aA
Paskutinis vasaros mėnuo Lietuvos pajūryje gali tapti tikru atradimu. Atskleisti senovės Baltų paslaptis, pažinti vienuolių kasdienybę, pasigaminti ir ragauti dvaro saldainių ar pasidairyti po vienintelį Lietuvoje „prezidentinį“ malūną bus įdomu ir mažiems, ir vyresniems.
Žiemos sodas
© Organizatorių nuotr.

Manantiems, kad Lietuvos pajūryje pamatėte viską, verta pasižvalgyti vos keliolika kilometrų nuo Palangos ir Klaipėdos esančiame Kretingos mieste ir rajone. Kretingos krašto įžymybės dar žinomos nedaugeliui, tačiau jas atradę keliautojai džiūgauja ir rekomenduoja kitiems, mat Kretingos rajonas yra ypač tinkamas keliaujančioms šeimoms.

5 idėjos, kur su šeima pailsėti nuo pajūrio šurmulio

Nedidelė, tvarkinga ir jauki Kretinga puikiai tiks trumpam atsikvėpti nuo pajūrio kaitros ir šurmulio. Miestas unikalus savo istorine praeitimi ir iki šių dienų išlikusiomis kultūros vertybėmis – Kretingos dvaro rūmais ir parku, Pranciškonų bažnyčia ir vienuolynu, tvirtomis religinėmis, tautinėmis tradicijomis. Čia taip pat gyvenę ir grafai Tiškevičiai.

Dar daugiau patrauklumo miestui suteikia itin patogi geografinė padėtis. Kretingą ir Palangą skiria vos 12 kilometrų, iki Klaipėdos – 22 kilometrai. Pasiekti Kretingą labai patogu greituoju traukiniu Vilnius – Klaipėda, iš Klaipėdos į Kretingą vasarą dažnai važiuoja tarpmiestiniai autobusai.

1 idėja. Žiemos sodas: 5 tūkst. augalų, duonos kepimas senoviškai, saldainių gaminimas

Kretingos muziejus su Žiemos sodu
Kretingos muziejus su Žiemos sodu
© Organizatorių nuotr.


Pažintį su Kretinga daugelis pradeda nuo bene didžiausios įžymybės šiame krašte – Žiemos sodo, įsikūrusio buvusiuose žymiųjų grafų Tiškevičių rūmuose. Šis gryno oro, šviesos ir egzotinių augalų rojus jau tris dešimtmečius džiugina lankytojus tiek žiemą, tiek vasarą. Kretingos Žiemos sode galima iš arti pamatyti, kaip noksta bananai, figos, apžiūrėti apie 5 tūkst. augalų, kurie savo grožį skleidžia ištisus metus. Mažieji itin domisi Žiemos sode gyvenančiais baliniais vėžliais, kalbančia papūga. Kretingos Žiemos sode veikiančiame restorane kviečiama paragauti čia pat dvare auginamų vynuoginių sraigių.

Tradicinių amatų centras
Tradicinių amatų centras
© Organizatorių nuotr.

Kretingos muziejus, kuriame įsikūręs Žiemos sodas, ne vienerius metus puikuojasi lankomiausių Lietuvos muziejų dešimtuke. Net jei esate čia buvę jau anksčiau, tikrai verta atvykti dar kartą. Prieš kelerius metus muziejaus teritorijoje įkurtas tradicinių amatų centras, kuriame vyksta edukaciniai užsiėmimai grupėms. Liaudies meistrai kviečia vaikus ir suaugusiuosius tikroje senovinėje duonkepėje išsikepti tradicinės duonos, dvaro pyrago, iš vilnos susivelti pirštines, o dvaro saldaininėje galima kartu su vaikais pasigaminti tradicinių karamelinių saldainių, kurių skonį daugelis atsimename iš vaikystės.

2 idėja. Ekskursijos žymiausioje pranciškonų bažnyčioje ir arbata su vienuoliais

Špitolė
Špitolė
© Organizatorių nuotr.


Kretinga ne veltui vadinama mažuoju Lietuvos Vatikanu. Ieškoti dvasinės pagalbos ir ramybės čia atvyksta žmonės iš visų šalies kampelių. Kretingos bažnyčia itin traukia jaunimą ir tikinčias jaunas šeimas, kurias suburia nepaprastai aktyvūs, atviri ir charizmatiški pranciškonų vienuoliai.

Kretingoje iš viso įsikūrę net penki vienuolynai. Gausiausi iš jų – pranciškonų ir klarisių. Norintiems iš arčiau susipažinti su vienuolių gyvenimu verta apsilankyti Kretingos turizmo informacijos centro rengiamose ekskursijose „Vienuolių takais“. Jos vyksta kiekvieną savaitę, tiesa, būtina iš anksto užsiregistruoti. Ekskursijos metu lankoma žymiausioji Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia, 42 metrus kylama į bažnyčios bokšto apžvalgos aikštelę, apžiūrimas vidinis vienuolyno kiemelis, pasakojama, ką kasdien veikia ir kaip gyvena vienuoliai, dažnai ekskursijų metų net su vienuoliais bendraujama, diskutuojama.

Kretingos miesto centre, priešais bažnyčią, yra vieta, kur taip pat kasdien galima sutikti ir kunigų, ir vienuolių. Tai arbatinė-knygynas „Špitolė“. Ši vieta turi ypatingą aurą. Čia galima išgerti gardžios žolelių arbatos ar kavos, paragauti saldainių, pavartyti ir išsirinkti knygą, mielą dovanėlę, pabendrauti su visada besišypsančia ir visiems svetinga šeimininke. Prisėdę Kretingos „Špitolėje“ tikrai pamiršite, kad kažkur skubėjote.

3 idėja. „Prezidentinis“ Lazdininkų malūnas

Apžiūrėję Kretingos įžymybes, sukite Darbėnų link. Šios apylinkės nepaprastai įdomios ir vertos aplankyti su šeima.

Neprivažiavę Darbėnų miestelio sustokite Lazdininkuose. Čia privalu aplankyti didžiausią šio kaimo įžymybę ir turistų traukos objektą – senovinį vėjo malūną. Tokių tradicinės konstrukcijos ir gerai su visa grūdų malimo įranga išlikusių malūnų Lietuvoje išlikę vos keli. Šis malūnas iš kitų dar išsiskiria tuo, kad neseniai gavo „prezidentinio“ malūno titulą. Vietiniai gyventojai tokį vardą jam suteikė po to, kai Lietuvos Prezidentu buvo išrinktas Gitanas Nausėda, kuris yra malūno savininko Antano Nausėdos sūnus.

Prezidentinis Lazdininkų malūnas
Prezidentinis Lazdininkų malūnas
© Organizatorių nuotr.

Lazdininkų malūnas pastatytas daugiau kaip prieš šimtą metų. 14 metrų aukščio statinys – puikus apžvalgos bokštas, iš kurio atsiveria akį džiuginanti apylinkių panorama.

4 idėja. Turtingą istoriją menantys Darbėnai

Aplankę Lazdininkų malūną toliau važiuokite į Darbėnus. Šis miestelis turi nepaprastai įdomią istoriją ir kultūrinį palikimą. Buvęs valsčiaus centras garsėjo dideliu turgumi, aktyviu ir turtingu kultūriniu gyvenimu. Spaudos draudimo metais čia būrėsi knygnešiai, gyveno didelė žydų bendruomenė, kurią II Pasaulinio karo metais išnaikino naciai. Darbėnų apylinkėse yra net keturios holokausto vietos, žuvusiems atminti pastatyti paminkliniai akmenys.

Darbėnų bažnyčia
Darbėnų bažnyčia
© Organizatorių nuotr.

Užsukite apžiūrėti nedidelę ir labai jaukią Darbėnų Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią. Romantizmo laikotarpio architektūros formų akmenų ir tinkuoto mūro bažnyčią labai pamėgę vestuvininkai, poros atvyksta atnaujinti santuokos įžadus, pakrikštyti vaikus.

5 idėja. Baltų mitologijos parkas: dvi įdomios valandos su vaikais gryname ore

Baltų mitologijos parkas
Baltų mitologijos parkas
© Organizatorių nuotr.


Iš Darbėnų pasukę Šventosios link būtinai stabtelėkite Sausdravų kaime. Čia įkurtas Baltų mitologijos parkas – tai puiki ir labai įdomi vieta visos šeimos judriam laisvalaikiui. Baltų mitologijos parkas yra pirmasis ir vienintelis objektas Lietuvoje, kuriame galima susipažinti su visa Baltų tautų pirmykštės mitologijos sandara. Tai ir edukacinė, ir aktyvaus poilsio vieta, labai tinkanti šeimai ar bendraminčių kompanijai smagiai ir prasmingai praleisti laiką, iškylauti, mat čia įrengtos pavėsinės atsipūsti ir užkąsti, atrakcionai vaikams.

Žingsniuojant 1,3 km ilgio pažintiniu taku galima apžiūrėti 40 medžio skulptūrų, kurios vaizduoja visas pagrindines baltų dievybes, tarp kurių Perkūnas, Žemyna, Milda, laumės.
Pažintiniai takai išsidėstę piramidės formos miško teritorijoje. Parką įveiksite per vieną ar dvi valandas. Parko lankymas nieko nekainuoja. Čia atvykti patogu ne tik automobiliu, bet ir kemperiu.

„Keliauk Lietuvoje“ šią vasarą tarp 10 įdomiausių pažintinių takų Lietuvoje Kretingos rajone esantį Baltų mitologijos parką titulavo garbinga trečiąja vieta.

Apžiūrėti visų Kretingos krašto įžymybių vienos dienos tikrai neužteks. Gera žinia kiekvienam pajūryje apsistojusiam poilsiautojui – dauguma šių įžymybių patogios lankyti ir grožėtis bet kokiu oru.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.8750

Idėja savaitgaliui: kaip per vieną išvyką aplankyti 5 gražiausius piliakalnius netoli Kauno (10)

Prasidėjęs rugsėjis dar lepina gražiais orais, tad daugelis dairosi įdomaus maršruto Lietuvoje....

Nebrangios poilsio vietos Lietuvoje: čia laisvalaikį gamtoje įmanoma suderinti su civilizacijos teikiamais patogumais (6)

Kol saulė ir šiltas oras dar lepina, norisi kuo ilgiau praleisti gamtoje. Vieni trokšta keliauti...

Idėja paskutiniam vasaros savaitgaliui: neregėta Žemaitija su antgamtiniais peizažais (3)

Paskutinis kalendorinės vasaros savaitgalis – puiki proga aplankyti ir iš arčiau pamatyti...

Kačerginėje esantis takas vilioja įspūdingais vaizdais ir gydomųjų savybių turinčiu šaltiniu

Tenka staigiai spausti stabdžių pedalą, kai privažiavus Kačerginę iš Kauno pusės, dešinėje...

Gražiausias Utenos pastatas, kuriame lankėsi net prancūzų rašytojas Onorė de Balzakas (24)

Įvažiuojantiems į Uteną iš Vilniaus ar iš Kauno pusės net naktį į akis krinta nedideli...

Top naujienos

Pravieniškėse – draudžiamos linksmybės, kuriose dalyvauja net 90 proc. kalinių (87)

„Sintetinį kanabinoidą zonoje vartoja apie 90 proc. nuteistųjų, nes kitų galimybių legaliai...

Itin slapta ir net įžūli Ukrainos operacija: rusai suprato, kad juos visiškai pergudravo (417)

Ukrainiečių karinis žvalgybininkas Aleksandras Kolodiažnas ant rusų minos užlipo rengdamas...

Pasaulio čempionato kulminacija: intriguojantis finalas ir revanšo nuotaikos bronziniame mūšyje (1)

Pasaulis sekmadienį turės naujus krepšinio čempionus. Daugiau nei dvi savaites Kinijoje trukusį...

Vilniuje girtas BMW vairuotojas taranavo apšvietimo stulpą (50)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje neblaivus BMW vairuotojas trenkėsi į...

Moksliškai įrodyta: egzistuoja paprastas būdas numesti svorio ir vėl jo nepriaugti (3)

Svorio metimas metų pradžioje neretai užvaldo daugelio žmonių mintis. Tačiau, jei buvote...

Sunkiai paaiškinami Michaelo Jacksono ir Prince‘o santykiai: įtartinos dovanos, planas nužudyti ir patyčios dainų tekstuose (1)

Nors Prince‘as ir Michaelas Jacksonas kūrė gana skirtingą muziką, šios dvi populiariosios...

Didžiausias pasaulyje maisto produktų koncernas ima kovoti su klimato kaita: populiarins net subalansuotą mitybą

Aktyviai prisidėdama sprendžiant klimato kaitos problemas, didžiausias maisto produktų koncernas...

Patarimai mokyklinukų tėvams, kad ryto ruoša būtų sklandi ir be streso

Visą vasarą vaikai miegojo kiek telpa, kėlėsi be žadintuvų ir niekur neskubėjo. Nenuostabu,...

Ciklonas atneš vėjuotus orus (6)

Sekmadienį orus lems naujas per Skandinaviją slenkantis aktyvus ciklonas.

Emigrantų tragedijos: lietuvės šaltakraujiškai žudė savo kūdikius (57)

Rugpjūčio pabaigoje britų ir Lietuvos žiniasklaidą apskriejo žinia apie vos keturių mėnesių...