aA
Jeigu praėjusiais metais po pirmojo karantino oro uostai buvo apytuščiai, o turizmas visai susitraukęs – tai šiemet vaizdelis visai kitoks. Ilgos ir kur kas ilgiau trunkančios eilės, nervai bandant spėti atlikti visas procedūras tampa nauja realybe, dėl kurios ne visi laiku spėja į skrydžius. Kas vyksta oro uostose pasakoja DELFI Kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas.
Perspėja keliaujančius lietuvius: pakeiskite įpročius, nes galite neišskristi
© Orijus Gasanovas

Lygiai prieš metus tokiu metu, skrydyje iš Latvijos sostinės Rygos į Italijos sostinę Romą keleivių buvo tiek mažai, kad kone kiekvienas galėjo sėdėti per tris kėdes. Prie lango, per vidurį arba iš krašto, kaip tik norėjosi. O ir eilių oro uostuose visai nebuvo, atvykai, atidavei lagaminą ir per kelias minutes galėjai praeiti apsaugos patikrą. Dažnai keliaujantys negalėjo patikėti tuo, kas vyksta. Vadino tą situaciją – rojumi, laisve, malonumu ir kitais gražiais žodžiais. Buvo patogu, bet tuo pačiu ir liūdna. Juk tušti skrydžiai reiškė sunkius laikus avialinijoms ir oro uostams.

Bet kaip ir visose situacijose, taip ir šioje – po tamsos atėjo šviesa. Labai ryški, graži šviesa, vėl optimizmu nušvietusi turizmo sektorių.

Apytuščius skrydžius iš Vilniaus į Helsinkį, iš Bergeno į Oslą, iš Kairo į Dubajų dabar galiu prisiminti tik kaip sapną, arba kaip siurrealistinę praeitį. Nes dabartyje – nieko panašaus nepamatysi.

Perspėja keliaujančius lietuvius: pakeiskite įpročius, nes galite neišskristi
© Orijus Gasanovas

Oro uostai vėl pilni žmonių. Verslo keliautojų, poilsinių turistų, po visur migruojančių migrantų – laimės ieškotojų. Iš to, kas vyksta tiek Vilniaus, tiek kitų Europos miestų oro uostuose būtų galima daryti išvadą, kad situacija visiškai normalizavosi ir net sugrįžo į geruosius priešpandeminius metus. Taip atrodo „užmetus akį“, bet statistiniai skaičiai, deja, to dar nerodo. „Augti ir augti iki tų laikų“, – sako įvairių avialinijų atstovai. Nes nors lėktuvai jau stipriai užpildyti, beveik šimtu procentų, reisų dar tikrai ne tiek daug, kiek būdavo anksčiau. O ir daug oro uostų dirba ne visai pilnu pajėgumu. Todėl, nors ir atrodo, jog koridoriai bei laukiamieji stipriai perpildyti – iki galo džiaugtis už aviacijos verslą dar nereikėtų.

Bet yra kita šio reikalo pusė, apie kurią dar ne visi kalba. Oro uostose vis daugiau chaoso. Ilgos eilės, pykčiai prie skrydžių registracijos langelių, į savo reisą bėgantys keliautojai, chaotiškai skrydžio vartų ieškantys išsiblaškėliai – tai, ką mačiau per keletą pastarųjų savaičių skraidydamas po Europą.

Perspėja keliaujančius lietuvius: pakeiskite įpročius, nes galite neišskristi
© Orijus Gasanovas

Visi, šiuo metu keliaujantys turėtų suprasti, kad vis dėlto aviacijos pasaulis pasikeitė ir, kad kurį laiką, gal pusmetį, gal metus, gal dvejus – keliausime su papildomai įvestomis taisyklėmis, kurių niekada anksčiau nebuvo. Tai reiškia, kad įprastos oro uostų procedūros gali trukti ilgiau nei esame įpratę.

Šiuo metu skrendant beveik visomis pasaulio kryptimis yra tam tikrų reikalavimų arba ribojimų. Tai reiškia, kad prieš atiduodami lagaminą ir gaudami įlaipinimo kortelę, oro uosto pareigūnui privalėsite pateikti tam tikrus dokumentus arba elektroninę jų versiją. Daug šalių reikalauja turėti skiepų pasą su teisingais duomenimis jame. Tai yra skiepai turi būti atlikti prieš tam tikrą laiką, atitinkamai turi būti pažymėta kiek dozių gavote ir panašiai. Daug kur reikia neigiamo koronaviruso testo, ne visur tinka greitieji, kai kur reikalaujama PGR testo rezultatų. Dar yra valstybių, kurios prašo papildomų dalykų, pavyzdžiui, Didžioji Britanija reikalauja prieš atvykstant turėti registraciją testui jų šalyje.

Yra ir daugiau painiavos bei reikalavimų, į kuriuos turėtų atkreipti dėmesį visi keliaujantys. Jeigu skrendate ne tiesioginiu reisu, o su persėdimu – reikėtų pasidomėti, ko reikalauja šalis, kurioje turite persėsti į kitą lėktuvą. Būna taip, kad vien dėl persėdimo, tam, kad galėtumėte naudotis iš tos šalies išskrendančiu lėktuvu, teks turėti papildomą testo rezultatą, net ir pilnai paskiepytiems. Ir to popieriaus jūsų greičiausiai paprašys tame oro uoste, iš kurio išskrisite.

Labai daug žmonių apie įvairius reikalavimus patingi domėtis iš anksto ir viską sužino tik atvykę į oro uostą. Tada žinoma sukyla pyktis ant savęs, o taip pat ir ant kitų. Norisi rėkti, bartis, kartais net grasinti. Žmonės taip daro, patikėkite manimi. Jie barasi ir tikisi, kad tai kažką pakeis. Būna verkia, ašaroja kruvinomis ašaromis ir galvoja, kad sušvelnins atsakingų pareigūnų širdis.

Perspėja keliaujančius lietuvius: pakeiskite įpročius, nes galite neišskristi
© Orijus Gasanovas

Pasitaiko ir paprastesnių variantų. Kai tarkim, šalis į kurią skrenda ponas ar ponia, reikalauja užpildyti atvykimo anketą, kaip pavyzdžiui daro Lietuva. Daug kas pamiršta tai padaryti iš anksto ir daro tik tada, kai priduoda lagaminą. Visiems kitiems tenka laukti. Dar yra vienas, liūdnesnis variantas Graikijoje. Tą pačią dieną, prieš išskrendant, šios šalies anketos užpildyti ir gauti patvirtinimą nepavyks. Jeigu to nepadarėte parą prieš – oro uoste išgirsite liūdną pranešimą, kad jūsų neįleidžia į lėktuvą.

Visos šios situacijos be galo vargina dirbančius pareigūnus, o taip pat siaubingai erzina tuos, kurie laukia savo eilės prie registracijos langelio. Eilės išsitempia iki begalybės, šiai procedūrai dabar reikia skirti dvigubai daugiau laiko. Tikriausiai žinote kelionių organizatorių ir avialinijų rekomendaciją atvykti į oro uostą dvi su puse valandos iki skrydžio, kartais kai kurie sako, kad reikia net ir prieš tris valandas atvykti. Bet su dabartiniais tempais šį laiką reikėtų dar pailginti.

Net ir tokiuose mažyčiuose oro uostose kaip Vilniaus, Kauno ar Palangos, paskirkite skrydžio registracijai ir kitoms patikroms daugiau laiko. Nes keleiviai stringa masiškai. Aš pavyzdžiui buvau įpratęs į mūsų sostinės oro uostą atvykti pusantros valandos iki skrydžio. Bet dabar to nebedarau, nes atvykęs dvi valandas prieš skrydį ir tai vos į jį suspėju.

Taip buvo Vilniuje – praėjusį penktadienį, kai skridau į Vokietijos miestą Frankfurtą. Skrydis 06.30 val. ryte, likus valandai – 05.30 val. – prie registracijos stovėjo tokia ilgai eilė, kad daug kam stovint joje sudegė tūkstantis nervų ląstelių. „Ar mes spėsime?“, „Kas ten vyksta?“, – šnibždėjosi laukiantieji. Tuo metu iš keturių keleivius priimančių langelių – pilnu pajėgumo dirbo tik du. Prie kitų dviejų stovėjo problemų turintys keliautojai, kažko neužpildę, ar kažko nepažymėję. Jie ten sprendė savo reikalus ir tuo pačiu blokavo eilę.

Perspėja keliaujančius lietuvius: pakeiskite įpročius, nes galite neišskristi
© Orijus Gasanovas

Panašiai nutiko ir šį trečiadienį Madeiros salos oro uoste, kur taip pat stovėjau eilėje prie registracijos į Frankfurto skrydį. Kiekvienas keleivis privalėjo pateikti skiepų dokumentą arba neigiamą testą, o tie, kas skrido pavyzdžiui į Lietuvą – dar ir mūsų šalies Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketos QR kodą. Eilė judėjo vėžlio greičiu. Jeigu anksčiau vienas asmuo prie registracijos užtrukdavo 2-3 minutes, tai dabar 5-7 minutes. Net jeigu ir visi popieriai tvarkingi – juos pateikti ir patikrinti prireikia papildomo laiko. Pavyzdžiui, šveicarė skridusi į Ciurichą, per Frankfurtą – paskiepyta dviem skiepais. Bet ji kokias 6 minutes savo mobiliajame telefone ieškojo tai patvirtinančio dokumento kopijos. Iš pradžių ji bandė prisijungti prie nemokamo oro uosto Wi-Fi interneto, nepavykus, ėmė prašyti kitų žmonių, kad šie jai paskolintų prieigą prie interneto. Kai gavo tai, ko norėjo, moteriškė ilgai knisosi savo elektroninio pašto dėžutėje, kol pagaliau surado reikiamą dokumentą.

Bet laikas tirpsta ne tik čia. Pridavus lagaminus ir gavus įlaipinimo kortelę – tenka stotis į kitą eilę, prie patikros. O ten dar viena staigmena – pavyzdžiui, Madeiroje bandoma laikyti atstumą tarp keliautojų. Stovi pareigūnai ir reguliuoja, kad žmogus „neliptų“ ant žmogaus. Specialiai paskirstomi žmonių srautai, vienas pareigūnas praleidžia tik tam tikrą kiekį keleivių, o kitus laiko už ribos. Taip susidaro dar kelios eilės, kurios atima daugiau laiko.

Perspėja keliaujančius lietuvius: pakeiskite įpročius, nes galite neišskristi
© Orijus Gasanovas

Šitose visose eilėse nuolat išlendą tokių žmonių, kurie beveik verkdami meldžia praleisti, nes labai skuba, nes vėluoja, arba kartais sako, kad „jau pavėlavo“. Tenka tokius praleisti, žinoma. Kol galiausiai pačiam per garsiakalbius ima skambėti „paskutinio kvietimo“ pranešimas. Nori suspėti – bėk, tokia dabar realybė, su kuria susiduria dažnas keliaujantis.

Norite, kad visas procesas pavyktų sklandžiai, be sudegintų nervų – atvykite anksčiau, nei buvote įpratę, pridėkite bent papildomą pusvalandį. O taip pat, palengvindami gyvenimą sau ir oro uostų darbuotojams paruoškite visus reikiamus dokumentus tvarkingai, greitai ir lengvai prieinamoje vietoje. Žinoma, labai svarbu – prieš vykdami į oro uostą daug kartų pasitikrinkite, kokius reikalavimus taiko šalis, į kurią vykstate. Jeigu tikrinotės prieš savaitę – negalvokite, kad viskas liko taip, kaip buvo tada. Patikrinkite dar kartą, gal kažkas pasikeitę, gal atsirado naujas punktas. O jis juk gali būti lemtingas. Saugokite savo laiką, pinigus ir sveikatą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(214 žmonių įvertino)
4.4579

Dingusio lagamino drama: kaip atostogas gali sugadinti neatsakingas Vilniaus oro uosto vyrukas (116)

Liūdna istorija apie tai, kaip neatsakingi oro uosto darbuotojai gali sugadinti atostogas. Vilniuje...

Kraštas, kuris giriasi išskirtine gamta ir pramogomis: skanaus maisto ir pigaus poilsio sostinė laukia turistų iš Lietuvos (107)

Sakartvelas – šalis, kurioje lietuviai yra be galo mylimi ir gerbiami. Daug kur užtenka tik...

Gundantis pasiūlymas: vos už pusantros valandos nuo Lietuvos galite pabuvoti beveik tikroje Azijoje (4)

Mėgstate keistas vietas? Pirmyn į Tailandiečių parką Berlyne . Pasijausite tarsi nukeliavę į...

Turkijos viešbučius atakuoja Lietuvos infuencerių laiškai: norime atostogauti nemokamai! (87)

Lietuviškos socialinių tinklų žvaigždės spėjo pagarsėti ne tik mūsų šalyje, bet ir tarp...

Kapinėse augina daržoves, o bažnyčioje įkūrė restoraną – šventvagiška ar sumanu? (47)

Nors sakoma, kad vokiečiai labai mėgsta taisykles, apsižvalgęs Berlyne aš su tuo nesutinku....

Top naujienos

Delta atmainą lygina su vėjaraupiais: daugelis mūsų susidursime su kovidu artimiausiu metu (46)

Delta atmaina plinta taip pat greitai kaip vėjaraupiai, o galbūt net dar sparčiau. Daugelis...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Pasaulis vėl atsiveria turistams: kokios šalys ir kada atveria savo sienas bei kokios sąlygos atvykstantiems?

Nors gana daug šalių vis dar neįsileidžia turistų, ekspertai pastebi, jog ledai pajudėjo....

Pirmosios pergalės medžioklė: „Žalgiris“ – „Bayern“ nuolat atnaujinama; mačą praleis Mudiay (42)

Eurolygos 5-ame ture sumažės pergalės skonio nejutusių komandų: Kaune susitinka pirmas ketverias...

Per visą Lietuvą jau slenka galinga audra: kai kur žaibuoja, dalyje rajonų – kruša  įspėja dėl nakties (63)

Penktadienio naktį Lietuvoje numatomas stiprus vėjas, įspėja tarnybos. Jau kai kuriose Lietuvos...

Europos Sąjunga oficialiai turi pirmąją ponią (5)

Europos Sąjunga (ES) oficialiai turi pirmąją ponią: Amelie Derbaudrenghien Michel.

Arūnas Milašius. Tapome neveikiančių užkeikimų šalimi, padėtų tik kelių šamanų importas (3)

Liaudies išmintis sako, kad daug kartų pakartojus vieną ar kitą frazę, ja patikėsi ir pats. Ar...

Po Nausėdos kritikos dėl vakcinacijos – Dulkio atsakas

Žmonių noras skiepytis vasarą buvo sulėtėjęs didžiojoje Europos Sąjungos dalyje, teigia...

Kardiologė patarė, kaip sumažinti blogąjį cholesterolį: rezultatas pastebimas po poros mėnesių (2)

Padidėjusi cholesterolio koncentracija yra vienas didžiausių širdies ligų rizikos veiksnių....

Baldų parduotuvės, kuriose galima rasti tikrų „perliukų“: patarimai, kaip įsigyti originalių daiktų už mažą kainą

Dėvėtų baldų parduotuvėse galima rasti vintažinių dirbinių, originalių, kokybiškų baldų. O...

Sergantis Čekijos prezidentas nufilmuotas ligoninės lovoje

Čekijos prezidento Milošo Zemano, kuris jau 11 dienų yra gydomas intensyvios terapijos skyriuje,...