Ruošdamiesi kelionei, kuri truks ilgiau nei mėnesį, žmonės suka galvą, kaip susipakuoti pusę gyvenimo į lagaminą. Į pusmetį trukusią kelionę po Pietų Ameriką susiruošiau vos per savaitę. Todėl dalinuosi praktiniais patarimais, kurie padės tinkamai pasiruošti ilgesnei kelionei.
© DELFI / Tomas Vinickas

Dažnai, dar likus kelioms savaitėms iki kelionės, pasigirsta klausimai „Ar jau susikrovei lagaminą?“, „Kaip susidėti tiek daiktų, kad jų užtektų tokiam ilgam laikui?“. Atsakymai paprasti. Keliauju su kuprine, nes taip patogiau. Susikraunu daiktus per valandą. O daiktų daug nereikia. Bet viskas priklauso nuo poreikių, įpročių, požiūrio. O jie linkę keistis su laiku ir patirtimi, tad visą mėnesį ar net kelis galima išsiversti su „nameliu“ ant nugaros, sveriančiu iki 15 kg (svoris gali svyruoti priklausomai nuo klimato juostos, į kurią vykstate). Bet tai nereiškia, kad tą krovinuką visuomet teks nešiotis su savimi. Tik migruojant iš taško A į tašką B. Štai po Braziliją visą mėnesį keliavau tik su mažąja kuprine.

Bet yra ir daugiau reikalų, kuriuos reikia sutvarkyti prieš kelionę. Tad apie juos trumpai iš eilės.

Darbai. Jei dirbate, nepalikite nebaigtų reikalų tvarkymo paskutinei dienai. Sutvarkykite juos kuo anksčiau ir ramiai iškeliaukite. Žinoma, priklauso nuo darbo pobūdžio ir turimų pagalbininkų, bet aš visuomet ramia širdimi išvykdavau mėnesiui. Be jokios abejonės, prieš atostogas reikėdavo daug padirbėti ir parengti daugybę „paruoštukių“. Bet daugiau nei 4 savaičių atitrūkimas yra aukščiausio lygio atostogos! Šį kartą iš darbo išėjau atostogų visam laikui, tad teko sunkesnė užduotis – rasti įpėdinį. Radau. Perdaviau darbus ir atsisveikinau su kolegomis.

Namai. Teko patuštinti namus ir palikti erdvės naujam gyventojui. Gerai, kad tos erdvės daug nereikia nei man, nei naujam nuomininkui – tereikėjo išvežti kelias dėžes. Visa kita telpa po vienu stogu. O ir šiaip gera proga atsikratyti nereikalingų daiktų.

Bilietai. Žinoma, be jų nelabai kur pajudėsite, jei atstumą reikės įveikti lėktuvu ar kitu transportu. Tad žvalgausi gerų kainų ir jas radusi nieko nelaukdama perku bilietus. Įprastai bilietais pasirūpindavau likus maždaug keliems mėnesiams iki kelionės. Šįkart skubėjau išvykti, kol neprasidėjo žiema, tad pirkimo ir išvykimo datas skyrė beveik 2,5 mėnesio. Prieš skrydį nepamirškite užsiregistruoti ir pasirūpinti įlaipinimo kuponais, jei tai yra būtina.

Vizos. Visuomet pasidomėkite iš anksto, ar vykstant į pasirinktą šalį bus reikalingos vizos. Informaciją rasite LR Užsienio reikalų ministerijos svetainėje. Mano atveju vizų į Pietų Amerikos šalis nereikėjo.

Skiepai ir sveikata. Vykstant į kai kurias šalis, ypač Afrikoje ir Pietų Amerikoje, reikalaujama privalomų skiepų ir tarptautinio skiepų paso su įrašu apie skiepą nuo geltonojo drugio. Informaciją apie skiepų rekomendacijas rasite Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro svetainėje. Esu pakankamai prisiskiepijus dėl ankstesnių kelionių, tad papildomų rūpesčių ir išlaidų nebuvo. Tik atnaujinau kelionių vaistinėlę. Jei nerimą kelia dantų ar kitokie skausmai, apsilankykite pas medikus iš anksto, kad nekiltų bėdų kelionės metu.

Pinigai ir bankai. Klausiate, kiek gi pinigų reikia turėti ilgai ir tolimai kelionei? Atsakymas panašus kaip ir dėl daiktų – viskas priklauso nuo jūsų poreikių. Maniškiai nėra dideli. Daug pinigų neturiu, tad sukuosi su tiek, kiek yra. Darbo galimybių kelionės metu irgi neatmetu. Visi pinigai banko sąskaitoje, tačiau visuomet reikia turėti ir grynųjų, nes jau pasimokiau ankstesnių kelionių metu – tai bankai neaptarnauja mūsų kortelių, tai bankomatai tušti. Be to, reikia pasidomėti savo bankų ribojimais tiek dėl operuojamų sumų, tiek dėl atsiskaitymų trečiosiose šalyse. Štai, pavyzdžiui, SEB banke reikia užpildyti tam tikras formas ir aktyvuoti kortelę pasirinktu laiku pasirinktoje šalyje, jei ji yra įtraukta į sąrašą. Patartina turėti vieną debetinę (tinka atsiskaitymams ir pinigų išgryninimams, nes taikomi mažesni mokesčiai) ir vieną kreditinę (patogu atsiskaitymams ir pirkimams internetu) kortelę.

Draudimas. Pirmą kartą gyvenime teko pasinaudoti kelionių draudimu šioje ilgoje kelionėje po Pietų Ameriką. Niekada nežinai, kas gali nutikti. Įprastai keliauju su draudimu, kurį turiu kartu su kreditine kortele. Tačiau visuomet reikia atidžiai skaityti sąlygas – ar galioja padidintos rizikos veiklai, kokia galiojimo trukmė ir kt. Swedbank draudimas galioja 1 mėnesį nuo išvykimo, SEB banko – 3 mėnesius. Taigi, naudojausi SEB banko kortelės draudimu, o likusiam laikotarpiui įsigijau papildomą draudimą iš draudimo bendrovės.

Gidai. Visuomet prieš kelionę pasirūpinu kelionių gidu “Lonely Planet”. Ne dėl jų rekomendacijų, ką aplankyti, o dėl žemėlapių ir orientacinių transporto, nakvynės, maisto kainų. Turimos žinios, kiek turi mokėti, prideda papildomo svorio derybose.

Technologijos. Anksčiau, stengdamasi atitrūkti nuo technologijų, į kelionę pasiimdavau tik savo seną Nokia telefoną, kuris tarnaudavo kaip laikrodis, žadintuvas ar susisiekimo priemonė. Ir pakrauti reikia vos kartą per 2 savaites. Kelis kartus per mėnesį prisėsdavau prie kompiuterio ir to pilnai pakakdavo. Patikėkit, atitrūkti nuo jų tikrai verta – pailsėsit ir pamiršit tuos nereikšmingus dalykus, brukamus į galvą, ir pamatysit, kad Lietuvos problemos atrodo kaip mažo skruzdėlyno gyvenimas. Na, o šį kartą su manimi keliavo ir senoji Nokia, ir išmanusis telefonas, ir paskutinę dieną prieš kelionę draugės įsiūlytas iPad’as. Tik jos dėka gimė mano kelionių tinklaraštis ir visi tekstai apie klajones ir nuotykius.

Bendravimo palaikymui naudoju mobiliąsias programėles Viber, WhatsApp (ši ypač populiari bendraujant su vietiniais užsienyje), Messenger, leidžiančias nemokamai skambinti ir rašyti žinutes esant abipusiam interneto ryšiui. Visuomet prireikia ir seno gero Couchsurfing, per kurį randu vietinių gyventojų tiek pasibendravimui, tiek kitokiai pažinčiai su vietove, tiek nemokamai nakvynei.

Beje, rekomenduoju el.pašto dėžutėse turėti savo asmens ir kitų kelionės dokumentų skenuotas kopijas – tai palengvins situaciją netekus originalų, jei jau taip nutiktų.

Fotografija. Kiekvienam pagal save. Aš kaskart fotografuoju vis mažiau. Vis dažniau mėgaujuosi akimirka, užuot ieškojus fotoaparato ir reguliuodama tinkamus režimus. Neturiu geros fototechnikos, tad gerų nuotraukų vis tiek nepadarysiu. Gražių nuotraukų pilnas internetas. Akimirkas fiksuoju savo trenktu fotoaparatu, nukritusiu iš kelių metrų aukščio traukinių kapinėse Bolivijoje, ir mobiliuoju telefonu. Tad kokybės ir kiekybės nėra.

Kontaktai. Prieš išvykimą susirenku turimus kontaktus svečiose šalyse. Susitariu dėl artimiausių viešnagių. Nepamirškite pasižiūrėti, kaip nuvykti iki reikiamo taško iš oro uosto.

Daiktų sąrašas. Pateikiu sąrašą daiktų, kurie praverčia kelionėje. Jis gana platus, labiau orientuotas į moteris, bet atsirinkite, kam ko reikia būtent jūsų kelionėje. Be to, pasaulyje gana daug civilizacijos, tad daug ką galima įsigyti atvykus į vietą. Kuo mažiau daiktų ir svorio ant pečių, tuo mažiau vargo.

Rekomenduotinų daiktų sąrašas

Dokumentai:
PASAS ir kopija,
SKIEPŲ PASAS ir kopija,
KELIONĖS DRAUDIMO POLISAS ir kopija,
PINIGAI/MOKĖJIMO KORTELĖS,
LĖKTUVO BILIETAI,
patvirtinti užsakymai,
pora dokumentinių nuotraukų.

Daiktų talpyklos:
didelė kuprinė (kai kuriems ne problema ir lagaminai),
maža rankinė ar kuprinė kasdienai.

Drabužiai, avalynė:
apatiniai ir kojinės,
palaidinė ilgom rankovėm,
džemperis/megztinis,
marškinėliai,
kelnės,
sijonas,
suknelės,
šortai,
pėdkelnės/tamprės,
striukė,
lietpaltis arba neperšlampama striukytė,
patogūs žygio batai arba sportbačiai,
sandalai ir/arba šlepetės,
kepurė,
šalikėlis,
pirštinės,
maudymosi kostiumėlis.

Išvykdama iš šaltesnių kraštų šiltus rūbus išmetu ir taip atlaisvinu vietos kuprinėje. Kitose kelionėse drabužius taip pat išmetinėdavau, nes pasiimdavau tuos, kurių negaila. O garderobą atnaujinti man patinka svečiose šalyse – vis randu ką nors mielo širdžiai.

Higiena ir vaistai:
rankšluostis (labai patogūs kelioniniai rankšluosčiai – užima mažai vietos, lengvi, greitai džiūsta),
asmeniniai higienos reikmenys,
šlapios servetėlės,
tualetinis popierius,
stiprus kremas nuo saulės (ypač stiprus kalnuose arba arčiau pusiaujo),
repelentas nuo vabzdžių,
vaistai (nuo skausmo, karščiavimo, alergijos, virškinimo sutrikimų, viduriavimo ir t.t.).

Kiti daiktai:
akiniai nuo saulės,
miegmaišis,
gertuvė,
kišeninis peiliukas,
žibintuvėlis,
kartais, priklausomai nuo kelionės pobūdžio, praverčia žiūronai,
nedidelis siuvimo rinkinukas,
spynelė bagažo spintelėms,
fotoaparatas ir pakrovėjas,
papildoma atminties kortelė / USB,
universalus kištuko adapteris,
telefonas ir pakrovėjas,
iPad ir pakrovėjas,
kompasas,
gidai, žemėlapiai, žodynai,
skaitiniai, knygos,
simbolinės dovanėlės sielos draugams (tinka atvirukai su Lietuvos vaizdais, skanėstai),
mane visada džiugina nagų lakas.

Kuo mažiau vertingų daiktų, tuo mažiau vagišių dėmesio.

Tai štai, kiek tam žmogui tereikia.

daivosklajones.lt

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarė, kaip išvengti nuospaudų: kai kurie patarimai tik stiprių nervų žmonėms (12)

Artėjant vasarai, keliautojai vis dažniau atranda maršrutus ne vien užsienyje, bet ir Lietuvoje....

Patarė, ką daryti, kai baigiasi paso puslapiai (6)

Pasibaigę paso puslapiai nėra didžiausia problema, kuri gali nutikti turistui, tačiau kelionių...

Lietuviai per atostogas elgiasi neatsakingai: pamiršta svarbią pareigą (7)

Artėjanti vasara jau gundo kasmetiniais atostogų malonumais, tačiau kartu su jais dažnas...

Kelionių ekspertai išbando: kodėl verta skristi verslo klase? (5)

Vykdami išsvajotų atostogų ar į skubų verslo susitikimą, keliautojai iš Lietuvos dažniausiai...

Piloto patarimai, kaip elgtis lėktuvo avarijos metu (54)

Nelaimės atveju mūsų kūną apimanti panika dažnai priverčia užmiršti skrydžių palydovų...

Top naujienos

37 mln. per 18 min. surinkęs „Monetha“ įkūrėjas: juokuose apie „Lamborghini“ yra tiesos (77)

Godumo ir tuštybės varomi žmonės yra didžiausias kriptovaliutų rinkos vėžys, sako vienas iš...

Lyderį praradęs „Liverpool“ krito nuo Bale'o dublio: vėl Čempionų lygos taurę kėlė „Real“ ekipa (351)

Antro kėlinio viduryje aikštėje pasirodęs Garethas Bale'as po kelių minučių iš savo vietų...

Tragedija, parodžiusi visą Šaltojo karo baisumą: kaip sovietai numušė keleivinį lainerį (180)

Mintis, kad sovietų naikintuvai galėjo numušti lainerį „Boeing 747“, atrodo šokiruojančiai...

Puotos Daktarų irštvoje: sumušta Džordana, Valinsko šou ir šūviai vietoj fejerverkų (153)

Alkoholiu ir maistu nukrauti stalai, garsiausi Lietuvos nusikaltėliai, pusnuogės moterys, žymiausi...

Įtakingos Lietuvos didikės istorija: kodėl ją pamilę vyrai atleisdavo net išdavystę (14)

Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorijoje moterų reikšmė politinėje arenoje vis dar...

Tėvų išmonė beribė: tarp rečiausių vardų Vaidrius, Džema ir Ripsimėja (161)

Tuo metu, kai vieni tėvai vaikams renka vardą iš giminėje esančių ar šalies populiariausiųjų...

Visi žino Kembridžo kunigaikštienę, bet ar esate matę pirmąją Argentinos ponią? politinio pasaulio stiliaus ikona (23)

Kai į Argentinos prezidento postą buvo išrinktas Mauricio Macri , ši pergalė reiškė...

Skanusis Italijos regionas: tik čia paragausite Paskutinės vakarienės sriubos ir teisingiausių makaronų (5)

Tai nepavyko Romos imperijos legionams, užtat tai padarė italų virtuvės karvedžiai. Jie...

Scenos karalienei „Lietuvos balse“ surado pamainą: ateinu suteikti daugiau spalvų ir aistros (16)

Muzikinis TV projektas „Lietuvos balsas“ atsinaujina. Šiemet šou gerbėjai savo ekranuose...

Garsenybės tiesiog apsėstos šios dietos: kodėl neturėtumėte sekti jų pavyzdžiu? (25)

Pastaruoju metu ne viena garsenybė ėmė laikytis vadinamosios ketoninės dietos , kurios pagrindą...