aA
Venecija turi stulbinamą ypatumą – neišsiskirti, susilieti su aplinka, pradingti vidury dienos. Daugelis čia atvykstančių žmonių teigia, kad autentiškosios Venecijos dvasią jau seniai sutrypė milijonai turistų ir tikrosios Venecijos nebeliko.
Šiame mieste net pats siauriausias skersgatvis gali turėti akis ir ausis: paskalų išvarginti žmonės išpopuliarino kaukes ir sukūrė slaptą kalbą
© Shutterstock

Ir vis tik nuo senų laikų egzistuojanti kultūra tebėra gyva. Taip, jai gresia išnykimas, kita vertus, ji niekur nedingo, tik sunkiau pastebima neįgudusia akimi.

Kerinti miesto architektūra alsuoja didybe, prabanga – pakanka prisiminti Šv. Morkaus baziliką, Giorgio Franchetti alla Ca' d'Oro galerijos nėrinius iš akmens ar bažnyčios Santa Maria dei Miracoli prašmatnų gelsvą marmurą.

O patys venecijiečiai rengiasi taip, kad susilietų su minia, neatrodytų išsipustę lyg povai, teigia Venecijoje gimęs Sebastianas Fagarazzis, įkūręs socialinę iniciatyvą „Venezia Autentica“, kurios tikslas – saugoti tradicinę venecijietišką kultūrą.

„Jie renkasi neutralius tonus, vengia visko, kas ryšku“, – teigia S. Fagarazzis. Priešingai nei visi kiti italai, venecijiečiai įtariai žvelgia į prestižinius dizainerių gaminius.

Toks požiūris turi senas šaknis. Miestą įkūrė neramiais laikais – kai V ir VI a. gotai ir hunai plėšė žlugusią Romos imperiją.

Pasak legendų ir skurdžių išlikusių istorinių liudijimų, pirmi Venecijos gyventojai buvo turtingi pirkliai, įsikūrę su savo lobiais ant Venecijos lagūnos Adrijos jūroje krantų.

Tų pirklių vaikai, paveldėtojai dėl savo verslo paslapčių sukaupė didžiulius turtus – jie žinojo, kur pigiau įsigyti prekių ir kur paskui jas brangiau parduoti.

Amato paslaptys (taip pat ir garsiųjų Murano stiklapūčių) buvo tokios svarbios, kad Venecijoje įsteigė Slaptąją kanceliariją, į kurią įeiti be palydos buvo draudžiama netgi Venecijos respublikos dodžui.
Per tūkstantį metų venecijiečiai pavertė niekam nereikalingas žemes į keistą, vaizduotę žadinančią didžiosios prekybos imperijos sostinę.

Nuolatinis gyvenimas prie vandens su potvyniais ir atoslūgiais skatino venecijiečius išsaugoti jiems būdingą atsargumą ir nuovokumą.

Šiame mieste net pats siauriausias skersgatvis gali turėti akis ir ausis: paskalų išvarginti žmonės išpopuliarino kaukes ir sukūrė slaptą kalbą
© Shutterstock

„Filmuose Veneciją vaizduoja kaip tamsų labirintą – idealią vietą nusikaltimams, – teigia S. Fagarazzis. – Bet patys venecijiečiai žino – realybėje yra priešingai.“

Venecijos gatvėse nėra automobilių, sunkvežimių, todėl gali išgirsti kiekvieną neatsargų, lengvabūdišką pokalbį. Čia nėra miškų, tankmių, kuriose būtų galima pasislėpti. Net pats siauriausias skersgatvis gali turėti akis ir ausis.

„Mes augome žinodami – kad ir kur eisi, iš po nėriniuotų užuolaidų tave stebi kieno nors senelė“, – pasakojo S. Fagarazzis.

Viena iš „Venezia Autentica“ įkūrėjų, S. Fagarazzio mergina prancūzė Valerie Duflo pačioje santykių su venecijiečiu pradžioje išmoko šią pamoką.

Kartą ji sutiko gatvėje savo vaikino tėvą. Jie šiek tiek pasikalbėjo, paskui ji nuėjo su savais reikalais.
Grįžusi namo ji pamatė, kad S. Fagarazzis kikena, žiūrėdamas į savo išmanųjį telefoną. Jam atsiuntė žinutę, kad matė Valerie besišnekučiuojančią su vyru – „gal su Sebastiano tėvu, o gal ir ne“.
„Pamaniau, kad reikia tau pasakyti“, – parašė bičiulis.

„Sakyčiau taip – gandai ir naujienos čia greitai pasklinda“, – teigia V. Duflo.

Šiame mieste net pats siauriausias skersgatvis gali turėti akis ir ausis: paskalų išvarginti žmonės išpopuliarino kaukes ir sukūrė slaptą kalbą
© Shutterstock

Tad visiškai suprantama, kodėl dar prieš 100 metų iki COVID-19 pandemijos venecijiečiai užsidėdavo kaukes, išeidami iš namų su reikalais. Tai buvo vienintelis būdas laimėti sau bent šiek tiek laisvės mieste, kuriame praktiškai neįmanoma turėti asmeninės erdvės.

Venecijietiškos kaukės pirmą kartą minimos 13 a., o 17–18 a. Venecijos aukštuomenė taip dažnai jas dėvėdavo, kad valdžia buvo priversta išleisti įsaką, kuriuo leidžiama kaukes dėvėti tik tris mėnesius – nuo Kalėdų iki Didžiojo pasninko pradžios.

Šiame mieste net pats siauriausias skersgatvis gali turėti akis ir ausis: paskalų išvarginti žmonės išpopuliarino kaukes ir sukūrė slaptą kalbą
© Shutterstock

Viena iš tradicinių venecijietiškų kaukių – bauta, kuri ne tik dengia ją dėvinčiojo veidą, bet ir iškreipia balsą. Prie šios kaukės dažnai dėvėdavo trikampę skrybėlę (garsiojo grafo garbei ją vadino Kazanovos skrybėle) ir apsiaustą, kuris slėpė tiek žmogaus figūrą, tiek jo socialinį statusą.

Kaukės bautos gaminamos iki šiol. Užsidėjus šią kaukę ir stebint save veidrodyje, darosi keista ir netgi nejauku – matai, kaip akyse pranyksta asmenybės bruožai.

Šiais laikais kaukės dėvimos tik per garsųjį karnavalą. Tiesa, venecijietis gali užsidėti įsivaizduojamą bautą, kai nori kitiems parodyti, kad dabar geriau palikti jį ramybėje.

Tarkime, diena nuo pat ryto buvo ne itin sėkminga ir jūs norite nepastebėti pereiti miesto gatvėmis. Užduotis – ne iš lengvųjų nedidelėje Venecijoje, kur visi vaikšto pėsčiomis, kur nuolat sutinki šnekių draugų ir kaimynų. Nekreipti į juos dėmesio – baisiai nemandagu.

Ką daryti? Reikia eiti sparčiai, nuleidus galvą, o kai kas nors užkalbins, nelėtinti žingsnio. Eidami pasukite galvą, tarstelėkite „ciao“ („labas“), vos šyptelėkite ir toliau eikite.

Jūsų pažįstamas, net ir supratęs, kad diena jums nenusisekė, gali apsimesti manantis, kad jūs kažkur skubate, taigi kiekvienas iš jūsų išsaugos gerą vardą.

Šiame mieste net pats siauriausias skersgatvis gali turėti akis ir ausis: paskalų išvarginti žmonės išpopuliarino kaukes ir sukūrė slaptą kalbą
© Shutterstock

Vengdami nepageidaujamo dėmesio, venecijiečiai tarpusavyje kalbasi savu dialektu, už kurio, tarsi už užuolaidos, slepia privatų gyvenimą.

Venecijiečių dialektą dažnai vadina italų kalbos dialektu, bet nemažai kalbininkų laiko jį atskira kalba.
1909 m. amerikiečių rašytojas Henry Jamesas, kuris nuo 30 m. gyveno Europoje, rašė apie venecijiečių dialektą, kad jis prilygsta saldžiam čiurlenimui, kuris paverčia gyvenimą Venecijoje ilgu conversazione (pokalbiu).

„Šioje kalboje yra kažkas ypatingai žmogiško ir geranoriško“, – pabrėžė jis. Rašytojo žodžiai ir praėjus šimtmečiui pasitvirtina.

Pasivaikščiokite rajonų Cannaregio ir Castello gatvelėmis, kur gyvena darbininkų šeimos, ir išgirsite dainingą šneką kaimynų, stabtelėjusių paplepėti ar susišūkaujančių per kanalą. Net jei nė žodžio nesuprasite, išgirsite išskirtinę intonaciją, unikaliai pažemintą balsą, kokiu kalbame su mylimu žmogumi ar su mažais vaikais.

Į Veneciją plūsta vis didesni turistų būriai, tad venecijiečių dialektas tampa savo rato kalba, teigia italų kalbos dėstytojas Sent Andruso universitete, knygos „Venecijos kalbų istorija“ autorius Ronnie Fergusonas.

Šiame mieste net pats siauriausias skersgatvis gali turėti akis ir ausis: paskalų išvarginti žmonės išpopuliarino kaukes ir sukūrė slaptą kalbą
© Shutterstock

„Jis tapo savotišku tapatybės patvirtinimu ir būdu atsijoti pašalinius“, – pabrėžia jis.
Suprantama, kodėl venecijiečiai nori išsaugoti savo dialektą nepasiekiamą svetimiems – istorinėje Venecijoje gyvena mažiau nei 60 tūkst. gyventojų, o kasmet (iki pandemijos) atvyksta apie 30 ml. turistų.

Venecijos gyventojas gali įeiti į sausakimšą barą ar parduotuvėlę, vos viena fraze parodyti, kad yra savas, gauti tik vietiniams taikomą nuolaidą ir dėmesingesnį aptarnavimą.

Taip su venecijietišku dialektu kuriamas dar vienas – virtualus miestas, į kurį gali patekti tik gimusieji Venecijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
4.5385

Per pandemiją ištuštėjusi Tenerifė vėl laukia turistų: gidas patarė, ką reikėtų žinoti atvykstantiems (15)

Kasmet milijonus turistų pritraukianti ir lietuvių pamėgta Ispanijos Kanarų salose esanti...

Pabėgimas nuo koronaviruso: kaip lietuviai mėgavosi prabanga vos viena žvaigždute įvertintame rojuje (31)

„Visi, kas šiuo metu vyksta atostogų į kitą šalį yra asocialai ir egoistai, – beveik...

6 vokiečių įpročiai, kurie mus erzina (53)

Racionalūs, praktiški ir griežtai įstatymų paisantys vokiečiai apskaičiuoja kiekvieną...

Laimingiausios pasaulio tautos paslaptis – bulviakasio atostogos, trumpos darbo valandos ir brangus kuras (95)

Danai neužsibūna darbe, nemėgsta daryti iš karto kelių darbų ir labiausiai vertina šilumą...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Europos miestas, kuriame draudžiama mirti

Norvegijos Karalystei priklausančio salyno gyventojams uždrausta mirti ir nedirbti, o už...

Top naujienos

„Žalgiris“ stebuklingai išsigelbėjo Kaune – Walkupas metimu paskutinę sekundę išplėšė pergalę (378)

Kauno „Žalgiriui“ (12-9) pavyko išlipti iš nedidelės dviejų nesėkmių duobelės Eurolygoje....

Jį vadino šėtono gydytoju: psichopatas daktaras žudydamas susikrovė fantastiškus turtus (22)

Labai dažnai psichopatų likimas būna trivialus: psichiatrijos ligoninė, griežta priežiūra ir...

Schilleris braukė prakaitą: galvojau, kad Walkupas nugrius, praras kamuolį, gaus bloką

Atrodė, kad Pirėjo „Olympiakos“ veteranai atsikeršys Kauno „Žalgiriui“ už pergalės...

COVID-19 netrukus bus galima nustatyti per 15 minučių: kaip veiks greitieji antigenų testai (201)

Netrukus Lietuvą turėtų pasiekti greitųjų antigenų testų siunta. Šie testai kainuos apie 5–6...

Daugiau nei įprastai žmonių pradėjo skųstis nemiga: gydytoja paaiškino, kodėl taip nutiko (72)

Karantinas ir visą pasaulį apėmusi pandemija kartu atnešė ir daugybę psichologinių problemų,...

Palucko pasitraukimas iš LSDP pirmininko pareigų: pranešė, kam siūlys laikinai perimti pareigas (37)

Iš Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininko pareigų pasitraukęs Gintautas Paluckas...

Pokyčiai paveiktų šalių sąraše: įtrauktos 7 šalys, kuriose išplitusios COVID-19 mutacijos (23)

Dėl naujų COVID-19 mutacijų ir jų išplitimo rizikos Europos Sąjungos ( ES ) šalyse, Lietuvoje...

Modesta Meškė | D+

Vilnietės gyvenimą aukštyn kojomis apvertė žinia apie tik gimusios dukros organizmą: atrodė, kad nebėra, ką valgyti

Iki gimus dukrytei Tėjai vilnietė Joana galėjo valgyti bet ką, ko tik užsigeisdavo ir neriboti...

„Barcelona“ į Eurolygos viršūnę šovė Belgrade – pasinaudojo CSKA nesėkme Maskvoje (2)

Ketvirtą pergalę iš eilės Eurolygoje iškovojo Šarūno Jasikevičiaus treniruojama...

Supratęs sukčių apgaulę vyras bandė sustabdyti siuntą: per 50 valandų išgirdo tik „informuosime kolegas“ (282)

Delfi skaitytojas pasidalijo istorija apie sukčius , tačiau liko nepatenkintas kurjerių...