aA
Paskutinis vasaros mėnuo Lietuvos pajūryje gali tapti tikru atradimu. Atskleisti senovės Baltų paslaptis, pažinti vienuolių kasdienybę, pasigaminti ir ragauti dvaro saldainių ar pasidairyti po vienintelį Lietuvoje „prezidentinį“ malūną bus įdomu ir mažiems, ir vyresniems.
Žiemos sodas
Žiemos sodas
© Organizatorių nuotr.

Manantiems, kad Lietuvos pajūryje pamatėte viską, verta pasižvalgyti vos keliolika kilometrų nuo Palangos ir Klaipėdos esančiame Kretingos mieste ir rajone. Kretingos krašto įžymybės dar žinomos nedaugeliui, tačiau jas atradę keliautojai džiūgauja ir rekomenduoja kitiems, mat Kretingos rajonas yra ypač tinkamas keliaujančioms šeimoms.

5 idėjos, kur su šeima pailsėti nuo pajūrio šurmulio

Nedidelė, tvarkinga ir jauki Kretinga puikiai tiks trumpam atsikvėpti nuo pajūrio kaitros ir šurmulio. Miestas unikalus savo istorine praeitimi ir iki šių dienų išlikusiomis kultūros vertybėmis – Kretingos dvaro rūmais ir parku, Pranciškonų bažnyčia ir vienuolynu, tvirtomis religinėmis, tautinėmis tradicijomis. Čia taip pat gyvenę ir grafai Tiškevičiai.

Dar daugiau patrauklumo miestui suteikia itin patogi geografinė padėtis. Kretingą ir Palangą skiria vos 12 kilometrų, iki Klaipėdos – 22 kilometrai. Pasiekti Kretingą labai patogu greituoju traukiniu Vilnius – Klaipėda, iš Klaipėdos į Kretingą vasarą dažnai važiuoja tarpmiestiniai autobusai.

1 idėja. Žiemos sodas: 5 tūkst. augalų, duonos kepimas senoviškai, saldainių gaminimas

Kretingos muziejus su Žiemos sodu
Kretingos muziejus su Žiemos sodu
© Organizatorių nuotr.


Pažintį su Kretinga daugelis pradeda nuo bene didžiausios įžymybės šiame krašte – Žiemos sodo, įsikūrusio buvusiuose žymiųjų grafų Tiškevičių rūmuose. Šis gryno oro, šviesos ir egzotinių augalų rojus jau tris dešimtmečius džiugina lankytojus tiek žiemą, tiek vasarą. Kretingos Žiemos sode galima iš arti pamatyti, kaip noksta bananai, figos, apžiūrėti apie 5 tūkst. augalų, kurie savo grožį skleidžia ištisus metus. Mažieji itin domisi Žiemos sode gyvenančiais baliniais vėžliais, kalbančia papūga. Kretingos Žiemos sode veikiančiame restorane kviečiama paragauti čia pat dvare auginamų vynuoginių sraigių.

Tradicinių amatų centras
Tradicinių amatų centras
© Organizatorių nuotr.

Kretingos muziejus, kuriame įsikūręs Žiemos sodas, ne vienerius metus puikuojasi lankomiausių Lietuvos muziejų dešimtuke. Net jei esate čia buvę jau anksčiau, tikrai verta atvykti dar kartą. Prieš kelerius metus muziejaus teritorijoje įkurtas tradicinių amatų centras, kuriame vyksta edukaciniai užsiėmimai grupėms. Liaudies meistrai kviečia vaikus ir suaugusiuosius tikroje senovinėje duonkepėje išsikepti tradicinės duonos, dvaro pyrago, iš vilnos susivelti pirštines, o dvaro saldaininėje galima kartu su vaikais pasigaminti tradicinių karamelinių saldainių, kurių skonį daugelis atsimename iš vaikystės.

2 idėja. Ekskursijos žymiausioje pranciškonų bažnyčioje ir arbata su vienuoliais

Špitolė
Špitolė
© Organizatorių nuotr.


Kretinga ne veltui vadinama mažuoju Lietuvos Vatikanu. Ieškoti dvasinės pagalbos ir ramybės čia atvyksta žmonės iš visų šalies kampelių. Kretingos bažnyčia itin traukia jaunimą ir tikinčias jaunas šeimas, kurias suburia nepaprastai aktyvūs, atviri ir charizmatiški pranciškonų vienuoliai.

Kretingoje iš viso įsikūrę net penki vienuolynai. Gausiausi iš jų – pranciškonų ir klarisių. Norintiems iš arčiau susipažinti su vienuolių gyvenimu verta apsilankyti Kretingos turizmo informacijos centro rengiamose ekskursijose „Vienuolių takais“. Jos vyksta kiekvieną savaitę, tiesa, būtina iš anksto užsiregistruoti. Ekskursijos metu lankoma žymiausioji Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia, 42 metrus kylama į bažnyčios bokšto apžvalgos aikštelę, apžiūrimas vidinis vienuolyno kiemelis, pasakojama, ką kasdien veikia ir kaip gyvena vienuoliai, dažnai ekskursijų metų net su vienuoliais bendraujama, diskutuojama.

Kretingos miesto centre, priešais bažnyčią, yra vieta, kur taip pat kasdien galima sutikti ir kunigų, ir vienuolių. Tai arbatinė-knygynas „Špitolė“. Ši vieta turi ypatingą aurą. Čia galima išgerti gardžios žolelių arbatos ar kavos, paragauti saldainių, pavartyti ir išsirinkti knygą, mielą dovanėlę, pabendrauti su visada besišypsančia ir visiems svetinga šeimininke. Prisėdę Kretingos „Špitolėje“ tikrai pamiršite, kad kažkur skubėjote.

3 idėja. „Prezidentinis“ Lazdininkų malūnas

Apžiūrėję Kretingos įžymybes, sukite Darbėnų link. Šios apylinkės nepaprastai įdomios ir vertos aplankyti su šeima.

Neprivažiavę Darbėnų miestelio sustokite Lazdininkuose. Čia privalu aplankyti didžiausią šio kaimo įžymybę ir turistų traukos objektą – senovinį vėjo malūną. Tokių tradicinės konstrukcijos ir gerai su visa grūdų malimo įranga išlikusių malūnų Lietuvoje išlikę vos keli. Šis malūnas iš kitų dar išsiskiria tuo, kad neseniai gavo „prezidentinio“ malūno titulą. Vietiniai gyventojai tokį vardą jam suteikė po to, kai Lietuvos Prezidentu buvo išrinktas Gitanas Nausėda, kuris yra malūno savininko Antano Nausėdos sūnus.

Prezidentinis Lazdininkų malūnas
Prezidentinis Lazdininkų malūnas
© Organizatorių nuotr.

Lazdininkų malūnas pastatytas daugiau kaip prieš šimtą metų. 14 metrų aukščio statinys – puikus apžvalgos bokštas, iš kurio atsiveria akį džiuginanti apylinkių panorama.

4 idėja. Turtingą istoriją menantys Darbėnai

Aplankę Lazdininkų malūną toliau važiuokite į Darbėnus. Šis miestelis turi nepaprastai įdomią istoriją ir kultūrinį palikimą. Buvęs valsčiaus centras garsėjo dideliu turgumi, aktyviu ir turtingu kultūriniu gyvenimu. Spaudos draudimo metais čia būrėsi knygnešiai, gyveno didelė žydų bendruomenė, kurią II Pasaulinio karo metais išnaikino naciai. Darbėnų apylinkėse yra net keturios holokausto vietos, žuvusiems atminti pastatyti paminkliniai akmenys.

Darbėnų bažnyčia
Darbėnų bažnyčia
© Organizatorių nuotr.

Užsukite apžiūrėti nedidelę ir labai jaukią Darbėnų Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią. Romantizmo laikotarpio architektūros formų akmenų ir tinkuoto mūro bažnyčią labai pamėgę vestuvininkai, poros atvyksta atnaujinti santuokos įžadus, pakrikštyti vaikus.

5 idėja. Baltų mitologijos parkas: dvi įdomios valandos su vaikais gryname ore

Baltų mitologijos parkas
Baltų mitologijos parkas
© Organizatorių nuotr.


Iš Darbėnų pasukę Šventosios link būtinai stabtelėkite Sausdravų kaime. Čia įkurtas Baltų mitologijos parkas – tai puiki ir labai įdomi vieta visos šeimos judriam laisvalaikiui. Baltų mitologijos parkas yra pirmasis ir vienintelis objektas Lietuvoje, kuriame galima susipažinti su visa Baltų tautų pirmykštės mitologijos sandara. Tai ir edukacinė, ir aktyvaus poilsio vieta, labai tinkanti šeimai ar bendraminčių kompanijai smagiai ir prasmingai praleisti laiką, iškylauti, mat čia įrengtos pavėsinės atsipūsti ir užkąsti, atrakcionai vaikams.

Žingsniuojant 1,3 km ilgio pažintiniu taku galima apžiūrėti 40 medžio skulptūrų, kurios vaizduoja visas pagrindines baltų dievybes, tarp kurių Perkūnas, Žemyna, Milda, laumės.
Pažintiniai takai išsidėstę piramidės formos miško teritorijoje. Parką įveiksite per vieną ar dvi valandas. Parko lankymas nieko nekainuoja. Čia atvykti patogu ne tik automobiliu, bet ir kemperiu.

„Keliauk Lietuvoje“ šią vasarą tarp 10 įdomiausių pažintinių takų Lietuvoje Kretingos rajone esantį Baltų mitologijos parką titulavo garbinga trečiąja vieta.

Apžiūrėti visų Kretingos krašto įžymybių vienos dienos tikrai neužteks. Gera žinia kiekvienam pajūryje apsistojusiam poilsiautojui – dauguma šių įžymybių patogios lankyti ir grožėtis bet kokiu oru.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.8750

Idėja savaitgalio išvykai: mažieji Trakai – tarp trijų ežerų išsidėstę Žasliai (9)

Aplankę Trakus atraskite ir Mažuosius Trakus. Taip neretai pavadinami Kaišiadorių rajone tarp...

Pažintinis takas, kuris visada pakeliui, o iš jame įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveria įspūdinga panorama (5)

Pažintinis takas „Žodis girios draugui“ yra bene daugiausiai kartų mano aplankytas...

Šiauliai sumanė, kaip turistus vilioti tamsiuoju metų laiku, – saulės miestas šviečia net naktį (56)

Šiauliai saulės miesto vardą pateisinti randa įvairiausių būdų: saulei nusileidus įsižiebia...

Kaunas – tikra modernizmo lobių skrynia: tik šiam miestui būdingas pilkumas tapo vizitine kortele (9)

Kas galėjo pamanyti, kad prigesinta tinko pilkuma vieną dieną į Kauną trauks turistus ne tik iš...

Netoli Vilniaus įkūrė elnių SPA: pramogauti drauge su elniais šeimos keliauja iš visos Lietuvos (72)

Kai kelionių ilgesys gena iš namų, tačiau trūksta idėjų, ką vertėtų aplankyti, siūlome...

Top naujienos

Kur, kaip ir už kiek galima privačiai išsitirti dėl COVID-19? (246)

Užsiregistruoti koronaviruso tyrimams į mobiliuosius punktus ir po to sulaukti atsakymo gali...

Lietuvė jau septynerius metus su šeima gyvena Ruandoje: papasakojo, kaip čia auginami vaikai ir kodėl ši šalis tapo jos namais (95)

Sutikite, kad susidūrimas su lietuviu Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje ar netgi tokioje tolimoje...

Orai: spaus vis stipresnis šaltukas (4)

Gruodžio 1-os dieną mūsų šalies orus pradės lemti nuo Rusijos į vakarus tįstantis...

Žmonės patraukė gyventi į naujai statomus kaimus, tačiau galima ir labai skaudžiai suklysti ką būtina įvertinti bėgant iš miesto (179)

Gerėjant pragyvenimo lygiui žmonės iš miestų patraukė gyventi į priemiesčius ir netgi netoli...

Kasiulevičius palaiko mokytojų prašymą: tikslingiausia būtų bent 6 savaitėms pereiti tik į nuotolinį mokymą (444)

Šeimos gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius...

Mirė grupės „Naujieji lietuviai“ narys Linas Rugienius (67)

Pirmadienio vakarą socialiniuose tinkluose pasipylė užuojautos kupinos žinutės, kuriose...

Siūlo Seime kurti „auksinio balso frakciją“: pretenduotų ir į postus (75)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai priklausantis parlamentaras...

Eugenija Grižibauskienė | D+ nariams

Jonavoje gimstančios medžiagos žavi ne tik vietinius: hercogienės vilkėta suknelė padės metus baigti be nuostolių

Dešimtį kilometrų besidriekiantys lino audiniai – tokius įspūdingus kiekius baltos lino...

Laisvės frakcija dėl Valkiūno žodžių kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją (240)

Reaguodama į Seimo nario Valdemaro Valkiūno žeminančius žodžius, išsakytus iš Seimo tribūnos,...

|Maža didelių žinių kaina