aA
Įdomioji geografija – skyrelis, kurio nepraleisdavau niekur ir niekada. Dabar tokio pobūdžio informaciją matau gana retai. Gal todėl, kad laikmetis pasikeitė, gal todėl, kad su amžiumi keičiasi pats žmogus, o gal todėl, kad šiandien sausi faktai niekam jau nebeįdomus ir kur kas labiau vilioja gražios nuotraukos ir intriguojančios istorijos ar kita, vaizdžiai pateikta informacija?
Babėnų miško rekreacinis takas
© Nesedėk namuose

Kaip ten bebūtų simpatija geografijai niekur nedingo, todėl vienai iš savaitgalio išvykų pasirinkau Kėdainius. Kelionės tikslas ne patys Kėdainiai, tačiau keli kilometrai už jų esantis Ruoščių kaimas, kuriame yra Lietuvos geografinis centras.


1995 metais net trys organizacijos naudodamos kompiuterinę techniką nustatinėjo mūsų šalies geografinį centrą ir su labai nedidele paklaida jis buvo nustatytas būtent čia. Buvo pastatytas Lietuvos vidurį žymintis akmuo, o šalia jo įsitaisė dar du dideli laukų rieduliai, simbolizuojantys etnografinius regionus – Žemaitiją ir Aukštaitiją. Kiek vėliau ant vieno iš akmenų buvo įrengta granitinė plokštė su iškaltomis koordinatėmis bei ženklu, simbolizuojančiu Lietuvos vidurio ryšį su kosmosu. Šios vietos ryšys su kosmosu, kaip ir pats Lietuvos geografinis centras, priklauso nuo Lietuvos Respublikos sienų.

Per visą Lietuvos valstybės gyvavimo istoriją geografinis centras būtų ne vieną kartą ir stipriai keitęs savo vietą, o atsižvelgiant į šiandieninę geopolitinę situaciją nėra garantijų, kad mažą Ruoščių kaimą amžinai garsins Lietuvos vidurio statusas.


Babėnų miško rekreacinis takas
Babėnų miško rekreacinis takas
© Nesedėk namuose

Akmenimis grįstu taku praeinu jaunų ąžuoliukų giraitę, kurioje kaip vienintelis akcentas stovi Kėdainių Rotary klubo pastatyta medinė skulptūra ir pajudu link lietuviškiausio geografine prasme Lietuvos miesto – Kėdainių. Palikdamas senamiestį vėlesniems apsilankymams, stabteliu prie vieno iš dviejų Lietuvoje esančių minaretų. Pastatytas rusų generolo, grafo Totlebeno, minaretas apie savo atsiradimą saugo ne vieną istoriją, iš kurių net sunku atsirinkti, kuri tikra, o kuri išgalvota. Faktas, tik kad visos jos susijusios su moterimis, ir kad minaretas niekada taip ir neatliko tiesioginės savo funkcijos, o tarnavo poilsio poreikiams ir kaip apžvalgai skirtas statinys.

Netoli minareto susirandu Aušros gatvę, kurios gale pasitinka tarp medžių pasislėpusios medinės skulptūros.

Čia prasideda šimtametis Babėnų miškas, per kurį veda Babėnų miško pažintinis-rekreacinis takas. Naršant internetą Google’as pašykštėjo informacijos apie šį taką, ne ką dosnesnis pasirodė ir šalia aikštelės stovintis informacinis stendas su pavaizduota Babėnų miško parko schema.


Į mišką neria pora takų, tačiau renkuosi tą, prie kurio stovi informacinis stendas. Tai ne takas, o tikra miško autostrada – plati ir tiesi išilgai skrodžianti Babėnų mišką.

Babėnų miško rekreacinis takas
Babėnų miško rekreacinis takas
© Nesedėk namuose

Šiltą vasaros dieną pasivaikščiojimas medžių pavėsyje yra tikra atgaiva, tačiau pirmą žmogų sutinku tik už poros kilometrų. Po kiek laiko sutikau ir dar pora miestelėnų, tačiau nei informacinių stendų, nei maršruto ženklinimo ar rodyklių nėra. Su kiekvienu žingsniu artėju prie nuomonės, jog tai ne pažintinis, o paprastas pasivaikščiojimo takas, mūsuose rekreaciniu vadinamas.

Priėjęs mišką kertančią Nuokalnės gatvę, kuri neseniai buvo užklota nauju asfalto sluoksniu, sugalvoju pereiti į kitą, lygiagretų taką. Pagal informacinio stendo schemą kažkur čia turėtų būti medžio lentelių dangos takas, bet jo neranku nei už kilometro, nei už dviejų, nei šiame take, nei kitame.


Babėnų miško rekreacinis takas
Babėnų miško rekreacinis takas
© Nesedėk namuose

Peršasi išvada, kad medinės lentelės neatlaikiusios gamtos poveikio supuvo ir buvo išardytos. Šiame miške takai neveda per drėgnas vietas, todėl medinių lentelių danga nėra būtina. Takas vietomis susiaurėja ir vėl praplatėja, o į galą sutampa su nedideliu miško keliuku, tačiau visur tvarkingas ir prižiūrėtas. Tvarkingas ir pats Babėnų miškas, matyt, ne be reikalo mišku-parku vadinamas. Šviesus ir nemonotoniškas miškas-parkas raižyte išraižytas smulkių miško takelių, o pagrindinių takų pašonėje įrengtos atokvėpio vietos, išpuoštos medžio drožiniais.


Kad pateisinti pilnavertį rekreacinio tako statusą, kitame Babėnų miško-parko pakrašty įrengtas žvyruotas paplūdimys. Babėnų tvenkinys – toliausiai nutolęs tako taškas, kur paskutinė medinė skulptūra kviečia atsigaivinti vandenyje.

Babėnų miško rekreacinis takas
Babėnų miško rekreacinis takas
© Nesedėk namuose

Atgal takas veda tuo pačiu maršrutu, tačiau radęs ne visai tai, ko tikėjausi, nutariau paimprovizuoti. Grįždamas atgal viename iš takelių pasukau dešinėn ir po truputį pradėjau artėti prie M. Daukšos gatvės. Kėdainių miesto gatvė šį pavadinimą gavo neatsitiktinai, nes visai šalia jos beveik prieš 500 metų gimė Mikalojus Daukša. Ne vieną šimtmetį pragyvenęs, bet vis dar žaliuojantis ir gal net patį švietėją dar menantis netoli kelio auga Daukšos ąžuolas.

Jei ne Babėnų miško rekreacinis takas vargu ar būčiau aplankęs Daukšos ąžuolą, tačiau tai ir yra vienintelis dėmesio vertas objektas Babėnų mišką-parką išraizgiusiame rekreaciniame take (tiksliau – šalia jo). Vertėtų patikslinti ir tako ilgį. Nors internetiniuose šaltiniuose minimas 3,7 kilometro tako ilgis, pirmyn ir atgal nuėjau, aplankant Daukšos ąžuolą, lygiai 8 kilometrus. Po dviejų su puse valandos gryname ore savo pageidavimus pradėjo reikšti pilvas, todėl vos grįžęs į pradžią pradedu galvoti apie gastronominę kelionės dalį.


Babėnų miško rekreacinis takas
Babėnų miško rekreacinis takas
© Nesedėk namuose

Kad ir kaip norisi mėgautis skoniu, trijų rūšių virtinukai beregint baigiasi ir pasikvietęs padavėją bandau vienu šūviu nušauti du zuikius – desertui užsisakau virtinukų su saldžiu įdaru. Jei Kavarską galima vadinti koldūnų sostine, Karmėlavą – cepelinų, tai Sirutiškis yra ryškus lyderis virtinukų kategorijoje.

Nors visi į šią kavinę užsuka dėl virtinukų, čia galima įsigyti ir kitų skanių bei gražių patiekalų, kurių gamintojų pasirinkimas byloja apie savitą šeimininkų požiūrį. 

Nesusilaikau nepaklausęs, gal kur parduotuvėse galima įsigyti šių virtinukų? „Deja ne!“ – nuskamba atsakymas. Pasirodo, norinčių prekiauti šiais rankų darbo virtinukais yra, tačiau šeimininkai jiems tiesiog neparduoda.

Virtinukai
Virtinukai
© Nesedėk namuose

„Tada pas mus nevažiuosit“, – juokauja padavėja. Juokas pro ašaras, bet jei yra tokių, kurie kavos puodelio skrenda į Paryžių, tai ką reiškia dėl virtinukų nuvažiuoti į Sirutiškį? Kitą kartą būsiu protingesnis – pasiimsiu šaltkrepšį, tačiau toks protingas būsiu jau nebe pirmas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujas turistinis maršrutas Mažojoje Lietuvoje: šis kraštas nuo seno viliojo skanaus maisto gerbėjus (6)

Tilžės sūris, vofeliai, kafija – tai tik keli Mažosios Lietuvos skanėstai, apie kuriuos...

Buvęs kalėjimas šiandien prieinamas visiems: nejauku, bet smalsumas nugali (8)

Ar esate buvę Raseiniuose ? O ar teko lankytis kalėjime? Miestas, į kurį užklysta retas, dabar...

Šiaudinių skulptūrų terapija lankytojus vilioja ištisus metus (9)

Naujamiesčio miestelio pakrašty jau trylika metų kiekvieną rudenį po atviru dangumi išauga...

Įdomiausi Lietuvos muziejai: ką verta aplankyti? (19)

Šiuolaikiniai muziejai labai skiriasi nuo ankstesniųjų „eksponatų rankomis neliesti” muziejų....

Įspūdingoje Lietuvos vietoje nepamirškite dokumento ir saugokitės kaimyninės šalies tinklo (7)

Nepamirškite dokumento ir saugokitės kaimyninės šalies mobilaus ryšio tinklo, stovėdamas ant...

Top naujienos

Ultimatumas Lietuvai: nesusipratimų virtinė ir keistos pasekmės sugriovė seną mitą

Šimtmečius gyveno kaip vyras su žmona. Buvo visko – ir barnių, ir susitaikymų. Tačiau staiga...

Prieš mažametį galimai smurtavusiai motinai gali tekti kalėti 5 metus (75)

Kauno apylinkės teisme – prieš mažametį vaiką, kaip įtariama, smurtavusios Evelinos...

Specialistai įspėja: net nežinodami ant stalo galite turėti nuodų (14)

Ši medžiaga, nors ir natūralus aplinkos teršalas, yra kancerogenas , galintis sukelti žmogui...

Išnarstė e.sveikatos sistemą: kelerius metus nejudintas problemas atiduoda prokurorams (134)

Registrų centras atlikęs e. sveikatos sistemos auditą dėl galimai neteisėtų veiksmų ir dėl...

Iš visos Lietuvos atvažiuoja apžiūrėti vilkaviškiečių šeimos papuošto namo: antro tokio tikrai nėra (7)

Galima pamanyti, kad šiuose namuose įsikūręs pats Kalėdų senelis. DELFI redakciją pasiekė...

Išžaginimu įtariamas „Alfa vyras“ Airinas išleistas iš kalėjimo (176)

Išžaginimu ir santykiavimu su nepilnamečiu asmeniu įtariamas Airinas Arutiunianas – laisvėje....

Rusijos diplomatija: siūlo pasirašyti taikos susitarimą ir tuo pat metu stato naujas kareivines ginčytinose salose (113)

Rusija pastatė kareivinių savo kareiviams ginčijamoje salų grandinėje netoli Japonijos, o...

Darbas prieš šventes: trumpesnė darbo diena, o viršvalandžiai – tik darbuotojui sutikus (3)

Šiuo prieššventiniu laikotarpiu darbų apimtys ir tempai auga, iki metų galo skubama užbaigti...

Veiksmingas būdas prailginti jaunystę: nieko nekainuoja ir nereikalauja pastangų (1)

„ Veido mankšta “ skamba truputį keistai... O, pasirodo, mankštinti veido raumenis yra tiek pat...

Aiškėja daugiau detalių apie Naujosios Zelandijos piliečių įvaikinamą kaunietę: įsivaikinti mergaitės niekas nenorėjo (784)

Aiškėja daugiau detalių apie vakar Lietuvoje pasklidusią informaciją dėl dešimtmetės...