aA
Sumažėjęs gyvenimo tempas. Apribota judėjimo laisvė. Interneto galimybės leidžia pakeliauti virtualiai. Dažnai lekiam prie tolimų šiltų jūrų, grožimės skaidriu krištoliniu vandeniu, baltu smėliu. Liaupsinam senovę menančią architektūrą. Visai nepagrįstai pamirštama Baltijos jūros pakrantė ir nuostabą bei susižavėjimą keliančios čia stūksančios viduramžių pilys. Tai tarsi kvietimas pasinerti į istoriją ir prisimatuoti didiko rūbą.
Baltijos vėrinio brangakmeniai: įspūdingas viduramžių pilis jau galima aplankyti ir virtualiai
© Shutterstock

Kuresarės pilis

Saremo salų sostinė Kuresarė (Kuressaare) yra vienintelis salyno miestas, kuris garbingai neša salyno sostinės vardą. Ant jūros kranto įsikūrusi XIV a. vyskupų pilis-tvirtovė. Ši pilis tarnavo ne tik Kryžiuočių ordinui, bet ir danams, o nuo XVII a. švedams. Pilies išorė skurdi, gal net nuožmi, nuo pirmo žvilgsnio sakanti „Čia drąsiu riterių buveinė“. Ekspozicija supažindina ne tik su salos istorija, bet ir gamta. Nebijantys aukščio gali užlipti į ant stogo įrengtą apžvalgos aikštelę. Nuo čia atsiveria kvapą užgniaužiantys vaizdai – pilį juosiantys grioviai, senas parkas ir pilies sienų papėdę skalaujančios Baltijos jūros bangos. Susidomėjote? Daugiau informacijos ČIA.

Baltijos vėrinio brangakmeniai: įspūdingas viduramžių pilis jau galima aplankyti ir virtualiai
© Organizacijos nuotr.

Venspilio Livonijos pilis

Latvijos Venspilio miestas traukia ne vieną lietuvį savo plačiais paplūdimiais, patogiu kempingu, draugiškomis erdvėmis vaikams ar įvairiaspalvėmis, po visą miestą išsibarsčiusiomis žalmargėmis. Istorijos mylėtojai nepraleis progos aplankyti XIII a. Livonijos ordino pilį, kuri stovi ties vartais į Venspilio uostą. Tai bene vienintelė ordino pilis Kuržemėje. Dažnam gali pasirodyti, kad išoriškai pilis nėra labai graži ir kažkiek panaši į Kuresarės pilį. Bet jos istorija ir ją menanti ekspozicija yra be galo įspūdinga (pamatyti galite ČIA). Pilies sienos mena daug – ir vienuolių maldas, ir kalinio aimanas, ir riterio ginklo žvangėjimą, ir tariamus pirmus vaiko skiemenis.

Baltijos vėrinio brangakmeniai: įspūdingas viduramžių pilis jau galima aplankyti ir virtualiai
© Organizacijos nuotr.

Malborko pilis

Visada sakiau, kad Trakų pilis yra gražiausias Gotikos statinys. Bet... Beveik miesto centre, vienu šonu nusileisdama iki Nogat upės vandenų stovi įspūdinga Teutonų ordino pilis. Malborko ( Marienburgo) pilies istorija prasideda nuo 1274 metų, kai šiose žemėse įsikūrė kryžiuočiai. Tai miestas mieste su savo vienuolynu, bažnyčia, valdovų rezidencijomis bei kareivinėmis. Čia ir Aukštutinė pilis, ir Didžiųjų magistrų rūmai, ir Žemutinė pilis. Viską juosia gynybiniai mūrai. Išorinės didybės ir susižavėjimo įspūdį sustiprina vidinių menių, arkadų grožis. Net praėjus beveik aštuoniems šimtmečiams jauti šios vietos pompastiką, prabangą, istorinę svarbą. Apeiti visą pilį (kompleksą) gali užtrūkti apie 4 valandas, o neišeidami iš namų svečiuokitės kiek širdis geidžia (pamatyti galite ČIA).

Baltijos vėrinio brangakmeniai: įspūdingas viduramžių pilis jau galima aplankyti ir virtualiai
© Organizacijos nuotr.

Krokuvos Vavelio pilis

Dažną lietuvį Krokuva vilioja savo senamiesčiu su žymia trimitininko varpine, netoli esančiomis druskų kasyklomis ir įspūdinga Vavelio pilimi (Wawel). Gal greičiau tai visas kompleksas ant Vyslos kranto, kurį sudaro pilis, katedra bei rūmai. Tai ilgų šimtmečių architektūros istorijos paminklas po atviru dangumi, jungiantis savyje romaninės architektūros, gotikos, renesanso ir baroko perlus nuo X iki XVII amžių. Skirtingų epochų statiniai be galo skirtingi, bet kartu jie sudaro nepakartojamą šimtmečių ansamblį (pamatyti galite ČIA), traukiantį akį ir maloniai užpildantį keliautojo sielą. Ši pilis, kaip ir Malborgo, glaudžiai susijusi su Lietuvos istorija – ją atstatinėjo Aleksandras Jogailaitis bei Žygimantas Senasis.

Tuos laikus mena ir ant varpinės išlikę Lietuvos Vyčio ir Lenkijos erelio ženklai. Po Katedros skliautais ilsisi Jogailos, Kazimiero Jogailaičio, Žygimanto Senojo, Žygimanto Augusto, Onos Jogailaitės, Adomo Mickevičiaus ir daugelio kitų iškilių asmenybių bei šventųjų palaikai. Atrodo, kad šioje vietoje sukoncentruota viduramžių Europos galia, didybė, stiprybė ir žiedas.

Ir žinoma, kaip be kalno šlaite esančios olos, kurioje, pasak legendų, gyveno slibinas ir, kurį nugalėjo riteris Krakas. Anot legendos šio drąsuolio vardu ir pavadinta gražioji Krokuva.

Baltijos vėrinio brangakmeniai: įspūdingas viduramžių pilis jau galima aplankyti ir virtualiai
© Organizacijos nuotr.


Noišvanšteino ir Hohenšvangau pilys ( Neuschwanstein – Hohenschwangau)

Prie visų gražiųjų Baltijos regiono pilių labai noriu paminėti ir Vokietijos Bavarijos žemėse esančias Noišvanšteino ir Hohenšvangau pilis, kurios seka savo istoriją Swangau miestelio pašonėje šalia skaidriųjų Alpensee ir Schwansee ežerų.

Dažnas yra matęs Walto Disnėjaus pasakų pilį su daugybe į viršų šaunančių bokštelių. Ir ne visi žino, kad ši pasakų pilis turi tikrąją sesę – Noišvanšteino pilį (pamatyti galite ČIA). Šią pilį XIX antroje pusėje pastatė Bavarijos karalius Liudvikas II. Sakoma, kad pats valdovas šia pilimi džiaugėsi vos 100 dienų. Pilis lyg balta gulbė kalnuose išplaukia iš medžių lajos. Ši gražuolė kasmet sutraukia milijonus lankytojų. Lankytojams atsiveria apie 200 menių, kurių sienas puošia freskos įvairia tematika. Yra net vadina Apvalaus stalo riterių menė, kurioje aplink masyvų apvalų stalą paruoštos ištaigingų 13 kėdžių.

Žengiant pilies arkadomis neapleidžia jausmas, kad tuoj iš kokios menės išeis šarvais žvangindamas riteris ar elegantiška ponia. Šalia mistinių epizodų iš Wagnerio operų ar biblijos scenų dažną lankytoją nustebina ir moderni tam laikotarpiui technika – elektrinis vidaus telefonas. Pasaka ir modernumas šioje pilyje puikia dera.

Baltijos vėrinio brangakmeniai: įspūdingas viduramžių pilis jau galima aplankyti ir virtualiai
© Organizacijos nuotr.

Gražiosios pasakų pilies papėdėje stovi iš pažiūros ne tokia patraukli Hohenšvangau pilis (pamatyti galite ČIA), kuri savo istoriją mena nuo XI a. Tuo metu tai buvo Swangau miesto riterių buveinė. Per ilgus istorijos vingius ši pilis ne kartą buvo smarkiai apgadinta. Tokią pilį, kokia mus pasitinka šiandien, kronprincas Maksimilianas atstatė XIX a. pradžioje. Karaliaus Makso II šeima pilį naudojo kaip vasaros ir medžioklės rezidenciją. Čia prabėgo ir karaliaus Liudvigo II vaikystė.

Baltijos vėrinio brangakmeniai: įspūdingas viduramžių pilis jau galima aplankyti ir virtualiai
© Organizacijos nuotr.

Keliaukite. Svajokite. Pažinkit. Karantinas – tai puikus laikas pakeliauti virtualiai ir paplanuoti galimų kelionių maršrutus kai atsivers pasaulio sienos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
4.2609

Druskinių muziejus Čekijoje saugo vieną didžiausių pasaulyje kolekciją (1)

Viena didžiausių pasaulyje druskinių kolekcija yra Slanyje (Slaný – čekų kalba reiškia...

Graikijoje nuo gegužės 14 d. atnaujinamas turizmas

Poilsiautojai iš ES šalių vėl galės keliauti į Graikiją ir mėgautis poilsiu be saviizoliacijos...

Nardymo verslą Tenerifėje įkūrusią lietuvę per pandemiją gelbsti tautiečiai (22)

Prieš beveik 20 metų priimtas sprendimas pirmą kartą panerti į povandeninį pasaulį, nors ir...

Lietuvis iš arti užfiksavo Islandijos ugnikalnio išsiveržimą: tos lėtai tekančios liepsnų upės nepamiršiu niekada (19)

Nuo vasario 29 dienos iki kovo pradžios Islandijoje buvo jaučiami žemės drebėjimai. Tikėtasi...

Skiepų pasas europiečiams suteiktų galimybę vasarą laisviau keliauti (10)

Europos Komisija teikia pasiūlymą dėl visoje ES galiosiančio skaitmeninio sertifikato,...

Top naujienos

Vėsesni orai vilniečių neišgąsdino: prisėsti lauko kavinėse beveik nėra kur žmonės stoja į eiles (20)

Ketvirtadienį po ilgos pertraukos duris vėl atvėrė lauko kavinės . Nors sostinėje orai labai...

JAV karininkas įspėja dėl Rusijos ir Kinijos: vyksta precedento neturinti plėtra

Aukšto rango Jungtinių Valstijų kariuomenės pareigūnas, susijęs su JAV branduoliniu...

Persirgusiems koronavirusu ar pilnai paskiepytiems švelnės karantinas: ateityje privilegijų gali tikėtis ne tik jie (133)

Paskiepytiems ar persirgusiems COVID-19 liga žmonėms nuo ketvirtadienio švelnėja kai kurios...

Gali kilti tikras politinis mūšis: ruoškitės – kai kurie Briuselio sprendimai bus neišvengiami

Europos Sąjunga trečiadienį turėtų susitarti dėl pirmųjų žalių investicijų kriterijų –...

Lietuvaitė sugalvojo būdą, kaip patraukliai atrodyti kompiuterio ekrane vaizdo skambučių metu: sukūrė „Zoomerį“

Dizainerė ir mados dizaino studijos „ Zefyras “ įkūrėja Viktorija Bugajenko, kartu su...

Seime gimsta įstatymas Karbauskiui – jei pats atsisakė mandato, kituose rinkimuose dalyvauti negali (210)

Konservatoriai sugalvojo kaip valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio neprileisti prie valdžios....

Toma Miknevičienė | D+

Lietuvės Tenerifėje įkurtoje mokykloje nebetelpa visi norintys: šiltoje saloje tėvai dirba nuotoliniu būdu, vaikai sėdi klasėse ant vandenyno kranto

Kuriam gi vaikui nepatiktų mokytis ant vandenyno kranto įkurtoje mokykloje , kurioje pamokos...

Lietuva – „juodojoje zonoje“: ekspertas sako, kad nuo blogojo scenarijaus galime ir išsisukti (120)

Nors pagal sergamumo kovidu situaciją, Lietuva yra „juodojoje zonoje“, ekspertas, Lietuvos...

Tokių namų šeimininkams svarbiausia ne pinigai, o komfortas: tai sau leisti gali tik pasiturintys lietuviai (1)

Prieš kelerius metus vienu pulteliu valdoma šviesa, buitiniai prietaisai, elektronika, šildymas...

Milaknis – vėl ant parketo: „Žalgiris“ – „Dzūkija“ tiesioginė transliacija (17)

Penktą Lietuvos krepšinio lygos (LKL) mačą per devynias dienas sužaisiantis Kauno „Žalgiris“...