aA
Istorija prasidėjo, kai vieną dieną mano brolis Vytautas skambtelėjo ir paklausė, ar tik neatėjo laikas Pietų Afrikos Respublikai. Dar neatėjo, užtikrintai atsakiau, žinodamas, kad lietuviams į šią šalį reikalingos vizos, kurių gavimas gali būti arba labai brangus, arba labai nepatogus galvosopis.
Labiausiai išsivysčiusią Afrikos šalį norintys aplankyti lietuviai turėjo pereiti devynis pragaro ratus
© Vaidas Mikaitis

Maniau, luktersim dar metus kitus ir vizų režimas bus atšauktas, nes beveik visų ES narių piliečiams vizų į PAR jau seniai nereikia. Tai, kad aš tai jau turiu lėktuvo bilietus, informavo Vytautas. Va tai tau, pagalvojau, koks aferistas. Teko ir man tuomet įsigyti lėktuvo bilietus ir pradėti užknisančią vizos gavimo procedūrą.

Užknisančią, nes vis dar nėra galimybės gauti vizą atvykimo oro uoste. Vis dar reikia surinkti krūvas dokumentų ir pristatyti juos į ambasadą. O dokumentai yra tokie: trijų mėnesių banko sąskaitos išrašas rodantis, kad turi pinigų, lėktuvo bilietų, viešbučių visam buvimo laikui PAR rezervacijos kopijos, draudimo polisas, netgi motyvacinis laiškas ir kiti. Galiausiai tą stirtą dokumentų, kartu su pasu bei voku su apmokėtu parsiuntimu atgal į Lietuvą reikia siųsti į PAR ambasadą Stokholme ir laukti, kol jie pasą su viza atsiųs atgal. Gerai, kad bent jau nebereikia pačiam vykti į ambasadą, ką vos prieš kelis metus dar reikėjo daryti.

Visa procedūra yra gana erzinanti. Ji tikrai atbaido daug lietuvių norinčių aplankyti PAR. Galvoju, ar čia afrikiečiai dar vis nepasitiki neturtingiausiomis ES narėmis, ar mūsų diplomatai kažkur “nedadirba“. Jei čia diplomatų darbo spragos, tai telekia akmuo į jų daržą.

Kitas akmuo telekia į vizas į PAR organizuojančių lietuviškų kelionių agentūrų lysves. Teoriškai jos už didelius pinigus dalį darbų gali padaryti už tave, bet visus dokumentus vis tiek turėsi surinkti pats. Agentūros tik pasirūpins siuntimu. Jautru, bet blogiausia tai, kad siuntimas yra lengviausias likęs darbas po visų jau atliktų. O akmuo skrieja todėl, kad įkainiai už šias paslaugas yra tiesiog per žiaurūs (114 Eur viza + 136 Eur siuntimas), nes grynos vizos kaina yra vos 30 eurų.

Jei tie įkainiai būtų bent perpus mažesni, gal ir būčiau susiviliojęs jų paslaugomis, tačiau kai pamačiau, kad jie yra daugiau nei pusė tiek kiek kainavo mano bilietai į PAR, pamaniau, kad galiu susitvarkyti ir pats. Apibendrinus skaičiais išėjo, kad darant keturias vizas vienos kaina –apie 50 eurų su siuntimu. Agentūroje tai būtų kainavę 150 eurų už vizos vienetą.

Kaip mano vienas draugas pasakytų – reikia leisti visiems uždirbti, bet atsiprašau, per keturis žmones palikti papildomai 400 eurų, jau daugokai. Ir dar už darbą, kurio didžiąją dalį vis tiek pats turi atlikti. Ne mano čia reikalas, aišku, kaip organizuoti biznį, bet va kažkaip atkreipiau dėmesį, kad gal kiek ir per brangios paslaugos.

Labiausiai išsivysčiusią Afrikos šalį norintys aplankyti lietuviai turėjo pereiti devynis pragaro ratus
© Vaidas Mikaitis

Atlikus visus namų darbus, pats vizos gavimas jau nebeužtrunka. Nors ambasadoje rašoma, kad viza pagaminama per dvi savaites, mums ją padarė per tris dienas. Rekomenduoju nusiuntus dokumentus, paskambinti jiems ir paklausti ar viskas gerai, ar visi sveiki.

Taigi, kai viza jau kišenėje, kliūčių aplankyti labiausiai išsivysčiusią Afrikos šalį jau nebelieka. Belieka daryti malonesnius darbus, tokius kaip maršruto ir norimų aplankyti vietų planavimas. Beje, siūlau nesijaudinti ir pirkti skrydžio bilietus į PAR nesibaiminant, kad galite negauti vizos. Ją tikrai gausite, jei tik nesate jau kažko prisidirbę PAR.

Pietų Afrikos Respublika yra didelė šalis, todėl turint ne gumines atostogas, padirbėti tikrai bus kur. Populiariausios ir labiausiai keliautojų nugultos šalies vietovės yra pakrantės teritorijos, pradedant nuo žymiausio šalies didmiesčio Keiptauno, kuris kartu su apylinkėmis pelnytai laikomas geriausiu šalies kampeliu, dėl ko daugiausia šalies lankytojų koncentruojasi ir atvyksta būtent čia. Netoliese yra ir žinomas Garden Route kelias su įspūdingiausias Afrikos gamtos kampeliais.

Tačiau mes pradėsime ne nuo Keiptauno. Mes iš Stokholmo per Miuncheną skrendame į kitą PAR didmiestį esantį šalies viduryje ir gana toli nuo populiariausių šalies vietų – Johanesburgą. Šis miestas geriausių PAR vietų sąrašuose ne tik nefigūruoja, bet netgi atvirkščiai – išsiskiria kaip vienas prasčiausių saugumo prasme. Bet ką jau daryti, kai pigesni lėktuvo bilietai buvo būtent į Johanesburgą, vietinių vadinama Joburgu.

Labiausiai išsivysčiusią Afrikos šalį norintys aplankyti lietuviai turėjo pereiti devynis pragaro ratus
© Vaidas Mikaitis

Pietų Afrikos Respublika yra labai įvairiaspalvė šalis. Savo istorija ir dabartine padėtimi ji ženkliai skiriasi nuo kitų Afrikos valstybių. Visų pirma tuo, kad ji yra moderni, gerai išsivysčiusi ekonomiškai ir jei ne tas nuolat pabrėžiamas šalies nesaugumo lygis, galėtų visai neblogai laikytis kažkur žemiau ES šalių vidurkio.

Šalis labai civilizuota, su puikiais keliais ir pernelyg nelendant į vietinių kasdienio gyvenimo niuansus, joje praktiškai galima apsieiti be grynųjų pinigų, nes visi atsiskaitymai gali būti padaryti banko kortele. Bet atkreipkite dėmesį į esminę detalę – nelendant į vietinių kasdieninį gyvenimą, tokį kaip važinėjimą viešuoju transportu, norą pasivaikščioti gatvėmis, kuriose negalima to daryti ar panašių nuotykių ieškojimą.

Dėl dar ne taip seniai vykusio apartheido (įvairių rasių žmonių gyvenimo skyriumi), dėl didelio mentalitetų ir socialinės padėties skirtumo, dėl siaubingo istorinio susiskaldymo tarp baltųjų ir juodųjų populiacijų, tačiau turbūt labiausiai dėl didžiulės turtinės diferenciacijos, šalis yra laikoma viena nesaugiausių pasaulyje. Joje yra tam tikros nerašytos saugumo taisyklės, kurių turi laikytis kiekvienas vaikštantis ta žeme, idant netaptų smurto auka. Labiausiai išsivysčiusią Afrikos šalį norintys aplankyti lietuviai turėjo pereiti devynis pragaro ratus
© Vaidas Mikaitis

Apmaudu pripažinti, kad didelius šansus ja tapti turi šalies svečiai, ypač baltą odos spalvą turintieji. Tai lengva paaiškinti – vietiniai labiau supranta kaip kokioje situacijoje elgtis, ko vengti ir ką daryti teisingai. Atvykėliai yra geriau matomi, žioplesni ir galimai turtingi, todėl yra lengvesnis grobis piktavaliams. Tam ruošdamasis, dar prieš atvykstant perskaičiau daugybę patarimų kaip elgtis šalyje ir pirmiausia Johanesburge, nes jis mums tapo vartais į PAR.

Johanesburgas laikomas ypatingai nesaugiu miestu, kurio nelanko turistai ir kurio daugumoje rajonų įskaitant ir miesto centrą nepatariama vaikščioti net dieną, o važiuojant pro juos rekomenduojama uždaryti automobilio langus ir užrakinti dureles.

Taigi, kol apsiprasite su aplinka, siūlau nevaidinti herojų – atskridus nusisamdykite „Uberį“ ir vykite į savo iš anksto užsakytą gyvenamą vietą. Teoriškai, traukinys vežantis iš oro uostą į miesto centrą yra saugus, tačiau išlipsite miesto centre esančioje stotyje, kurios rajono ypatingai patariama vengti. Todėl bent jau pradžioje siūlau nežioplinėti, o saugiai pasiekti gyvenamą vietą.

Labiausiai išsivysčiusią Afrikos šalį norintys aplankyti lietuviai turėjo pereiti devynis pragaro ratus
© Vaidas Mikaitis

„Uber“ paslaugos šalyje yra saugios ir patikimos, o automobilius daugiausia vairuoja atvykėliai iš gretimų valstybių, daugiausiai iš Zimbabvės. Ir apskritai „Uberis“ yra puikus dalykas, ypač užsienyje, nes visiškai užkerta galimybes vietiniams taksistams lupikauti. Tu tiesiog iš anksto matai kelionės kainą ir jautiesi užtikrintai, kad niekas tavęs neapmaus. Nenuostabu, kad šios paslaugos bene kiekvienos šalies taksistų yra sutinkamos ypač nesvetingai.

Kaip mums pasakojo iš oro uosto vežęs draugiškas ir linksmas atvykėlis iš Zimbabvės, vietiniai juodieji gyventojai nenori dirbti darbų, kuriuos jie laiko juodais. Jie geriau gaus, kad ir nedideles pašalpas iš valstybės, tačiau vairuotojais nedirbs. Žinant, kad šalyje yra didžiulis skurdo ir bedarbystės lygis, tai nemaloniai stebina, nes vietoj to, kad dirbtų ir uždirbtų, vietiniai ima pašalpas ir laisvu nuo nedarbo laiku eina į miestų centrų gatves trintis, medžioti žioplesnių praeivių.

Šis zimbabvietis mums taip patiko, kad pasiūlėme jam papildomą uždarbį – kitą dieną apvežioti mus po įdomiausias Johanesburgo vietas, kartu atliekant tiek gido, tiek apsaugininko vaidmenį.

Kaip sekėsi klajoti po Johanesburgą, gyventi aukšta tvora ir spygliuota viela su tekančia elektra apjuostoje vietoje bei kiti mažai viešinami ir ne visada „skanūs“ PAR niuansai – kitoje pasakojimo dalyje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(94 žmonės įvertino)
4.3085
Valdas Valiukevičius | D+ nariams

Neramios lietuvių atostogos: važiavome ilsėtis ten, kur žudo žmones (1)

„Jūs važiuosite į Salvadorą? – baugiomis akimis manęs paklausė autobuso bendrakeleivis iš...

Stulbinamo grožio versmė šiaurės vakarų Kinijos dalyje

Per aštuonias dienas trunkančias Kinijos nacionalinės dienos ir Rudens vidurio šventes visos...

Lietuvis apsigyveno pas kanibalais vadintą gentį: žengiant į jų namus virpėjo kojos (115)

Ekspedicijoje į Papua salą Algirdas Morkūnas apsilankė korovajų ( korowai ) genties kaime....

Lietuvė papasakojo, kaip atrodo tikrasis XXI amžiaus moters gyvenimas Irako Kurdistane (28)

Šiuolaikinė moteris nori dirbti, realizuoti save, būti nepriklausoma, rengtis kaip joms patinka ir...

Kelių šimtų metrų aukščio kalnas ilgą laiką buvo neįveikiamas keliautojams: jis tapo tikra legenda (6)

Jerimoto kalnas – aukščiausias kalnas Rod Ailando valstijoje JAV . Jo aukštis – vos 247...

Top naujienos

Armonaitė prabilo apie koalicijos dėlionę su konservatoriais: susitarimai bus sudėtingi (943)

Iki rinkimų lieka vis mažiau laiko, politinės kovos vyksta, tačiau Laivės partijos lyderė...

Pastebėjo dar vieną veiksnį, didinantį pavojų susirgti sunkesne COVID-19 forma: aktualu ne vienam (96)

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrams (CDC) pareiškus, kad antsvorį turintiems žmonėms,...

Ekspertai įvardijo blogiausią JAV rinkimų scenarijų: neramumams ruošiasi netgi kaimynai (141)

Kalendoriui iki JAV prezidento rinkimų skaičiuojant 15 dienų tampa aišku, kad nepaisant jų...

Su Saboniu ir Valančiūnu žaidęs NBA čempionas: atrodo, kad lietuviai yra pozityvūs žmonės (9)

Dėl pandemijos stabdytas ir kaip niekada ilgai užtrukęs NBA sezonas galiausiai pasiekė finišo...

Laukia permainingi orai: antradienį – trumpa proga pasidžiaugti (2)

Antradienį – proga pasidžiaugti sausesniais orais: pirmoje dienos pusėje dažnai švies saulė,...

Rusijos gyventojai įvardijo draugų ir priešų sąrašą: Lietuvai vėl teko garbinga vieta (731)

Pasakyk, kas tavo draugai ir aš pasakysiu, kas tu. Toks posakis Rusijoje kasmet yra pritaikomas...

Merūnas Vitulskis – atvirai apie dalyvavimą gimdyme, sunkiausią etapą ir kaip šiandien vaikai numalšina jųdviejų ginčus su Erika (77)

Kartais atrodo, kad mamos ir tik mamos augina vaikus. Jos maitina, jos auklėja, jos skaito jiems...

Kristina Kybartaitė | D+ nariams

Kvepalai trumpai laikosi? Atskleisiu kelias paslaptis

Renkantis naujus kvepalus vienas pirmiausiai užduodamų klausimų yra net ne tai, ar kvapas...

Į kavinę pakvietęs BMW vairuotojas kas 10 min. lakstė į tualetą – čia buvo ne blogiausia (124)

Vos perskaičiusi antraštę „ Į pasimatymą atvažiavo darbiniu „busiuku“, o vėliau...

Laisvos gerbėjai stebisi jos pasikeitusia išvaizda: anksčiau vadino siauralūpe, dabar vėl negerai (165)

Dainininkė Donata Gutauskienė-Laisva jau kuris laikas savo gerbėjus stebina kiek pasikeitusia...

|Maža didelių žinių kaina