aA
Paskutinis vasaros mėnuo Lietuvos pajūryje gali tapti tikru atradimu. Atskleisti senovės Baltų paslaptis, pažinti vienuolių kasdienybę, pasigaminti ir ragauti dvaro saldainių ar pasidairyti po vienintelį Lietuvoje „prezidentinį“ malūną bus įdomu ir mažiems, ir vyresniems.
Žiemos sodas
Žiemos sodas
© Organizatorių nuotr.

Manantiems, kad Lietuvos pajūryje pamatėte viską, verta pasižvalgyti vos keliolika kilometrų nuo Palangos ir Klaipėdos esančiame Kretingos mieste ir rajone. Kretingos krašto įžymybės dar žinomos nedaugeliui, tačiau jas atradę keliautojai džiūgauja ir rekomenduoja kitiems, mat Kretingos rajonas yra ypač tinkamas keliaujančioms šeimoms.

5 idėjos, kur su šeima pailsėti nuo pajūrio šurmulio

Nedidelė, tvarkinga ir jauki Kretinga puikiai tiks trumpam atsikvėpti nuo pajūrio kaitros ir šurmulio. Miestas unikalus savo istorine praeitimi ir iki šių dienų išlikusiomis kultūros vertybėmis – Kretingos dvaro rūmais ir parku, Pranciškonų bažnyčia ir vienuolynu, tvirtomis religinėmis, tautinėmis tradicijomis. Čia taip pat gyvenę ir grafai Tiškevičiai.

Dar daugiau patrauklumo miestui suteikia itin patogi geografinė padėtis. Kretingą ir Palangą skiria vos 12 kilometrų, iki Klaipėdos – 22 kilometrai. Pasiekti Kretingą labai patogu greituoju traukiniu Vilnius – Klaipėda, iš Klaipėdos į Kretingą vasarą dažnai važiuoja tarpmiestiniai autobusai.

1 idėja. Žiemos sodas: 5 tūkst. augalų, duonos kepimas senoviškai, saldainių gaminimas

Kretingos muziejus su Žiemos sodu
Kretingos muziejus su Žiemos sodu
© Organizatorių nuotr.


Pažintį su Kretinga daugelis pradeda nuo bene didžiausios įžymybės šiame krašte – Žiemos sodo, įsikūrusio buvusiuose žymiųjų grafų Tiškevičių rūmuose. Šis gryno oro, šviesos ir egzotinių augalų rojus jau tris dešimtmečius džiugina lankytojus tiek žiemą, tiek vasarą. Kretingos Žiemos sode galima iš arti pamatyti, kaip noksta bananai, figos, apžiūrėti apie 5 tūkst. augalų, kurie savo grožį skleidžia ištisus metus. Mažieji itin domisi Žiemos sode gyvenančiais baliniais vėžliais, kalbančia papūga. Kretingos Žiemos sode veikiančiame restorane kviečiama paragauti čia pat dvare auginamų vynuoginių sraigių.

Tradicinių amatų centras
Tradicinių amatų centras
© Organizatorių nuotr.

Kretingos muziejus, kuriame įsikūręs Žiemos sodas, ne vienerius metus puikuojasi lankomiausių Lietuvos muziejų dešimtuke. Net jei esate čia buvę jau anksčiau, tikrai verta atvykti dar kartą. Prieš kelerius metus muziejaus teritorijoje įkurtas tradicinių amatų centras, kuriame vyksta edukaciniai užsiėmimai grupėms. Liaudies meistrai kviečia vaikus ir suaugusiuosius tikroje senovinėje duonkepėje išsikepti tradicinės duonos, dvaro pyrago, iš vilnos susivelti pirštines, o dvaro saldaininėje galima kartu su vaikais pasigaminti tradicinių karamelinių saldainių, kurių skonį daugelis atsimename iš vaikystės.

2 idėja. Ekskursijos žymiausioje pranciškonų bažnyčioje ir arbata su vienuoliais

Špitolė
Špitolė
© Organizatorių nuotr.


Kretinga ne veltui vadinama mažuoju Lietuvos Vatikanu. Ieškoti dvasinės pagalbos ir ramybės čia atvyksta žmonės iš visų šalies kampelių. Kretingos bažnyčia itin traukia jaunimą ir tikinčias jaunas šeimas, kurias suburia nepaprastai aktyvūs, atviri ir charizmatiški pranciškonų vienuoliai.

Kretingoje iš viso įsikūrę net penki vienuolynai. Gausiausi iš jų – pranciškonų ir klarisių. Norintiems iš arčiau susipažinti su vienuolių gyvenimu verta apsilankyti Kretingos turizmo informacijos centro rengiamose ekskursijose „Vienuolių takais“. Jos vyksta kiekvieną savaitę, tiesa, būtina iš anksto užsiregistruoti. Ekskursijos metu lankoma žymiausioji Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia, 42 metrus kylama į bažnyčios bokšto apžvalgos aikštelę, apžiūrimas vidinis vienuolyno kiemelis, pasakojama, ką kasdien veikia ir kaip gyvena vienuoliai, dažnai ekskursijų metų net su vienuoliais bendraujama, diskutuojama.

Kretingos miesto centre, priešais bažnyčią, yra vieta, kur taip pat kasdien galima sutikti ir kunigų, ir vienuolių. Tai arbatinė-knygynas „Špitolė“. Ši vieta turi ypatingą aurą. Čia galima išgerti gardžios žolelių arbatos ar kavos, paragauti saldainių, pavartyti ir išsirinkti knygą, mielą dovanėlę, pabendrauti su visada besišypsančia ir visiems svetinga šeimininke. Prisėdę Kretingos „Špitolėje“ tikrai pamiršite, kad kažkur skubėjote.

3 idėja. „Prezidentinis“ Lazdininkų malūnas

Apžiūrėję Kretingos įžymybes, sukite Darbėnų link. Šios apylinkės nepaprastai įdomios ir vertos aplankyti su šeima.

Neprivažiavę Darbėnų miestelio sustokite Lazdininkuose. Čia privalu aplankyti didžiausią šio kaimo įžymybę ir turistų traukos objektą – senovinį vėjo malūną. Tokių tradicinės konstrukcijos ir gerai su visa grūdų malimo įranga išlikusių malūnų Lietuvoje išlikę vos keli. Šis malūnas iš kitų dar išsiskiria tuo, kad neseniai gavo „prezidentinio“ malūno titulą. Vietiniai gyventojai tokį vardą jam suteikė po to, kai Lietuvos Prezidentu buvo išrinktas Gitanas Nausėda, kuris yra malūno savininko Antano Nausėdos sūnus.

Prezidentinis Lazdininkų malūnas
Prezidentinis Lazdininkų malūnas
© Organizatorių nuotr.

Lazdininkų malūnas pastatytas daugiau kaip prieš šimtą metų. 14 metrų aukščio statinys – puikus apžvalgos bokštas, iš kurio atsiveria akį džiuginanti apylinkių panorama.

4 idėja. Turtingą istoriją menantys Darbėnai

Aplankę Lazdininkų malūną toliau važiuokite į Darbėnus. Šis miestelis turi nepaprastai įdomią istoriją ir kultūrinį palikimą. Buvęs valsčiaus centras garsėjo dideliu turgumi, aktyviu ir turtingu kultūriniu gyvenimu. Spaudos draudimo metais čia būrėsi knygnešiai, gyveno didelė žydų bendruomenė, kurią II Pasaulinio karo metais išnaikino naciai. Darbėnų apylinkėse yra net keturios holokausto vietos, žuvusiems atminti pastatyti paminkliniai akmenys.

Darbėnų bažnyčia
Darbėnų bažnyčia
© Organizatorių nuotr.

Užsukite apžiūrėti nedidelę ir labai jaukią Darbėnų Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią. Romantizmo laikotarpio architektūros formų akmenų ir tinkuoto mūro bažnyčią labai pamėgę vestuvininkai, poros atvyksta atnaujinti santuokos įžadus, pakrikštyti vaikus.

5 idėja. Baltų mitologijos parkas: dvi įdomios valandos su vaikais gryname ore

Baltų mitologijos parkas
Baltų mitologijos parkas
© Organizatorių nuotr.


Iš Darbėnų pasukę Šventosios link būtinai stabtelėkite Sausdravų kaime. Čia įkurtas Baltų mitologijos parkas – tai puiki ir labai įdomi vieta visos šeimos judriam laisvalaikiui. Baltų mitologijos parkas yra pirmasis ir vienintelis objektas Lietuvoje, kuriame galima susipažinti su visa Baltų tautų pirmykštės mitologijos sandara. Tai ir edukacinė, ir aktyvaus poilsio vieta, labai tinkanti šeimai ar bendraminčių kompanijai smagiai ir prasmingai praleisti laiką, iškylauti, mat čia įrengtos pavėsinės atsipūsti ir užkąsti, atrakcionai vaikams.

Žingsniuojant 1,3 km ilgio pažintiniu taku galima apžiūrėti 40 medžio skulptūrų, kurios vaizduoja visas pagrindines baltų dievybes, tarp kurių Perkūnas, Žemyna, Milda, laumės.
Pažintiniai takai išsidėstę piramidės formos miško teritorijoje. Parką įveiksite per vieną ar dvi valandas. Parko lankymas nieko nekainuoja. Čia atvykti patogu ne tik automobiliu, bet ir kemperiu.

„Keliauk Lietuvoje“ šią vasarą tarp 10 įdomiausių pažintinių takų Lietuvoje Kretingos rajone esantį Baltų mitologijos parką titulavo garbinga trečiąja vieta.

Apžiūrėti visų Kretingos krašto įžymybių vienos dienos tikrai neužteks. Gera žinia kiekvienam pajūryje apsistojusiam poilsiautojui – dauguma šių įžymybių patogios lankyti ir grožėtis bet kokiu oru.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.8750

Zyplių dvaras ketina tapti šio sezono turistų taikiniu: geram maistui, išskirtinei nakvynei ir įspūdingoms pramogoms sunku atsispirti (7)

Gero maisto, išskirtinės nakvynės ir pasakiško grožio gamtos pasiilgusiems lietuviams šią...

Vidurio Lietuvos gamtos lobiai: pasirinkus šį maršrutą, gailėtis neteks nė akimirkos (6)

Dairantis neatrastų , mažiau žinomų gamtos kampelių, kurių grožis atmintyje paliktų ryškų...

Daugiau nei 1000 lankytinų objektų Lietuvoje aplankęs Mantas rekomenduoja: gražiausiais vaizdais apdovanojantys apžvalgos bokštai (19)

Prasidėjus vasaros sezonui gerokai suaktyvėja turizmo sezonas – daugelis keliautojų mielai...

Po savaitgalio Šventojoje įvardijo, kodėl šiame kurorte daug maloniau ilsėtis nei užsienyje (88)

Laukiant bet kurio ilgojo savaitgalio ar net prognozuojant keletą karštų dienų – logiškas...

Ką veikti Tauragėje: pramogos po atviru dangumi, gurmaniškos vakarienės ir ypatinga miesto aura (5)

Magistralinis miestas, per kurį nuolat dunda vilkikai iš Rygos į Kaliningradą – naudotų...

Top naujienos

Nidoje karantinas baigėsi: griaudėjo audringi vakarėliai, poilsiautojams taisyklės nebeegzistuoja (414)

Viskas, koronavirusas ir bjauriausia jo pasekmė – karantinas – baigėsi. Taip nusprendė ne...

Po stichinės kaitros užklups staigūs pokyčiai: didžiausios permainos laukia per Jonines išsami savaitės prognozė (2)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė dalis. Visame krašte bus giedra ir sausa. Lengvas...

Nuo pirmadienio įsigalioja pakeitimai: kas keičiasi aktualu keliaujantiems, pokyčiai dėl izoliacijos, šalių sąrašas (4)

Nors epidemiologinė situacija Lietuvoje gerėja, vis dažniau pasigirsta ir specialistų perspėjimai...

Vytautė Merkytė | D+

Laboratorija X: kol sovietai darė žiaurius eksperimentus su kaliniais, JAV jiems naudojo savo karius (10)

Eksperimentai su žmonėmis yra būtini – be jų neturėtume COVID-19 vakcinos ar kitų mums...

Iš Kremliaus – pavojingos žinutės Lietuvai: tokios progos turėjo laukti labai ilgai (549)

Šį gruodį sueis 30 metų nuo Sovietų Sąjungos griūties 1991 metais. Šia proga...

Stilistė išaiškino, kaip pasirinkti tinkamiausią maudymosi kostiumėlį pagal figūros tipą (51)

Paplūdimio sezonas atidarytas – saulės spinduliai bei giedras dangus vilioja nusimesti...

Pakeliui į darbo balių mergina pasiklydo: išvydusi šviesas supratau – mane persekioja (36)

Mano istorija yra pamokanti abiem pusėms. Kartą važiavau į bendradarbių renginį iš Vilniaus....

Jeigu kankina nemiga, neskubėkite griebtis vaistų: patarė, kaip užmigti natūraliai (18)

Nemiga arba prasta miego kokybė – prabudinėjimas naktį, sudėtingas kėlimasis ryte, jausmas,...

Intymias nuotraukas žmonai siuntęs vyras apstulbo pamatęs, kam jas išsiuntė: patyrė didžiausią gėdą netrukus jo ieškoti pradėjo policijos pareigūnai (125)

Į Švediją dirbti išvykęs Vytautas B. vieną naktį smarkiai išgėrė ir sugalvojo namie likusią...

Palangoje apsigyvenęs benamis tikina radęs būdą, kaip užsidirbti 2000 eurų (259)

Andrius iš Raseinių Palangos pliaže ir palapinėje pasakoja gyvenantis jau mėnesį. Nuo tada,...