aA
Etiketo taisyklės ir papročiai visame pasaulyje skiriasi, tą patį galima pasakyti netgi apie skirtingas JAV valstijas. Nors dauguma žmonių turistų lankomose vietose yra supratingi ir tolerantiški žmonių, nesusipažinusių su jų taisyklėmis, atžvilgiu, būtų puiku bent jau esmines žinoti ir jų laikytis. Štai keletas įdomiausių papročių iš viso pasaulio.
© Vida Press

Amerikos pietuose nepamirškite mandagumo žodžių

Jei kas paiso gerų manierų, tai pietinės JAV valstijos. Bent jau taip visada tvirtino jose gyvenančios mamos savo vaikams. Pietums būdingas svetingumas – neatsiejama jų gyvenimo dalis, jeigu lankotės Misisipėje, Džordžijoje, Pietų Karolinoje ar bet kurioje kitoje pietinėje valstijoje. Tai, ką toleruoja žmonės iš kitų JAV valstijų, pietinių ponios ir ponai laiko tikra beskonybe.

Štai kelios etiketo taisyklės, kurių derėtų paisyti pietinėse JAV valstijose:

Visada sakykite „ma’am“ (angl. ponia), „sir“ (angl. pone), „please“ (angl. prašau) ir „thank you“ (angl. ačiū).

Nepažįstamus žmones ir draugus sveikinkite tvirtu rankos paspaudimu ir šilta šypsena.

Visuomet būkite paslaugūs, jeigu kažkam reikia pagalbos. Jeigu to nedarysite, pietinėse valstijose jus priims kaip grubų ir savanaudišką žmogų. Pietiečiai pasirengę kitiems padėti, nieko nesitikėdami mainais.

Kiaulienos žlėgtainis su kaulu čia valgomas rankomis, tad paimkite jį pirštais, nebent esate oficialioje vakarienėje. Tokiu atveju reiktų elgtis taip, kaip elgiasi renginio šeimininkas ar šeimininkė.

Jeigu jums patiekiama kukurūzų košė, priimkite ir bent jau apsimeskite, kad jums patinka. Jeigu jums nepatinka jos vienos skonis, žinokite, kad visai skanu sumaišyta su kiaušiniais ar sūriu.

Didžiojoje Britanijoje gatvėse dažnai kartojame „Cheers“

Britų elgesio normos labai primena JAV pietinių valstijų. Nepriklausomai nuo situacijos, visada privalote būti malonūs. Jeigu į kažką atsitrenkiate, atsiprašykite, net jeigu dėl to kaltas tas kitas žmogus. Jeigu to nepadarysite, pasirodysite grubūs. Šis įprotis britų vaikams skiepijamas nuo mažų dienų.

Jeigu lankysitės Didžiojoje Britanijoje, nusiteikite girdėti žodį „Cheers“. Jis dažnai sakomas vietoj „Thank you“ (angl. ačiū) ir „Goodbye“ (angl. viso). Jeigu jaučiatės nejaukiai jį sakydami, galite pasirinkti kitą mandagumo žodį.

Keletas elgesio patarimų prieš vykstant į Didžiąją Britaniją:

Gatvėse nesispjaudykite.

Nespoksokite į žmones, kurių nepažįstate.

Nevalykite nosies pirštais. Naudokite nosinaitę.

Jeigu norite pasiteirauti kaip pasiekti reikiamą vietą, klauskite. Dauguma vietinių jums mielai atsakys. Taip pat teks išmokti susiorientuoti eismo juostose, žiedinėse sankryžose ir panašiai, nes eismas čia vyksta priešinga kelio puse.

Dešimt etiketo patarimų, kuriais galėsite pasinaudoti visame pasaulyje
© DELFI / Kęstutis Cemnolonskis

Po valgio Italijoje niekas negeria kapučino kavos

Italijoje pavalgę niekada nepulkite užsisakinėti kapučino kavos. Priešingu atveju sulaužysite vieną pagrindinių italų virtuvės taisyklių. Jeigu mėginsite šios taisyklės nepaisyti ir užsakinėsite restorane po valgio kapučino, nenustebkite išgirdę neigiamą atsakymą.

Štai kelios etiketo taisyklės, kurių nederėtų laužyti Italijoje:

Iš jokių daiktų nedėliokite kryžiaus formos.

Kai lankotės Italijos bažnyčioje, renkitės kukliai. Jokių atvirų palaidinių, šortų ar kitų kūną apnuoginančių drabužių.

Jeigu pietaujate mieste, visada prašykite čekio, kitaip galite jo negauti iki pat kavinės ar restorano uždarymo.

Visai nereikia puikiai mokėti italų kalbos, pakanka žinoti kelias pagrindines frazes, kad parodytumėte pagarbą šalies kultūrai.

Japonijoje valgant makaronus galima juos šliurpti

Nors Japonija yra pažangi šalis, kai kurie jos įpročiai turistams gali pasirodyti keisti. Todėl prieš lankantis šioje šalyje turėtumėte susipažinti su japonų etiketo taisyklėmis.

Taigi, ką turite žinoti, prieš išlipdami Japonijos žemėje:

Nevalgykite eidami šaligatviais, važiuodami traukiniais ar šiaip būdami viešoje vietoje, jeigu tai nėra maitinimo įstaiga.

Kai lipate į sausakimšą traukinį ar metro, nesistebėkite žmonėmis, kurie stengiasi visus pastumti į vidų – toks jų darbas.

Visada atneškite įmantriai įvyniotą dovaną šeimininkui ar šeimininkei ir maloniai priimkite bet kokią jums įteikiamą dovaną, net jeigu ji jums ir nepatinka.

Jeigu valgote makaronus, drąsiai juos šliurpkite – tai ženklas, kad mėgaujatės maistu.

Kai ateinate į japonų namus, būtinai nusiaukite batus.

Nusilenkimas – pagarbos ženklas Japonijoje.

Raugėti Kinijoje yra priimta

Daug Kinijos papročių ir manierų panašios į kitų Azijos šalių, tačiau šiokių tokių skirtumų esama. Kinija ekonomiškai galinga šalis, todėl tikrai verta joje apsilankyti. Tačiau prieš vykdami turėtumėte susipažinti su keliomis taisyklėmis:

Atsiraugėjimas yra ženklas, kad jums patiko patiekalas, todėl galite drąsiai tai daryti.

Jeigu matote, kad kažkas gatvėje miega, ateikite. Nusnausti čia galima bet kur.

Daugelyje verslų arbatpinigių palikimas Kinijoje laikomas įžeidimu. Todėl prieš pasinaudodami bet kokia paslauga turėtumėte išsiaiškinti, ar priimta duoti arbatpinigius.

Nieko nerodykite pirštais. Tai darykite visa ranka.

Žinokite, kad iki tol, kol dovana bus priimta, jos galima atsisakyti iki trijų kartų.

Negestikuliuokite valgomosiomis lazdelėmis ir niekada nepalikite jų įsmeigtų į ryžius dubenyje.

Kinija
Kinija
© ShutterstockPrancūzijoje neskubėkite valgyti

Kelionė į Prancūzija visada yra jaudinanti, tačiau prieš sėsdami į lėktuvą turėtumėte išsiaiškinti, ką šioje šalyje galima daryti, ir ko ne. Taigi, štai keletas įdomių patarimų apie etiketą Prancūzijoje:

Jeigu jus pakvietė pietų, turėtumėte žinoti, kad tai daugiau nei pavalgymas. Pirmiausia, jie trunka gerokai ilgiau nei kitur. Neprisivalgykite daug pirmojo patiekalo, nes greičiausiai jų bus dar ne vienas.

Niekada neprašykite maisto likučių supakuoti išsinešti – atrodysite pigiai.

Prieš prašydami pagalbos, į pardavėjus kreipkitės „Bonjour“ (pranc. sveiki).

Neįsižeiskite, jeigu vairuodami išvysite kitų gestus ir įžeidimus. Visa tai – patirties dalykas.

Neįsižeiskite, jeigu prancūzas vyras padės jums apsirengti paltą ar praleis pro duris. Prancūzijoje tai laikoma galantišku elgesiu.

Bučinys – įprastas prancūziškas pasisveikinimas.

Neskubėkite valgyti ar gerti kavą. Prancūzai tam laiko negaili ir mėgaujasi tuo.

Artimuosiuose Rytuose nepamirškite prisidengti pečių

Daug papročių Artimuosiuose Rytuose vakariečiams atrodo neįprasti, todėl vertėtų prieš tai skirti laiko susipažinimui su jais. Juk nenorite pasirodyti netaktiški ar neišsilavinę. Štai svarbiausios Artimųjų Rytų elgesio taisyklės:

Neužsigaukite, jeigu jūsų paklaus apie religiją. Tai daugiau smalsumas. Artimuosiuose Rytuose žmonės dažnai religiją naudoja kaip temą pokalbio pradžiai, taip norėdami pasidalinti savo tikėjimu ir siekdami rasti bendrumo, o ne skirtumų.

Renkitės kukliai. Moterys turėtų pridengti savo pečius ir kelius.

Viešoje vietoje bučiuotis nedera.

Nelaikykite maisto kairėje rankoje, net jeigu esate kairiarankis.

Jeigu lankotės kieno nors namuose Artimuosiuose Rytuose, privalote laikytis štai šių taisyklių:

Atneškite nedidelę dovaną, pavyzdžiui, gėlių, saldainių ar vaisių.

Atsisėskite ten, kur šeimininkas ar šeimininkė jūsų prašo. Neprašykite, kad jus persodintų į kitą vietą.

Priimkite tokį maistą, koks jums patiekiamas. Priešingu atveju įžeisite šeimininkus.

Visada lėkštėje palikite šiek tiek maisto, kitaip šeimininkui atrodys, kad jis jus nepakankamai pavaišino.

Po valgio priimta iškrapštyti dantis. Tam daugelyje vietų padėti dantų krapštukai.

Priimkite Meksikos šilumą

Nenustebkite, jeigu Meksikoje kažkas puls jūsų apsikabinti ar bučiuoti į skruostą. Meksikiečiai garsėja kaip labai šilti ir draugiški žmonės, todėl būti pasveikintiems tokiais gestais – komplimentas.
Štai dar keli dalykai, kuriuos turėtumėte žinoti apie geras manieras Meksikoje:

Neįsižeiskite, jeigu kažkas neatsakys į jūsų žvilgsnį. Kai kuriose Meksikos vietose spoksojimas kitam į akis vertinamas kaip grubumas.

Drąsiai klausinėkite apie maistą ir papročius, būdingus konkrečiai Meksikos vietai – tai parodys, kad asmeniškai domitės žmogumi, su kuriuo bendraujate.

Jeigu lankotės meksikiečio namuose, žinokite, kad išeisite prisivalgę. Jeigu jums pasiūlys maisto į namus, priimkite jį ir mėgaukitės.

Nedemonstruokite savo emocijų ir įžūlumo verslo ir asmeniniuose santykiuose. Tai Meksikoje suprantama kaip nemandagumas. Elkitės kaip įmanoma draugiškiau, rinkitės subtilesnius metodus – taip užtikrins kur kas geresnius rezultatus.

Europos turguje nečiupinėkite prekių

Nors Europoje šalių daug ir kiekviena turi savos papročius, tačiau yra keletas bendrų taisyklių. Štai keletas jų:

Kai lankotės prie paminklų, turistų pamėgtose vietose ar restoranuose, kalbėkite tyliai.

Su aptarnaujančiu personalu elkitės pagarbiai ir maloniai. Jie yra profesionalai, todėl su jais ir reikia elgtis kaip su tokiais.

Jeigu užsukote į turgų, nečiupinėkite prekių.

Išmokite keletą frazių tos šalies kalba, kurioje lankotės. Nesitikėkite, kad visi kalbės angliškai.

Nepersistenkite su arbatpinigiais. Prieš vykdami į konkrečią šalį pasidomėkite jos papročiais, kitaip galite įžeisti aptarnaujantį personalą.

Jeigu lankotės vestuvėse Graikijoje, nesistebėkite, jeigu žmonės spjaus į nuotakos pusę – tai prietaras, kad taip ji apsaugoma nuo blogio.

Havajuose priimkite ir gerbkite „Aloha“ dvasią

Kad ir kokie atsipalaidavę būtų havajiečiai, jie vis gi turi keletą etiketo taisyklių, kurių svarbu laikytis lankantis jų salose. „Aloha“ dvasia jus pasveikins vos išlipus iš lėktuvo ar laivo, ir lydės jus net ir grįžus namo. Štai kelios taisyklės, su kuriomis turėtumėte susipažinti prieš vykdami į Havajus:

Jeigu kažkas siūlo jums gėlių girliandą, priimkite ją ir nenusiimkite tol, kol esate su ją įteikusiu žmogumi.

Niekada neniekinkite ir nešiukšlinkite šventų salų vietų. Neimkite jokių gamtos dovanų kaip suvenyro.

Havajiečiai labai gerbia vyresnius žmones ir dažnai jų atžvilgiu yra dar malonesni.

Gerbkite kultūrų įvairovę, kuri būdinga Havajų gyventojams.

Jeigu kažkas kažką jums duoda ar suteikia paslaugą, visada sakykite „Thank you“ (angl. ačiū) ar „Mahalo“ (havaj. ačiū).

Dauguma havajiečių namuose nusiauna batus. Jeigu matote prie durų išrikiuotus batus, tai ženklas, kad ir jūs turite nusiauti.

Dešimt etiketo patarimų, kuriais galėsite pasinaudoti visame pasaulyje
© DELFI / Mindaugas JackevičiusGeros manieros – labai svarbus dalykas bet kurioje visuomenėje

Jeigu prieš vykdami į bet kurią šalį susipažinsite su jos papročiais ir mandagaus elgesio taisyklėmis, atrodysite patyręs keliautojas. Tai ne tik įdomu, bet ir praplečia jūsų akiratį, tad prieš išeidami iš savo namų pasidomėkite ir jūsų kelionė bus kur kas smagesnė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atostogos ant slidžių: ką pasiimti ir kaip viską sutalpinti lagamine

Šaltuoju sezonu žiemos sporto mėgėjų kompasas rodo kalnų kryptimi – atostogos be slidžių ar...

Kaip nesusirgti atostogaujant ar vos grįžus iš šiltų kraštų (6)

Lietuvą užplūdus žiemiškiems orams, spaudžiant vis didesniam šalčiui, nemažai žmonių...

Gražiausi pasaulio kampeliai romantiškoms atostogoms (16)

Kai už lango žiema - metas pasvajoti apie malonius dalykus. Atrinkome 9 gražiausias vietas medaus...

Daiktai, kurie rankiniame bagaže be reikalo užima vietą (3)

Išmoningai susikrauti daiktus kelionei – tikras menas, tenka padaryti nemažai klaidų, kol to...

Ekspertė pasakė, kada palankiausia įsigyti keliones ir, kiek gali tekti susimokėti (19)

Kone keturi iš penkių lietuvių, pasirinkusių poilsį Turkijoje, renkasi Alanijos kurortą. Vieni...

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (39)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (52)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (61)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (27)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (90)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (3)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (82)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (67)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...