aA
Prezidentės pyragas, prezidento dvaras, prezidentinė skrynia ar net prezidento kalnas... Naujojo Lietuvos vadovo inauguracija, kaip ir šiemet minimas Prezidento institucijos Lietuvoje šimtmetis, gali įkvėpti „prezidentiniam turizmui“ - teminei kelionei po Lietuvą su netikėtomis stotelėmis.
Algirdas Brazauskas ir Antanas Smetona
© DELFI montažas

Trys prezidentai viename kieme

Prezidentai Lietuvoje įamžinti įvairiai – jų vardais pavadintos gatvės, aikštės, mokyklos, statant paminklus ar atidengiant memorialines lentas. Itin gajus paprotys – paties prezidento sodintas ąžuolas. Pavyzdžiui, šiuo metu turizmo informacijos centrai suskaičiavo mažiausiai 6 vardinius pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos ąžuolus, žymiausias jų – Palangoje, greta Birutės kalno.

Kupiškio marių saloje, vadinamojo Uošvės liežuviu, auga prezidentės Dalios Grybauskaitės sodinta liepa.

Pora prezidentų turi savo vardo parkus: Aleksandro Stulginskio parkas jo gimtajame Šilalės r. ir Algirdo Brazausko parkas Kaišiadoryse.

Smetonmečiu ąžuolai buvo vadinti paminklais prezidentui. Tradicinių paminklų prezidentams taip pat galima rasti visoje Lietuvoje. Štai, Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros muziejaus Kaune kiemelyje – visų trijų ten dirbusių Lietuvos Respublikos prezidentų – A.Smetonos, A.Stulginskio ir Kazio Griniaus – skulptūros.

Paminklai tebekyla ir šiomis dienomis. Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro duomenimis, šių metų rugpjūtį Ukmergės rajone, Užulėnyje, planuojama pastatyti paminklą tarpukario Lietuvos prezidentui A. Smetonai. Pustrečio metro aukščio iš bronzos išlieta A.Smetonos skulptūra turėtų iškilti jo tėviškėje – Užulėnyje, priešais A.Smetonos mokyklą-muziejų. Skulptūrą planuojama iškilmingai atidengti šių metų rugpjūčio 10 dieną, minint 145-ąsias A.Smetonos gimimo metines.

Ant prezidentų stalo – žiobriai ir bulvių duona

Ukmergės rajone yra ir daugiau A.Smetonos pėdsakus menančių vietų. Užulėnio kaime, kur buvo prezidento namai, dabar likęs tik svirtinis šulinys ir senos obelys, o šalia jų sodelyje pastatytas A. Smetonos tėvonijos namo maketas.

1935 m. prezidento iniciatyva įkurtos vienos moderniausių Lietuvos pradinių mokyklų pastate dabar veikia Užugirio krašto muziejus. Čia surinkta nemažai leidinių, nuotraukų, paveikslų, susijusiu su Lietuvos Prezidento asmenybe. Užugirio filiale įrengtoje tarpukario mokyklos klasėje vaikai gali pasėdėti „smetoniškame“ suole, plunksna parašyti „smetoniškame“ sąsiuvinyje.

Taip pat Užugirio krašto muziejuje galima paskanauti ,,smetoniškų“ vaišių - kugelio kepto krosnyje, silkės, lašinių, sūrio, medaus, duonos, arbatos, karštų bulvių su kastiniu, išmokti kepti „Užugirio duoniukus“ pagal Prezidento sesers Julijos receptą ar „Sofijos meduolius“ pagal Prezidento žmonos Sofijos receptą.

Už kilometro nuo Užulėnio esantis Užugirio dvaras taip ir vadinamas – Smetonos dvaru. Prezidento 60-ies metų jubiliejaus proga sumanius jam padovanoti sklypą, dovanai pinigus rinko visi gyventojai. Čia prezidentas su žmona Sofija yra vasarojęs kelias vasaras. Dvare eksponuojami jų daiktai, nuotraukos, prezidentienės kortavimo staliukas, veikia mini kino teatras. Rudenį galima paskanauti obuolių iš Smetonų sodo.

Gali būti, kad mėgstamiausios A.Smetonos žuvys buvo žiobriai. Pasak Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centro, Jurbarko rajone prie Nemuno kiekvieną pavasarį vykdavo žvejų šventė Žiobrinės. Prezidentas A. Smetona, vykdamas gražiausiu Lietuvoje Nemuno keliu, taip pat dalyvavo kartą Žiobrinėje. Jam taip patiko ant laužo kepti žiobriai, kad jų kepėją Onutę Mikutaitytę jis ne kartą vėliau kvietėsi į prezidentūrą iškepti žiobrių savo svečiams. Žiobrinių šventėje Jurbarke galima apsilankyti kasmet gegužės pradžioje.

O štai Biržai yra ta vieta, kur galima simboliškai pakelti tostą už kadenciją baigusią prezidentę D. Grybauskaitę ir paragauti jos garbei pavadinto pyrago! Beveik 500 metų skaičiuojančios Biržų pilies restorano meniu esantis pyragas su varške, spanguolėmis ir putėsiais kadaise esą taip patiko čia viešėjusiai šalies vadovei, kad su jos leidimu desertas buvo pakrikštytas „Prezidentės pyragu“. Jis yra labai populiarus, tačiau po naujojo prezidento inauguracijos restorano meniu jau planuojamas naujas saldėsis.

Prezidentė D.Grybauskaitė iki šiol minima ir Dzūkijos nacionaliniame parke esančioje etnografinėje kaimo turizmo sodyboje, kur kepama dzūkiška duona su rugiais ir bulvėmis. Šios ypatingo skonio duonos, kuria buvo pavaišinta ir prezidentė, gali paragauti kiekvienas sodybos svečias.

„Prezidentinės“ šventės

Be smetoniškų patiekalų degustavimo neapsieina ir kasmetinė Smetoninių šventė Užugirio dvare (Ukmergės r.). Tai teatralizuotas Prezidento Antano Smetonos gimtadienio minėjimas – svečiai kviečiami puoštis to laikotarpio rūbais, skamba tarpukario muzika. Šiemet šventė vyks rugpjūčio 10 d.

Alytaus rajone, Butrimonių miestelyje, nuo 2014 m. rengiama tradicinė respublikinė mokinių meno ir sporto šventė „Adamkiada“, skirta Prezidento Valdo Adamkaus garbei. Mokiniai iš visos Lietuvos dalyvauja ir varžosi Jo Ekscelencijos jaunystėje pamėgtose sportinėse rungtyse, menui gabūs mokiniai dalyvauja plenere. Beje, Butrimonių miestelis yra išskirtinis ir vienintelis toks Lietuvoje: čia yra vienintelė trikampė aikštė šalyje ir vienintelis stiklinis sūkurinis fontanas Lietuvoje.

Prezidentų palikimas: knygos, medžioklės trofėjai ir skrynia iš Sibiro

Kaunas džiaugiasi turėdamas vienintelę Lietuvoje Prezidentinę biblioteką-muziejų. Prezidento V. Adamkaus bibliotekos skaitykloje galima rasti leidinių iš asmeninės prezidento bibliotekos, kitų fondų, veikia parodos, vyksta susitikimai.

Kelmės krašto muziejuje yra saugoma prezidentui A. Stulginskiui priklausiusi skrynia. Žinoma, jog ji su prezidentu buvo jo tremties Sibire vietoje. Skrynia muziejuje yra pastatyta greta laisvę menančių ir Lietuvos simbolių.

Marijampolė kviečia į Prezidento K. Grinio memorialinį muziejų name, kuriame 1904 – 1914 m. gyveno Prezidentas su šeima. XX a. per. Grinių namai tapo Užnemunės kultūrinės - politinės veiklos centru. Muziejaus lankytojai turi galimybę ne tik apžiūrėti muziejaus ekspoziciją, bet ir sužinoti daugybę įdomių faktų apie šią neeilinę asmenybę.

Žagarės dvaro rūmuose (Joniškio r.), taip pat Medininkų pilyje eksponuojami prezidento A.Brazausko medžioklės trofėjai. O Kaišiadoryse galima aplankyti Brazauskų namus-muziejų, kuriame likę šeimos daiktai – baldai, nuotraukos, rankraščiai, knygos, būsimo prezidento vaikystės daiktai.

Beje, prezidentas A.Brazauskas labai mėgo ilsėtis Palangos viloje „Auska“. Palangos turizmo informacijos centro teigimu, čia yra vienintelis Lietuvos formos baseinas su šildomu jūros vandeniu. Švarus vanduo tiekiamas per pusantro kilometro ilgio vamzdį tiesiai iš Baltijos jūros.

Palangą apskritai galima vadinti „prezidentiniu“ kurortu: Tiškevičių statyta vila „Baltoji“ kadaise 4-6 savaitėms tapdavo A.Smetonos vasaros rezidencija: „Išvykai į pajūrį valstybės lėšomis būdavo parūpinamas specialus traukinys su miegamuoju, svetaine, vagonu daiktams ir dviem platformomis, skirtomis gabenti automobilius. Pakeliui Prezidentą sveikindavo vietos gyventojai, o Kretingoje sutikimas būdavo ypač iškilmingas ir sutraukdavo minias žmonių. Stotį puošdavo vėliavos, žalumynai, kelyje į Palangą stovėdavo vainikais ir gėlėmis apipinti vartai“. Apsistoti viloje „Baltoji“ šiuo metu gali visi norintys kurorto svečiai.

A. Stulginskis su žmona poilsiui Palangoje rinkdavosi vilą „Anapilis“. Dabar joje veikia Palangos kurorto muziejus.

Įdomu, kad, pagal Neringos turizmo informacijos centro informaciją, Juodkrantėje šalia stadiono yra Smetonos kalnas, taip pavadintas jo apsilankymo čia 1934 m. garbei. Nuo jo atsiveria gražus vaizdas į marias. O Tiltiškių malūne (Zarasų r.) surinktos senoviškų radijo aparatų kolekcijos vienas iš eksponatų puikiai tebetransliuoja A.Smetonos kalbą.

Važiuojant į Palangą Kretingos turizmo informacijos centras siūlo neaplenkti ir prieš daugiau nei šimtmetį statyto Lazdininkų vėjo malūno, dabar priklausančio naujojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos tėvui.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.8000

Turistų traukos taikinys Lietuvos pakraštyje – žmonės netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (43)

Savaitgaliais į Paliesiaus kaimą, esantį Ignalinos rajone, suvažiuoja nemažai automobilių,...

Sudarė sveikatingumo procedūrų Lietuvoje žemėlapį: nuo gintarinių pirčių iki alaus ir braškinių vonių (6)

Rytiniai kamščiai, darbai, kuriuos reikėjo atlikti dar vakar, po ligos atkritę vaikai, vėl...

Siūlomos idėjos pasimatymams Vilniuje – tikėtina, kad dalies įdomių vietų nežinojote

Kurie Vilniaus Senamiesčio bruožai lėmė, kad jis prieš 25-erius metus buvo įtrauktas į UNESCO...

Vis daugiau keliautojų nori pažinti šį Lietuvos kraštą: gundo valgiais, dainomis ir egzotiniais augalais (7)

Jei rudens savaitgalį lankysitės pajūryje, turizmo specialistai pataria išbandyti naują...

Šiais metais Lietuvoje atidarytas unikalus muziejus traukia tūkstančius – lankytojams čia leidžiama daug daugiau nei kitur (59)

Orai sparčiai vėsta, pramogos po atviru dangumi vilioja vis mažiau, tačiau savaitgaliais kiurksoti...

Top naujienos

Netikėtas Seimo valdybos posėdis – kaip viskas vyko iš tikrųjų (186)

Seimui ketvirtadienį panirus į teisinę krizę dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, panašu,...

Karaimas Trakuose atidarė restoraną ir gamina kibinus: paaiškino, kodėl pats dažnai jų nevalgo (22)

Karaimas Jurij Špakovski su kolega ant Galvės ežero kranto Trakuose turi nuosavą karaimų maisto...

Arūnas Milašius. Valdžią galime sveikinti su pergale – vidurinioji klasė atšaukiama (8)

Nepaisant valdžios Olimpe tvyrančio chaoso, kai kurie veiksmai kryptingi ir sėkmingi. Vienas iš...

ES lyderiai vienbalsiai pritarė „Brexit“ susitarimui

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį vienbalsiai pritarė „Brexit“ susitarimui, tad dabar...

Bulvių viražai: saviškes išvešime, valgysime importines (75)

Nors ūkininkai vasarą sakė, kad bulvės gali neužaugti, tačiau jos užderėjo pakankamai gerai,...

Alytaus gyvenimą paralyžiavęs gaisras nebuvo toks jau netikėtas: pradeda lįsti nerimą keliančios detalės (98)

Milžinišką gaisrą patyrusioje Alytaus miesto padangų perdirbimo gamykloje „ Ekologistika “...

Gyvai / L. Dailidėnienė pristato 20-mečio kūrybą vainikuosiančią kolekciją

Nauja L. Dailidėnienės kolekcija apjungia 20 dizainerės kūrybos metų. Jos kūrybinis kelias...

Ėmė tirti Vilniaus rūsius: didžioji intriga laukė atvėrus ketvirtąjį karstą

Paslaptingi, bauginantys, bet traukiantys – tokie yra po Vilniaus senamiestį išsiraizgę senieji...

Po riaušių Barselonoje gyvenantis Tomas turistus ragina savaitgalį čia nevykti: buvau pakraupęs (150)

Situacija Katalonijoje artėja prie virimo temperatūros. Po nesėkmingo bandymo skelbti...