Pasaulis nuolatos aptarinėja Japoniją, į ją žiūri ir jos klausosi, o be japoniškų išradimų neišsiverstų nė dienos. Pasaulis myli Japoniją, bet ar ją pažįsta?

Knygą „Kaip veikia Japonija“ parašęs Andrius Kleiva papasakojo apie tokį japonišką gyvenimą, į kokį turistai nedrįsta arba neturi laiko pažiūrėti. Po ilgos pertraukos į Lietuvą grįžęs vaikinas pasidalino savo patirtimi iš kasdienio Japonijos gyvenimo bei pažėrė patarimų tiems, kurie ruošiasi šią šalį patirti savo kailiu.

- Kokie keliai Jus nuvedė į Japoniją? Ar mokėjote kalbėti japoniškai?

- Prancūzijos universitete studijavau politinius mokslus ir japonų kalbą, todėl pagal mainų programą išvykau į Japoniją tam, kad visas teorines žinias galėčiau išmokti ir praktiškai. Išvykau turėdamas teorinių japonų kalbos žinių, bet kai reikėjo pradėti kalbėti buvo gana sunku.

- Kokie buvo įspūdžiai pirmosiomis gyvenimo Japonijoje dienomis?

- Prieš vykdamas į Japoniją aš ją įsivaizdavau labai stereotipiškai – tokią apie kokią dažniausiai kalba europiečiai. Maniau, kad visi japonai žiūri anime, skaito mangas, kad kiekvieną dieną valgo sušius, o savaitgaliais vilki kimono. Tik atvykęs čia pamačiau, kad Japonija yra visai kitokia nei daugelis įsivaizduoja. Nuo pat pirmos dienos Japonija ėmė mane stebinti, ir stebino kasdien iki pat paskutinės dienos.

- Kaip atrodydavo Jūsų kasdienė diena? 


- Greitai pripratau prie japoniško gerai suplanuotos dienos rėžimo, todėl keldavausi ir eidavau miegoti gana anksti. Rytais iki universiteto važiuodavau dviračiu. Japonai kaip ir skandinavai labai mėgsta važinėti dviračiais, tad savo dviratį pasistatydavau tarp tūkstančio kitų dviračių ir keliaudavau į paskaitas. Jos su pertraukomis trukdavo iki pat vakaro, o po jų bendraudavau su draugais, bandžiau pažinti šalį.

Andrius Kleiva
Andrius Kleiva
© DELFI / Andrius Ufartas

- Japonai apibūdinami kaip darboholikai – ar galima taip vadinti ir studentus?

- Daugeliui japonų universitetas yra savotiška poilsio stotelė. Tiek pradinėje, tiek vidurinėje mokykloje, jie nuolat jaučia į nugarą alsuojantį egzaminų pavojų. Japonai įnirtingai ruošiasi egzaminams ir jei sėkmingai juos išlaiko patenka į universitetą. Universitete yra kur kas daugiau laisvės, kur kas mažiau spaudimo ir tai tęsiasi iki trečio kurso, kuomet prasideda darbu medžiokles sezonas, kuris nulemia didžiąją dalį japonų gyvenimo.

Aš ir kiti studentai iš užsienio, matyt, atrodėme labai įžūlūs tarp ramių japonų studentų, kurie nesistengė lankyti paskaitų, o jei ir ateidavo, nebūdavo labai aktyvus paskaitų dalyviai ir dažniausiai miegodavo. Paskaitų metų dažniausiai kalbėdavo dėstytojas ir koks vienas kitas užsienietis studentas. Japonai labai mėgsta miegoti ir tai yra ganėtinai įprastas dalykas. Jei žmogus miega darbe, jei žmogus miega universitete ar traukinyje, vadinasi, kad jis dirbo labai sunkiai ir tai yra to sunkaus darbo išraiška.

- Tarp gausybės japoniškų etiketo taisyklių miegas darbo metu neatrodo keistai?

- Tai yra išimtis, nes miegas yra ne įžeidimas, o pastangos ir netingėjimo išraiška.

Andrius Kleiva
Andrius Kleiva
© DELFI / Andrius Ufartas

- Ar su japonais lengva susidraugauti?

- Pasiekti japono širdį yra gana sudėtinga, bet vieną kartą ją pasiekus – užsimegs draugystė visam gyvenimui. Reikia stengtis kuo daugiau bendrauti, rodyti iniciatyvą, stengtis kalbėti japoniškai. Nebijoti apsimesti kvailiu ir laužyta kalba kalbėti japoniškai. Taip pat kaip lietuviui smagu išgirsti lietuviškai kalbantį užsienietį, taip pat ir japonui smagu išgirsti gimtąją kalbą iš užsieniečio lūpų. Japonai yra labai nuoširdūs ir draugiški, ir kai pavyksta su jais susidraugauti tampi draugais visam laikui.

- Kelionių vadovuose rašoma, kad tai taisyklių šalis, tačiau joje nemažai ir laisvių. Pavyzdžiui, kavinėse iki šiol galima rūkyti. Ar tai tiesa?

- Japonija yra gana konservatyvi šalis, jos taisyklės nusigulėjusios per labai daug metų ir yra tokių išimčių, kurios jiems yra priimtinos. Mums tai atrodo nemandagu ir neįprasta, o pas juos – harmonijos dalis. Kavinėse visuomet rasite dvi patalpas, viena jų skirta nerūkantiems klientams, o kita, esanti už stiklinių durų, skirta rūkantiems.

- Kiek kainuoja gyvenimas Japonijoje?

- Kadangi gyvenau Tokijuje sunku kalbėti apie visos šalies kainas, tačiau mažo buto nuoma šalies sostinėje kainuoja apie 700-800 eurų. Tuo tarpų drabužių ir maisto kainos nėra didelės, jos kartais stebina savo mažumu. Tokijuje galima suvalgyti dienos pietus už 2 ar 3 eurus, kai, pavyzdžiui, Paryžiuje tenka mokėti 12-14 eurų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perėjoje partrenkto ir komos būsenoje esančio berniuko tėvas: ką priteisė teismas, tai veislinio šuns kaina (150)

Prieš kiek daugiau nei pusantrų metų Kaune , Baršausko gatvėje moters vairuojamas automobilis...

TV žvaigždė Gurevičiūtė nori būti kovos su korupcija ambasadore: glėbyje – teistas už kyšio davimą (4)

Televizijos laidų vedėja Gintarė Gurevičiūtė , kurią viešų renginių metu fotografai ne...

Ekonomistai: taip gerai Lietuva negyveno kelis šimtus metų (500)

Jeigu gyvenimo gerumą matuotume vienam gyventojui tenkančiu šalies bendruoju vidaus produktu,...

„Valstiečiai“ padarė žvalgybą dėl palaikymo išankstinių rinkimų idėjai Seime papildyta (292)

„Valstiečiai – žalieji“ yra įsitikinę, kad išankstinių Seimo rinkimų iniciatyva žlugs, o...

Grybauskaitės pareiškimas dėl LRT: ką žino prezidentė (15)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį paragino LRT direktorių rinkti atviru balsavimu. Už...

BBC žurnalistas pasauliui pristatė Lietuvą: lietuviški papročiai kelia nuostabą (2)

BBC kelionių skiltyje BBC Travel, kurioje skaitytojai supažindinami su įdomiausiomis pasaulio...

Valstybės gynimo taryba siūlo, kad 2030-aisiais krašto apsaugai tektų 2,5 proc. BVP papildyta (74)

Valstybės gynimo taryba antradienį pasiūlė ir toliau po truputį didinti finansavimą gynybai,...

FNTT įtaria, kad „Taupkasė“ iššvaistė 800 tūkst. eurų (21)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl daugiau nei 800...

„Valstiečiai“ siūlys įvertinti Majausko apkaltos galimybę (105)

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovai siūlys Seimo Etikos...

Jaunos marijampolietės netektis: diagnozavo bronchitą, bet mirė nuo kitos ligos (21)

Marijampolę sukrėtė 18-metės abiturientės mirtis . Į ligoninę dėl bronchito paguldyta...