aA
Skrendu į Adis Abebą – maždaug 2440 m virš jūros lygio įsikūrusią Etiopijos sostinę. Čia švęsiu Timkat festivalį.
Etiopija
© Algirdas Morkūnas

Einame link bažnyčios, kur jau renkasi kunigai su įvairiais raštais išpuoštais drabužiais ir jaunimas, kuris giedos. Prieina vietinė etiopė ir perspėja, kad saugotume savo daiktus nuo kišenvagių. Tuomet uždainuoja chorai ir procesija pajuda siaurais takeliais, vėliau eina ir didžiosiomis gatvėmis.

Ant kelio yra patiestas raudonas kilimas. Kai procesija jį pereina, žmonės jį skuba nušluoti, suvynioja bei vėl patiesia priešais procesijos dalyvius. Ir tai tęsiasi daug kilometrų.

Šio festivalio metu vietiniai ploja ir dainuoja. Įdomiai atrodo gale procesijos einantys aukščiausi šios bažnyčios vadovai. Atrodo, kad jie ant pečių neša papuoštas dėžutes, į kurias yra įkišę galvas. Jų veidų praktiškai nesimato.

Etiopija
Etiopija
© Algirdas Morkūnas

Paeinu kartu su procesija, tuomet susistabdau žiguliuką ir už 3 eurus vykstu Jan Meda aikštės link, kur galiausiai susirenka visi švenčiantys Timkat festivalį. Tenka važiuoti vingiais, nes dauguma gatvių mieste uždarytos. Dešimtyje vietų vyksta procesijos, todėl bet kurioje vietoje galima švęsti Timkat.

Etiopija
Etiopija
© Algirdas Morkūnas

Jan Meda aikštėje yra tūkstančiai šventiškai pasipuošusių etiopų šeimų. Štai sutinku vienodais nacionaliniais drabužiais apsirengusią šeimą (vyrą, žmoną ir vaikus). Beje, įdomus faktas tas, kad Etiopijoje vaiko pavarde laikomas tėvo vardas.

Festivalyje galima išvysti įvairių žaidimų, šokių ir išgirsti ausį maloniai kutenančių dainų. Aikštės šone pastatyti bokšteliai, iš kurių laistomas vanduo su žarna. Šalia stovi kunigas. Vadinasi, vanduo šventintas. Masė žmonių kiša butelius, kad prisileistų švento vandens, kiti tiesiog lenda po vandens srove pasišventinti. Aš taip pat sumaniau pasišventinti. Išėjęs iš aikštės pamačiau, kaip minios žmonių vis dar plūsta į šventę, dainuoja. Matosi, koks galingas ir svarbus vietiniams šis festivalis.

Aplankiau savo propropromočiutę Etiopijos Nacionaliniame muziejuje. Jame eksponuojamas seniausias mūsų protėvis – Lucė. Tai 3,2 mln. metų amžiaus skeletas, turintis daugiausiai sąsajų su Homo sapiens genu.


Etiopija
Etiopija
© Algirdas Morkūnas


Su senu taksi vykstame link Adis Abebos turgaus, kuriame visada apstu šurmulio. Kai išlipu iš taksi, prisistato vietinis ir pasisiūlo tapti mano gidu turguje bei parodyti visus įdomiausius užkulisius.

Turguje pardavinėja ne tik įvairiausius produktus, gyvulius ar kavą milžiniškais maišais, bet ir teikiamos įvairios paslaugos. Pavyzdžiui, perrenkamos kavos pupelės, rūšiuojamas metalas, gaminami įvairūs dirbiniai iš karvės odos. Tai tikras miestas mieste. Už gerų dviejų valandų praleistų turguje atsisveikinu su vedliu ir duodu jam vieną eurą. Tuomet labai greitai pamatau jo plačią šypseną.

Dieną baigiu tradiciniame restorane su avienos pilnu keramikiniu indu, uždėtu ant grotelių ir etiopų šokiais bei dainomis. Čia šokiai skiriasi nuo šiaurės Etiopijos pečių šokių. Publika lipa ant scenos nekviesta ir taip pat prisijungia prie grupės. Atrodo, kad būtų nemandagu jiems trukdyti, tačiau pas juos taip priimta.

Etiopija
Etiopija
© Algirdas Morkūnas

Tie, kas sugalvoja pajudinti pečius ar užpakalį, gali lipti ir pademonstruoti, ką moka visai salei. Taip padarė garbaus amžiaus vyriškis su auksine grandinėle. Vos judindamas pečius su pundu pinigų rankoje užlipa ant scenos ir pradeda kaišioti dainininkei. Matosi, kad norėjo pasirodyti.

Atskrendu į Arba Mincho miestą. Jo oro uoste manęs jau laukia gidas su visureigiu. Su juo savaitę lankysime įvairias gentis. Atvažiavęs į Arba Minchą nuperku joms lauktuvių. Vyrams nuperku barzdos skustuvų, moterims – muilo, vaikams – saldainių.

Vėliau sulaukiu saulėlydžio ant kalno su nuostabiu vaizdu į miškus, ežerus ir ugnikalnius. Vienoje kelio pusėje veši bananų plantacijos, o kitoje vaikšto į plantaciją bandantys įsibrauti babuinai. Iš vaikų nuperkame bananų ir keletą numetame babuinams. Kaimeliuose ant kelio vis dar sutinkame Timkat švenčiančius vietinius. Labai šaunus gidas supažindina su vietove. Taip pat papasakoja, kaip jam vakar per Timkat šventę pavyko su citrina pataikyti gražiai merginai i nugarą.

Etiopija
Etiopija
© Algirdas Morkūnas

Pasirodo, tai šimtmečius gyvuojantis paprotys. Kai per festivalį vaikinas pamato jam patinkančią merginą, meta į ją citriną. Jeigu merginai vaikinas patinka iš pirmo žvilgsnio, ji pakelia citriną nuo žemės. Tuomet jau jie gali užmegzti pokalbį. Jaunimas labai laukia šios šventės, nes šalis labai puoselėja tradicijas, todėl merginas sunku pamatyti baruose ar restoranuose. Tad tai bene vienintelis būdas, kai galima rasti priežastį pakalbinti patinkančią merginą.

Etiopija
Etiopija
© Algirdas Morkūnas


Pirmas kontaktas su gentimis

Išgeriu arbatėlės kaimo kavinukėje ir einu į vietinį turgelį. Čia renkasi skirtingų genčių atstovai. Į turgelį jie suvaro parduodamus gyvulius, suneša šieną, kruopas. Vyksta prekyba ir mainai. Prasideda įdomumas! Laukia labai įdomus laikas lankant gentis. Pas draugiškiausias gyvensiu pasistatęs palapinę ir leisiu laiką kartu, o pas agresyvias samdysiuosi kareivį ir vaikščiosiu kartu. Bet apie tai kitoje dalyje.

Etiopija
Etiopija
© Algirdas Morkūnas

2020 m. sausio 5 – 21d. vyksiu į Afrikoje esančius Togo ir Beniną voodoo religijos festivalio metu. Taip pat lankysiu gentis ir autentiškus kaimus. Naktį stebėsiu vėžlius. Turite unikalią galimybę pamatyti tai, kas išliks atmintyje visą gyvenimą! Norintys keliauti kartu, rašykite į kelionepopasauli@gmail.com arba Facebook'e. Mano kelionės informaciją rasite ČIA

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.4118

Medaus mėnesiui šalies neišsirinkusi pora leidosi į kelionę aplink pasaulį: įspūdžiai iš Kirgizijos (15)

Jaunavedžiai vis laužo galvą, kur vykti medaus mėnesiui. Mes nusprendėme, jog per daug yra...

Japonijos viešbutyje galima apsistoti už 1 dolerį, bet yra viena sąlyga (2)

Kai 27 m. Tetsuya Inoue ėmė vadovauti „Asahi Ryokan“ – savo močiutei priklausančiam...

Tanzanijos džiunglėse mėnesį gyvenusi lietuvė: labiausiai šokiravo vietinių požiūris į baltuosius (575)

Kilimandžaras , apdainuotas dainose ir aprašytas knygose, pasitiko savo didybe, supamas aplinkui...

Jordanija lietuviams paliko prieštaringą įspūdį: tvarka geresnė nei Egipte, bet potencialo išnaudoti nesugeba (3)

Daugelis žmonių į Danos gamtos rezervatą Jordanijoje atvyksta paklajoti ir pasikarstyti po...

Top naujienos

Tikras aukso amžius būsto rinkoje gali baigtis: kokių pokyčių laukti kitąmet (31)

Galima prognozuoti, kad būsto kainų augimas rinkoje išliks, tik jis kitais metais bus lėtesnis...

Artėjant Kalėdoms, į Lietuvą atplūsta nauja „karščio banga“ (19)

Nors Kalėdos jau visai ant nosies, tačiau apie baltą žiemą, kuomet žemė padengta bent kelių...

Valdantieji vėl persigalvojo – taršių automobilių mokestis įsigaliotų dar vėliau

Valdantieji taršių automobilių mokestį siūlo įvesti ne nuo kitų metų balandžio, kaip numatyta...

87-erių mokslininkė griauna sveikuolių mitus: kava yra vaistas (135)

Laidos „Alfas live“ vedėjas, skonių ieškotojas Alfas Ivanauskas buvo pakviestas į...

Vairuotojai nebežino, kaip važiuoti perbraižytoje gatvėje, instruktorius rėžė tiesiai: nesąmonė (22)

Eismo žinovai nuolatos pabrėžia, kad vairuotojai turėtų būti itin atidūs, mat miestų gatvėse...

Po absurdiškų rungtynių Rusijoje Kirilenka griebėsi bizūno

Metimai „atbulomis rankomis“, stoviniavimas laukiant, kol baigsis atakai skirtas laikas, keistos...

Kelios gudrybės, kurios renkantis eglutę padės neapsigauti (3)

Jau greitai visa Lietuva sės prie Kūčių stalo ir kartu grožėsis spalvingai mirgančiomis...

Triuškinantis JK rinkimų rezultatas ir keisčiausios jo detalės: ekspertas išskyrė tris svarbias žinias Lietuvai (213)

Jungtinės Karalystės (JK) rinkimuose niekas nesitikėjo tokio torių pergalės masto. Premjero...

Trumpas įspraustas į kampą: apkaltos straipsniai patvirtinti po ilgai trukusių svarstymų

JAV Atstovų Rūmų teismų komitetas penktadienį balsavimu patvirtino abu prezidento Donaldo Trumpo...

Dėl keturių automobilių susidūrimo magistralėje uždarytas eismas Klaipėdos kryptimi, susidarė milžiniška spūstis atlaisvinta viena juosta (28)

Penktadienį Kauno apskrities policija pranešė, kad 15.14 val. buvo gautas pranešimas iš...