aA
Vieną dieną bevaikštinėjant Ciuriche užsukau pavalgyti į piceriją. Kaip tik buvo pietų metas – tai iš karto supratau nužvelgusi tuntą staliukus apsėdusių kostiumuotų bankininkų. Su savo maišo formos džemperiu, neoninėmis timpomis ir aptrintais sportbačiais gerokai išsiskyriau iš konteksto – bet tai ir buvo vienintelis kartas, kai per viešnagę Šveicarijoje pasijutau kiek nejaukiai.
Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Nors Ciurichas patenka į brangiausių pasaulio miestų penketuką, kur, pavyzdžiui, vidutinis atlyginimas siekia 5,5 tūkst. eurų po mokesčių, prabangos demonstravimo čia tikrai nepastebėjau. Atrodo, kad vietiniams gyventojams rūpi visai kiti dalykai – sveikas gyvenimo būdas, sportas, aplinkosauga, o šalies turtą geriausiai reprezentuoja ne kažkokie blizgučiai, o puikiai sutvarkytos gatvės ir parkai, nepriekaištingai veikiantis viešasis transportas ar švarutėlis iš miesto fontanų trykštantis geriamas vanduo.

Be to, kad vandenį galima gerti nemokamai, Ciuriche yra ir kitų būtų sutaupyti. Planuojant daugiau keliauti ir lankyti miesto įžymybes pravartu įsigyti Swiss Travel Pass – su juo tiek viešuoju transportu visoje šalyje naudositės nemokamai, tiek į lankomus objektus bei muziejus pateksite. Pastarieji tam tikromis savaitės ar mėnesio dienomis ir šiaip siūlo nemokamą apsilankymą. Pavyzdžiui, Ciuricho meno muziejaus (Kunsthaus) pagrindinę kolekciją nemokamai lankyti galima kiekvieną trečiadienį (įprastai bilietas kainuotų 16 CHF (Šveicarijos frankų), t.y. apie 15 EUR).

Pasivaikščiojimas po Ciuricho senamiestį

Kaip ir daugelyje kitų miestų, Ciuriche taip pat organizuojamos nemokamos ekskursijos po miestą (Free Walking tours). Prie vienos tokios ekskursijos prisijungiau ir aš. Nors rytas pasitaikė kiek apniukęs, į pusantros valandos ekskursiją susirinko keliasdešimt turistų, o vietinė gidė Lisa per tą laiką papasakojo nemažai įdomių dalykų. Būtent iš jos ir išgirdau, kad Ciuriche yra net 1,2 tūkst. fontanų – kiekvienas jų pasakoja vis kitą istoriją, o vanduo visur yra švarus ir geriamas. Iš vieno fontano, esančio netoli Fraumünster bažnyčios, ypatingomis progomis net teka vynas!

Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Ciuricho senamiestį per pusę dalija nedidelė Limato upė, ištekanti tiesiai iš Ciuricho ežero. Sunku ir patikėti, kad tokia skaidri upė teka ne kur nors kalnuose, o viename Europos didmiesčių. Na gerai, Europos mastais Ciurichas nėra jau toks didelis miestas – turi 400 tūkst. gyventojų, tačiau net ir Vilniaus centre esančioje Neryje žmonės nedrįsta maudytis, o štai vidury Ciuricho įšokti į upę yra visai įprastas reiškinys.


Ciuricho senamiesčio širdis – romaninio stiliaus Grossmünster bažnyčia, vietinių dažnai vadinama tiesiog „druska su pipirais“, mat bažnyčios bokštai savo forma primena druskinę ir pipirinę. Į vieną iš tų bokštų už 5 CHF (4,5 EUR) galima ir patiems užlipti. Iš viršaus atsiveria puikiausia Ciuricho panorama: senamiesčio stogai ir gatvelės, apačioje tekanti Limato upė ir teliuškuojantis Ciuricho ežeras, o jeigu jums, kaip ir man, pasitaikys saulėta diena – tolumoje išvysite ir Alpių viršūnes.


Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Kita puiki (ir nemokama) vieta pamatyti Ciurichą iš viršaus – tai Lindenhof kalva. Kadaise čia stovėjo romėnų pilis, o šiandien įkurtas parkas, man lankantis džiuginęs gelsvomis rudeninėmis spalvomis. Nuo Lindenhof kalvos matosi Ciuricho technologijos universiteto (ETH Zurich) pastatas. Pasirodo, miestas garsėja ne tik bankais, bet ir mokslu. Vienas stipriausių pasaulyje, Ciuricho technologijos universitetas yra išugdęs kelias dešimtis Nobelio premijos laureatų, įskaitant ir patį reliatyvumo teorijos autorių Albertą Einšteiną.

Gamtos apsupty: Ciuricho ežeras ir parkai

Rudeninis oras Šveicarijoje gali būti kiek permainingas – spalio pradžioje Ciuriche man irgi pasitaikė kelios lietingos dienos. Visgi po jų išlindusi saulė orą sušildė iki 20 laipsnių šilumos, o pasiganyti į miesto parkus išlindo ne tik nuo lietaus pavargę turistai, bet ir vietiniai. Kai kuriems iš jų toks oras pasirodė tinkamas ne tik saulės vonioms, bet ir maudynėms Ciuricho ežere.

Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Kad ir koks finansų ar mokslo centras bebūtų Ciurichas, man jis pirmiausia yra labai žalias miestas – čia niekada neatitrūksti nuo gamtos. Be abejo, labai daug miestui duoda Ciuricho ežeras, kurio pakrantėmis į abi puses nutiesti pėsčiųjų takai. Vienoje pusėje – Ciuricho medelynas, sukulentų sodas, Rieterio parkas, kitoje – operos teatras, promenada ir Kinų sodas. Žymios ir Ciuricho ežero gulbės, kurios išlepintos dėmesio kartais būna šiek tik piktos, bet labai fotogeniškos.


Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Populiaru po Ciuricho ežerą žvalgytis iš kruizinio laivo ar mažesnio turistinio laivelio. Tiesa, pati šios pramogos taip ir neišbandžiau – tiesą sakant, manau, kad ir nuo kranto vaizdas ne prastesnis. Pasižvalgius ežero pakrantėmis nuklydau į Ciuricho botanikos sodą – šis nustebino augalų gausa, kurie veši tiek lauke, tiek keliose tropinėse oranžerijose. Ciuricho universitetui priklausantis sodas atviras kasdien ir yra nemokamas – saulėtą popietę čia viskas atrodė tiesiog stebuklingai gražu.

Apie šveicarišką prabangą ir kainas

Grįžtant prie teksto pradžioje minėtos picerijos, maisto ir restoranų kainos Ciuriche yra tikrai nemažos. Guodžia bent tai, kad jokių turistinių spąstų Šveicarijoje nerasite – ar pačiame senamiestyje, ar toliau nuo centro, ar net (kaip įsitikinau vėliau kelionėje) ant kalno viršūnės kainos bus panašios. Porcija karšto patiekalo įprastai kainavo apie 15-25 EUR, alaus bokalas 6-8 EUR.

Kulinarija nėra stiprioji šveicarų pusė – tradicinis maistas gana paprastas ir sunkokas, gaminamas iš mėsos, sūrio, bulvių (pabandykit dešrelių ar sūrio fondiu). Užtat galima rasti neblogų itališkų restoranų (juk Italija čia pat!), kuo įsitikinau bankininkų apsuptyje užsisakiusi picą su mocarela, gorgonzola ir viduryje dailiai įkeptu kiaušiniu.

Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Apsipirkinėjimui Ciuriche skirta Bahnhofstrasse, nutiesta nuo pagrindinės traukinių stoties iki Ciuricho ežero. Sakoma, kad tai viena brangiausių prekybinių gatvių pasaulyje: čia įsikūrę butikai, prabangios drabužių, aksesuarų, laikrodžių, meno parduotuvės. Bahnhofstrasse įdomu buvo praeiti vieną kartą, tačiau lauktuvių pirkti patraukiau į paprastą supermarketą: šveicariškas šokoladas ir sūriai čia pasirodė įkandamas pasirinkimas ir kainos, ir skonio prasme.

Tinklaraštis „Goja Keliauja“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.2500

Kaimyninėse šalyse – karantino lyg nebūta: lietuvių šeima patarė, ką pamatyti ir kaip sutaupyti (160)

Tik atsivėrus sienoms atostogų savaitę ketinome skirti Estijos ir Latvijos lankymui. Kito...

Atostogas Palangoje ryžosi iškeisti į Kretą: mūsų iliuzija kokybiškai pailsėti Lietuvoje tiesiog sudužo (209)

Šią vasarą planavome ilsėtis Lietuvoje ar Latvijoje, kaip ir daugelis tautiečių. Pasaulį...

Europos sala skelbiasi esanti saugiausia kelionėms vieta visame žemyne (17)

Praėjus mėnesiui po turizmo sektoriaus atgaivinimo, Madeiroje užfiksuoti tik devyni COVID-19...

Lietuviai leidosi į kelionę po pasikeitusią Europą: ši išvyka pakeitė mūsų nuomonę apie kaukių nešiojimą (142)

Jau 7 metus keturiese (Žymantas, Arturas, Marius ir Vadimas) keliaujame motociklais. Per tą laiką...

Europos miestas tapo pavyzdžiu visam pasauliui: štai kaip atrodo ateitis (14)

Šis lyg iš atviruko atrodantis viduramžių miestas Vokietijoje švenčia 900-ąsias metines,...

Top naujienos

Mirė žurnalistas Aurelijus Katkevičius (97)

Eidamas 58-uosius metus mirė žurnalistas, Lietuvos verslo dienraščio „Verslo žinios“...

Užkalnis. Nesijuokime iš Baltarusijos – pas mus ne ką džiugiau (113)

Kad Baltarusija su visais jos rinkimais yra apgailėtina pelkė, nereikia nė aiškinti. Eiliniai...

Baltarusių aktyvumas gali nustebinti net ukrainiečius: net atskiri kiemai ginasi prieš OMON'ą (12)

Protestai Baltarusijoje stipriai skiriasi nuo Ukrainos Maidano, čia į gatves išėję žmonės...

Jakilaitis siūlo surasti jo svirne paslėptą lobį: tai pirmas toks projektas Lietuvoje (26)

Atvykus į Kaltanėnus, netoli Švenčionėlių įsikūrusią didžiausią gyvenvietę Aukštaitijos...

Kad stovykloje paliktas vaikas dingo, paaiškėjo, kai jo pasiimti atvyko mama (94)

Praėjusią savaitę ypatingų vaikų stovyklos „Rožių planeta“ bendruomenė patyrė šoką, kai...

Ekspertas: Putinas ne tiek pasveikino Lukašenką, kiek įteikė jam reikalavimų sąrašą (80)

Baltarusijos rinkimų komisijos pareigūnams paskelbus apie triuškinamą esamo prezidento...

Stiliaus ekspertė sudarė sąrašą, kokie drabužiai ir avalynė bus madingi artėjantį rudens sezoną (3)

Artėjantis rudens sezonas – puikus metas atnaujinti savo įvaizdį ir pasižvalgyti naujų...

Vilnietis pasijuto apiplėštas vidury baltos dienos – vaistinėje įsigijo „auksinį" maišelį (76)

„Noriu pasidalinti istorija, kai teko įsigyti medikamentų „Gintarinėje vaistinėje". Pasijutau...

Ketvirta diena Minske po rinkimų: uždaromos metropoliteno stotys, renkasi protestuotojai su gėlėmis (169)

Minsko metropolitenas trečiadienio pavakarę paskelbė, kad uždaro virtinę stočių „siekiant...

Toksiškus santykius nutraukusi ir 80 kg atsikračiusi mergina dabar švyti: be kūno skausmų negalėjau nueiti nė 100 metrų

27-erių Alida Elizabeth Dreyer kentėjo nuo policistinių kiaušidžių sindromo, atsparumo...

|Maža didelių žinių kaina