aA
Ar Jums yra tekę lankytis Jeruzalėje ar prie Gazos ruožo? Į šias vietas jau buvau nuvykęs, bet yra dar viena vieta, kuri savo atmosfera ir įtampa nenusileidžia šioms ypatingoms vietoms ir viliojo mane apsilankyti.
Dviem šalims padalintoje Kipro sostinėje lietuvis pateko į nemalonią situaciją: staiga atsirado kareivis su į mane atstatytu ginklu
© Asmeninis albumas

Kipro sostinė Nikosija yra vienas karščiausių taškų prie Europos – Azijos sienos. Čia vyraujantis konfliktas tarp Turkijos ir Kipro, yra pasiekęs aukščiausia termometro stulpelio padalą ir ne tik todėl, kad čia praktiškai visuomet vyrauja 40 laipsnių karščio temperatūra.

Viena įdomiausių ir verčiausių vietų aplankyti Kipre, yra – demilitarizuota buferinė zona, kuri driekiasi per visą Kipro salą. Šiuo metu, ši siena Nikosiją yra pavertusi vienintele padalinta sostine pasaulyje, nes siena driekiasi per visą Nikosijos miestą.

Kadangi yra tekę lankytis Jeruzalėje, Palestinoje ar Mauritanijoje – žinojau, kad gali būti visko, bet ši ypatinga vieta mane traukė kaip magnetas. Net neapkeliavus viso Kipro, užtektų tiesiai nuvažiuoti iš Larnakos iki Nikosijos ir šių miestų skirtumai yra akivaizdūs. Nikosija pasitiko chaotiškomis gatvėmis su begale skirtingų tautybių žmonėmis, kas Kipre nėra labai dažnas dalykas. Atvykus čia nepasileiskite lėkti link sienos, nes labai galimas dalykas, kad nejučia ją galite ir peržengti, o tada jau gali tekti aiškintis su Turkijos ar Kipro kareiviais – taip nutiko ir man.

Kadangi buvau gerai išsinagrinėjęs Nikosijos žemėlapį, ėjau tiesiai sienos link, bet kartais ta siena yra tiesiog vietinių žinoma vieta, kur jie neina, o turistams tai gali atrodyti tiesiog eilinė gatvė.

Dviem šalims padalintoje Kipro sostinėje lietuvis pateko į nemalonią situaciją: staiga atsirado kareivis su į mane atstatytu ginklu
© Asmeninis albumas

Beeinant apleista gatve, prieš mane staiga atsirado kareivis su į mane atstatytu ginklu. Jis griežtu tonu paklausė: iš kur aš ir ko čia ieškau? Tuo momentu už nugaros atsirado dar vienas kareivis su ginklu ir supratau, jog esu Turkijos kontroliuojamoje Nikosijos pusėje. Buvau griežtai paprašytas pasišalinti ir nefotografuoti. Vieną akimirką tikrai pagalvojau, kad mano kelionė čia ir baigsis. Bet smalsumas ir noras pakalbinti vietinius, mane vedė toliau. Einant apleistais Nikosijos kvartalais, per kuriuos ir eina siena, praeidamas užkalbinau vietinį vaikiną. Jis savo vardą sakyti atsisakė, bet pasisiūlė palydėti iki barikadų ir pagrindinės Nikosijos Ledras gatvės, kurioje yra sienos kirtimo punktas.

Dviem šalims padalintoje Kipro sostinėje lietuvis pateko į nemalonią situaciją: staiga atsirado kareivis su į mane atstatytu ginklu
© Asmeninis albumas

Vaikinas papasakojo, kad Nikosija yra pragaro skylė – visomis prasmėmis. Sakė, kad čia kiekviena gyvenanti šeima yra patyrusi netektį, dėl Turkijos vykdytos invazijos į Kipro salą. Vaikino teigimu, šiuo metu apsauga ties siena yra sustiprinta tiek dėl pandemijos, tiek dėl politinės įtampos, kuri čia praktiškai niekada neatslūgsta. Šiuo metu didelių karinių veiksmų čia nevyksta, bet susišaudymų sako pasitaiko labai dažnai, per vieną iš susišaudymų, jis neteko savo brolio ir dėdės.

Dviem šalims padalintoje Kipro sostinėje lietuvis pateko į nemalonią situaciją: staiga atsirado kareivis su į mane atstatytu ginklu
© Asmeninis albumas

Ir iš tiesų, einant sunku rasti namo sieną, kuri būtų be paliktų šaudmenų žymių. Miesto nuotaika yra labai slogi, nors ir atrodytų, jog vietiniai yra labai atsipalaidavę, bet taip nėra. Girdimas mečečių minaretų kvietimas maldai šiaurinėje miesto dalyje ir bažnyčių varpų atsakas pietinėje miesto dalyje sukuria ypatinga atmosferą. Vien dėl šios atmosferos drąsiai galiu lyginti šį miestą su Jeruzale.

Šis miestas vis dar kovoja karą, o gyventojai su tuo dar negali susitaikyti. Kiek atskirtų šeimų, draugų ir apleistų kažkada buvusių pilnų namų, ant kurių dabar tik manifestinės vėliavos ir grafiti piešiniai, kurie liudija Kipro padalinimą... Jautiesi lyg eitum miestu, kuriame buvo branduolinė katastrofa.
Tikiuosi, kad neišgąsdinau ir jei tik būsite Kipre aplankysite šį miestą, nes jis tikrai vertas dėmesio, nors ir nėra turistinis ar nuglaistytas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.6667

Madrido spalvos: tapos, flamenko ir audringas gyvenimas iki paryčių

Kelionė į Paryžių nesiskaitys jei nepamatysi Eifelio bokšto, į Londoną – jei...

10 kitokių kelionių po Tenerifės salą (1)

„ Tenerifė – viena iš turistų mėgstamiausių salų pasaulyje. Joje apsilankę vieningai...

Vaidas Mikaitis | D+

Viešnagė skurdžiausioje Europos šalyje, kurią nuolat šantažuoja Rusija: kad ir kaip blogai jie gyvena, vieno dalyko galime pavydėti

Ne per seniausiai pasakojau, kaip mums sekėsi keliauti po juodąja Europos skyle vadinamą...

Lietuvės noras pasivažinėti motoroleriu po Kretą vos nesibaigė tragiškai: džiaugiuosi, kad likau gyva (28)

Atostogos – tobulas metas ne tik atstatyti jėgas, įkvėpti svetimų šalių oro, bet ir patirti...

Viduržemio jūros salos rudenį laukia lankytojų – kaip iš jų išsirinkti?

Įsibėgėjus rudeniškiems orams, norisi vasaros sezoną pratęsti ten, kur dar lepina maloni...

Top naujienos

Analitikai su nerimu stebi įvykius Vokietijoje: šis scenarijus Europai pridarytų daug bėdos (198)

Labai tikėtina, kad po šį sekmadienį vykstančių rinkimų į Vokietijos parlamentą bus...

Raminta Rakauskė | D+

Metalo supirkinėtojai tokių kainų nebuvo matę nuo 2009-ųjų: gyventojai nešė viską, ką galėjo

Kol dalies pramoninių metalų kainos po truputį sminga žemyn, kai kurių vis dar skaičiuoja...

Liūdnos žinios: Kaune kovojama dėl COVID-19 sergančio naujagimio gyvybės Kauno klinikų reanimacijoje gydomi du vaikai (851)

Medikų nerimas auga: reanimacijoje vis daugiau koronavirusu sergančių vaikų. LNK žinios praneša,...

Plakatą Nausėdai JAV iškėlusi lietuvė: mūsų yra visame pasaulyje (864)

Plakatą „Nausėda yra homofobas“ iškėlusi mergina yra lietuvė Eglė Malinauskaitė . 21 metus...

Orai: nauja savaitė atneš permainų (1)

Praslinkus aktyviam Atlanto ciklonui, šeštadienį nuo Skandinavijos priartės naujas žemo...

Brutualiu žinomos prodiuserės nužudymu kaltinamas žurnalistas išsidavė itin išsamiais įvykio aprašymais (15)

39 metų televizijos prodiuserė iš Prancūzijos Sophie Toscan du Plantier ramiame Airijos regione...

Pristatė, kaip artimiausiu metu keisis pensijos Lietuvoje: nėra viskas jau taip gerai (376)

Rugpjūčio mėnesį socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė pristatė, kaip...

Pats garsiausias ir paslaptingiausias klubas Berlyne: ką jie ten taip slepia? (20)

Berlynas – 100% pats išskirtiniausias miestas Europoje, turintis unikalią aurą, kurios...

Agnė Kulitaitė | D+

Agnė Kulitaitė: iki kominių pasivažinėjimų vidury dienos nueinamas labai ilgas kelias (2)

Pastarojo laiko įvykiai tik dar kartą patvirtino, jog net ir šiais neramiais laikais konstantų vis...

Gražiausia pasaulio lengvaatlete tituluojama vokietė bėgimo takelį išmainė į podiumą (71)

22 metų Alica Schmidt buvo per žingsnį nuo savo didžiausios gyvenimo svajonės, tačiau jos...