aA
Stelmužės vardas plačiai žinomas dėka seniausio ir storiausio Lietuvoje ąžuolo, gyvuojančio senajame Stelmužės dvaro parke, Zarasų rajone. Nesuklysime Stelmužės dvarvietę pavadinę gyvu istorijos kampeliu. Įspūdingo dvaro parke, kur stūkso senolis ąžuolas, rasite daug dėmesio vertų objektų.
Nuostabios gamtos apsuptas Lietuvos dvaras saugo niūrias paslaptis: žiaurūs kankinimai, ąžuolo kamiene rasti griaučiai ir išniekinti kapai
© visitaukstaitija.lt

Spėjama, kad Livonijos laikais čia stūksojo pilis, priklausiusi Livonijos ordino riteriui, vėliau buvo pastatyti dvaro statiniai, kuriuos nuo XVI a. pradžios valdė vokiečių baronai von Bercken, vėliau von Folkersamb, von Hahn ir kiti.

Dabar šios vietovės žvaigždė – Stelmužės ąžuolas – seniausias ir storiausias Lietuvoje augantis ąžuolas ir vienas seniausių ąžuolų Europoje. Spėjama, kad jo amžius yra apie 1500–2000 metų, o savo 13 metrų apimtimi (prie žemės), kurią apglėbti reikia beveik dešimties vyrų, jis kone dvigubai lenkia kitus Lietuvos ąžuolus.

Plačiašakis ąžuolas mena daugelį Lietuvos istorijos laikotarpių: kadaise čia žyniai su vaidilutėmis kūreno šventąją ugnį ir degino aukas pagoniškiesiems dievams, o, laikui bėgant, pro ąžuolą žygiavo galingos kariuomenės. Vien ko vertas faktas apie drevėje rastus ten besislėpusio Napoleono armijos kareivio griaučius ir ginklus!

Nuostabios gamtos apsuptas Lietuvos dvaras saugo niūrias paslaptis: žiaurūs kankinimai, ąžuolo kamiene rasti griaučiai ir išniekinti kapai
© visitaukstaitija.lt

Šalia senojo ąžuolo stovi išskirtinis istorijos paminklas – Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia. Ją, kaip vieną gražiausių Aukštaitijos perlų, būtina aplankyti.

Jos atsiradimą lydi gan tikroviška legenda. Stelmužės dvaro ponai nusprendė šventovę pastatyti, kai iš Stelmužės dvaro bėgti bandęs baudžiauninkas paaiškino savo sprukimo priežastį: Stelmužėje nėra bažnyčios, kurioje jis galėtų atgailauti už savo nuodėmes.

Vis dėlto, istorija atskleidžia, kad 1650 m. bažnyčia iškilo dvare gyvenusių vokiečių baronų von Bercken iniciatyva, rašoma visitaukštaitija.lt. Ją pastatė tik kirvį ir kaltą naudoję medžio drožybos meistrai iš Latvijos.

Baronai von Folkersamb Stelmužės bažnyčią pertvarkė 1713 m. Įžengę į bažnyčios vidų nustebsite išvydę unikalų jos interjerą. Žvilgsnius tiesiog prikausto medžio drožiniais išpuošta sakykla ir nemažiau įspūdingas altorius su Nukryžiuotuoju.

Nuostabios gamtos apsuptas Lietuvos dvaras saugo niūrias paslaptis: žiaurūs kankinimai, ąžuolo kamiene rasti griaučiai ir išniekinti kapai
© visitaukstaitija.lt

Ornamentai, skulptūros, raižiniai, bareljefai, puošiantys sakyklą bei altorių, sukurti prieš šimtus metų.

Šiandien seniausio Lietuvos ąžuolo kaimynystėje stovinčioje bažnyčioje vyksta katalikų apeigos. Čia taip pat yra įsikūręs bažnytinio meno muziejus, menantis krikščionių kalvinistų meistrystę.

Be supažindinimo su šiuo architektūros šedevru, bažnytinio meno muziejus taip pat organizuoja įvairias edukacines veiklas: mažieji lankytojai gali sužinoti apie visus šventuosius; paklausyti prieš šimtmetį ar du populiariais buvusių vargonų kūrinių įrašų, o visa šeima po ekskursijos gali sudalyvauti kūrybinėje edukacijoje, kurios metu turės galimybę sukurti savo unikalų Stelmužės herbą ir namo parsivežti dovanėlę. Greta esančioje varpinėje veikia kita muziejaus ekspozicija, supažindinanti su dvaro istorija.

Nuostabios gamtos apsuptas Lietuvos dvaras saugo niūrias paslaptis: žiaurūs kankinimai, ąžuolo kamiene rasti griaučiai ir išniekinti kapai
© visitaukstaitija.lt

Dvaro parkas įdomus ne tik bažnyčia ir ąžuolu, bet ir, iš pažiūros, smulkesniais objektais, kurie taip pat yra neatsiejama dvaro istorijos dalis ir kuriuos pamatyti verta. Šalia bažnyčios dėmesį patraukia kadaise buvęs mauzoliejus, kuriame buvo laidota ne viena bajorų, valdžiusių Stelmužės dvarą, karta. Karų metu mauzoliejus buvo suniokotas, o palaikai perkelti į bažnyčios požemius.

Šalia Stelmužės dvaro parko yra dar vienas gamtos stebuklas – Lygumų akmuo. Jei nustebote pamatę Anykščių Puntuką, sukluskite – manoma, kad šis milžinas, pranoktų ir jį, jei tik būtų iškastas iš po žemių. Jo ilgis – 18 metrų. Dabar paviršiuje matoma tik nedidelė Lygumų akmens dalis. O jo istorija taip pat verta dėmesio – sakoma, kad Lygumų akmenį numetė velnias, norėjęs jį užmesti ant bažnyčios. Tačiau to nepadarė, nes užgiedojo gaidžiai ir išaušo rytas.

Dvarvietėje tvyro ypatinga aura – juk vieta regėjusi Livonijos laikus, Napoleono kariuomenę, ir Pirmojo pasaulinio karo kovas. Po Pirmojo pasaulinio karo vokiečių karinė valdžia šalia ąžuolo buvo pastačiusi cementinius kryžius ir tamsių akmenų paminklą. Sovietų valdžios metais dalis šių kapų ir pats paminklas buvo sunaikinta, todėl šiandien parko teritorijoje likę tik keli paminklai.

Dvaro parko pakraštyje stovi legendomis apipintas Vergų bokštas. Tai nedidelis akmeninis pastatas, kuriame dvarą valdę vokiečiai Folkerzamai (o vėliau valdė caro dvariškiai Valujevai) kalino ir kankino baudžiauninkus. Vergų bokštas buvo įrengtas keturkampiame bokšte, pastatytame iš akmenų, plytų, kalkių ir molio skiedinio, storomis sienomis.

Nuostabios gamtos apsuptas Lietuvos dvaras saugo niūrias paslaptis: žiaurūs kankinimai, ąžuolo kamiene rasti griaučiai ir išniekinti kapai
© visitaukstaitija.lt

Pasakojama, kad dvarininkai Valujevai ilgai nuo valstiečių slėpė, kad yra panaikinta baudžiava ir kankindavo nuo jos bėgančius žmones. Dabar statinys yra restauruotas ir įtrauktas į XVII a. architektūros paminklų sąrašą.

Visgi šiais laikais keliamos įvairios versijos – svarstoma, kad storų sienų bokštas buvo naudojamas kaip šaldymo patalpa.

Stelmužės dvaro parkas saugo ne tik tokias baisias istorijas, bet gali pasiūlyti pasikrauti ir teigiamų emocijų: parko kalvos papėdėje lankytojai aptiks Laimės šulinį ar galės pasivaikščioti ąžuoliukų alėja, kur kiekvienas iš medelių skirtas vienai iš iškilių Lietuvos istorijos asmenybių. Susipažinti su iškilių veikėjų nuopelnais galima skaitant specialiai įrengtas lenteles.

Jei norite susipažinti su dar gyva senojo dvaro legenda, Stelmužė laukia Jūsų pasineriant į senųjų legendų ir tikrų dvaro istorijos įvykių sūkurį.

Vasarą dvaras dirba trečiadieniais-sekmadieniais nuo 11 val. iki 19.00 val., o nuo rugsėjo 1 d. lankytojai priimami pagal išankstinę registraciją.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(52 žmonės įvertino)
4.4038

Atostogos saloje: egzotiškas poilsis neišvykus iš Lietuvos

Poilsis saloje skamba egzotiškai, tačiau ar žinojote, kad tam visai nebūtina vykti į tropinius...

Delfi PliusParengė Dalia Vaitkutė-Šiaulienė

Kur švęsti Jonines? Įspūdingiausių nemokamų renginių Lietuvoje žemėlapis

Ar įsivaizduojate trumpiausios metų nakties sutikimą be laužo įžiebimo šventės ar paparčio...

Kviečia patirti muziką ir gamtą: šventė Neringoje prasidės nuo ankstyvo ryto

Trumpiausias metų naktis ir gražiausias Joninių šventės tradicijas supynęs į puošnų vainiką...

Kvapą gniaužiantis vaizdas Pakruojo dvare: savaitgalį sužydo spalvingais gėlių kilimais (1)

Nuo ankstyvo šeštadienio rytmečio į Pakruojo dvarą rinkosi komandos iš visos Lietuvos ir...

Nida svajoja tapti kurortu be automobilių – laukia turistų, atvykstančių vandeniu ir privačiais lėktuvais (7)

„ Neringa žavi ne naujovėmis. Projektai, kuriuos įgyvendiname, akcentuoja Kuršių nerijos...

Top naujienos

Metus stovykloje praleidusi irakietė turi žinią lietuviams: jūs to nenorite girdėti (7)

Prieš metus prasidėjusi migrantų krizė šiandien jau yra aprimusi, tačiau tūkstančiai įleistų...

Keliaujantys rusai pradėjo maskuotis ir apsimetinėti, kad jie nėra rusai (6)

Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų viešbučių, restoranų, parduotuvių...

Karas Ukrainoje. Per Rusijos smūgius Kyjivui žuvo žmogus, sužeisti dar 6 žmonės, tarp jų 7-erių mergaitė Rusija teigia smogusi raketų gamyklai Kyjive (1)

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Laukia stichinės kaitros savaitė: termometro stulpeliai kils virš 30 laipsnių

Šiandien, pirmadienį, kaip ir pastarosiomis dienomis, Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė –...

Delfi Plius

Rusija savo kerštui jau pasirinko kitą valstybę: priemonės labai atpažįstamos (2)

Neseniai St. Peterburge vykęs ekonomikos forumas, kuriame dalyvavo ir pats Rusijos prezidentas...

Poilsiautojų šturmo Palangoje neatlaikė darbuotojai – per sausakimšą Basanavičiaus gatvę į pagalbą brovėsi medikų brigada

Neįprastai karštas ir saulėtas Joninių savaitgalis Palangoje tapo iššūkiu tiek poilsiautojams,...

Delfi PliusDailius Dargis

Prieš šio narkobarono galią Ispanijos teisėsauga kone bejėgė: kodėl neįgaliojo vėžimėlyje sėdinčio Bėgliko niekas neatgabena į Lietuvą?

Panašu, kad Ispanijoje prasižengusiems lietuviams galioja dvejopi standartai. Su svetur...

Lietuvos rinktinė iškovojo pasaulio trijulių čempionato sidabrą (1)

Antverpene, Belgijoje, finišavusiame pasaulio trijulių krepšinio čempionate Lietuvos vyrų...

Bendru vaizdu pasidžiaugęs Maksvytis – apie gautą kritiką, Brazdeikį ir dvi kėdes

Lietuvos krepšinio rinktinė antrą kartą per tą pačią savaitę Latvijos atstovams aikštėje...

Pernai vestuves atšokę Dalia Belickaitė ir Edvinas Šeškus laukia šeimos pagausėjimo (2)

TV laidų vedėja, nuomonės formuotoja Dalia Belickaitė ir krepšininkas Edvinas Šeškus laukia...