aA
Pasiilgote slidinėjimo, bet nepasiilgote šalčio ir sniego? Tuomet laikas išbandyti slidinėjimą nuo smėlio kopų (sandboarding angl.), kuris lietuviškai galbūt būtų verčiamas į smėlialenčių sportą. Tai labai panašu į Lietuvoje jau išpopuliarėjusias snieglentes, tik šiam užsiėmimui reikės ne snieguotų, o smėlėtų kalnų.
© Asmeninio arch. nuotr.

Manoma, kad šis sportas atsirado Egipte dar faraonų laikais, kai žmonės atrado malonumą leistis nuo kopų su paprasčiausia medine lenta, rašoma pranešime spaudai.

Smėlialenčių sportas laikomas viena iš moderniausių sporto šakų. Dabar jau vyksta net šio sporto čempionatai, veikia treniruočių ir nuomos punktai. Viskas, ko reikia – tai smėlio ir gerai išvaškuotos lentos (kitaip ji neslys). Smėlialenčių sporto technikos gali mokytis bet kokio amžiaus žmogus: nukristi ant smėlio neskauda, nes jis minkštas.

Tiesa, snieglenčių entuziastai kopose neras keltuvų, bet čia yra kitų privalumų: kas gali būti maloniau, nei slysti nuo kopos 80 km/val. greičiu vien su šortais ir trumparankoviais marškinėliais? Kai kur teikiamos smėlio bagių paslaugos – šie keturračiai masyviais ratais veža, nuo greičio ir kaitros nuvargusius slidinėtojus, į kopų viršūnę.

Leisti turistams slidinėti nuo kopų gali tik tos šalys, kurios smėlio kalnų ir dykumų turi per akis. Lietuva taip pat turi smėlialenčių sportui tinkamą vietą – Nidos kopas, bet šiukštu neardykite Parnidžio kopos: pirma, jos ir taip jau nedaug liko, antra, kopos griovimas užtraukia administracinę atsakomybę.

Ne vieną slidinėjimo nuo kopų kelionę organizavusi „Boutique Travel“ direktorė Aja Rutkauskienė pirmą kartą smėlialenčių pramogas išbandė kopomis garsėjančioje Namibijoje. Aja sako, kad niekas negali prilygti jausmui, kai vėjas kedena plaukus, šviečia saulė ir švelnios smiltys kutena kūną.Ir priduria, kad slidinėjimą nuo kopų bent kartą gyvenime verta išbandyti kiekvienam.

Ajos vadovaujama komanda atrinko geriausiai lietuvių turistų įvertintas slidinėjimo nuo kopų vietas pasaulyje.

Kengūrų sala, Australija

Kengūrų saloje (Kangaroo Island), trečioje pagal dydį saloje Australijoje, ne tik laksto kengūros, gyvena ruoniai su pingvinais – joje taip pat dažnai aptinkami ir smėlialenčių sporto entuziastai. Mat saloje yra Mažoji Sachara, kopos, kurių aukščiausios siekia 70 metrų virš jūros lygio. Kopos yra balto smėlio ir itin vertinamos Kengūrų salos lankytojų, kurie nuo jų čiuožia su vėjeliu!

Ką dar nuveikti Australijoje? Jūs patys žinote Didįjį barjerinį rifą, Sidnėjaus operos teatrą, Žydruosius kalnus – visi šie dalykai yra privalomi pamatyti Australijoje. O mes siūlome Great Ocean Road – 243 kilometrų besidriekiantį vieną gražiausių pasaulio pakrantės kelių Viktorijos valstijoje tarp Torquay ir Allansfordo miestų. Važiuodami pamatykite 12 Apaštalų – įspūdingų pakrantės uolų, sustokite praskrieti banglente, apžiūrėkite atogrąžų miškus, įspūdingus krioklius, pasivaikščiokite po kalnus, apeikite pakrančių miestų meno galerijas ir muziejus.

Snieglentė pravers ir vasarą: geriausios vietos čiuožti per smėlio kopas pasaulyje
© Shutterstock

Svakopmundas, Namibija

Ši Afrikos šalis turi vienas didžiausių kopų planetoje. Vos prieš du dešimtmečius pirmieji ekstremalai nučiuožė nuo Namibijos dykumos šlaitų. Vienam iš Namibijos slidinėjimo pionierių, Henrikui May priklauso greičiausio nusileidimo nuo kopų rekordas (net 92 km/val.) Vos vienuolika kilometrų nuo Svakopmundo paplūdimio veikia smėlio slidinėjimo taškai, kuriuose darbuotojai ne tik išnuomos įrangą, bet ir apmokys. O po smėlėtos dienos jėgas atgausite čia pat, Atlanto vandenyno pliažuose.

Ką dar nuveikti Namibijoje? Netoli Svakopmundo apžiūrėti dužusių laivų kapinyną, kuriame ilsisi piratų laivai, aplankyti gentis Etošos nacionaliniame parke ar sudalyvauti ryklių žvejyboje Atlanto vandenyne, paskraidyti parasparniais virš kopų ir vandens.

Snieglentė pravers ir vasarą: geriausios vietos čiuožti per smėlio kopas pasaulyje
© ShutterstockDubajaus dykuma, JAE

Dubajus dar kartą nokautuoja savo universalumu. Taip, Dubajaus dykumoje veikia slidinėjimo nuo kopų taškai su profesionaliais treneriais. Anksti ryte atsibusite kuriame nors arabiška prabanga dvelkiančiame viešbutyje, jus paims džipas ir nuveš į šalia plytinčią dykumą. Po trumpo instruktažo iškart galėsite išbandyti šį malonumą. Tai kur kas lengviau nei valdyti snieglentę!

Ką dar nuveikti Dubajuje? Aišku, jūs jau girdėjote apie septynžvaigždžius viešbučius, aukščiausią pastatą pasaulyje, dirbtines salas, šokančius fontanus, nesibaigiančius prekybos centrus, kuriuose arabės apsipirkinėja iš nesibaigiančių kreditinių kortelių... Bet gal norėtumėte čia pamatyti ... Afriką? Niekas nežinojo, jog dar 1971 m. Abu Dabio šeichas, didis Afrikos mylėtojas, juodąjį žemyną nusprendė įsteigti vos 170 km. nuo savo Emyrato. Sir bani Jaso – didžiausia natūrali sala Jungtinių Arabų Emyratuose šeicho užgaida buvo paversta Afrika. Bet ilgą laiką ją galėjo lankyti tik karališkos šeimos nariai. Paslaptis atskleista 2008 metais, vėliau sala atidaryta visiems turistams. Vos keturios valandos kelio nuo Dubajaus rasite tikrą afrikietiško safario parką su žirafomis, antilopėmis, leopardais ir kitais Afrikos gyvūnais.

Snieglentė pravers ir vasarą: geriausios vietos čiuožti per smėlio kopas pasaulyje
© Asmeninio arch. nuotr.Cerro Negro, Nikaragva

„Juodai ekstremalus“ slidinėjimas nuo gyvo Cerro Negro vulkano. Statūs šlaitai, juodas vulkaninės kilmės smėlis ir veikiantis vulkanas, įsivaizduojate? Cerro Negro yra jauniausias Centrinės Amerikos vulkanas, paskutinį kartą išsiveržęs 1999-aisiais.

Ką dar nuveikti Nikaragvoje? Būtinai – aplankyti Masajos ugnikalnio nacionalinį parką, ugnikalnis vis dar veikia, iš jo iki šiol reguliariai išsiveržia lava. Pačią šalį skalauja ir Ramusis vandenynas, ir šilta Karibų jūra. O viename ežerų gyvena vieninteliai pasaulyje gėlavandeniai rykliai. Dar geriau būtų kelionę po Nikaragvą suderinti su greta esančios Gvatemalos aplankymu: čia gausu majų palikimo, Tikalio nacionaliniame parke, įspūdinga senoji šalies sostinė kolonijinė Antigva, ir vienas gražiausių pasaulyje ežerų tituluojamas Atitlano ežeras.

Snieglentė pravers ir vasarą: geriausios vietos čiuožti per smėlio kopas pasaulyje
© Shutterstock

Mui Ne kopos, Vietnamas

Čia Azija ir čia smėlialenčių sporto niekas nekontroliuoja. Tai – ir laisvė, ir rizika. Šalia populiaraus Mui Ne kurorto yra kvapą gniaužiančios Raudonosios kopos ir Baltosios kopos. Tik čia galite išvysti visą smėlio atspalvių paletę – nuo baltos, skaisčiai geltonos iki raudonos. Nors kopos, rodos, pasiekiamos ranka, siūlome išsinuomoti džipą, nes su motoroleriu negalėsite atsigabenti reikiamo kiekio vandens. O čia – tikrai karšta! Nes čia pati sausiausia vieta visoje pietryčių Azijoje.

Ką dar nuveikti Vietname? Turizmo galimybės šioje šalyje – didelės, todėl kasdien daugėja turistų. Milijonai jų zuja po Hošimino miestą (buvusį Saigoną), Hanojų, klaidžioja po ryžių terasas Sapoje. Vietname pamažu atsiranda nedidelių, ne masiniam turizmui skirtų jaukių viešbutukų. O jums siūlome išbandyti mažai kam girdėtą, bet lietuvių jau patikrintą pramogą – kruizą Mekongo upe iš Hošimino į Kambodžą. Per septynių dienų kelionę iš arti pajusite Aziją – išvysite tikrus spalvingus vietinių turgus, šamanus, ryžių vyno daryklas, vietines gentis, Tonlesapo ežerą ir ant vandens gyvenančias gentis, aplankysite garsųjį Ankor Vatą ir Ankor Tomą.

Peru, Ika

Pietinėje Peru dalyje esantis Ikos miestas gali pasigirti viena aukščiausių pasaulyje smėlio kopų, siekiančia beveik 2 kilometrų aukštį – La Marcha Sand Dune arba tiesiog Duna Grande. Čia galima čiuožti nuo smėlio ištisus 800 metrų! Ne veltui Ikoje rengiamos Peru nacionalinės smėlialenčių varžybos. O šalia smėlėtų trasų – ir netikėtai žalia Huacachinos oazė su ežeru ir palmėmis.

Ką dar nuveikti Peru? Iškyla laivu po Titikakos ežerą aplankant plaukiojančias Uros ir Takilės salas, kurias vietiniai gyventojai šimtmečiais gamina iš nendrių, pasiimti pusvalandžio skrydį mažu lėktuvėliu ir apžiūrėti garsiuosius Naskos piešinius, kuriuos Naskos žmonės kažkada piešė dievams arba ateiviams, snieguotas viršūnes, rūsčiuosius ugnikalnius ir ledynus Kolkos kanjone. Aišku, nepamirškite Maču Pikču, mitais ir legendomis apipinto Peru pasididžiavimo. Niekam lig šiol nepavyko atskleisti, kodėl XVI amžiuje visi miesto gyventojai paslaptingai išnyko ir kas pasiglemžė auksu tviskančius inkų lobius. Įspūdingi, šimtus metų menantys griuvėsiai laikomi vienu iš pasaulio stebuklų.

Snieglentė pravers ir vasarą: geriausios vietos čiuožti per smėlio kopas pasaulyje
© ShutterstockAtakamos dykuma, Čilė

Atakamos dykuma – sausiausia vieta žemėje, čia palyja vos kartą per kelis šimtmečius, ši dykuma laikoma Marso analogu Žemėje. Atakamos dykumos Mirties slėnyje nesurasi jokios gyvybės, išskyrus... smėlialenčių entuziastus! Šita vieta išties ypatinga: leisdamasis nuo kopų, gali matyti snieguotas kalnų viršūnes.

Ką dar nuveikti Čilėje? Daugelį dalykų, bet labiausiai rekomenduojame aplankyti šalia plytinčią Atakamos druskos lygumą, didžiausią druskos telkinį Čilėje ir trečią pagal dydį pasaulyje. Sausas oras ir tyla sudaro idealias sąlygas gyventi tūkstančiams flamingų, kurių ypač gausu vasarą. Būtina pamatyti ir El Tatio, vieną didžiausių geizerių pasaulyje, kur saulei tekant prasideda neįprastas gamtos reginys: verdantis vanduo užšalusioje žemėje išsiveržia garais daugiau nei 100 geizerių.

Snieglentė pravers ir vasarą: geriausios vietos čiuožti per smėlio kopas pasaulyje
© Shutterstock

Fortaleza, Brazilija

Searos valstija Šiaurės Rytų Brazilijoje garsi savo nesibaigiančiomis kopomis, kurios neria tiesiai į vandenyną. Fortalezos kurortas – ta vieta, iš smėlialenčių sporto entuziastai keliauja į Tatajubos kopas leistis nuo kalnų. Fortalezoje tam sąlygos – geriau negu geros, čia kasmet net 3000 valandų šviečia saulė ir pučia lengvas vėjelis. Sakoma, kad patys geriausi vakarėliai Fortlezoje vyksta pirmadieniais – kad brazilai įrodytų, jog pirmadienis – nesunki diena!

Ką dar nuveikti Brazilijoje? Grįžus nuo kopų į Fortalezą, būtina paburiuoti, juk čia – buriuotojų ir kaituotojų rojus. Atsipūtus kurorte, reikia leistis į kelionę po neaprėpiamą Braziliją, kurioje visko pilna – nuo Amazonės džiunglių iki vieno įspūdingiausių miestų pasaulyje – Rio de Žaneiro.

Užsisakykite trijų dienų turą po džiungles, plaukite kanoja, pamatykite vietines gentis, milžiniškus atogrąžų medžius, laukines orchidėjas, spalvingus drugelius ir laisvėje gyvenančias papūgas. Brazilijoje taip pat būtina pamatyti naujuoju pasaulio stebuklu pripažintus Iguazu krioklius ir nuostabiai ryškią afrobrazilietiškos kultūros sostinę Salvador da Bahią, kuri ilgus šimtmečius buvo pats svarbiausias Brazilijos miestas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Makabriškomis laidotuvėmis garsėjantys tibetiečiai šlykštisi mums priimtinu laidojimo būdu (78)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Apleistame karjere Šanchajuje pastatytas viešbutis atima žadą (5)

Lapkričio 15-ąją, ketvirtadienį, Šanchajuje duris žurnalistams atvėrė sename karjere uolienoje...

Nuostabaus grožio šalyje laukiamas kiekvienas lietuvis: vietiniai mus myli, todėl vaišina ir negaili pagyrų (34)

Vargu ar rastume abejingą Gruzijai keliautoją. Ši šalis apdovanota gamtos bei kultūros, ji pilna...

Atrakcija Jordanijoje: Negyvąją jūrą galima apžiūrėti ir iš paukščio skrydžio (1)

Turistai, atvykę pailsėti į Jordaniją , dabar turi galimybę Negyvąją jūrą apžiūrėti ir...

Saugumo specialistai įvardijo turistams pavojingiausias šalis (2)

Sveikatos apsaugos ir kelionių saugumo specialistai iš „International SOS“ įvardijo Libiją,...

Top naujienos

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (131)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (134)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (24)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (23)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

Petras Čimbaras: ilgiau nei 5 minutes loja tik nesveiki arba sulaukėję gyvūnai

Spalis naminių gyvūnų turėtojams prasidėjo neramiai. Pirmą mėnesio savaitę seimo narys Petras...

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (76)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (515)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Greiti pinigai ir Trumpo draugai Laikykitės ten su Andriumi Tapinu (24)

„ Laikykitės ten su Andriumi Tapinu “ aptaria savaitės aktualijas, Kėdainių aktualijas ir...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (135)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (16)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...