aA
Praėjusių metų pabaigoje žiniasklaidoje pasirodė informacija, jog pagal „Husqvarna“ žaliosios erdvės indeksą Vilnius pripažintas žaliausiu miestu Europoje. Net 62 proc. sostinės ploto sudaro žaliosios zonos ir pagal tai Vilnių pasaulyje lenkia tik du miestai – Šarlotė JAV ir Durbanas Pietų Afrikoje. Tačiau Vilnius gali pasigirti ne tik žaliaisiais plotais, bet ir išskirtiniu reljefu, kuriame jis yra įsikūręs.
Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai
© Nesedėk namuose

Vaizdingiausiai apie tai yra pasisakęs profesorius Česlovas Kudaba, kurio palyginimams nėra lygių: „Mūsų Vilnius ne bet kaip ant Žemės „numestas“. Rodos, galiūno ranka jį nešiojo, įvairiai taikė prie nelygumų ir tarus „dailiau nebus niekur“ padėjo čia prie Neries.“ Profesorius matė daugiau nei kiti ir apie visai šalia miesto centro esančias Ribiškių kalvas jis rašė taip: „Tokio reljefo analogo Lietuvoje nėra, ir nežinau panašaus kitur Europoje. <…> Čia žemės paviršiaus skulptorius darbavosi ne lipdydamas, o skaptuodamas“.

Visa tai žinant nei kiek nebestebina, jog Vilniuje yra net du regioniniai parkai. Išskirtinius gamtos ir kultūros paveldo objektus saugo Pavilnių regioninis parkas ir Verkių regioninis parkas. O ten, kur yra regioniniai parkai, galima paieškoti ir pažintinių takų.

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Į šį klausimą atsakyti nesudėtinga, nes tokių vietų sostinėje yra labai daug. Šįkart apsiribosiu tuo, kas gražiausia ir vertingiausia, todėl keliauju į saugomas teritorijas, kuriose įrengti gražiausi pažintiniai takai Vilniuje.

Pažintiniai takai regioniniuose parkuose Vilniuje

Vilniuje esantis Pavilnių regioninis parkas yra mažiausias Lietuvoje, tačiau tuo pačiu ir vienas įdomiausių. Jo išskirtinumas – eroziniai kalvynai ir unikalus Vilnios slėnis, todėl šio regioninio parko pažintiniai takai Vilniuje yra Ribiškėse, Sapieginėje, Pūčkoriuose ir Strielčiukuose.

Ribiškių takas

Ribiškės pasižymi ypač raiškiu reljefu, kuriuo ir driekiasi Ribiškių takas. Jame laukia nuo kalvų viršaus atsiveriančios Vilniaus panoramos, raguvų dugnuose įsikūrusios sodybos ir mitologiją menantis Kaukysos upelis. Pakeliui aplankoma Ribiškių dvarelio vieta ir vabzdžių viešbutis. Statūs pakilimai ir nusileidimai pareikalaus šiek tiek ištvermės, tačiau tai tik dar labiau padės pajausti šių vietų reljefo unikalumą. Pažintinis takas yra 6 kilometrų ilgio žiedinės formos maršrutas.

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai
© Nesedėk namuose

Sapieginės pažintinis takas

Sapieginės ir Šveicarijos miško parkuose įrengtas Sapieginės pažintinis takas ypač gerai reprezentuoja Vilnių kaip žalią ir išraiškingo reljefo vietoje įsikūrusį miestą. Pats pavadinimas sako, kad šios vietos anksčiau priklausė didikams Sapiegoms. Nuo jų ir kilo pavadinimas, tačiau pažintinis takas daugiau dėmesio skiria gamtai, o ne didikams. Paviršių išraižiusios raguvos ir į 53 metrų aukštį iššovę atragiai sukuria labiau kalnų nei lygumų šalies įvaizdį. Kraštovaizdis čia tikrai unikalus, turtingas apžvalgos vietomis, o tuo pačiu ir saugantis karines paslaptis.

Tarpukariu Lenkijos kariuomenė čia įrengė gynybinius įtvirtinimus, kurie taip ir nebuvo panaudoti pagal paskirtį. Tai ne tik įdomus pažintinio tako objektas, bet ir retų šikšnosparnių rūšių buveinė. Sapieginės pažintinio tako ilgis – 5,3 kilometro, maršruto forma – nepilnai žiedinė. Kam toks atstumas per didelis, maršrutą galima trumpinti ir dalinti į dvi dalis.

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai
© Nesedėk namuose

Strielčiukų žygtakis

Šio pažintinio tako pavadinimas yra vienas keisčiausių, tačiau tam yra paaiškinimas. Rokantiškių piliavietėje, ten, kur prasideda Strielčiukų žygtakis, kunigaikštis Alšis kadaise pastatė pilį. Apipinta legendomis ji buvo viena pirmųjų mūrinių pilių, kurią saugojo drąsūs ir stiprūs kariai. Ir ne tik jie – budrūs sargai strielčiukai būdavo pirmieji, kurie pasitikdavo sėlinantį priešą.

To paties pavadinimo miške įrengtas pažintinis takas supažindina su šių pilies gynėjų pareigomis ir papročiais. Smagus 3,5 km ilgio maršrutas kalvota vietove, kur anksčiau lakstė stumbrai ir taurai, apsukęs ratą grįžta atgal prie Rokantiškių piliavietės. Prieš einant taku, ar jau grįžus, verta apsilankyti ir piliavietėje. Tai puiki apžvalgos vieta su vaizdu į Naująją Vilnią.

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai
© Nesedėk namuose

Rokantiškių piliakalnio pažintinis takas

Tai bene pats naujausias pažintinis takas Vilniuje. Visai netoli Rokantiškių piliavietės įrengtas kiek ilgesnis nei 1 kilometro ilgio Rokantiškių piliakalnio pažintinis takas yra Naujojoje Vilnioje. Jis veda iki Rokalniškių piliakalnio, kuris yra sutvarkytas ir pritaikytas lankymui.

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai
© nesedeknamuose.lt

Pūčkorių pažintinis istorinis takas

Buvęs vandens malūnas dabar tapęs Belmonto pramogų parku yra populiari miestiečių laisvalaikio leidimo vieta. Čia verta atvykti ne tik pavalgyti ar papramogauti, tačiau ir praleisti laiką gamtoje. Pro Belmontą veda Pūčkorių pažintinis istorinis takas, kuriame galima ne tik gamta pasigrožėti, bet ir su šios vietos istorija susipažinti. Tako maršrute yra seniausius laikus menantis Pūčkorių piliakalnis, 16 a. iškilę patrankų liejyklos pastatai ir jau vėliau atsiradę Pūčkorių palivarkas ir Belmonto malūnas.

Apžiūrėjus šias vietas galima kilti aukštyn, kur pažintinio tako maršrutas nuveda iki gražiausios apžvalgos aikštelės Vilniuje, o gal ir visoje Lietuvoje. Pūčkorių atodangos terasos su regyklomis sukuria jaukią aplinką pabuvimui gamtoje, tačiau atsiveriantis vaizdas į Vilnelės slėnį traukia labiausiai. 5,8 kilometro ilgio nepilnai žiedinis maršrutas yra ta vieta, kur galima pasivaikščioti Vilniuje miestietiškai ir įdomiai.

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai
© Nesedėk namuose

Pūčkorių pažintinis takas

Ar Pūčkorių pažintinis istorinis takas ir Pūčkorių pažintinis takas nėra vienas ir tas pats? Atsakymo reikėtų klausti Pavilnių regioninio parko direkcijos, tačiau aiškumo dėlei naujus 3 maršrutus su naujoviškais stendais pavadinau Pūčkorių pažintiniu taku ir išskyriau atskirai. Prasidėjęs prie kabančio tilto šalia Belmonto malūno takas kylą į kalną dešiniuoju Vilnios šlaitu. Tai smagi kalvota tako atkarpa, kuri nepatenka į pažintinio istorinio tako maršrutą. Gilių raguvų išvagotas reljefas ir miške paslėpta stilinga regykla yra du pagrindiniai šios atkarpos akcentai. Vėliau takas pasiekęs Pūčkorių atodangą vėl leidžiasi žemyn ir ten jau reikia pasirinkti vieną iš trijų maršrutų – 2,8 , 3,7 , ar 5,3 kilometro ilgio. Nuo ten du iš trijų maršrutų sutampa su Pūčkorių pažintinio istorinio tako maršrutu.

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai
© Nesedėk namuose

Vilniaus šiaurinėje dalyje yra dar vienas regioninis parkas miesto ribose, tai Verkių regioninis parkas. Pasižyminti savitais gamtos ir kultūros paveldo objektais ši saugoma teritorija tik visai neseniai lankytojams pasiūlė pirmą pažintinį taką.

Senųjų kaimų pažintinis takas

Tai naujas ir vienintelis pažintinis takas Verkių regioninio parko teritorijoje. Senųjų kaimų pažintinis takas netrumpas – 10 kilometrų ilgio, todėl juo einant pakaks progų ir regioninio parko gamta pasigrožėti, ir su senųjų kaimų istorija susipažinti. Verkių popieriaus fabrikas, Turniškių hidroelektrinė, Staviškių piliakalnis – tai tik kelios vietovės su savo istorijomis, kurias tikrai įdomu paskaityti. Verkių regioniniame parke reljefas nėra lygus, o takas netrumpas, todėl nereikia nusiteikti lengvam pasivaikščiojimui. Visgi kitokia gamta ir įdomi pažintinio tako tema vilioja ten apsilankyti. Smagu, kad pažintinių takų Vilniuje sąrašas pasipildė dar viena, skirta pasivaikščiojimui.

Kur pasivaikščioti Vilniuje? Gražiausi ir vertingiausi sostinės pažintiniai takai
© nesedeknamuose.lt

Jei eilinį kartą iškilus klausimui „Kur pasivaikščioti Vilniuje?“ mintys sukasi apie Vingio parką, Bernardinų sodą ar Neries pakrantę prie Baltojo tilto, laikas praplėsti akiratį. Vilniuje yra daug daugiau vietų, kur galima pasivaikščioti ir atrasti ką nors naujo. O atrasti Vilniuje tikrai yra ką! Vien ko verti gražiausius gamtos kampelius Vilniuje parodantys pažintiniai takai. Keliuose iš jų buvai?

Aktyvaus gyvenimo tinklaraštis „Nesėdėk namuose“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
5.0000

Pažintinis takas pelkėje, kurioje gyveno žmonės: sunkiai įsivaizduojamos gyvenimo sąlygos ir Oskarais įvertintos istorijos (1)

Nuo kelio Šilutė – Rusnė į mišką takas veda pylimu. Aplinkui auga drėgmę mėgstanti...

Simboliais ir gyvūnų pėdomis papuošta pėsčiųjų trasa, kurioje auga trumai (1)

Brendu per purų sniegą, kuriame nematau nė vienos žmogaus pėdos ir prisimenu vieną slidinėjimo...

Šis pažintinis takas populiarumo nepraranda ištisus metus: žiemą vaizdai pasakiški (18)

Buvau pasižadėjęs, jog pelkių dieną nuvažiuosiu į pelkę. Nepavyko, todėl važiuoju kelias...

Vilnius kviečia išbandyti naująjį maršrutą: pažinkite sostinę per literatūrą (1)

Miesto pažinimo platforma „Neakivaizdinis Vilnius“ vasario mėnesį dedikavo knygoms apie...

Artėjant Valentino dienai siūlo nerti į romantišką lietuviško kino pasaulį: ar atpažinsite mūsų šalies vietas?

Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ir Lietuvos turizmo informacijos...

Top naujienos

Karantino atlaisvinimas: policija paaiškino, kaip keičiasi judėjimas tarp savivaldybių (115)

Vyriausybė trečiadienį nusprendė pratęsti karantiną dar mėnesiui, iki kovo 15 dienos...

Čekijoje – dramatiška COVID-19 padėtis, šalies lyderis perspėja apie „pragariškas dienas“ (26)

Čekija ruošiasi įvesti griežtesnį karantiną norėdama apsaugoti savo medicinos sistemą nuo...

Gina „nenorimą“ vakciną: taip, ji skiriasi nuo kitų, bet turi ir rimtų pranašumų (463)

Klausimų dėl britų ir švedų bendrovės „AstraZeneca“ skiepų kilo po to, kai Europos...

Žiniasklaida: mažai abejonių, kad Utenos valdininkas buvo nužudytas (202)

Antradienį rastas negyvo Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus kūnas sukėlė...

Per karantiną – nauji reikalavimai iš darbdavių: šioms grupėms sugrįžti į darbo rinką bus sunkiausia (22)

Užimtumo tarnyba skelbia, kad skaudžiausiai padidėjusio nedarbo pasekmes pajus vyresnio amžiaus...

Atkreipė dėmesį į vieną labiausiai karantino paveiktų profesijų: pas tuos žmones vasarą bėgote pirmi (16)

Karantinas paveikė žmonių verslus, darbus, buitį. Labiausiai užmiršti yra menininkai. Niekas net...

Įtariama, kad privati medicinos klinika vykdė apgaulingą apskaitą: kratų metu rasta 500 tūkst. eurų

Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl vienos privačios medicinines paslaugas teikiančios įmonės...

Pentagonas: Rusija kelia egzistencinę grėsmę JAV, Europai papildyta (559)

Rusija išlieka egzistencine grėsme JAV ir jos sąjungininkėms Europoje, nepaisant jai taikomų...

Naujausia koronaviruso statistika: daugybė protrūkių įvairiausiose įmonėse, susiformavo židinių ligoninėse (95)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Gamtininkas jau siūlo ruoštis sulos leidimui: štai ką reikia žinoti, kad negautumėte baudos (2)

Už lango - tikras pavasaris. Dar saulei kiek pašildžius bus galima leisti sulą. Jos sezonas...