Šią vasarą po Lietuvą keliaujantis Mantas Katleris ir jo kolega Dominykas Klajumas toliau tęsia pažintį su aludarių kraštu tituluojama Aukštaitija. Kelionių laidos vedėjais tapę ir kartu su komanda internetines laidas filmuojantys Mantas ir Dominykas šįkart nuvyko į Pakruojį ir Pasvalį. Keliautojai pranešime spaudai tikina, kad trečiasis Aukštaitijos maršrutas nestoja stebinti ir puikiai tinka paskutinių vasaros dienų kelionėms.
Mantas Katleris ir Dominykas Klajumas
© Organizatorių nuotrauka

Pažintį su Aukštaitija dar liepą pradėjęs M. Katleris teigia įsitikinęs, kad maži Lietuvos miestai gali pasigirti ne prastesniu kultūriniu ir architektūriniu palikimu, nei didieji. „Šįkart keliavome nuo Pakruojo iki Pasvalio – Šiaurės Lietuvos miestų, kuriuos visi nuolat painioja. O pasirodo, nereikėtų – abu miestai ir jų apylinkės pilni unikalių turizmo objektų, kurių niekur kitur Lietuvoje nėra. Po to, kai priėmiau „Kalnapilio-Tauro grupės“ pasiūlymą užsiimti pažintiniu kelionių projektu, dabar jau galiu suorganizuoti ir kelių dienų ekskursiją po visus neatrastus šio regiono kraštus“, – sako Mantas.

Trečiajam maršrutui kelionių projektas Lietuvon.lt atrinko 10 objektų, tačiau keliautojai ragina neapsiriboti tik jais – turintiems daugiau laiko verta pasivaikščioti po visus miestelius, kuriuos rasite aplinkui. Juolab, kad ir kelionė šiais keliais bus itin maloni – visas maršrutas driekiasi asfaltuotu keliu, užtiksite vos vieną ar dvi žvyrkelio atkarpas. Jei nuspręsite Aukštaitijoje praleisti daugiau laiko, nakvynės problemų tikrai neturėsite, mat jų pasirinkimas čia didelis – nuo kaimo turizmo sodybų iki viešbučių.

Išsamų maršrutą ir atkarpų trukmes rasite ČIA.

Dėmesio verti objektai:

Atgimusi ryškiu interjeru: Pakruojo sinagoga

Pakruojo sinagoga pastatyta dar prieš 200 metų, restauruota XIX a. pabaigoje, o iki pastarųjų metų buvo apleista ir begriūvanti (sovietmečiu čia buvo kino teatras, vėliau – sandėlis). Tačiau 2017 m. sinagoga buvo restauruota, puikiai sutvarkyta, dabar yra vienas įdomiausių Pakruojo turizmo objektų. Būtinai pasistenkite apsilankyti tada, kada galima patekti į sinagogos vidų – apžiūrėkite ryškų jos interjerą. Vasaros sezonu sinagoga dirba kasdien (darbo dienomis iki 18 val., savaitgaliais iki 16 val.)

Didžiausias dvaro pastatų kompleksas: Pakruojo dvaras

Nuo XVI a. minimas Pakruojo dvaras – didžiausias išlikęs dvaro pastatų kompleksas Lietuvoje (iš viso 26 pastatai). Dabartinius dvaro pastatus 1820–1840 m. pastatė bajorai fon Ropai, kuriems dvaras priklausė nuo 1780 m. iki 1940 m. (dvarą kaip kraitį po vedybų vienas iš fon Ropų gavo iš Miunsterių giminės). Klestėjimo metu šiam dvarui priklausė net 30 tūkst. ha laukų ir miškų. Šiuo metu dvaras labai gerai pritaikytas turizmui, nors dalis pastatų dar tvarkomi. Apžiūrėkite ne tik centrinius dvaro rūmus, tačiau ir toliau esantį malūną, unikalų arkinį tiltą, išbandykite čia siūlomas pramogas. Galite planuoti ilgą vizitą – teritorija tikrai didelė.

Žydiško miestelio palikimas: Linkuvos sinagoga

Visas Linkuvos miestelis turi daug žydiškos praeities simbolių. Įkurtas dar XVI a. pradžioje, o jau nuo XVIII a. vidurio Linkuvoje daugumą gyventojų sudarė žydai – jie turėjo savo sinagogą, pirtį, kapines. 1859 m. dėl neaiškių priežasčių uždraudus turgų Linkuvoje, žydų pradėjo mažėti. Tačiau 1890 m. čia pastatyta didelė mūrinė sinagoga – ryškiausias išlikęs žydiškos praeities simbolis. Dabar ji nutinkuota ir nepanaši į sinagogą (rekonstruota 1959 m.), interjeras neišlikęs, pastatas uždarytas. Bet atgimė Pakruojo sinagoga, ateis ir Linkuvos eilė. Pasivaikščiokite ir po centrinę miestelio dalį, kur dalis pastatų yra žydiški.

Mūšos išrausta: Raudonpamūšio atodanga

Jei prieš tai lankėte tokias įspūdingas atodangas, kaip Pučkorių prie Vilniaus arba Pagramančio prie Tauragės, Raudonpamūšio atodanga gali atrodyti kukloka – Mūšos upelio išraustas kraštas atveria 4 m aukščio ir 30 m ilgio dolomitų atodangą. Geriau ji matytųsi iš priešingo kranto, nei atvyksite, bet net ir stovint ant atodangos ji matoma. Čia verta užsukti apskritai dėl gražios gamtos – dar ir nemažai vandens paukščių galima sutikti Mūšoje.

Jau 400 metų evangelikų reformatų: Švobiškio bažnyčia

Švobiškio bažnyčios istorija prasideda 1606 m., kada mirė Švobiškio dvarininkas Martynas Švoba, Visą savo turtą (įskaitant ir gretimus kaimus, kaip Joniškėlį), jis paliko evangelikų reformatų bažnyčiai, kuriai priklausė ir pats. Nauja mūrinė evangelikų reformatų bažnyčia, vietoje senosios medinės, čia iškilo 1789 m. Nedidelė, renesansinė ir graži – stovi išlikusi iki šiol. Įdomu dar tai, kad būtent Švobiškyje 1919 m. buvo sušauktas pirmasis nepriklausomybę iškovojusioje Lietuvoje evangelikų reformatų bažnyčios sinodas.

Grakščiomis arkomis: Švobiškio tiltas

Po šiaurinę Lietuvą XX a. pradžioje išsikerojęs siaurojo geležinkelio tinklas reikalavo ir infrastruktūros. Labiausiai siauruko tinklas klestėjo tarpukario Lietuvoje, tačiau nebuvo sunaikintas ir per Antrąjį pasaulinį karą. 1944 m. vokiečių valdžia, pasitelkusi rusų karo belaisvius, pastatė Švobiškio tiltą, skirtą siaurukui. Tiltas turi tris arkas, ir yra toks vienintelis gelžbetoninis arkinis tiltas siaurojo geležinkelio ruože. Dabar per jį vyksta automobilių eismas.

Italai Lietuvoje: Joniškėlio dvaras

Joniškėlio dvarą nuo 1723 m. įsigijo atvykėlių iš Italijos giminė – Karpiai (del Carpio). XVIII a. pabaigoje medinius dvaro pastatus sunaikino gaisras, todėl čia pastatyti ir dabar išlikę mūriniai dvaro rūmai (iš dviejų skirtingais amžiais statytų korpusų), vėliau ir kiti pastatai. Dvarą su Joniškėlio miesteliu jungė liepų alėja, kuri išlikusi iki šiol (ja galima nueiti iki kito objekto maršrute – siauruko). Iki pat sovietų okupacijos, dvaras priklausė Karpių giminei, buvo paveldimas iš rankų į rankas. Vienas iš Karpių – Ignas Karpis – XIX amžiuje miestelyje įkūrė mokyklą ir ligoninę, o valstiečius atleido nuo baudžiavos. Sovietmečiu dvaras nacionalizuotas, čia veikė vienas iš Žemdirbystės instituto padalinių. Dabar dvare vedamos naktines ekskursijos, į kurias pakliūti galima tik iš anksto susitarus.

XX a. technikos paminklas: Joniškėlio siaurukas

Kadaise klestėjęs siaurukas vis nyksta. Šiandien veikianti likusi tik maža dalis buvusio siauruko tinklo atkarpa tarp Panevėžio ir Rubikių. Anksčiau, XX a. pirmoje pusėje, būtent Pakruojo ir Pasvalio rajonuose buvo geriausiai išplėtotas siaurojo geležinkelio tinklas. Aplink likę daug įdomių siauruko stočių pastatų (Joniškėlyje, Žeimeliuose, Petrašiūnuose ir kitur), tiltų. Apžėlęs tarp krūmų Joniškėlyje stovi vienas iš siauruko vagonų – per čia anksčiau traukiniai keliavo tarp Pakruojo ir Pasvalio, buvo ir atskira atšaka į Linkuvą.

Vienas seniausių Lietuvoje: Balsių vandens malūnas

Balsių malūnas – vienas seniausių malūnų Lietuvoje, įkurtas 1764 m. ir veikė iki pat 1961 m. Vėliau įrengimai išmontuoti, o dabar sutvarkytoje malūno teritorijoje įsikūręs viešbutis ir restoranas. Graži ir prižiūrima visa malūno aplinka – gera vieta poilsio sustojimui.

Lyg subombarduotas: Smegduobių parkas

Pavadinimas skamba viliojančiai, o ir 2009 m. per šio parko įkurtuves skelbta, kad tai yra vienintelis pasaulyje smegduobių parkas. Ir nors parke nerasite tokių galingų smegduobių, kaip Biržų rajone, tačiau pasivaikščiojimui čia galite paskirti gerą valandą. Jei dar nesinori namo, užsukite į Pasvalyje įsikūrusį girnų muziejų.

Maršruto pabaiga. Gero kelio namo!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šalia Lajų tako įrengta unikali trasa, kuriai nereikia jokios reklamos: lankytojų čia apstu (29)

Kas nežino Puntuko? Jei tokių ir yra, tai tik vienetai. Kur kas daugiau žmonių mano, jos jis yra...

Rudenėjanti Ignalina vilioja ne tik ežerais: ką aplankyti, kur nakvoti, ką paragauti (18)

Ignalinos rajonas , kaip ir visa Aukštaitija , tarsi magnetas traukia savo natūralia gamta bei...

Vietos Klaipėdoje, kurias privalu aplankyti (2)

Keliaudami link Pajūrio nepraleiskite progos aplankyti unikalius Klaipėdos krašto muziejus ....

Atrado vietą Lietuvoje, kurioje už juokingą kainą galima pramogauti visą dieną (26)

Orai palengva rudenėja, pajūrio kurortai ima tuštėti, tačiau savaitgaliais kiurksoti namuose dar...

Paskutines vasaros dienas paskirkite pajūrio perlams – Klaipėdai ir Palangai (10)

Klaipėda ir Palanga iš kitų Lietuvos miestų išsiskiria ne tik turtinga istorija, kultūra ar...

Top naujienos

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (18)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (98)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (9)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (87)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (460)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (35)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (58)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (43)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Sunkią traumą patyręs „Žalgirio“ talentas susitarė su universitetu, kurio garbę gynė Sabonis (3)

Kauno „Žalgirio“ komandos talentas Martynas Arlauskas žengs Domanto Sabonio pėdomis. JAV...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (184)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...