aA
Šis Vokietijos regionas man primena Lietuvą. Tiek istorija, tiek kraštovaizdžiu. Niekada nesiveržiau keliauti po šią šiaurinę šalies žemę. Maniau, kas mane gali čia nustebinti. Tačiau labai klydau. Keturios dienos keliaujant po Meklenburgo-Pomeranijos (vok. Mecklenburg-Vorpormmern) dvarus, jų jaukias kavinaites, pažintis su vietiniais idealistais, kūrėjais ir menininkais, iškeitusius didmiesčio triukšmą į ramybės paiešką, nuoširdžiai stebino ir pakeitė mano nuomonę.
Meklenburgas-Pomeranija
© Shutterstock

Vokietijoje šį regioną galima vadinti Baltijos jūros pakrantės karaliumi. Sunervinusį kaimyną, kuris taip pat paplūdimyje gaudo saulės spindulius čia galima drąsiai pasiųsti labai toli. Jis vis tiek liks prie jūros. Meklenburgo-Pomeranijos žemė turi beveik 2000 kilometrų pakrantės. O taip pat beveik 2000 ežerų ir 26 tūkstančius upių bei upelių. Rojus žvejams, mėgstantiems vandens sportą ir ieškantiems ramybės. Akivaizdu, kad to ir ieško vokiečiai. Jau kelerius metus iš eilės jie mieliau atostogoms renkasi lygumų ir vandenų Meklenburgo-Pomeranijos kraštą nei didingąją kalnuotąją Bavariją.


Buvusi Vokietijos Demokratinės Respublikos dalis

Šis šiaurinis regionas Sovietų Sąjungos laikais buvo Vokietijos Demokratinės Respublikos dalis. Griuvus sienai, rytų vokiečiai laimės ir geresnio gyvenimo ieškoti patraukė į vakarinę šalies dalį. Gimtosiose žemėse liko stovėti apleisti gražuoliai dvarai, sodybos, sovietinių laikų statybų namai ir prisiminimai. Likusiems gyventi liko viltis, kad su nauju istorijos puslapiu gyvenimas akivaizdžiai pagerės ir pas juos. Vis dėlto viltis per 25 metus peraugo į neviltį ir pyktį.

Labiausiai dėl vis dar mažesnių atlyginimų nei Vakarų Vokietijoje. Dėl to Meklenburgas-Pomeranija, kaip ir kitos Rytų Vokietijos žemės, yra vieta, kur dauguma rinkėjų labiausiai tiki dešiniųjų populistų partija AFD (liet. “Alternatyva Vokietijai”). Greičiausiai dėl visų šių priežasčių šis kraštas nepatrauklus gyventi kitokių politinių pažiūrų vokiečiams.Grįžta į gimtinę


Tačiau šis kraštas pamažu atgimsta. Vis daugiau vokiečių nusprendžia grįžti į savo gimtąsias žemes arba atsiranda tokių, kurie čia randa ieškotos ramybės. O ir erdvės naujiems projektams, idėjoms čia su kaupu. Kai Vokietijos dalies, nepaliestos sovietinės dvasios, gyventojus sunku dar kuo nustebinti, Meklenburge-Pomerinijoje tai padaryti kur kas lengviau. Kuo ir naudojasi André Lenz. Prieš 15 metų įsigyti buvusią apleistą Wiligrad dvaro sodybą ir joje įkurti vietą kūrėjams bei jaukią kavinę, daugeliui pasirodė misija neįmanoma. Tačiau vyras ir jo šeima tikėjo šia idėja.

Meklenburgas-Pomeranija
Meklenburgas-Pomeranija
© Asta Borusevičiūtė

Iš visų pamirštos vietos jie sukūrė oazę, kurioje šiandien telpa vietinių menininkų darbai ir kurioje nosį kutena čia pat kepamų pyragų kvapai, kviečiantys sustoti ir mėgautis akimirka. Dabar čia galima ir riešutų aliejų išsispausti. Šią idėją André Lenz parsivežė iš Pietų Vokietijos. O savo krašte jis pirmasis ir kol kas vienintelis, siūlantis šią paslaugą.

Wiligrad dvaras žvelgia į Švėryno ežerą, savo plotu gerokai lenkiantį lietuviškąjį Drūkšių ežerą. Tačiau važiuojant per šią dvaro vietovę pasijaučiau tarsi grįžusi į Lietuvą. Iš gražuolių dvaro pastatų, kurių pilnas miestelis, dar dvelkia užmarštis. Kai kurie dar apleisti ir pamiršti. Kai kurie atgaivinami. Pats dvaras dabar – parodų vieta, o sovietiniais laikais čia buvo policininkų rengimo vieta.

Atsigaunantys dvarai

Visame Mecklenburgo-Pomeranijos regione daugiau nei 2000 dvarų ir pilių. Pamažu, lyg nedrąsi pirmoji pavasarinė žolė, jie atbunda naujam gyvenimui. Kai kuriuos valstybė pasiima savo globon, kiti sugrįžta pas savo šeimininkus. Vienas dvarų – vėl Cordes šeimos rankose. Susijungus Vokietijai, dabar 95-metė Gertrud Cordes grįžo į savo gimtuosius namus, į Stelshageno dvarą.

Paliko juos kaip jauna mergina, grįžo kaip alternatyvios medicinos puoselėtoja. Įkūrė vietą, kviečiančią visus atsipalaiduoti, vaišinančią tik vegetariškais ir veganiškais patiekalais ir draudžiančią rūkyti. Gūdžiais 1996 metais tai buvo labai drąsu. Šiandien ši vieta vos spėja priimti visus, ieškančius tokio poilsio.

Meklenburgas-Pomeranija
Meklenburgas-Pomeranija
© Asta Borusevičiūtė

Meklenburgo Anglija

Viena įspūdingesnių vietų rytinėje Meklenburgo-Pomeranijos dalyje – barokinė pilis Bothmer. Tiksliau, gal labiau pilies pirmasis šeimininkas. Grafas Hansas Caspar von Bothmer buvo pirmasis Anglijos karaliaus patarėjas. Gyveno jis Downing Street 10. Šiandien tai – vienas žinomiausių adresų Londone. Dėl savo šeimininkų: Didžiosios Britanijos premjerų.

Iš čia grafas von Bothmer nuo 1726 metų vadovavo pilies statyboms Meklenburgo žemėse. Vyras buvo diplomatas, daug keliavo po Europą ir domėjosi architektūra. Dėl to visus architektūrinius elementus, kas jam labiausiai patiko, panaudojo savoje statomojoje pilyje. Tačiau didžiausią įtaką grafo pilies statybose padarė jo rezidencinė šalis, dėl to pilis dar vadinama Meklenburgo Anglija. Kol Rytų Vokietiją nuo Vakarų skyrė siena, ši įspūdinga vieta virto senelių namais. O valstybė šiuo statiniu rūpintis pradėjo tik prieš daugiau nei 10 metų ir kviečia apsilankyti atgaivintuose rūmuose.

Meklenburgas-Pomeranija
Meklenburgas-Pomeranija
© Asta BorusevičiūtėŽaliavalgių rojus

Įspūdžiai iš kitų šalių gali įkvėpti ne tik architektūriniams projektams, bet ir naujiems judėjimams. Prieš 300 metų ir šiandien. Meklenburgietė Kristina Brandt išvažiavo studijuoti sodininkystės į Berlyną, praleido keletą metų Airijoje, kur prižiūrėjo ekologinius sodus ir nusprendė grįžti į gimtinę su idėja propaguoti žaliavalgystę bei įkurti žaliąjį rojų gimtajame krašte. Įsigijo buvusios klebonijos sodybą Börzow miestelyje ir pradėjo ekologišku pagrindu auginti laukines vaistažoles ir piktžoles.

Meklenburgas-Pomeranija
Meklenburgas-Pomeranija
© Asta Borusevičiūtė

Viskas prasidėjo prieš 20 metų, kai ekologijos tema dar buvo visiems svetima. Vos patekus į moters įkurtą sodybą „Brandtgrün“, rodos, patenki į apleistą sodybą, kur niekas neprižiūrėta. Tačiau kiekvienas augalas čia auginamas tikslingai ir pagal labai aiškiai, tik šeimininkams žinomą tvarką. Čia be jokios sąžinės graužaties bujoja kiaulpienės, balandūnės ir šiaip žolė, nes kiekvienas augalas vėliau pavirs valgomuoju produktu. Pavyzdžiui, žolių sultimis, kurios daugeliui pagerina sveikatą.

„Tai yra sveikiausia, ką mes gamtoje turime“, - tikina Kristina Brandt. Trijų hektarų žemės šeimininkei nerimauti nereikia ir dėl pesticidų. Aplink nėra jokių didelių ūkininkų laukų. Moteris ir jos vyras yra vieninteliai propaguojantys žaliavalgystę Mecklenburge-Pomeranijoje, tačiau jos vardas žinomas visoje šalyje. Iš šios sodybos pagal užsakymus į visus Vokietijos kraštus ji siunčia šviežius, tik ką nuskintus augalus. O kol šie keliauja pas užsakovus, pas moterį patirties semtis atvyksta praktikantai iš visopasaulio.


Meklenburgas-Pomeranija
Meklenburgas-Pomeranija
© Asta BorusevičiūtėMažiausias Meklenburgo kultūros centras

O štai už 100 kilometrų viename vos kelis namus turinčiame tvarkingame kaimelyje dvi kaimynės nusprendžia įsteigti kultūros centrą. Viena pabėgusi iš Hamburgo, kita – čia užaugusi. Viena įsigijusi niekam nereikalingus, tačiau vietovės viduryje stovinčius senus didingus ūkinius pastatus, kita – įkūrusi jaukius atostogų apartamentus su galimybe pažinti… asilus iš arti.

Niekuo ypatinga, niekuo neišsiskirianti vieta – na nebent įdomiu pavadinimu Klain Krams (vok. Klein Krams) tapo mažiausiu Meklenburgo kultūros centru „Kramserei“. Spektakliai, menininkų seminarai, o vasarą ir sekmadieniais atidaryta vasaros kavinė privilioja didelį būrį gerbėjų. Net ir iš Hamburgo, nutolusio per daugiau nei 100 kilometrų. Ir niekuo ypatingas kaimas tampa ypatingu.

Visos kelionės metu nesilioviau Meklenburgo-Pomeranijos lyginti su Lietuva. Kartais ilgai apleisti, o dabar atsigaunantys istoriniai pastatai ir kaimai, į kuriuos pamažu vėl grįžta gyvenimas ir viltis leisdavo suabejoti, kur aš. Juk lietuviai taip pat atranda kaimo privalumus, atgaivindami griūnančius namus ir rasdami galimybę kurti tai, kas patinka. Tik niekada nebūčiau patikėjusi, kad panašumų ieškosiu (ir rasiu) tarp savo šalies ir turtingosios Vokietijos. Tačiau, akivaizdu, realybė parodo visai kitas kasdienybės puses.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apsilankė nykstančiame Lenkijos mieste: čia puiki vieta ieškoti žmonos (49)

Sykį savo brolio, viešėjusio Lodzėje, užklausiau kas tai per miestas ir ar verta ten vykti....

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (452)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Žydų dėka suklestėjęs Lenkijos miestas jiems patiems tapo milžiniškomis kapinėmis (165)

Praėjusi vasara man buvo vaisinga kelionėmis į Lenkiją. Tie vaisiai savaime neužaugo, juos...

Atostogos kalnuose: rekomendacijos kiekvienam slidėmis „ginkluotam“ turistui (7)

Kasmet ištinkanti slidinėjimo karštinė – visai čia pat. O dauguma tų, kuriems vėsesni orai...

Sunku patikėti: vargšams skirti daugiabučių rajonai primena kosmosą (21)

Paryžiaus priemiesčiai atrodo tarsi iš kitos planetos. Ten stovi tokie keistų formų...

Top naujienos

Sirijoje žuvusio „Vagner“ samdinio artimieji: neleido net karsto atidaryti (70)

Šių metų balandžio viduryje į Rusijos miestą Čitą iš Sirijos buvo pargabentas privačioje...

Žemės ūkio turizmas Baltarusijoje: mitologija, „dalelė SSSR“ ir savininkai-pensininkai (6)

Šiuolaikinis Lietuvos žemės ūkio turizmas dešimtmečiu vyresnis už Baltarusijos: ši verslo...

Prasidės tikrieji rudens nemalonumai: Lietuvą skandins lietus (7)

Anticiklonas savo pozicijas užleidžia labai nenoriai. Šiandien jis dar žada nepastoviai debesuotus...

Krepšinio aikštelėse – smurto proveržis: nokautai Lenkijoje ir Austrijoje epizodų įrašai (4)

Šeštadienio vakaras buvo neramus Europos krepšinio aikštelėse. Net dviejų šalių – Lenkijos...

Pasipiktinusi mama beda pirštu į savivaldybės apsukrumą: tai vaikų luošinimas (179)

„Neverkite, mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė“,...

Rapšys įspūdingai pagerino rekordą ir laimėjo auksą – visus varžovus pralenkė net 6 sek. (19)

Vroclave (Lenkija) vykstančiose XXIX Marka Petrusewicza atminimo plaukimo trumpajame (25 metrų)...

Į Lietuvą grįžusi ir mažą miestelį pamilusi lietuvė: atrodo, čia net vaikai gimsta kitokie (132)

Monika Peldavičiūtė gyvenimą kūrė milijonus gyventojų skaičiuojančiuose miestuose, tačiau...

Indijoje viešėjusi kaunietė: šią šalį rekomenduoju tiems, kurie pasiryžę daug ištverti (50)

„Oro uoste, Amsterdame, sutikau pasaugoti paryžiečio, skrendančio į Indiją, lagaminą. Kai jis...

Ispanijoje – skausminga Messio trauma, kuri užtemdė svarbią pergalę

Šeštadienio vakarą buvo žaidžiamos trejos Ispanijos „La Liga“ čempionato 9-tojo turo...

Apie modelių tragedijas ryžosi prabilti ir manekenė Radvilė Labutytė: pasinaudoti merginomis siekia ne vienas (121)

Iš Lietuvos kilusiam modeliui Radvilei Labutytei jau seniai ne naujiena darbotvarkė, kurioje –...