli Puntuko akmens yra Puntuko kaimas. Buvęs vos kelių sodybų kaimas dabar yra nebegyvenamas, tačiau nepaisant to, pasivaikščioti po šį kaimą atvyksta daugybė žmonių. Jie visi aunasi batus ir leidžiasi taku pirmyn, nes čia vaikščioti galima tik basomis.

Kelyje link Puntuko, iki jo likus maždaug kilometrui, įrengta žiedinė sankryža, kurioje pastatytos iškabos nepastebėti neįmanoma. Net trimis kalbomis ji skelbia, kad pasukus dešinėn vos už aštuoniasdešimties metrų nuo žiedo galima rasti pažintinį basų kojų eko taką.

Informacijos apie šį taką nėra daug, o ir įrengtas jis neseniai, tačiau jokia reklama nereikalinga, kai esi tarptautiniu lygiu pripažinto medžių lajų tako pašonėje. Saulėtą sekmadienį laisvų vietų automobilio parkavimui beveik nebuvo nei lajų tako aikštelėje, nei palei kelią įrengtose stovėjimo vietose, todėl nenustebome, kad ir Puntuko kaimo take buvo pilna basakojų lankytojų.

Dar pačiam takui neprasidėjus pasitinka pirmieji informaciniai stendai, siūlantys paliesti žemę prie ąžuolo norintiems gausaus derliaus, ieškantiems antros pusės – abiem rankomis apglėbti pušį, o trokštantiems norų išsipildymo – giliai įkvėpus pūstelti į greta stovintį ąžuolą.

Kaip rašo tako rengėjai, takas yra sveikatinimo ir atsipalaidavimo priemonė gryname ore. Mūsų senoliai sakydavo, kad pasivaikščioti basam gamtoje yra tiesiog būtina.

Pažintinis basų kojų takas
Pažintinis basų kojų takas
© Nesedėk namuose

Tai stiprina mūsų imuninę sistemą, padeda atsipalaiduoti bei masažuoja pėdose esančias nervines organizmo zonas, kurias spaudžiant ar liečiant tiesiogiai veikiami mūsų organai. Žmogaus galūnėse yra išsidėstę beveik visi biologiškai aktyvūs organizmo taškai. Refleksoterapija taip pat padeda kovoti su kasdieniu stresu, įtampa, suteikia kūno ir sielos harmoniją.

Pėdų masažas – tai bene maloniausias iš visų masažo rūšių. Jis atpalaiduoja, šalina nuovargį, gerina miegą ir teigiamai veikia visą organizmą.
Po tokių motyvuojančių žodžių mokam po kelis eurus ir kuriam laikui atsisveikinę su savo batais žingsniuojam tako pradžios link.

Pradžioje smėliuku pamalonintas pėdas tuoj pat ima masažuoti dideli akmenys ir akmenėliai, išilgai ir skersai suguldyti pagaliai, stačiai ir gulsčiai į žemę įkastos kaladės ir dar visokiausi natūralūs paviršiai, kuriais net į galvą nešautų basomis vaikščioti. Kas ramiai kaip antis taku krypuoja, o kas kaip per karštas žarijas šokinėja taip ir besitaikydamas ant lygesnio paviršiaus papulti ir savo jautrias pėdas pasaugoti. Keletas ir su batais taku nuskubėjo, matyt, niekaip neužteko ryžto išeiti iš komforto zonos.

Pažintinis basų kojų takas
Pažintinis basų kojų takas
© Nesedėk namuoseNenuostabu, kad labiausiai čia patinka vaikams, kurie net krykštaudami bėgioja ant kankorėžių ar skalda pabarstytu taku, ant kurio užlipęs dažnas suaugęs dejuojantį garsą išleidžia. Visa laimė, kad ne visas takas tokius aštrius pojūčius suteikia, tarpais atsikvėpti leidžia žingsniuojant smėliu, o tarpais leidžia pasirinkti – lipti ant akmenėlių ar apeiti aplink.Nors emocijos liejasi per kraštus, kartais tenka stabtelti ne tik kojas pailsinti, bet ir take įrengtus informacinius stendus paskaitinėti. Rengėjai nepamiršo, kad tai ne tik basų kojų, bet kartu ir pažintinis takas, kuriame informaciniai stendai pasakoja apie augaliją ir gyvūniją net trimis kalbomis – lietuviškai, rusiškai ir angliškai.

Pažintinis basų kojų takas
Pažintinis basų kojų takas
© Nesedėk namuoseTake yra ir keletas stendų, kurie nukels į tuos laikus, kai trinant mokyklos suolą reikėjo mintinai išmokti bent dalį Antano Baranausko poemos „Anykščių šilelis“. Kas ją „kalė mintinai“ bus puiki proga pasitikrinti atmintį, o visiems kitiems verta stabtelti ir apsidairyti – šiose vietose yra ne tik Medžių lajų takas, Puntukas ir kitos lankytinos vietos, pirmiausia čia yra Anykščių šilelis. Miškai, kuriuos taip gražiai aprašo čia pat ant stendų atspausdinta Antano Baranausko poema.


Prisiminimais nukėlęs į mokyklos laikus, pažintinis takas pojūčiais nukelia ir į praeito amžiaus ketvirtą dešimtmetį, kai Antrojo pasaulinio karo metais vokiečiai subombardavo Puntuko kaimą palikdami jame tik vieną namą. Šioje vietoje takas grįstas vieno iš sugriautų namų plytomis.

Pažintinis basų kojų takas
Pažintinis basų kojų takas
© Nesedėk namuose


Nors basų kojų takas yra vos ilgesnis nei 1 kilometras, jis nenuobodus ne tik pramogomis ir informacija, bet ir supančia gamta. Per miškelį ir pievą vingiuojantis takas nuveda net ir į pelkę, kur drąsiausi keliautojai perskaitę priešpaskutinę „Anykščių šilelio“ dalį lipa į dumblą.

Tik tie, kurie basų kojų take įveikė visus iššūkius, pabaigą pasiekia purvinomis kojomis. Kitapus stoginės, kur paliekami batai, yra įrengti dušai, todėl nereikia baimintis, kad namo teks keliauti purvinomis kojomis.

Pažintinis basų kojų takas
Pažintinis basų kojų takas
© Nesedėk namuose


O pačioje pabaigoje basų kojų laukia paskutinis išbandymas – pažinti granite iškaltus laukinių žvėrių pėdsakus.


Tik perėjęs basų kojų taką ir stovėdamas ant smėlio gali suprasti, kokį didelį malonumą jis gali suteikti tavo kojoms. Tegul pailsi pėdos bent trumpam, nes netrukus išgirstu žodžius: „Tėti, einam dar kartą!“ Ir mes ėjome dar kartą.

Aktyvaus gyvenimo tinklaraštis „Nesedėk namuose“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Jurbarko krašto gamtos ir architektūros lobiai: kelionė paliks neišdildomus įspūdžius (39)

Jei visus gražiausius Lietuvos kampelius būtų galima sudėti į vieną didelę knygą, Jurbarko...

Neįprastas būdas pamatyti gražiausiais Lietuvos vietas: šiais laikais mėgautis tokiomis kelionėmis ‒ prabanga (7)

Turbūt daugelis savo gyvenimą apibūdintų kaip nuolatinį bėgimą, skubėjimą, nesibaigiančius...

Naujas pažintinis takas ant vieno gražiausių piliakalnių Lietuvoje abejingų nepalieka: ši vieta pranoksta lūkesčius (26)

Po apsilankymo pažintiniame take paprastai grįžtu su vienokia ar kitokia emocija. Kiekvienas takas...

10 vietų, kurias būtina aplankyti Nidoje (48)

Planuojantiems aplankyti žaviąją Nidą, esančią siaurame pusiasalyje tarp Kuršių marių ir...

Savaitgalis arčiau dangaus: gražiausi apžvalgos bokštai Lietuvoje (6)

Apžvalgos bokštai – vienos labiausiai išpopuliarėjusių lankytinų vietų Lietuvoje. Gal todėl,...

Top naujienos

Į gyventojų telefonus atėjo skubus įspėjimas: artinasi pavojingas škvalas (92)

Lietuvos gyventojai į mobiliuosius telefonus gavo įspėjimus apie artėjantį škvalą.

Tragedija, kuri gali paliesti kiekvieną: specialistai pripažįsta, kad net nežino, kiek tiksliai dingsta vaikų (101)

Gegužės 25 d. – tarptautinė dingusių vaikų diena ir kaip pastebi specialistai, labai dažnai...

Merginų pilnas automobilis trenkėsi į namo sieną: dvi reanimacijoje, vienos būklė lengvesnė (159)

Birželio 6-osios vakarą, 21.34 val., Biržų r., Medeikių kaime, mergina (gim. 2002 m.) vairavo...

Didžiausias kolapsas NBA istorijoje: Shaqo šachas ir matas Sabo svajonei (1)

Prieš porą dienų savo 45-ąjį gimtadienį atšventęs Žydrūnas Ilgauskas – iki šiol yra...

Verslininko sunkumai dėl valstybės žadėtos paramos: pinigus gaus, bet į neegizstuojančią sąskaitą (34)

Smulkios įmonės vadovas atsidūrė painiavoje – norėdamas gauti valstybės paramą, Valstybinė...

Estijoje per apšaudymą prie degalinės žuvo du žmonės, dar trys buvo sužeisti papildyta 10.17 (100)

Estijos pietvakarinėje Pernumos apskrityje šeštadienio vakarą vienam vyrui ėmus šaudyti į...

Gražina Kristina Sviderskytė

Nes ir mano gyvenimas šiek tiek juodas

Nieko nekeičiau savo „Facebooko“ paskyroje, kai socialine žiniasklaida ritosi juodoji banga:...

|Maža didelių žinių kaina