aA
Ukrainos sostinės Kijevo lankomumas „Baltic Tours“ ir „Ukraine International Airlines“ (UIA) duomenimis pastaruoju metu muša savaitgalio kelionių rekordus, skelbiama pranešime spaudai. Vienas iš seniausių Rytų Europos miestų, dažnai tituluojamas slavų kultūros centru ir muziejumi po atviru dangumi, Kijevas vilioja pramogų gausa ir puikiomis kainomis.
Žygimanto Baryso atostogos Kijeve
© Žygimantas Barysas

„Baltic Tours“ atstovė Danielė Vinclovaitė tikina, kad pramogos, maistas ir apgyvendinimas Kijeve kainuoja mažiau negu Vakarų Europoje, tačiau kokybė niekuo nenusileidžia kitoms šalims. Todėl tai tapo itin pamėgta kryptimi norintiems tiesiog pabėgti savaitgaliui. D. Vinclovaitė pasidalijo patarimais, ką Kijeve verta pamatyti ir išbandyti tiems, kas šį miestą aplankys nebūtinai pirmąjį kartą.

Ukrainos avialinijos (UIA) taip pat pastebėjo išaugusį Kijevo populiarumą. Kaip teigia UIA pardavimų vadovė Lietuvoje Vilma Rudžionytė, per pirmą 2019 metų ketvirtį keleivių skaičius iš Vilniaus į Kijevo Boryspolio oro uostą ir Ukrainos teritoriją išaugo 16 proc., lyginant su 2018 metais. Pagal Vilniaus oro uosto 2019 metų pirmo pusmečio statistikos duomenis, tarp visų skrydžių iš Vilniaus, išvykimų į Kijevą skaičius išaugo 2 proc. ir dabar užima antrą vietą pagal populiarumą: net 5,74 proc. visų keleivių, keliaujančių iš Vilniaus, renkasi Kijevo kryptį.

Namų darbai

Prieš kelionę į Kijevą D. Vinclovaitė rekomenduoja atlikti namų darbus ir susidaryti planą bei sąrašą objektų, kuriuos norėsite aplankyti. Tai padės nesiblaškyti ir negaišti laiko veiklos paieškoms pačios kelionės metu. Jeigu pageidaujamos aplankyti vietos yra nutolusios viena nuo kitos, tuomet iš anksto suplanuokite jų eiliškumą ir transporto priemones. Kelionės tikslas gali būti ne vien architektūra, kultūra ir menas – verta išbandyti ir gastronominį turizmą bei numatyti sąrašą restoranėlių, kavinių ir kepyklėlių, kur užsukti gardžios kakavos, burnoje tirpstančių bandelių arba tradicinio Kijevo kotleto.

Gatvių ir gatvelių labirintai

„Visas Kijevas yra spalvingas miestas, kuriame gatvės ir gatvelės yra gražios ir skirtingos, nei vienoje iš jų nerasite vienodo pastato. Viešint Kijeve ypač rekomenduojama pasivaikščioti po gatveles aplink Kiiev Pechersk Lavra. Gatvelės persipynusios su miesto istorija, o po jomis yra pasislėpusios katakombos ir kitos įdomybės. Pavyzdžiui, kylant nuo Maidano aikštės link princesės Olgos paminklo ant vieno namo sienos galima rasti lietuvės Eglės Žvirblytės piešinį“, – pasakoja kelionių ekspertė.

Sunku aplenkti pagrindinę miesto gatvę Chresčatik. Joje įsikūrusios valdžios įstaigos, įvairios organizacijos, biurai. Keliaujant šia gatve galima ne tik susipažinti su istoriniais statiniais ir pasigrožėti fontanais, tačiau ir apsipirkti. Tik neapsigaukite, tai yra vieta, kur pirkiniai nebus pigūs, prieš dešimtmetį Chresčatik gatvė net pateko į 20-ies brangiausių prekybinių Europos gatvių sąrašą.

Kur kas kitokia yra Andriejaus gatvė – „Andrejevski Spusk”. Žemyn vedanti gatvė jungia viršutinį miestą su apatiniu. Tai unikali, vingiuota gatvelė, garsėjanti menininkų susibūrimais. Ji dažnai lyginama su Paryžiaus Monmartru arba Kopenhagos Kristianija. Kadaise čia gyveno ir žinomas rusų rašytojas Michailas Bulgakovas. Šioje XIX a. menančioje gatvėje galima pasigrožėti menininkų darbais, įsigyti suvenyrų.

Autentiški parkai

Pasak D. Vinclovaitės, jeigu Kijeve lankysitės dar tik pirmą kartą arba nesate aplankę parkų, būtinai užsukite bent į kelis ir neliūdėkite, kad per vieną kelionę ko gero nespėsite aplankyti visko. Seniausias Marinskio parkas skaičiuoja jau 130-us metus, jame galima praleisti jaukų ir ramų vakarą. Parkas sužavės skulptūromis, fontanais, paminklais. Čia galima grožėtis miesto panorama ir pasimėgauti puikios kavos puodeliu.

„Kita vieta – „Peysazhna Alleia“, lietuvių vadinama „Peizažo alėja“. Tai ir turistų, ir vietinių gyventojų pamėgta vieta. Šis parkas ypač tinka keliaujantiems su vaikais, nes primins pasaką – parke yra daug įdomių vaikiškų pramogų, didelių medinių skulptūrų, lavinančių ir vaikų, ir suaugusiųjų vaizduotę“, – teigia Kijevą aplankiusi D. Vinclovaitė.

Įspūdingas religinis paveldas

Architektūrinę ir istorinę vertę turi Kijeve esantis, XI a. pastatytas, Šv. Sofijos soboras, vadinamas visų stačiatikių lopšiu. Ši Kijevo puošmena sulaukia daugybės lankytojų iš viso pasaulio. Soboro vidines sienas puošia nuostabūs meno kūriniai, tarp kurių – Oranto Dievo motinos mozaikos originalas.

Kitas – Michailovskio auksinių kupolų soboras – yra ir vienas seniausių vienuolynų Kijeve. Pastatas pradėtas statyti XII a., o vienuolynas statytas Kijevo globėjo arkangelo Mykolo garbei. Vaikštant po vienuolyno teritoriją akį traukia paauksuoti kupolai. Istorikai teigia, kad šis vienuolynas yra pats pirmasis religinis statinys Kijeve, kuris buvo auksuojamas. Tarpukario metais šis architektūros kūrinys buvo suniokotas, vėliau atkurtas.

Andrejevo cerkvė – tai dar vienas religinis, turistų ir istorijos žinovų lankomas XVIII a. statinys. Legenda byloja, jog kalva, ant kurios yra pastatyta Andrejevo cerkvė, yra šventa. Vietiniai gyventojai pasakoja, kad kadaise ant šios kalvos kryžių iškėlė pats apaštalas Andrejus. Šią cerkvę verta įtraukti į lankytinų kelionės objektų sąrašą ne vien dėl legendos, bet ir dėl išskirtinės cerkvės architektūros.

Kijevo simboliai

„Jeigu neaplankysite Kijevo aukso vartų, tai nesiskaitys, kad lankėtės Ukrainoje. Kijevo vartai yra laikomi vienu iš garsiausių miesto simbolių. Vartai-bokštas buvo pastatyti dar XI a. virš pagrindinės miesto sienos. Virš šių vartų buvo pastatyta ir nedidelė koplyčia, kurioje meldėsi kariai“, – pasakoja D. Vinclovaitė.

Miesto centre įsikūręs Nacionalinis operos ir baleto teatras lankytojus žavi žėrinčiomis interjero detalėmis ir puošnumu. Prabangiai atrodantį ir dėl akustinių savybių liaupsinamą teatrą verta aplankyti ir spektaklių metu, tik bilietus būtina įsigyti iš anksto, tai galima padaryti internetu. Bilietų kainos čia yra nedidelės, o renginių meninė kokybė nenusileidžia žymiausiems Europos klasikinės muzikos koncertams, operoms ir baletui.

Lankantis Kijeve būtina aplankyti ir Maidano aikštę, kurioje prieš kelis metus vyko kovos už žodžio laisvę ir tiesą.

„Šiandien čia gausu nuotraukomis papuoštų monumentų. Vaikštant suskeldėjusiu grindiniu apima keistas jausmas – mes, Lietuvos žmonės, puikiai suprantame, ką reiškia kovoti už Tėvynės laisvę“, – pasakoja po Kijevą keliavusi D. Vinclovaitė.

Ar verta lankyti muziejus?

Žmonės dažnai klausia, ar verta skirti laiką muziejams, tad Kijeve yra keli, kuriuos aplankę nesigailėsite. Vienas iš jų yra mikrominiatiūrų muziejus, įsikūręs Lavros vienuolyne, saugomas UNESCO. Čia būtina apžiūrėti tiek nuostabaus grožio vienuolyną, tiek jo rūsius, kuriuose ir įkurdinta mikrominiatiūrų ekspozicija. Pamatę mažiausią pasaulio knygą ir kitus eksponatus pasijusite lyg Guliverio kelionių milžinas.

Karo muziejuje eksponuojama daug įvairių karo mašinų ir paminklų, nors ši vieta gali sukelti ir prieštaringų minčių. Tačiau norintys pamatyti Ukrainos sostinės panoramą iš labai aukštai gali tai padaryti pakilę į muziejuje pastatytą 92 metrų aukščio skulptūrą-bokštą „Motina Tėvynė“.

Pageidaujantiems susipažinti su Ukrainos tradicijomis, kelionių ekspertė rekomenduoja aplankyti Pirigovo liaudies buities muziejų, kažkiek primenantį lietuviškąjį Rumšiškėse. Čia galima pasivaikščioti po tradicinius pastatus, pamatyti ukrainiečių tradicinius kostiumus, susipažinti su buities subtilybėms. Jeigu muziejuje pavyktų apsilankyti vietinės šventės metu, jums labai pasiseks – turėsite progą paragauti tikrų ukrainietiškų gėrimų ir maisto.

Kur pavalgyti?

Gurmanų turizmas Kijeve tampa populiaresnis net už architektūros ir istorijos vertybių lankymą.

„Kai nori paragauti tradicinio Ukrainiečių maisto, leki į tradicines vietas, kur gausi barščių, Kijevo kotletų ir kitų žymiausių ukrainietiškų patiekalų. Bet jeigu nori paragauti kažko kitokio, kitų pasaulio virtuvių, Kijevas taip pat maloniai nustebins“, – teigia D. Vinclovaitė ir pasidalina pamėgtų restoranų sąrašu.

1. Ieškantiems tradicinių patiekalų patiks restoranas „Puzata hata“ – vienas iš labiausiai turistams rekomenduojamų restoranų. Čia galima paragauti visų tradicinių ukrainietiškų patiekalų. Dar vienas tikras ukrainietiškas restoranas su liaudiška atmosfera vadinasi „Korchma taras bulba“. Čia padavėjos ant galvos dėvi gėlių vainikus, apsirengusios tradiciniais drabužiais. Stalai, restorano sienos išpuoštos ukrainietiškais ornamentais ir atributais. Šis restoranas pasiruošęs priimti svečius iš daugybės šalių – lietuvius pasitiks lietuviškas meniu.

2. Norintiems egzotikos D. Vinclovaitė rekomenduoja restoraną „Kytaysʹkyy Pryvit“: „Ten ragavome kiniško maisto ir valgėme vabalų“, – pasakoja keliautoja.

3. „Slaptas“ restoranas „Ostannya Barykada: the three revolutions“ – vienas iš nedaugelio Kijevo barų, susijusių su politika. Jo pavadinimas („Paskutinė barikada: trys revoliucijos“ – liet.) ir interjeras yra skirti paminėti tris Ukrainos revoliucijas: 1990-tųjų, 2004-tųjų „Oranžinę revoliuciją“ ir 2014 metų vasario revoliuciją. Restoranas spalvingas, puoštas vintažiniais baldais ir Ukrainai svarbiomis detalėmis. Čia patiekiamas daugiausia ukrainietiškas maistas ir vynas, o kokteiliams naudojami vietiniai ingredientai.

4. Pusryčių kavinė „Milk Bar“ pasižymi išskirtinėmis detalėmis . Čia  sienos padabintos neoninėmis šviesomis, ant lubų kabo pieno bidono pavidalo lempos, o padavėjai vaikšto su pižamomis.

5. Baras „Palata No. 6“ patiks vykstantiems pasilinksminti. Jis ypatingas dėl netikėtos aplinkos. Čia padavėjos dirba apsirengusios medicinos seselių rūbais, barmenai – gydytojų. Kokteiliai geriami iš mėgintuvėlių. Ekstremalūs pojūčiai šiame bare yra garantuoti!

Pirkinių mėgėjams

Norintiems įsigyti įvairių prekių kelionė į Kijevą patiks – kainos čia tikrai žemos (išskyrus jau minėtą Chresčatik gatvę). Mados gerbėjams Kijevą pamėgusi mergina ypač rekomenduoja apsilankyti „Vsi. Svoi“ (liet. „Visi savi“) parduotuvėje.

„Čia visuose trijuose aukštuose yra parduodami vien ukrainiečių dizainerių rūbai. Kainos nėra didelės – pavyzdžiui, dvi kokybiškos, vienetinės palaidinukės man kainavo apie 40 eurų. Šiek tiek primena lietuvių dizainerių, „Locals“ parduotuvę Vilniuje. O jeigu ieškote lauktuvių artimiesiems arba bendradarbiams, būtinai užsukite į „Roshen“ saldainių parduotuves, kur gausus saldumynų asortimentas ir puikios kainos. Pagrindinė šių saldainių gamintojų būstinė taip pat yra įsikūrusi Kijeve“, – pataria D. Vinclovaitė.

Transportas

Jeigu apsistosite Kijevo centre, tuomet visus pagrindinius objektus pasieksite pėsčiomis. Vis dėlto, jei prireiks transporto, galima rinktis tramvajų, metro, autobusą, traukinį ar net funikulierių. Taksi paslaugų rekomenduojama vengti, nes iš turistų vietiniai vairuotojai bando išplėšti kuo didesnę pinigų sumą. Puikus pakaitalas taksi paslaugai yra „Uber“ programėlė, kurioje vidutinė kelionės kainą siekia apie 2 eurus.

Tiesa, ar žinojote, kad Kijeve yra giliausiai pasaulyje po žeme esantis metro? Pasak D. Vinclovaitės, jausmas, kai leidiesi 105,5 metrų žemyn eskalatoriumi gana dideliu greičiu, palieka įspūdį. Būtent toks metro gylis yra požeminėje „Arsenalna“ metro stotelėje. D. Vinclovaitė rekomenduoja bent į vieną pasirinktą lankytiną objektą nuvykti metro.

Pabaigai – ko nepamiršti

Išsiruošę į Ukrainą nepamirškite, kad šalis nepriklauso Europos Sąjungai, todėl mobilieji duomenys iš Lietuvos operatorių yra gana brangūs. Keliautojams rekomenduojama vos atvykus į oro uostą Kijeve įsigyti vietinę SIM kortelę ir ja naudotis viešnagės metu. Ne ką mažiau svarbu iš anksto apgalvoti ir valiutos keitimą. Pinigus į vietinę valiutą galima išsikeisti oro uoste, tačiau labiau rekomenduotina tai daryti jau mieste, kur siūlomas geresnis kursas.

Apibendrinant galima drąsiai teigti, kad Kijevas yra nuostabios gamtos, išskirtinės architektūros ir labai šiltų žmonių miestas-muziejus po atviru dangumi. Tai taip pat yra ir viena pigiausių sostinių Europoje, kurią aplankyti tikrai verta, nes išleisite nedaug, o pamatysite ir patirsite daug malonių įspūdžių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
4.4000

Bus leidžiama apsilankyti Černobylio valdymo patalpoje, kur radiacijos lygis normą viršyja 40 000 kartų (20)

Po didžiausios pasaulyje branduolinės avarijos – 1986 m. Černobylio branduolinės elektrinės...

Gamtos grožybės pralenkusios visus lūkesčius – Gruzijos kalnai, vynuogynai ir chinkaliai (7)

Mūsų tautietis, tarpukario farmacininkas, muziejininkas ir rašytojas Antanas Vienuolis, po savo...

Po garsiausias Balkanų šalies vietas keliavę lietuviai patarė, kur nevykti silpnesnių nervų žmonėms (26)

Prieš kelionę į Bosniją kažkur skaičiau, kad nepaisant šalies gamtos grožio, įdomiausias jos...

Audringa istorija garsėjanti ir nuostabia gamta apdovanota Europos šalis vis dar neatrasta turistų: čia apsilankę norėsite sugrįžti (28)

Pirmoje pasakojimo apie Bosniją ir Hercegoviną dalyje pasakojau, kodėl joje pasijauti lyg...

3 Kretos miestai automobiliu: čia pamatyti vaizdai nukels į rojų (16)

Turbūt dažnai įsivaizduojame Kretą kaip ramių atostogų salą. Žydras vanduo, susitinkantis su...

Top naujienos

Seime visiška teisinė sumaištis dėl Pranckiečio Pranckietis: to klausimo į darbotvarkę netrauksiu (195)

Ketvirtadienį susirinkusi Seimo valdyba nutarė, kad reikalavimas balsuoti iš naujo dėl...

Grybauskaitė: mes pažeminome save ir pažeminome Jungtinę Karalystę (167)

Ketvirtadienį į Briuselį į ES viršūnių tarybą besirenkantiems šalių lyderiams kadenciją...

Karbauskis: po antradienio balsavimo Seimo pirmininko kabinetas bus laisvas (45)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad nei Seimo valdyba , Teisės...

Šapoka apie naujus ir didesnius mokesčius: skolas vis tiek reikės grąžinti (33)

„Bet kokias skolas vis tiek reikės grąžinti, kai ekonomikos padėtis yra neapibrėžta, mūsų...

ES ir JK susitarė dėl „Brexit“ pasirodė pirmosios detalės apie susitarimą (170)

Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės derybininkai susitarė dėl „ Brexit “. Apie tai...

Keturių vaikų mama Vilma Javtokienė išgyvena pokyčių etapą: tai tarsi penktasis mūsų kūdikis

Kauno „Žalgirio“ sporto direktorius Robertas Javtokas (39) ir jo žmona Vilma Javtokienė...

Seimas palaiko Nausėdos siūlymą didinti mokesčius ne darbo pajamoms

Seimas priėmė svarstyti prezidento Gitano Nausėdos siūlymą kitas nesusijusias su darbo...

Prieš sistemą sukilo onkologiniai ligoniai: kad galėtų gydytis, tenka parduoti butus, žemes papildyta 15.02 (129)

Ketvirtadienį prie Seimo susirinko būrys vėžiu sergančiųjų ir juos palaikančiųjų dėl,...