aA
Manau, visi nors kažką girdėję apie Marakešą žino tą chrestomatinę situaciją, kai žioplam turistui ant kupros uždedama kobra ir norint, kad ją nuimtų tenka sumokėti. Niekaip nesuprasdavau kaip įmanoma apvynioti gyvatę to nenorinčiam žmogui. Įsivaizduodavau tai ir šiurpdavau prisimindamas epizodą iš filmuko „Na palauk“, kai vilką apsivynioja kobra, o jis pūsdamas dūdelę bando tą kobrą užhipnotizuoti. Todėl visus santykius su panašaus tipo šliužais stengiausi atidėti neribotam laikui.
© Vaidas Mikaitis

Suaugęs jaučiuosi drąsiau, todėl vykdamas į Marakešą, tyliai pažadėjau sau, kad būsiu labai atsargus ir atidžiai dairysiuosi ar niekas neartėja prie manęs nešdamas tą velnio gyvatę.

Į Marakešą vykome autobusu iš Saviros. Kelionė truko apie keturias valandas su vienu sustojimu. Nors autobusas buvo maršrutinis, beveik visi keleiviai buvo užsieniečiai. Dėl to jaučiausi kaip turistinėje kelionėje autobusu, tik be kitų lietuvių. Tiesa, buvo dvi latvės, kurios mane užkalbino latviškai, bet atrodė piktokos, tad nebuvo itin malonu.

Keliai tarp pagrindinių turistinių Maroko miestų yra puikūs, autobusai taip pat, taigi kelionė buvo patogi ir niekuo per daug neįstrigo. Tiesa, važiuojat per kaimus, jų pagrindinėse gatvėse kas du žingsnius stovėjo pardavėjai prekiaujantys įvairiu šlamštu. Niekas iš jų nieko nepirko tai taip ir likau nesupratęs, kas čia turėjo atlikti pirkėjų vaidmenį. Gal mes?

Marakešas jau visai kitoks miestas nei Savira ir Agadiras. Tai stambus didmiestis ir pats populiariausias turistinis miestas Maroke. Kadangi jis yra didelis, turistai jame tarsi ištirpsta. Išskyrus senamiestyje, žinoma – čia turistai sutinkami kiekviename žingsnyje. Marakešo geležinkelio stotis yra graži, švari, tvarkinga ir neturinti jokių „bomžiškų“ kioskų kaip esanti Agadire. Angliškai čia kalba netgi apsauginiai ir viskas atrodo kaip normaliame civilizuotame mieste.

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką
© Vaidas Mikaitis

Išėjus į gatvę akis negali atsigėrėti uniformuotais, gražiai nuaugusiais ir tvarkingais policininkais reguliuojančiais eismą. Jautrokais, tiesa. Juos nufotografavus, pareigūnai pastebimai susijaudino ir liepė tuoj pat ištrinti nuotraukas. Taip ir nesupratau kodėl – stotingi ir stiprūs vyrai, bet drovūs kaip gimnazistės. Tik vėliau, vienas draugiškai nusiteikęs marokietis paaiškino, kad policininkai vengia fotografuotis, nes turi pagrindo bijoti viešumos. Trumpai tariant, Maroko policininkų grožis yra atvirkščiai proporcingas jų korumpuotumui.

Trynėme mes tas nuotraukas, bet kur tu žmogau viską sužiūrėsi – saulė plieskia, pareigūnai turi stebėti eismą, tai kažką pamaigėme ir nuėjome. Vėliau žiūriu – nė vienos nuotraukos neištrynėme.
O štai Marakešo senamiestis jau yra šis tas. Jei pasaulyje yra miestų panašių į labirintus, tai Marakešo senamiestis yra vienas tokių. Žinau, kad taip apibūdinu kiekvieną klaidesnį senamiestį turintį miestą, tačiau Marakešo atveju dar pridedu ir tai įrodančią nuotrauką.

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką
© Vaidas Mikaitis

Joje yra ranka pieštas žemėlapis, kurį mums davė viešbučio Marakešo senamiestyje savininkas. Jame nurodomas išėjimo iš viešbučio į šiek tiek didesnę gatvę planas. Jis labai pravertė, nes gatvės tokios vienodos ir klaidžios, kad pasiklysti yra lengviau nei prisiminti, kada Lietuvos futbolo rinktinė paskutinį kartą iškovojo pergalę. Nors gal ir sunkiau, suabejojau dabar.

Jei patinka arabiškas turgus, tai Marakešas jus sužavės. Visas senamiestis iš esmės yra didelis turgus. Šalia įžymiosios Djemaa El-Fna aikštės jis yra pats tankiausias – per jį dangaus nesimato. Nesakau, kad trintis po turgus yra mano mėgstamas užsiėmimas. Jei tiksliau, tai absoliučiai nemėgstamas, bet vykau su dviem nebe pirmos jaunystės damomis, kurių viena buvo mano mama, todėl neturėjau pakankamai akiplėšiškumo palikti jas vienas bastytis.

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką
© Vaidas Mikaitis

Vis dėlto po dviejų valandų kankynės supratau, kad geriau jau būčiau palikęs. Tas turgus mane tiek išvargino, kad po jo reikėjo reabilitacijos su pasliku gulėjimu, maistu, saldumynais ir kvaišalais. Masažas irgi būtų pravertęs, bet buvau girdėjęs, kad Maroke masažą vyrams daro kiti vyrai, tad nesiryžau. Nebuvau tikras ar atsipalaiduosiu.

Matydamas turguje parduodamą aprangą labai stebėjausi. Miesto jaunimas rengiasi gražiai ir madingai, o turguje parduodami tokie klaikūs apdarai, kad protas neišnešė, kas tokiais gali rengtis. Tai buvo spalvoti arabiški chalatai, apsiaustai, kurpės su užriestais galais, kosminės kepuraitės ir panašus šlamštas, kuriuo vilkint nemačiau nei vieno žmogaus gatvėje. Kam jie tada skirti? Sakyčiau gal turistams, bet ir Lietuvoje, kad ir kaip lietuviai mėgtų Maroką, nemačiau nė vieno dėvinčio tokių drabužių.

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką
© Vaidas Mikaitis

Mano bendrakeleivė, užburta magiškos Marakešo atmosferos, už 22 eurus pirko kažkokias geltonas medžiagines kurpes kaip pas mažąjį Muką iš sovietinio filmuko vaikams. „Kur tu jas dėsi?, - klausiu, - Vyrui namie liepsi nešioti vietoj šlepečių ar pati skraidysi?“. Bet atsakymas buvo toks prėskas, kad net neatsimenu ką atsakė. Manau, daug turistų čia apimti jaudulio prisiperka šlamšto, kuris paskui geria dulkes namie.

O pardavėjai tuo magišku turistų jauduliu naudojasi idealiai nustatydami nepadorias kainas. Nesivelsiu į jas per daug, tiesiog pasakysiu, kad siūlau mušti kainas negailestingai, vis tiek permokėsite, net nusiderėję.

Djema El Fna aikštėje norėjau nusipirkti buteliuką vandens ir išgirdau tada kainą – 1,2 euro. Sakau: „tu gal visai?!“, Tuomet pardavė už 40 centų. Atrodo nerealu, bet protui kiek pavargus gali blogai perskaičiuoti valiutas ir sumokėti net keliskart daugiau nei reali kaina.

O kobros buvo ne tokios baisios kaip įsivaizdavau ir niekas mosikuodamas jomis manęs nesivijo. Nori – prieini, paprašai ir uždeda. Paskui susimoki ir nuima. Nežinau tik kiek reikia susimokėti – pats neprašiau ir per daug arti nelindau. Manau, kokia suma kobrų užkalbėtojas įvertina tavo baimės lygį, tiek ir moki.

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką
© Vaidas Mikaitis

Ką visi aikštės pramogų tiekėjai priima ypač jautriai – tai fotografavimą. Už fotografavimą nesusimokėjus gali net vytis, labai nemaloniai aprėkti ir visaip išvadinti. Kilniai, su ašaromis apie meilę moteriai, dievui ir tėvynei grojantys muzikantai per sekundę gali transformuotis į keiksmais skalijančių šunų gaują. Taigi jautresnių nervų turistams siūlau fotografuoti klasta. Tą šiais laikais padaryti yra itin paprasta – tereikia apsimesti, kad darote asmenukę, o iš tikrųjų fotografuoti priekine kamera. Visiems tokiems fotografavimosi pinigautojams ar korumpuotiems jautruoliams šis išradimas yra Dievo rykštė, arba kaip mano močiutė būtų pasakius – „Dievo koronė“.

Religingumas Marakeše jaučiamas ženkliai mažiau nei Saviroje, todėl daug moterų vaikšto europietiškai atsilapojusios. Taip nėra tik dėl to, kad laisvesnis merginų apsirengimo stilius jau yra priimtas kaip duotybė. Jos vis dar patiria didelį spaudimą apsimuturiuoti iš šeimos narių. Ką jos tada daro? Iš namų išeina apsimuturiavusios kaip padorios moterys, bet jau važiuodamos taksi nusimeta savo maišus ir miesto centre išlipa apsirengusios taip kaip mes pratę matyti moteris savo kraštuose. Marokas man pasirodė apsimetėlių valstybė – visi viešumoje dedasi šventais, o privačiai išdarinėja velniai žino ką.

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką
© Vaidas Mikaitis

Nors ir neturinčiam paplūdimių, Marakešui rašyčiau aukštą balą, jei ne pasikartojusios mano asmeninės neigiamos patirtys keliaujant arabų kraštuose. Jau paskutinį vakarą prieš skrendant namo atsipalaidavau, pamiršau, kad esu Maroke, prisivalgiau Marakešo turguje nusipirktų įtartinos higienos gėrybių ir eilinį kartą apsinuodijau maistu. Gerai, kad jau skridome atgal ir namie galėjau atsigauti.

Ar grįžčiau dar į Maroką? Nemanau. Ne dėl to, kad jis kažkoks blogas. Tiesiog niekuo per daug neišskirtinis. Paplūdimiai yra kokybiškesni pietų Europoje, o arabų pasaulio magija mane labiau žavi mažiau turistiniuose kraštuose. Kita vertus – tai šalis, kurioje gerai praleisti laiką gali ieškantys viduriuko tarp patogaus „viskas įskaičiuota“ ir sudėtingesnio savarankiško keliavimo opcijų. Marokas yra tarsi subalansuotas tarpinis variantas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos metų alpinistas: sunkiausia, kai palapinėje viskas apšerkšniję ir spaudžia 20 laipsnių šaltis (10)

„Iš bazinės stovyklos turėjome skristi sraigtasparniu. Kitą dieną tas sraigtasparnis nukrito,...

Atostogos auksiniame Egipte: kaip nebūti apgautam ir sutaupyti (41)

Saulės ir šilumos išsiilgę keliautojai prieššventiniu laikotarpiu skuba krautis lagaminus ir...

Spalvingasis Laosas – maža, bet didelių stebuklų kupina šalis (8)

Laosas – tarsi balta varna Azijoje. Ji dažnai aplenkiama keliaujant į Vietnamą, Tailandą ar...

Keliautojas išvydo auksu neblizgančią Jungtinių Arabų Emyratų pusę: galvojau, ar vemsiu, ar mirsiu (47)

Kodėl visi nori keliauti vien tik į saulėtus miestus prie jūros ar vandenyno? Arba į kalnus, kur...

Golano aukštumos Izraelyje: ieškantiems išskirtinės žiemos kelionių krypties (16)

Izraelis plotu nėra didelė valstybė, tačiau lankytinų vietų čia gausu ir viskam apžiūrėti...

Top naujienos

Aiškėja daugiau detalių apie Naujosios Zelandijos piliečių įvaikinamą kaunietę: įsivaikinti mergaitės niekas nenorėjo (37)

Aiškėja daugiau detalių apie vakar Lietuvoje pasklidusią informaciją dėl dešimtmetės...

Karbauskis pasiruošęs keisti NT apmokestinimą (222)

Premjeras Saulius Skvernelis ir Seimo „valstiečių“ frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis...

Ministerijoje budėjusi mokytoja Veronika grįžta pas mokinius: dirbs neatlygintinai (523)

Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) nuo lapkričio 28 dienos budėjusi pradinių klasių...

650 tūkstančių gyventojų – „Sodros“ pranešimai apie naują pensijų skaičiavimo tvarką (41)

Gyventojams, kurie dalyvauja pensijų kaupime ir buvo pasirinkę kaupimą pagal formulę 2+0+0 bei nuo...

Buvęs JAV ambasadorius Maskvoje: dėl trumpalaikių pergalių Putinas aukoja ateitį (14)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kruopščiai kuria stipraus ir veiksmų besiimančio...

Vanagas į ralį išvažiuoja kone tuščiomis – susitarė su gamykline komanda (1)

Benediktas Vanagas , „ General Financing team Pitlane “ komandos lyderis, yra ne kartą...

Prezidentė paskyrė Kvietkauską kultūros ministru (19)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį paskyrė naują kultūros ministrą Mindaugą...

Kauno Kalėdų miestelio kainų apžvalga: kiek mokėsite už karštą vyną, kavą ir saldėsius (31)

Kauno rotušės aikštėje esančio kalėdinio prekybos miestelio pardavėjai patenkinti - žmonių...

Kaunas siūlo įteisinti policijos ir vairuotojų išpeiktą naujovišką gatvių ženklinimą (155)

Kauno gatvėse išpiešti rombai sukėlė tikrą diskusijų audrą – vieni palaikė Kauno...

Lietuvos keliautojams duris atveria turistų neužgulta Europos sala

Menorka skamba panašiai kaip Maljorka , tiesa? Ir ne atsitiktinai, mat Menorkos sala yra mažoji...