aA
Kokias asociacijas jums kelia žodis „Venecija“? Gondolos, romantika, karnavalo kaukės… Tačiau mažai kas žino, kokias tamsias paslaptis slepia žaviosios Venecijos lagūnos salos. Kodėl Venecijos gyventojai vengia net minėti šią kraupią vietą ir kas ten vyko anksčiau?
Poveglios sala
© Vida Press

Salos istorija

Šiandien Poveglios saloje – vienoje iš 166 Venecijos lagūnos salų – niekas negyvena. Ši sala labai seniai yra negyvenama, ją visą parą saugo jūrų patruliai, kad niekas iš pašalinių į ją nepatektų.
Tačiau taip buvo ne visada. Pirmą kartą Poveglios sala paminėta V amžiuje – ten italai slėpėsi nuo barbarų antpuolių. 864 metais valstybės vadovas buvo nužudytas ir pabėgo du šimtai jo vergų, kurie apsigyveno šioje saloje ir įkūrė ten kaimą. 1379 metais Veneciją puolė Genujos laivynas. Gyventojai buvo priversti palikti salą ir persikelti į Džudeką. Nuo to laiko sala buvo negyvenama. Iki tol, kol į Veneciją atkeliavo maras.

Venecijos lazaretas

Pirmas buboninio maro protrūkis Sicilijos saloje kilo 1347 metais ir liga septynmyliais žingsniais keliavo per Italiją. Iki 1348 metų maras pasiekė Veneciją. Nuo šios epidemijos mirė maždaug pusė šalies gyventojų. Tai buvo pamoka, kurią italai puikiai išmoko: maras plinta šviesos greičiu. O tai reiškia tik viena – visus sergančius, mirusius ir netgi tuos, kuriems liga tik įtariama, būtina izoliuoti.
Už miesto ribų buvo iškastos dvi didelės duobės, į kurias buvo metami kūnai, tačiau jų skaičius augo taip greitai, kad duobės netrukus buvo perpildytos. Tada lavonus pradėta vežti į salas, kur juos iš visų pusių nuo likusio pasaulio skyrė vanduo.

Taip Venecijos gyventojai susipažino su lazareto (it. Lazzaretto) idėja – tai ligoninė, kurioje nuo sveikųjų izoliuojami užkrečiamomis ligomis sergantys asmenys. Pirmas lazaretas atsirado vienoje Venecijos lagūnos saloje, kurią taip ir pavadino – Lazaretas.

Karantinas saloje organizuotas Venecijos dožo įsakymu po galingos 1348 metų maro epidemijos ir egzistavo iki 1630 metų. Ligoninė ir barakai užėmė visą salos teritoriją. Saloje vykusių kasinėjimų metu buvo rasta pusantro tūkstančio nuo buboninio maro mirusių žmonių skeletų. Tačiau ekspertai yra įsitikinę, kad salos gilumoje jų yra dar daugiau.

„Ligoniai gulėjo po tris ar keturis vienoje lovoje… Darbuotojai rinkdavo lavonus ir metė juos į kapus be jokio poilsio. Dažnai merdėjančius ar tuos, kurie per daug nusilpdavo, kad galėtų judėti, taip pat palaikydavo mirusiais, ir taip pat mesdavo į duobes“, – rašė XVI amžiaus metraštininkas Rocco Benedetti.

Poveglios sala
Poveglios sala
© Vida Press

Karantinas, krematoriumas ir kontrolės punktas

Per kitas maro epidemijas – XVI amžiaus aštuntame dešimtmetyje ir XVII amžiaus ketvirtame dešimtmetyje – Poveglia, taip pat kaip ir kitos salos, tarnavo kaip izoliavimo vietos, kur taip pat vyko masiniai laidojimai. Laivai gabeno į salas ne tik ligonius, bet ir tuos, kuriems pasireiškė menkiausi ligos simptomai, nes valdžia bijojo, kad maras nugalabys visus iki vieno. Ten žmonės praleisdavo 40 dienų ir arba mirdavo, arba – tai nutikdavo gerokai rečiau – pasveikdavo. Siekiant sustabdyti ligos plitimą Poveglios saloje buvo sudeginta tūkstančiai kūnų.

Jeigu tikėsime gandais, viršutinis žemės sluoksnis šioje saloje sudarytas iš pelenų, likusių nuo lavonų deginimo.

1777 metais Sveikatos apsaugos magistratas pavertė salą kontrolės punktu – visi laivai, vykstantys į Veneciją, turėjo būti griežtai patikrinti. 1790 metais dviejuose laivuose buvo vėl aptiktas maras ir Poveglios sala vėl virto karantino vieta dešimčiai metų iki pat 1800-ųjų, kai ligoninė buvo pagaliau uždaryta.

Poveglios sala
Poveglios sala
© Vida Press

Psichiatrijos ligoninė

Atrodo, kad salai buvo lemta tapti prarastų sielų vieta. 1922 metais Poveglioje buvo atidaryta ligoninė psichikos ligoniams. Ten patekdavo ne tik psichikos ligoniai, bet ir Benito Mussolini politinio režimo priešininkai. Pacientai skundėsi, kad girdi šios ligoninės sienose balsus, tačiau ką nustebins tai, kad psichikos ligoniai girdi balsus?

Egzistuoja legenda apie pusiau mistinį šios ligoninės gydytoją, kuris atlikinėjo žiaurius eksperimentus su pacientais, kurių metu jie dažnai mirdavo ar galutinai prarasdavo sveiką protą. Jis atlikinėjo jiems lobotomiją be jokio nuskausminimo, todėl jų klyksmas buvo girdimas visoje ligoninėje. Pasak vienos versijos, kruvinasis daktaras pats išsikraustė iš proto ir pradėjo girdėti mirusiųjų balsus. Jie privertė jį užlipti į varpinę ir iš jos iššokti. Beje, kiti kalba, kad nušokti į apačią gydytojui padėjo „dėkingi“ jo pacientai. Kad ir kaip ten buvę, karma pasivijo gydytoją.

Ligoninė buvo uždaryta 1968 metais. Jos pacientai ir darbuotojai paliko salą ir joje žmonių neliko ir nėra iki šių dienų. Ant salos žemės iki šiol stovi ligoninė, bažnyčia ir fortas.

Poveglios sala
Poveglios sala
© Vida Press

Pagiežingos jėgos

Salos dvasioms, jeigu tokios egzistuoja, yra už ką nekęsti žmonių. Kalbama, kad uždarius ligoninę vis dėlto atsirado šeima, pasirengusi įsigyti šią salą. Tačiau sutuoktiniai nesugebėjo ten praleisti nei vienos nakties – jie išplaukė iš Poveglios jau po poros valandų ir iškart kreipėsi į ligoninę. Paaiškėjo, kad kažkas subjaurojo jų dukters veidą.

Gandai tai ar ne, tačiau kai 2014 metais valdžia pabandė parduoti salą, pati didžiausia iš pasiūlytų kainų siekė vos 704 tūkstančius dolerių. Niekam nesinorėjo gyventi ant skausminga mirtimi mirusių žmonių kaulų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Savaitgalio kelionės kryptis – Briuselis: ką verta aplankyti (17)

Briuselis mus pasitiko dar kelyje į Vilniaus oro uostą. Vos tik įsėdus į Uber automobilį,...

Šventinis savaitgalis Rygoje: ką būtina aplankyti (3)

Jau šį savaitgalį, lapkričio 16-18 dienomis, Ryga pakvies svečius į Latvijos nepriklausomybės...

Parduotuvės, kurias keliaudami aplanko visi lietuviai: galima apsipirkti vos už 1 eurą (131)

Ar kurs nors regėjote naujus drabužius kainuojančius po 1, 2 ar 5 eurus? Tokias, kosmines kainas...

Penkios žiemos kelionių kryptys: čia įmanoma suderinti pramogas ir pasiruošimą šventėms (3)

Į parduotuvių lentynas pamažu atkeliaujančios šventinės dekoracijos pranašauja apie...

Latviai kviečia į svečius: žada nustebinti neeilinėmis pramogomis (14)

Latvija lapkričio 18 dieną švenčia valstybės šimtmetį, o tai – puiki proga aplankyti šios...

Top naujienos

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (145)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“ (33)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“. Tiesiogiai iš Kauno.

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (38)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Gyvai / LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (20)

Praėjo vos dvi savaitės nuo Klaipėdos „Neptūno“ triumfo sostinėje ir Vilniaus „Rytas“...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (396)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Rimvydas Valatka. Sadomazohistinė valstiečių Seimo archeologija (120)

Archeologai sostinės Reformatų skvere atkasė reformatų bažnyčios liekanas. Pavadino ją...

Griuvėsiais pavirtę ištisi miestai Sirijoje: naujos statybos vyks ant žuvusių gyventojų krauju sulaistytos žemės (9)

Dėl karo daugelis Sirijos miestų virto mūšių laukais. Sugriauti statiniai, masiškai išsikėlę...

Ukmergiškius šiurpina viešos linksmybės kiemuose: keiksmai, alkoholis ir grasinimai papjauti (5)

Netvarkingi, girtaujančių šeimininkų gyvenami ir visokio plauko asmenų pamėgti namai – tikra...

Kaip sekasi verslininkams, dėl vaikų persikėlusiems į ekologišką gyvenvietę (80)

Noras sukurti geresnį gyvenimą savo vaikams vilnietę Darija su šeima atvedė į ekologiškos...