aA
Rubenso miestu vadinamas Antverpenas traukia ne tik meno mylėtojus ir turistus. Šalia įspūdingos traukinių stoties įsikūręs neišvaizdus miesto kvartalas laikomas pasaulio deimantų sostine, o joje kasdien zuja verslininkai, lankosi milijonieriai ir net vagys iš viso pasaulio. Maždaug 80 proc. nepoliruotų pasaulio deimantų pirmiausia patenka būtent į Antverpeno deimantų kvartalą, tad metinė šios deimantų biržos apyvarta siekia 54 mlrd. JAV dolerių.
Antverpenas
© Dalia Smagurauskaitė

Neišvaizdi deimantų sostinė

Pusantro kvadratinio kilometro – tiek užima neišvaizdus kelių gatvių kvartalas netoli centrinės Antverpeno traukinių stoties, primenančios puošnią katedrą. Tačiau kvartalas, nors ir nepasižymintis architektūrinėmis grožybėmis, tikrai nėra eilinis.

Jo pilkomis gatvėmis nuo ryto iki vakaro zuja indai, žydai, armėnai ir libaniečiai su pluoštais dokumentų ir juodais lagaminėliais rankose. Įvažiavimai į kvartalą saugomi pakeliamomis užtvaromis, stebėjimo kameromis, o ginkluoti pareigūnai gatvėse nieko nestebina. Kiekvieną įtartiną asmenį ar veiksmą stebi nematoma specialios apsaugos akis. Tai – Antverpeno deimantų kvartalas, viena labiausiai saugomų ir turtingiausių pasaulio vietų.

Maždaug 80 proc. nepoliruotų pasaulio deimantų pirmiausia patenka čia, todėl Antverpeno deimantų kvartalas yra didžiausias ir svarbiausias pasaulyje, o metinė Antverpeno deimantų biržos apyvarta siekia 54 mlrd. JAV dolerių. Deimantų kvartale įsikūręs Antverpeno Pasaulio deimantų centras, 4 deimantų biržos su 3500 brokerių. Kvartale veikia ir apie 400 dirbtuvių su deimantų pjaustytojais ir poliruotojais, kurių paslaugomis naudojasi apie 1500 su deimantų prekyba susijusių įmonių.

Antverpenas
Antverpenas
© Dalia Smagurauskaitė

Deimantų muziejus ir kitos pramogos

Deimantų Antverpene pamatyti galima ne tik parduotuvių vitrinose už neperšaunamų stiklų. Šiais metais mieste duris atvėrė DIVA – interaktyvus deimantų, juvelyrikos ir auksakalystės muziejus. Jo lankytojai apie deimantus gali sužinoti beveik viską: jų istoriją, juvelyrų darbo ypatumus, prekybą, žymiausius ir rečiausius pasaulio deimantus. Kiekvienas muziejaus eksponatas slepia nepaprastą istoriją. Be to, muziejuje galima pabūti ir patalpoje-seife.

Norintiems Antverpeno deimantų pasaulyje pasisukioti dar ilgiau yra sukurtas specialus žemėlapis ir mobiliojo telefono programėlė „Antwerp Loves Diamonds”. Be deimantų kvartalo ir naujojo muziejaus, į deimantų maršrutą įtraukti ir kiek netikėti objektai. Pavyzdžiui, Antverpeno centrinė traukinių stotis. Kai ji buvo pastatyta 1905 m., deimantų kvartalas persikėlė šalia. Priežastis labai praktiška – prekeiviai deimantais norėjo galimybės tarp dirbtuvių ir traukinio kuo mažesnio atstumo.

Rotušės aikštėje 4 numeriu pažymėtame ištaigingame pastate XX a. pirmojoje pusėje buvo pardavinėjami Konge iškasti deimantai – čia per 50 metų „apsilankė“ 200 mln. karatų arba 40 tūkst. kilogramų deimantų. Tuo tarpu „Den Rhyn“ vadinamame pastate nuo XVI a. pr. veikė pirmoji deimantų birža. Kai kuriose Antverpeno deimantų dirbtuvėse susitarus iš anksto galima iš arti (bet per neperšaunamą stiklą) pamatyti poliruojamus deimantus arba net užsisakyti personalizuotą papuošalą.

Antverpenas
Antverpenas
© Dalia Smagurauskaitė

Patenka tik išrinktieji

Visgi Antverpene yra vietų, į kurias patekti gali tik išrinktieji, pavyzdžiui, į deimantų biržas. Tik biržų nariai gali užsiimti prekyba deimantais, o tapti vienos iš keturių mieste veikiančių deimantų biržų nariu nėra paprasta. Narystė biržoje yra suteikiama tik tiems asmenims, kuriuos rekomenduoja kiti biržos nariai. Seniausios deimantų biržos „Antwerp Diamond Club“ taisyklės yra ypač griežtos, tačiau jomis remiasi ir visos kitos deimantų biržos pasaulyje (tokių iš viso yra vos 30).

Į didžiausias ir svarbiausias miesto juvelyrines dirbtuves patekti gali tik ypač svarbūs klientai, kurių vardai kruopščiai slepiami. Šių dirbtuvių meistrai paprastai specializuojasi ypač didelių ir brangių deimantų pjaustyme ir poliravime, tad nenuostabu, kad klientai siekia visiško konfidencialumo.

Be specialaus leidimo nepavyks patekti ir į Deimantų biurą. Ši įstaiga yra vienintelė Belgijoje, kontroliuojanti kiekvieną į šalį importuojamą ir eksportuojamą deimantą. Jokioje kitoje pasaulio šalyje deimantai nėra taip kruopščiai tikrinami ir vertinami kaip Antverpeno Deimantų biure. Teigiama, kad per dieną jame patikrinama deimantų, kurių vertė siekia 250 mln. JAV dolerių.

Antverpenas
Antverpenas
© Dalia Smagurauskaitė

Amžiaus vagystė

Antverpeno deimantų kvartalas neabejotinai yra saugi vieta, tačiau tai neužkirto kelio italui Leonardo Notarbartolo įvykdyti iki šiol didžiausia amžiaus vagyste vadinamo apiplėšimo. Italas su dar penkiais bendrininkais 2003 m. naktį iš vasario 15 į 16 iš Antverpeno Pasaulio deimantų centro pavogė deimantų, aukso ir įvairių juvelyrinių dirbinių už 100 mln. JAV dolerių.

L. Notarbartolo Antverpeno Pasaulio deimantų centre išsinuomojo nedidelį biurą kaip prekeivis deimantais iš Italijos. Tai jam suteikė prieigą prie požeminės saugyklos, buvusios po pastatu (-2 aukšte). Ji buvo apsaugota 10 skirtingų apsaugos elementų, tarp kurių – kodų spyna su 100 mln. galimų skaičių kombinacijų, infraraudonieji spinduliai, seisminis sensorius, Doplerio radaras ir kt. Pastatas turėjo ir papildomą privačią apsaugą.

Nepaisant to, per naktį L. Notarbartolo ir bendrininkai ištuštino 123 iš 160 seifų požeminėje saugykloje (kiekvienas seifas buvo pagamintas iš plieno ir vario, taip pat turėjo mechaninį užraktą ir slaptą kodą) ir netrukdomi paspruko. L. Notarbartolas buvo sučiuptas radus jo DNR ant pusiau suvalgyto sumuštinio netoli nusikaltimo vietos ir atliko bausmę kalėjime. 100 mln. JAV dolerių vertės grobis taip ir nebuvo surastas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Penkios žiemos kelionių kryptys: čia įmanoma suderinti pramogas ir pasiruošimą šventėms (3)

Į parduotuvių lentynas pamažu atkeliaujančios šventinės dekoracijos pranašauja apie...

Latviai kviečia į svečius: žada nustebinti neeilinėmis pramogomis (14)

Latvija lapkričio 18 dieną švenčia valstybės šimtmetį, o tai – puiki proga aplankyti šios...

Nuo šalčio bėgantys lietuviai tobulas atostogas randa žalioje Ispanijos saloje (7)

Žalioji Ispanijos sala Tenerifė – tikras išsigelbėjimas tiems, kurie spintoje jau ieško...

Specialiai DELFI: apkeliavo keisčiausius Europos viešbučius – nakties kaina nuo 20 iki 500 eurų (15)

Nustokite gyventi įprastuose viešbučiuose, rinkitės nakvynę ypatingose vietose – nepilnamečių...

Išskirtinis reportažas iš Raudonųjų žibintų kvartalo: vitrinose stovinčios prostitutės – tik „gėlytės“ (212)

Vitrinose stovinčios prostitutės – Amsterdame jau atgyvena. Naujoji karta renkasi gyvuosius...

Top naujienos

Kas atsitiko? „Valstiečiai“ bambalių klausimą bando įkišti į stalčių (37)

Dar pernai valdantieji „valstiečiai“ žadėjo imtis vadinamųjų „bambalių“ klausimo....

Mauricas: tokių prastų pasaulio lūkesčių nebuvo nuo pat 2009 metų (4)

Finansų rinkose nuotaikos negerėja. Jau kitais metais tikimasi, kad ekonomikos augimas pastebimai...

Saldus buvusio stratego sugrįžimas į Torontą: Valančiūnas ir „Raptors“ neapgynė savo tvirtovės (1)

Toronto „Raptors“ (12-3) trečiadienio vakare namuose priėmė buvusio stratego Dwane Casey...

Didžiausios pasaulio kompanijos planuoja užsikrėsti „WeWork“ efektu

Didžiausi planetos darbdaviai regi ateitį, kurioje laisvai liejasi nemokamas alus, o sienos...

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (470)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Paskutinį kartą, jau be nutylėjimų: Monica Lewinsky - atvirai apie TĄ dėmę ant suknelės ir kas iš tiesų įvyko Baltųjų rūmų tualete

Per pastaruosius du dešimtmečius Monica Lewinski davė ne vieną interviu, tačiau ji labai retai...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (71)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (85)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (5)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (727)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...