Rubenso miestu vadinamas Antverpenas traukia ne tik meno mylėtojus ir turistus. Šalia įspūdingos traukinių stoties įsikūręs neišvaizdus miesto kvartalas laikomas pasaulio deimantų sostine, o joje kasdien zuja verslininkai, lankosi milijonieriai ir net vagys iš viso pasaulio. Maždaug 80 proc. nepoliruotų pasaulio deimantų pirmiausia patenka būtent į Antverpeno deimantų kvartalą, tad metinė šios deimantų biržos apyvarta siekia 54 mlrd. JAV dolerių.
Antverpenas
© Dalia Smagurauskaitė

Neišvaizdi deimantų sostinė

Pusantro kvadratinio kilometro – tiek užima neišvaizdus kelių gatvių kvartalas netoli centrinės Antverpeno traukinių stoties, primenančios puošnią katedrą. Tačiau kvartalas, nors ir nepasižymintis architektūrinėmis grožybėmis, tikrai nėra eilinis.

Jo pilkomis gatvėmis nuo ryto iki vakaro zuja indai, žydai, armėnai ir libaniečiai su pluoštais dokumentų ir juodais lagaminėliais rankose. Įvažiavimai į kvartalą saugomi pakeliamomis užtvaromis, stebėjimo kameromis, o ginkluoti pareigūnai gatvėse nieko nestebina. Kiekvieną įtartiną asmenį ar veiksmą stebi nematoma specialios apsaugos akis. Tai – Antverpeno deimantų kvartalas, viena labiausiai saugomų ir turtingiausių pasaulio vietų.

Maždaug 80 proc. nepoliruotų pasaulio deimantų pirmiausia patenka čia, todėl Antverpeno deimantų kvartalas yra didžiausias ir svarbiausias pasaulyje, o metinė Antverpeno deimantų biržos apyvarta siekia 54 mlrd. JAV dolerių. Deimantų kvartale įsikūręs Antverpeno Pasaulio deimantų centras, 4 deimantų biržos su 3500 brokerių. Kvartale veikia ir apie 400 dirbtuvių su deimantų pjaustytojais ir poliruotojais, kurių paslaugomis naudojasi apie 1500 su deimantų prekyba susijusių įmonių.

Antverpenas
Antverpenas
© Dalia Smagurauskaitė

Deimantų muziejus ir kitos pramogos

Deimantų Antverpene pamatyti galima ne tik parduotuvių vitrinose už neperšaunamų stiklų. Šiais metais mieste duris atvėrė DIVA – interaktyvus deimantų, juvelyrikos ir auksakalystės muziejus. Jo lankytojai apie deimantus gali sužinoti beveik viską: jų istoriją, juvelyrų darbo ypatumus, prekybą, žymiausius ir rečiausius pasaulio deimantus. Kiekvienas muziejaus eksponatas slepia nepaprastą istoriją. Be to, muziejuje galima pabūti ir patalpoje-seife.

Norintiems Antverpeno deimantų pasaulyje pasisukioti dar ilgiau yra sukurtas specialus žemėlapis ir mobiliojo telefono programėlė „Antwerp Loves Diamonds”. Be deimantų kvartalo ir naujojo muziejaus, į deimantų maršrutą įtraukti ir kiek netikėti objektai. Pavyzdžiui, Antverpeno centrinė traukinių stotis. Kai ji buvo pastatyta 1905 m., deimantų kvartalas persikėlė šalia. Priežastis labai praktiška – prekeiviai deimantais norėjo galimybės tarp dirbtuvių ir traukinio kuo mažesnio atstumo.

Rotušės aikštėje 4 numeriu pažymėtame ištaigingame pastate XX a. pirmojoje pusėje buvo pardavinėjami Konge iškasti deimantai – čia per 50 metų „apsilankė“ 200 mln. karatų arba 40 tūkst. kilogramų deimantų. Tuo tarpu „Den Rhyn“ vadinamame pastate nuo XVI a. pr. veikė pirmoji deimantų birža. Kai kuriose Antverpeno deimantų dirbtuvėse susitarus iš anksto galima iš arti (bet per neperšaunamą stiklą) pamatyti poliruojamus deimantus arba net užsisakyti personalizuotą papuošalą.

Antverpenas
Antverpenas
© Dalia Smagurauskaitė

Patenka tik išrinktieji

Visgi Antverpene yra vietų, į kurias patekti gali tik išrinktieji, pavyzdžiui, į deimantų biržas. Tik biržų nariai gali užsiimti prekyba deimantais, o tapti vienos iš keturių mieste veikiančių deimantų biržų nariu nėra paprasta. Narystė biržoje yra suteikiama tik tiems asmenims, kuriuos rekomenduoja kiti biržos nariai. Seniausios deimantų biržos „Antwerp Diamond Club“ taisyklės yra ypač griežtos, tačiau jomis remiasi ir visos kitos deimantų biržos pasaulyje (tokių iš viso yra vos 30).

Į didžiausias ir svarbiausias miesto juvelyrines dirbtuves patekti gali tik ypač svarbūs klientai, kurių vardai kruopščiai slepiami. Šių dirbtuvių meistrai paprastai specializuojasi ypač didelių ir brangių deimantų pjaustyme ir poliravime, tad nenuostabu, kad klientai siekia visiško konfidencialumo.

Be specialaus leidimo nepavyks patekti ir į Deimantų biurą. Ši įstaiga yra vienintelė Belgijoje, kontroliuojanti kiekvieną į šalį importuojamą ir eksportuojamą deimantą. Jokioje kitoje pasaulio šalyje deimantai nėra taip kruopščiai tikrinami ir vertinami kaip Antverpeno Deimantų biure. Teigiama, kad per dieną jame patikrinama deimantų, kurių vertė siekia 250 mln. JAV dolerių.

Antverpenas
Antverpenas
© Dalia Smagurauskaitė

Amžiaus vagystė

Antverpeno deimantų kvartalas neabejotinai yra saugi vieta, tačiau tai neužkirto kelio italui Leonardo Notarbartolo įvykdyti iki šiol didžiausia amžiaus vagyste vadinamo apiplėšimo. Italas su dar penkiais bendrininkais 2003 m. naktį iš vasario 15 į 16 iš Antverpeno Pasaulio deimantų centro pavogė deimantų, aukso ir įvairių juvelyrinių dirbinių už 100 mln. JAV dolerių.

L. Notarbartolo Antverpeno Pasaulio deimantų centre išsinuomojo nedidelį biurą kaip prekeivis deimantais iš Italijos. Tai jam suteikė prieigą prie požeminės saugyklos, buvusios po pastatu (-2 aukšte). Ji buvo apsaugota 10 skirtingų apsaugos elementų, tarp kurių – kodų spyna su 100 mln. galimų skaičių kombinacijų, infraraudonieji spinduliai, seisminis sensorius, Doplerio radaras ir kt. Pastatas turėjo ir papildomą privačią apsaugą.

Nepaisant to, per naktį L. Notarbartolo ir bendrininkai ištuštino 123 iš 160 seifų požeminėje saugykloje (kiekvienas seifas buvo pagamintas iš plieno ir vario, taip pat turėjo mechaninį užraktą ir slaptą kodą) ir netrukdomi paspruko. L. Notarbartolas buvo sučiuptas radus jo DNR ant pusiau suvalgyto sumuštinio netoli nusikaltimo vietos ir atliko bausmę kalėjime. 100 mln. JAV dolerių vertės grobis taip ir nebuvo surastas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvių atostogas Lenkijoje apkartino grėsmę sveikatai keliantis jūros vanduo (50)

Praeitame pasakojime apie Lenkijos pajūrį išsiaiškinome, kad sąvoka “pasijausti ponais” gal...

Papasakojo, kaip gauti svajonių darbą ir keliauti po Europą nemokamai

Daugiau nei keli tūkstančiai jaunuolių. Tiek jaunų žmonių nuo 18 iki 30 m. panoro dalyvauti...

Kelyje po Europą: džiaugsmas piniginei, laisvėje gyvenančios beždžionės ir laimingi žmonės (35)

Įspūdžius apie mūsų kelionę reikia skaityti vienu įkvėpimu. Tai – kaip greitas veiksmo...

Rusijoje lietuvis surado keisčiausią pasaulyje viešąjį tualetą (186)

Norite sysiuko ar dar rimčiau? Eikite į tam skirtą autobusą – jums pasakytų...

Neįvertinta Balkanų šalis, kurioje nėra turistų: paplūdimiai nuostabūs, o kainos juokingos (205)

Atsidūręs Albanijoje pasijunti tarsi patekęs ne į kitą šalį, o į kitą žemyną. Didingi...

Top naujienos

Gabrieliaus Landsbergio 750 tūkst. eurų investicijos istorija: kaip vystėsi Austėjos verslas (583)

Konservatorius Gabrielius Landsbergis sako, kad pinigų 750 tūkst. eurų investicijai į „SEB...

Valdas Adamkus: didžiausios grėsmės Vakarams – terorizmas, ekonominis nesaugumas ir migracija (63)

Didžiausios grėsmės, su kuriomis susiduria tiek Europa, tiek Jungtinės Valstijos , yra...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako (19)

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Pranckiečio išmintis: neiškirstas miškas supūva (120)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, jog miško kirtimo normos didinimas leidžia atjauninti...

Košmariškas Donaldo Trumpo antradienis: vienas jo padėjėjų kaltę verčia pačiam prezidentui du padėjėjai pripažinti kaltais (25)

Donaldas Trumpas buvo apkaltintas sąmokslu sukčiauti per rinkimų kampaniją, o du jo buvę...

DELFI TV Gyvai: kada plastinė operacija — būtinybė, o ne užgaida?

Išgirdę „plastinė operacija“ tikriausiai pirmiausia pagalvojate apie išpuoselėtos išvaizdos...

Išskirtinis Kauno biurų augimas: tokio istorijoje dar nebuvo (1)

2018 metų pirmąjį pusmetį sparčiausia biurų plėtra fiksuojama Kauno mieste. Nekilnojamojo turto...

Sekmadieniais nedirbti norėtų visi parduotuvių darbuotojai: kodėl kalbama tik apie didžiuosius tinklus (136)

Nors viešosiose diskusijose apie nedarbą sekmadieniais bei švenčių dienomis kalbama apie...

Širinskienė Seimo etikos sargų prašo atlikti tyrimą dėl Gabrieliaus Landsbergio elgesio (361)

Paaiškėjus, kad turėdamas privatų interesą Gabrielius Landsbergis nenusišalino ir dalyvavo...