Juokauja, kad su mama keliauti gera, bet ne per dažnai

Vaikystėje Makalius su mama niekur nekeliavo – tėvai turėjo didesnių prioritetų, kur išleisti uždirbtus pinigus nei kelionėms. Tad su mama į pirmą kelionę jis leidosi jau beveik pilnametis – keliavo į Londoną. Laikotarpį, kai būna neįdomu ar gėda keliauti su mama, sako, matyt, jau buvo išaugęs, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Pastebiu, kad kuo toliau, tuo mažiau jaunoji karta praleidžia laiko su savo tėvais. Pamenu, kaip man tapus pilnamečiu ir pradėjus studijuoti Vilniuje, su pavydu žiūrėjau į savo kurso draugus, kurių gimtasis miestas nebuvo sostinė, tad jie, atsikraustę į Vilnių, praktiškai pradėjo savo savarankišką gyvenimą. O aš, vilnietis, juk pas mamą gyvenau – jokio asmeninio gyvenimo!

Nutariau kuo skubiau išsikraustyti, apsigyventi nuomojamame bute su kursiokėmis. Pamačiau, kad ne aš vienas toks norintis užaugęs tapti nepriklausomu, išmokti gyventi savarankiškai ir, natūralu, mažiau laiko praleisti su tėvais. Tad kelionė su mama, visų pirma, yra tas brangus laikas kartu, kurio taip visiems trūksta. Be telefonų, be televizorių priešais – tiesiog keliaujant, ilsintis ar kažką naujo atrandant“, – įsitikinęs R. Širvinskas.

Rimvydas Širvinskas-Makalius su mama

Keliautojas sako, kad jis nėra pionierius tokio tipo kelionėse:

„Daugybė mano draugų vežasi mamas ar tėčius į kelionę ir leidžia su jais laiką. Vis pajuokaujame, kad vieną kartą į tokią kelionę per metus galime nuvažiuoti, bet daugiau – gal nereikia (juokiasi).

Kas spėja jau pirmą dieną susipykti dėl gyvenimo pamokų, kai būnant suaugusiu, tėvai pradeda auklėti. Įsivaizduokite, jei tam vaikui tuoj 40 metų, bet, pasikartosiu, tai sakau juokais, nes tėvai visuomet bus tie, kurie dalins patarimus kitiems, o rečiau – klausys vaikų patarimų ar pamokymų.“

Maldyvai – mamai geriausia vieta

Su mama R. Širvinskas yra po kelis kartus buvę Egipte ir Maldyvuose, Ispanijos Maljorkos saloje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, kruize Karibų jūroje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Šalių sąrašas, sako, nėra ilgas, nes mamai kai kur norėjosi grįžti dar kartą, be to, pandemija kaip ir visiems, buvo pakišusi koją, tad keliones buvo sustabdę.

„Pati mieliausia mamai vieta yra Maldyvai, ji galėtų kasmet po kelis kartus vykti! Jau draugų čia turi, pažįsta mano verslo partnerius, čia gyvena ir draugė lietuvė, tad galime visad jaustis jaukiai lyg namuose. Man regis, iš esmės ši kryptis sukurta būtent mano mamai, nes daug vandens pramogų, saulės, šilumos, vaizdų, mažai aktyvumo, nors panorėjus, galima lengvai rasti veiklos“, – paklaustas, kur mamai patiko labiausiai, atsako Makalius.

Rimvydas Širvinskas-Makalius su mama

Organizuodamas keliones, kartais ir prašauna

„Kelionės kryptį mamai pasiūlau aš arba, jeigu noriu padaryti staigmeną, tuomet parenku savo nuožiūra. Kartu su ja keliaujant išryškėja, kas kelionėse mamai patiktų labiausiai, o ko nereikėtų organizuoti.

Kol kas nebuvo jokių prieštaravimų mano pasiūlytoms kryptims, nes jas tikrai atsargiai stengiuosi parinkti arba pasimokau iš prieš tai padarytų klaidų. Pavyzdžiui, jau žinau, jog mamai labiau patiks pasyvus poilsis šiltuose kraštuose ir kažin, ar ji pasimėgaus kokiu nors rudeniniu oru, išvyka į kalnus ar į kurio nors miesto sostinę, kur reikės neįtikėtinai daug vaikščioti – jau žinau, kad tai ne jai.

Nepaisant to, vis tiek norisi kažką parodyti, kad išliktų atmintyje – ne tik baseiną, kokteilį ir gultą. Štai, kaip pavyzdys, keliavome kartu į Jungtinius Arabų Emyratus. Planavau tą savaitę aktyvią, užsakiau daug lankytinų objektų ir tai buvo mano klaida – atvykus supratau, jog mama labiau nori ramaus poilsio, nieko neveikimo, todėl veiklą teko labai stipriai sumažinti.

Kadangi apsiimu visą kelionės planavimą, prisiimu ir atsakomybę, jeigu kas nors jai nepatiktų. Dabar jau esu prisitaikęs, tad nieko per daug nepriplanuoju bei žiūriu dienos eigoje, ko mama norėtų.

Labiausiai patinka parodyti tai, kas jai dar nepatirta – patirtį kruiziniame laive, pirmąjį transatlantinį skrydį ar pirmą kelionę verslo klase, kuri, beje, nustebsite ir juoksitės – mamai visiškai nepatiko! Tiesiog sėdynės per daug atsilenkė iki lovos režimo!“ – juokiasi dalindamasis patirtimi keliautojas.

Rimvydas Širvinskas-Makalius su mama

Pagrindiniai namų darbai prieš išsiruošiant keliauti su mama

Į klausimą, kokie būtų esminiai patarimai norintiems keliauti su savo mamomis, R. Širvinskas sako, kad reikėtų įsiklausyti į mamos pageidavimus, nes jūs ją geriausiai pažįstate, ir neversti jos daryti tai, kas neįdomu, per sunku.

„Gamta ar miestas, šiluma ar vėsesni orai, aktyvi diena ar pasyvus poilsis nieko neveikiant, o gal abiejų dalykų suderinimas vienoje kelionėje – turint šią svarbiausią informaciją, toliau tokią kelionę suplanuoti jau itin lengva.

O galbūt mamai geriausias laikas kartu būtų Lietuvoje, kuriame nors sveikatinimo kurorte plaukiojant baseine, kartu keliaujant į procedūras ar burbuliuojančias vonias.

Taip pat reikėtų ne tik pasirūpinti sveikatos draudimu, bet ir kuo daugiau visko suplanuoti iš anksto, kad kelionės metu mamai nebūtų streso, tačiau pasilikti ir šiek tiek lankstumo, jog ji nesijaustų labai įpareigota išpildyti visą suplanuotą dienos programą“, – pataria keliautojas.

Rimvydas Širvinskas-Makalius su mama

Ir dar Makalius pataria nepamiršti savęs: „Kelionė yra ne vienos mamos kelionė, bet ir jūsų, todėl nepamirškite savęs, savo norų bei pageidavimų – rekomenduoju pagalvoti ir apie tai, ko jūs patys norite. Tai turi būti visų keliautojų pageidavimų išpildymas ir prisitaikymas vienas prie kito, tuomet kelionė bus tobula ir norėsis dar daug kartų į ją išvykti kartu.“

Mamos dažniausiai renkasi šiltus kraštus

„Galiu užtikrinti, kad ne tik mano mamai, bet ir didžiajai daliai mamų patinka vykti į šiltus kraštus. Labai dažnai organizuojamos tokios kelionės į Turkiją, Egiptą ar Graikiją. Aktyvesnės mamos poilsio metu vyksta į ekskursijas, tačiau turi ir pakankamai laiko poilsiui.

Išvykos autobusu į artimą užsienį tinkamos tiems, kas neturi daug laiko kelionei, kuriai gali skirti ilgąjį savaitgalį arba nori pasibandyti, ar mamai tokios kelionės yra tinkamas atostogų praleidimo būdas“, – privalumus vardija R. Širvinskas.

Galiu užtikrinti, kad ne tik mano mamai, bet ir didžiajai daliai mamų patinka vykti į šiltus kraštus.

Jis sako pastebėjęs, kad aktyvios mamos renkasi kruizus ir, jeigu atrodo, kad laivuose nėra ką veikti, nuobodu ir labai pasyvus poilsis, smarkiai klystate:

„Laive tiek pramogų, kad tik spėk suktis. O kaskart išlipus – jų dar daugiau. Nori eini, nori neini. Visiška laisvė rinktis. Mums su mama labai patinka kruizai. Smagu tai, kad daiktus išsipakuoti reikia vos vieną kartą – įlipus į laivą, aišku, ir juos susirinkti. Daugiau keliaujate, plaukiate per įvairiausias šalis ir nereikia jaudintis dėl logistikos ar daiktų su savimi nešiojimo. Kruizų šiandien pasirinkimų nemažai, tad, jei nebandėte, tikrai verta bent kartą gyvenime tai padaryti.

Jei mama mėgsta pažinti naujus miestus ir, vėlgi, yra pakankamai aktyvi, nusivežkite ją į vieną Europos didmiesčių. Su mama galima leistis į gurmanišką kelionę Barselonoje. Galbūt mamai patinka mada – apsilankykite muziejuose Paryžiuje ar Milane. O gal jai patinka kalnai ir vaizdai į juos – važiuokite į Madeirą. Saloje yra ir nesunkių trasų, kiekvienam pagal galimybes.

Nuostabioji Roma taip pat itin mėgstama. Bet to, kas puiku, kad Romoje visus įdomiausius objektus galima pasiekti pėsčiomis, viskas patogiai išsidėstę. Ir šiaip visi keliai veda į Romą, mamoms tas irgi galioja, tad tik pirmyn ir naujų atradimų su savo brangiausiu žmogumi, nes kada, jei ne dabar!“