aA
Tęsiame straipsnių ciklą „Lietuvoje – kaip užsienyje“ apie vietoves, kurios kraštovaizdžiu ar architektūra primena užsienyje matytus vaizdus. Norime paskatinti lietuvius mėgautis kelionėmis ne tik vasarą ir kūrybiškai pažvelgti į rudenines išvykas. Apribotas keliavimas po pasaulį neturėtų atimti kelionių teikiamo atradimo džiaugsmo – juk dalį pasaulio galime rasti ir Lietuvoje.
Miniatiūrinė valstybė valstybėje, galėjusi tapti Lietuvos Monaku: apie savo prezidentą bei valiutą turėjusią respubliką žinojo visa Europa
© Povilas Mikalauskis

Lietuva dažnam yra dar neištyrinėta ir kupina netikėtumų, tad siūlome pažvelgti į jau matytas vietas naujomis akimis ir aplankyti dar nežinomas vietoves. Taigi pristatome antrąją vietą (pirmąją rasite ČIA), kurioje pasijusite, lyg svečioje šalyje:

Lietuvos Monakas

Paulavos (Pavlovo) respublika yra vienas unikaliausių reiškinių Lietuvos istorijoje. Ar esate girdėję, kad visai netoli Vilniaus, dabartiniame Šalčininkų rajone, XVIII a. gyvavo autonomiška respublika, turėjusi savo konstituciją, herbą, pinigus, parlamentą, iždą, savišalpos kasą, miliciją, gydytoją, mokyklą, o valdė ją prezidentas ir valstiečių seimas?

Šiandien apie ją mums primena tik išlikę dvaro rūmų, arklidžių ir kitų pastatų fragmentai, tačiau XVIII a. antroje pusėje tai buvo vieta, kurioje įgyvendinta radikaliausia ir progresyviausia valstiečių reforma Abiejų Tautų Respublikoje.

Paulavos respublika – buvęs demokratijos ir šviesių idėjų lopšys, įsikūręs vos 30 km nuo sostinės. Tai buvusi miniatiūrinė valstybė valstybėje tuometinėje Europoje. Svarbu, kad jos konstituciją patvirtino Lietuvos ir Lenkijos seimas. Konstitucija, pinigai, kariuomenė, vėliava, herbas, antspaudas, valdymo organai, švietimas, prekyba ir kt. – Paulavos respublika atkartojo įprastą valstybės sąrangą, tik jos dydis buvo 3040 ha, čia gyveno apie 800 gyventojų.

Miniatiūrinė valstybė valstybėje, galėjusi tapti Lietuvos Monaku: apie savo prezidentą bei valiutą turėjusią respubliką žinojo visa Europa
© Shutterstock

Kadaise savo prezidentą, savus įstatymus bei valiutą turėjusi respublika Merkinės dvare galėjo tapti klestinčia valstybe valstybėje. Paulavos respubliką 1767 m. savo dvare įkūrė Povilas Ksaveras Bžostovskis. 1770 m. italų architektas Karlas Spampanis pastatė čia ankstyvojo italų klasicizmo stiliaus rūmus, o dvaro savininkas – respublikos prezidentas – panaikino baudžiavą ir leido valstiečiams laisvai tvarkyti savo turtą, verstis prekyba ir amatais, suteikė asmens laisvę, taip pat įsteigė mokyklą, stengėsi valstiečiams versti knygas, tad dvaro pajamos iki 1784 m. padidėjo daugiau kaip du kartus.

Miniatiūrinė valstybė valstybėje, galėjusi tapti Lietuvos Monaku: apie savo prezidentą bei valiutą turėjusią respubliką žinojo visa Europa
© Shutterstock

Kaimiečiai buvo mokomi skaityti, rašyti, skaičiuoti, įvairių amatų. Iš karo tarnybai tinkamų vyrų sudaryti informuoti kariniai vienetai, kurie kasdien atlikdavo pratybas, o prireikus buvo įpareigoti ginti tėvynę. Iš pačių valstiečių sudarytas teismas, paskirti girininkai ir dešimtininkai lauko darbams prižiūrėti. Valdininkai, kurių sąžiningumą sekė pats savininkas, rašė smulkią atskaitomybę. Per keletą metų ši respublika pražydo – gražiai įdirbti laukai ėmė duoti didesnį derlių, apsišvietę ir padoriai apsirengę valstiečiai noriai ėjo į darbą ir aptvarkė savo sodybas. Dvarininkas kas 4 metai šaukdavo visuotinį gyventojų susirinkimą, kuriame patikrindavo gimimų ir mirimų duomenis, pasikalbėdavo su valstiečiais, suruošdavo jiems vaišes su šokiais.

Miniatiūrinė valstybė valstybėje, galėjusi tapti Lietuvos Monaku: apie savo prezidentą bei valiutą turėjusią respubliką žinojo visa Europa
© DELFI / Toma Miknevičienė

Klestinčią valstybę vėliau pripažino Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis. Jei ne Rusijos okupacijos grėsmė, galbūt iki šiol Lietuvoje turėtume miestą-valstybę, įsikūrusią netoli Vilniaus. Jei ši valstybė valstybėje būtų išlikusi pastaruosius beveik 250 metų, ji tikrai galėjo įgyti tokį statusą, kokiu didžiuojasi tokios mažosios Europos valstybės kaip Monakas, Andora arba Vatikanas.

Respublika žlugo, kai jos įkūrėjas, suprasdamas, kad Rusija valdas greitai užims (per Lenkijos ir Lietuvos padalijimus), pasitraukė į Saksoniją ir išmainė Paulavos respubliką į dvarą tenai. Naujas vadovas vis dėlto nebandė tęsti respublikos veiklos, vėl grąžino lažą ir nusavino žemę, o vėliau valdas išties okupavo Rusija. Paulavos respublika buvo viena radikaliausių XVIII a. antrosios pusės valstiečių reformų Abiejų Tautų Respublikoje. Po karo kunigas Bžostovskis grįžo atgal į Turgelius, nusipirko namą ir toliau klebonavo Turgelių bažnyčioje. Į buvusių savo žemių, tuo metu valdomų naujų savininkų, gyvenimą nebesikišo, vėliau išvažiavo į Rukainius, kur klebonavo iki gyvenimo pabaigos.

Miniatiūrinė valstybė valstybėje, galėjusi tapti Lietuvos Monaku: apie savo prezidentą bei valiutą turėjusią respubliką žinojo visa Europa
© Shutterstock

XVIII a. gyvavusios progresyviosios Paulavos respublikos laikus šiandien mena dvaro griuvėsiai.

Šiandien išlikę dvaro rūmų, vartų, arklidžių, ledainės pastatų liekanos, koplytėlė byloja apie išskirtinę praeitį ir kviečia prisiliesti prie istorijos. Savarankiška, diegianti naujoves ir nebijanti reformų Paulavos respublika gyvavo 28 metus (nuo 1769 iki 1797 m.). Paulavos gyventojai narsiai kovėsi su caro kariuomene 1794 m. sukilimo metu.

2012 m. Pavlovo respublikai suteiktas „antras gyvenimas“. Apie pusę metų trukę tvarkymo darbai, kurių metu įrengti pėsčiųjų takai bei automobilių stovėjimo aikštelė, apželdintas sklypas, sutvarkyti želdiniai, įrengtos šiukšliadėžės bei informaciniai stendai, neatpažįstamai pakeitė vietovę. Dabar Paulava tapo smalsuolių ir turistų lankytina vieta. Teritorija sutvarkyta, joje vis dar stūkso buvusių pastatų fragmentai.

Vieta – Šalčininkų rajonas

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(125 žmonės įvertino)
4.5920

Alantos dvaras – itališka vila Molėtų rajone: rudens spalvomis nusidažęs įspūdingas parkas nepaliks abejingų (21)

Tęsiame straipsnių ciklą „Lietuvoje – kaip užsienyje“ apie vietoves, kurios kraštovaizdžiu...

Vilniečiai vietoj buto nusipirko bunkerį ir kviečia jį aplankyti: čia galima pamatyti, kaip sovietai ruošėsi blogiausiam scenarijui (128)

Įjungiu žibintuvėlį, atveriu transformatorinę primenančio statinio duris ir laiptais leidžiuosi...

Šaltojo karo pėdsakai Lietuvoje: tamsiojo turizmo patirtys šalies miestuose ir regionuose (12)

Pilki daugiabučių kvartalai, milžiniški industriniai rajonai ir nebenaudojamos karinės bazės...

Į Dzūkijos miškus vilioja ne tik grybai: vieną ypatingiausių Veisiejų regioninio parko vietų rudenį pati gražiausia (1)

Pasaulis yra spalvotas ir geriausiai tai matosi rudenį. Tada Lietuvos gamta pradeda dažytis...

Top naujienos

Prieš pat rinkimus netikėtai dingęs Uspaskichas užminė mįslę ir pačiai partijai (66)

Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas aktyviai reiškęsis socialiniuose tinkluose,...

Transliacija / Pokalbis su Daiva Žeimyte-Biliene: į Seimą neperrinkti Gediminas Kirkilas ir Povilas Urbšys (4)

DELFI laidoje „Pokalbis su Daiva Žeimyte-Biliene“ - Ką toliau veiks karjerą Seime baigiantys...

Anastasija Jefremova | D+ nariams

Jei mirsite – išmokėsime 2 mln. rublių. Kaip aš išbandžiau Rusijos vakciną nuo COVID-19

Vakcinos nuo COVID-19 bandymai Rusijoje buvo pradėti vasaros viduryje. Be rusiškosios „Sputnik...

Lietuvoje – naujas koronaviruso atvejų rekordas: peržengta 300 riba, dar dvi mirtys (244)

Lietuvoje per parą patvirtinta 311 naujų koronaviruso atvejų, praneša Sveikatos apsaugos...

Kukuraitis papasakojo apie 13 pensijos priešistorę ir įvardijo didžiausią jos trūkumą (25)

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad taip vadinama 13-oji pensija...

Sudėtinga situacija Marijampolėje: meras jau ragina miestiečius ruoštis ribojimams papildyta (19)

Dėl koronaviruso plitimo sudėtinga situacija – Marijampolėje. Miesto meras Povilas Isoda jau...

Dėl audringo Peskovo gimtadienio – internautų pasipiktinimas: tai puota maro metu sveikino ryškiausios Rusijos šou pasaulio žvaigždės (46)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas viename iš Maskvos...

Vyriausybei pateiktoje koronaviruso prognozėje – niūrus net ir geriausias scenarijus: 2–4 savaitės gali tapti kritinės Veryga siūlo be būtinybės neiti iš namų (618)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis dar pirmadienį pareiškė, kad Lietuvos gyventojams atėjo...

Atlyginimų skaičiuoklė: pasitikrinkite, kaip kitąmet pasikeis jūsų alga (170)

„Milijardas milijonui“ pramintos mokesčių pertvarkos aidai dar ir kitąmet pildys darbuotojų...

Vyriausybei siūloma privalomai registruoti visus laisvalaikio, pramogų, viešojo maitinimo lankytojus (45)

Trečiadienį Vyriausybei bus siūloma privalomai registruotis laisvalaikio, pramogų, viešojo...

|Maža didelių žinių kaina