aA
Vieną dieną bevaikštinėjant Ciuriche užsukau pavalgyti į piceriją. Kaip tik buvo pietų metas – tai iš karto supratau nužvelgusi tuntą staliukus apsėdusių kostiumuotų bankininkų. Su savo maišo formos džemperiu, neoninėmis timpomis ir aptrintais sportbačiais gerokai išsiskyriau iš konteksto – bet tai ir buvo vienintelis kartas, kai per viešnagę Šveicarijoje pasijutau kiek nejaukiai.
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Nors Ciurichas patenka į brangiausių pasaulio miestų penketuką, kur, pavyzdžiui, vidutinis atlyginimas siekia 5,5 tūkst. eurų po mokesčių, prabangos demonstravimo čia tikrai nepastebėjau. Atrodo, kad vietiniams gyventojams rūpi visai kiti dalykai – sveikas gyvenimo būdas, sportas, aplinkosauga, o šalies turtą geriausiai reprezentuoja ne kažkokie blizgučiai, o puikiai sutvarkytos gatvės ir parkai, nepriekaištingai veikiantis viešasis transportas ar švarutėlis iš miesto fontanų trykštantis geriamas vanduo.

Be to, kad vandenį galima gerti nemokamai, Ciuriche yra ir kitų būtų sutaupyti. Planuojant daugiau keliauti ir lankyti miesto įžymybes pravartu įsigyti Swiss Travel Pass – su juo tiek viešuoju transportu visoje šalyje naudositės nemokamai, tiek į lankomus objektus bei muziejus pateksite. Pastarieji tam tikromis savaitės ar mėnesio dienomis ir šiaip siūlo nemokamą apsilankymą. Pavyzdžiui, Ciuricho meno muziejaus (Kunsthaus) pagrindinę kolekciją nemokamai lankyti galima kiekvieną trečiadienį (įprastai bilietas kainuotų 16 CHF (Šveicarijos frankų), t.y. apie 15 EUR).

Pasivaikščiojimas po Ciuricho senamiestį

Kaip ir daugelyje kitų miestų, Ciuriche taip pat organizuojamos nemokamos ekskursijos po miestą (Free Walking tours). Prie vienos tokios ekskursijos prisijungiau ir aš. Nors rytas pasitaikė kiek apniukęs, į pusantros valandos ekskursiją susirinko keliasdešimt turistų, o vietinė gidė Lisa per tą laiką papasakojo nemažai įdomių dalykų. Būtent iš jos ir išgirdau, kad Ciuriche yra net 1,2 tūkst. fontanų – kiekvienas jų pasakoja vis kitą istoriją, o vanduo visur yra švarus ir geriamas. Iš vieno fontano, esančio netoli Fraumünster bažnyčios, ypatingomis progomis net teka vynas!

Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Ciuricho senamiestį per pusę dalija nedidelė Limato upė, ištekanti tiesiai iš Ciuricho ežero. Sunku ir patikėti, kad tokia skaidri upė teka ne kur nors kalnuose, o viename Europos didmiesčių. Na gerai, Europos mastais Ciurichas nėra jau toks didelis miestas – turi 400 tūkst. gyventojų, tačiau net ir Vilniaus centre esančioje Neryje žmonės nedrįsta maudytis, o štai vidury Ciuricho įšokti į upę yra visai įprastas reiškinys.


Ciuricho senamiesčio širdis – romaninio stiliaus Grossmünster bažnyčia, vietinių dažnai vadinama tiesiog „druska su pipirais“, mat bažnyčios bokštai savo forma primena druskinę ir pipirinę. Į vieną iš tų bokštų už 5 CHF (4,5 EUR) galima ir patiems užlipti. Iš viršaus atsiveria puikiausia Ciuricho panorama: senamiesčio stogai ir gatvelės, apačioje tekanti Limato upė ir teliuškuojantis Ciuricho ežeras, o jeigu jums, kaip ir man, pasitaikys saulėta diena – tolumoje išvysite ir Alpių viršūnes.


Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Kita puiki (ir nemokama) vieta pamatyti Ciurichą iš viršaus – tai Lindenhof kalva. Kadaise čia stovėjo romėnų pilis, o šiandien įkurtas parkas, man lankantis džiuginęs gelsvomis rudeninėmis spalvomis. Nuo Lindenhof kalvos matosi Ciuricho technologijos universiteto (ETH Zurich) pastatas. Pasirodo, miestas garsėja ne tik bankais, bet ir mokslu. Vienas stipriausių pasaulyje, Ciuricho technologijos universitetas yra išugdęs kelias dešimtis Nobelio premijos laureatų, įskaitant ir patį reliatyvumo teorijos autorių Albertą Einšteiną.

Gamtos apsupty: Ciuricho ežeras ir parkai

Rudeninis oras Šveicarijoje gali būti kiek permainingas – spalio pradžioje Ciuriche man irgi pasitaikė kelios lietingos dienos. Visgi po jų išlindusi saulė orą sušildė iki 20 laipsnių šilumos, o pasiganyti į miesto parkus išlindo ne tik nuo lietaus pavargę turistai, bet ir vietiniai. Kai kuriems iš jų toks oras pasirodė tinkamas ne tik saulės vonioms, bet ir maudynėms Ciuricho ežere.

Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Kad ir koks finansų ar mokslo centras bebūtų Ciurichas, man jis pirmiausia yra labai žalias miestas – čia niekada neatitrūksti nuo gamtos. Be abejo, labai daug miestui duoda Ciuricho ežeras, kurio pakrantėmis į abi puses nutiesti pėsčiųjų takai. Vienoje pusėje – Ciuricho medelynas, sukulentų sodas, Rieterio parkas, kitoje – operos teatras, promenada ir Kinų sodas. Žymios ir Ciuricho ežero gulbės, kurios išlepintos dėmesio kartais būna šiek tik piktos, bet labai fotogeniškos.


Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Populiaru po Ciuricho ežerą žvalgytis iš kruizinio laivo ar mažesnio turistinio laivelio. Tiesa, pati šios pramogos taip ir neišbandžiau – tiesą sakant, manau, kad ir nuo kranto vaizdas ne prastesnis. Pasižvalgius ežero pakrantėmis nuklydau į Ciuricho botanikos sodą – šis nustebino augalų gausa, kurie veši tiek lauke, tiek keliose tropinėse oranžerijose. Ciuricho universitetui priklausantis sodas atviras kasdien ir yra nemokamas – saulėtą popietę čia viskas atrodė tiesiog stebuklingai gražu.

Apie šveicarišką prabangą ir kainas

Grįžtant prie teksto pradžioje minėtos picerijos, maisto ir restoranų kainos Ciuriche yra tikrai nemažos. Guodžia bent tai, kad jokių turistinių spąstų Šveicarijoje nerasite – ar pačiame senamiestyje, ar toliau nuo centro, ar net (kaip įsitikinau vėliau kelionėje) ant kalno viršūnės kainos bus panašios. Porcija karšto patiekalo įprastai kainavo apie 15-25 EUR, alaus bokalas 6-8 EUR.

Kulinarija nėra stiprioji šveicarų pusė – tradicinis maistas gana paprastas ir sunkokas, gaminamas iš mėsos, sūrio, bulvių (pabandykit dešrelių ar sūrio fondiu). Užtat galima rasti neblogų itališkų restoranų (juk Italija čia pat!), kuo įsitikinau bankininkų apsuptyje užsisakiusi picą su mocarela, gorgonzola ir viduryje dailiai įkeptu kiaušiniu.

Ciurichas
Ciurichas
© Akvilė Ben Haim

Apsipirkinėjimui Ciuriche skirta Bahnhofstrasse, nutiesta nuo pagrindinės traukinių stoties iki Ciuricho ežero. Sakoma, kad tai viena brangiausių prekybinių gatvių pasaulyje: čia įsikūrę butikai, prabangios drabužių, aksesuarų, laikrodžių, meno parduotuvės. Bahnhofstrasse įdomu buvo praeiti vieną kartą, tačiau lauktuvių pirkti patraukiau į paprastą supermarketą: šveicariškas šokoladas ir sūriai čia pasirodė įkandamas pasirinkimas ir kainos, ir skonio prasme.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.2500

Ekskursija po uždraustą zoną: nebeturintys ko prarasti gyventojai ir sveikata rizikuojantys nelegalūs turistai (51)

Dar iki kelionės į Černobylį aš buvau tiek perskaitęs ir prisižiūrėjęs dokumentikos apie tą...

Ryga kviečia į svečius: miesto pastatai, aikštės, tiltai ir paminklai virs unikaliais šviesos meno kūriniais (12)

Vėlyvą rudenį gyvenimas Rygoje tik įsibėgėja. Šurmuliuoja gausybė švenčių, prisodrintų...

Europos kalnai, kuriuos įveikti nėra sunku, o vaizdai gniaužia kvapą (12)

Po keleto įdomių dienų, praleistų Ciuriche, atėjo metas aplankyti ir tai, dėl ko visgi...

Uždraustoji Italijos Zanonės sala: tylos ir maldų buveinė, tapo nuodėmių ir orgijų vieta (18)

Smaragdo žalumo vanduo, žydras dangus ir atšiaurokas kraštovaizdis – beveik negyvenama Zanonės...

Gabalėlis Afrikos Vokietijoje: bent kartą pamatyti tokį parką tikrai verta (22)

Vokietijoje populiarūs gyvūnų parkai, kuriuose laukiniai žvėrys gyvena laisvėje, o parkų...

Top naujienos

Kaip lietuvis ruošiasi transformuoti didžiųjų iššūkių drebinamą NATO? (41)

Būrio vadas, vieno didžiausio tarptautinio banko viceprezidentas, viceministras, o dabar vienas...

Lietuviai atsakė, kokį nekilnojamo turto mokestį mokėtų (28)

Gyventojai sako nepritariantys visuotiniam nekilnojamo turto (NT) mokesčio įvedimui ir tikina, kad...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (22)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Vertingi Sujetos patarimai mitybai: jais pasinaudoję būsite kur kas sveikesni (1)

Jeigu žmogus per visą parą negali surasti nei vienos valandos sportui – kažkas tikrai yra labai...

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (173)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Justinas Jarutis – atvirai apie alkoholio sukeltas bėdas ir psichologo pagalbą: po visko man būdavo žiauriai gėda

Dainininkas, roko grupės „ Freaks on Floor“ lyderis Justinas Jarutis džiaugiasi sėkminga...

Macronas ir Merkel įtraukti į naują šaltąjį karą (2)

„Technologinis suverenumas“ yra vienas iš šiais laikais madingesnių terminų, reiškiantis...

Šis pasaulio pabaigos lėktuvas turėjo atlaikyti net atominę ataką, tačiau jį pražudė – paukštis (3)

Štai kaip atrodo tikrų tikriausia gėda. JAV laivyno vadinamasis pasaulio pabaigos lėktuvas, esą,...

Kiek degalų per valandą sunaudodavo sovietiniai traktoriai (11)

Daugelis prisiekusių automobilistų, prisimindami gūdų sovietmetį, būtinai atkreipia dėmesį į...

3 priežastys, kodėl visada reikia išskalbti naujus drabužius (1)

Iš parduotuvės parsinešėte naują suknelę, kelnes ar apatinį trikotažą. Nepatingėkite prieš...