Visada žadėjau, kad ši kelionė nebus pagal planą. Po dviejų savaičių blaškymosi iš vieno motelio į kitą ir skaičiavimo, kad kasdien nuvažiuoti 500 kilometrų yra visai žmoniška, po sėkmingo kelių viešbučių paieškos programėlių išbandymo (jei reikės, dirbsiu kelionių agentu, nes dabar žinau VISKĄ) su drauge nusprendėme, kad jau atėjo tas momentas – gyvensime kaip paprasti amerikiečiai.
© A. Užkalnio nuotr.

Prisivairavome, prisižiūrėjome dykumų ir raudonkaklių miestų be odontologijos paslaugų, degalinių ir burgerinių, išbandėme gal tuziną motelių, smagių ir apybaisių, dabar laikas pagyventi taip, kaip visad svajojome. Mėnesį pabūsime amerikiečiai. Ne bet kokie. Patys geriausi. Geriausias gyvenimas JAV yra Pietų Kalifornijoje prie paplūdimio su vaizdu į Ramųjį vandenyną. Kuriame nors gražiame Los Andželo pakraštyje. Kad galėčiau vaikščioti pėsčias (mano planas yra 20 tūkstančių žingsnių per dieną arba apie 16 km, ačiū programėlei, naudojuosi ir jums galiu parodyti).

Išsinuomojame butą San Pedro, Los Andželo pietryčiuose. Laimingos vietos. Ne koks madingas rajonas, bet saugus ir turtingas. Komptonas, baisus getas, apdainuotas juodaodžių reperių („Straight outta Compton“) – už trisdešimties kilometrų į šiaurę.

Užtat visai šalia JAV karinių oro pajėgų bazė Fort MacArthur (administracija ir karių šeimų namai). Generolas MacArthuras buvo tas žmogus, kuris prižiūrėjo Japonijos okupaciją po Antrojo pasaulinio karo ir prisidėjo prie to, kad iškvaišusių samurajų militaristinė valstybė tapo viena pasaulio lyderių – turtinga, pažangi ir taiki. Tam reikėjo iš japonų išmušti visokias kvailas mintis apie dominavimą pasaulyje, sunumeruoti gatves, surašyti jiems naują konstituciją ir laikyti ten daug kariuomenės, kad nekiltų visokių nereikalingų minčių. Eksperimentas pavyko. Kokia mums iš to pamoka? Būna blogos okupacijos, o būna ir geros. Japonams pasisekė, o mums – ne.

Anapus Atlanto keliaujantis A. Užkalnis panoro tapti amerikiečiu
© A. Užkalnio nuotr.

Dar toliau – Los Andželo uostas, jo dydis yra nesuvokiamas (geriausia matosi, palypėjus ant kalvos). Kone pusė visų Amerikos jūrinių krovinių keliauja per čia. Kasdien prekių už pusantro milijardo dolerių. Kasdien. Dar toliau – Long Byčas, ilgasis paplūdimys, kuriame kažkada, kol tas gamintojas nesusijungė su Boeing, gamino keleivinius lėktuvus MD. McDonnell Douglas. Prisimenu, kai jais skraidžiau (jų daug turėjo skandinavų oro linijos, patys amerikiečiai), visada įlipdamas žiūrėjau į fabriko plokštelę kairėje, ant liuko krašto, maždaug pusantro metro aukštyje. Būdavo užrašas „Long Beach, California“ ir pagaminimo metai. Man patikdavo manyti, kad lėktuvus gamina paplūdimyje. Nors, žinoma, gamykla buvo ne ant smėlio.

Ar gavome tai, apie ką svajojome? O kaipgi! Viską, ir dar daugiau.

Vaizdas į vandenyną pro miegamojo langą? Yra.
Paplūdimys? Trys minutės pėsčiomis.
Maistas? Kepi krevetes paplūdimyje, nes gyventojų patogumui pastatytos kepsninės. Tik savo anglių atsinešk.
Avokadai? Geriausi pasaulyje.
Orai? Nereikia nieko, tik marškinėlių ir šortų (na, ir sportbačių – ne veltui daug kur parašyta: „Batų nėra, marškinių nėra – neaptarnaujame“. Apsirenk, apsiauk, tada aptarnausime.).

Anapus Atlanto keliaujantis A. Užkalnis panoro tapti amerikiečiu
© A. Užkalnio nuotr.

Nežinau, ką dar papasakoti, kas neatrodytų, lyg girčiausi. Pirmiausia – girtis nelabai yra kuo. Gal tik man taip stebuklingai viskas atrodo – ilgalaikė kūrybinė komandiruotė Kalifornijoje. Lietuvos piliečiai atskridę gali gyventi tris mėnesius. Be problemų. Jei neketina čia nelegaliai dirbti ir turi pakankamai pajamų iš namų. Imigracijos pareigūnas oro uoste klausia: kuo jūs užsiimate? Sakau, aš rašytojas, o mano draugė leidėja. O, tai šeimos verslas, juokėsi pareigūnas Rodriguez. Iš kur žinau, kad jo pavardė Rodriguez? Parašyta ant uniformos. Daugiau jokių klausimų. Nei banko sąskaitų išrašų norėjo žiūrėti, nei viešbučio rezervacijų, net atgaliniai bilietai jo nedomino. „Sveiki atvykę į Ameriką. Geros kelionės.“ Paukšt paukšt antspaudus.

Anapus Atlanto keliaujantis A. Užkalnis panoro tapti amerikiečiu
© A. Užkalnio nuotr.

Negaliu pakęsti tų siaubo istorijų, kaip vargšiukus lietuvius kratė ir purtė imigracija ir niekaip nenorėjo įleisti. Tą patį anksčiau pasakodavo apie kryžiaus kelius JAV ambasadoje, atėjus vizos. Arba apie Londono imigracijos tarnybų pareigūnus, kurie lietuvių klausinėdavo apie jų atvykimo tikslą. Girdi, žvėrys, ne žmonės. Niekuo netiki. O kaip jumis tikėti, kai daugelis jūsų patologiniai melagiai. Važiuojate tvorų dažyti ir senukų prižiūrėti, o vapate ir kuriate, kad domėsitės įžymybėmis. Turistus vaizduojate. Jūs ne turistai ir net ne furistai. Tik šiaip apgavistai, aferistai ir artistai iš sudegusio teatro. Ir paskui piktinatės: „Neįleido, o aš norėjau tik Laisvės statulą apžiūrėti. Tokia čia ta jų laisvė. Gaidžiai amerikosai.“

Tu net nežinotum, kur tos Laisvės statulos Niujorke ieškoti, melagi, ubage tu. Taip ir sakyk, kad važiavai pas pusbrolį Doncę, kuris meksikiečių firmelėje nelegaliai dirba pagalbiniu statybininku. Ir turi draugę Larisą iš Ukrainos, ji susiveikė popierius, fiktyviai ištekėjusi už žalią kortą laimėjusio, o paskui JAV pilietybę gavusio gėjaus Janio iš Latvijos – jam tai jau trečia fiktyvi santuoka. Stengiasi kaip gali. Nelokit ant Amerikos, kad nelabai tiki jūsų apgavystėmis. Šalis tokių vargo melagių kaip jūs yra mačiusi milijonus. Jei kiti prasmunka, tai nereiškia, kad nuo to jums bus lengviau.

Anapus Atlanto keliaujantis A. Užkalnis panoro tapti amerikiečiu
© A. Užkalnio nuotr.

Nesakau, kad aš atlikau žygdarbį, su drauge sugalvojęs pagyventi tolokai nuo Tėvynės. Aš tik rašytojas, tai ir pasakoju, ką aplink matau.

Taip gali kiekvienas, kuris susirenka pinigų bilietui ir buto nuomai. Avokadai, kiaušiniai, dribsniai ir pienas čia kainuoja tiek pat, kiek ir Lietuvoje. Benzinas čia pigesnis. Televizija čia įdomesnė. Pasakykite man, kodėl turėčiau negyventi Pietų Kalifornijoje, jei man taip norisi?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos oligarchų žaidimai – pasiruošimas naujam Kremliaus režimo etapui (5)

2017 m. gruodį Rusija minėjo Visos Rusijos nepaprastosios komisijos, geriau žinomos tiesiog kaip...

Gyventojai tokio potvynio kaip šiemet dar nematė: tai yra košmaras (145)

„Tokio gyvenimo, kad taip ilgai būtume apsemti, dar nėra buvę, - DELFI sakė Rusnės seniūnė...

Iš rusų karo eksperto – nauja versija dėl tikrųjų „Vagner“ tikslų Sirijoje (154)

Rusijos privati kariuomenė „Vagner“ galėjo surengti puolimą Sirijoje, kad likviduotų JAV...

Asmeninis treneris ir kalorijų skaičiuoklė ant jūsų rankos: ar verta tiek mokėti už išmanią apyrankę? (34)

„Fitbit Ionic“ – naujas žaisliukas sportuojantiems arba bent jau žadantiems tą pradėti...

Ateities namai lietuvių akimis: architektai ir dizaineriai sukūrė 12 įspūdingų vizijų balsuokite už įspūdingiausią! (20)

Tai, kaip ir kur gyvename, namų eksterjerai ir interjerai, visi namuose esantys daiktai gali daug...

Sergančios Nelly Paltinienės gyvenimas – tarsi kino filmas: nuo skaudžių išbandymų jaunystėje iki gyvenimą pakeitusios meilės (89)

Neseniai pasklidus žiniai apie atlikėjos Nelly Paltinienės ligą gerbėjai sunerimo. Scenos...

Košmariškoje avarijoje netekusi kojos sutiko tokios pat lemties vyrą: viskas pakrypo į neįtikėtiną pusę (78)

Roberta Orlauskaitė su draugu Edvardu neseniai susilaukė dukrelės. Poros istorija – neeilinė,...

Kinai nukopijavo Paryžių: ar atskirsite, kuris miestas klastotė? (21)

Dvi šios Eifelio bokšto nuotraukos labai panašios, tačiau vis tik tai nėra tas pats, sprendžiant...

Genialūs Kate Moss stiliaus triukai norintiems sutaupyti pinigų (1)

Pakaks vos trumpo pasižvalgymo internetinėje vaizdų platformoje „Pinterest“, kad suprastumėte,...