Šiaurės Korėjos karo mašina milžiniška. Reguliariąją tarnybą kariniame aparate atlieka daugiau nei 1,1 mln. šalies gyventojų. Tarnybą armijoje atlieka tiek vyrai, tiek moterys. Pridėjus rezervą, kurį sudaro daugiau kaip 8,2 mln. gyventojų, gauname iš ties įspūdingą skaičių, turint omenyje, kad šalyje gyvena apie 24 mln. gyventojų.
Šiaurės Korėjos propaganda
© DELFI (S.Berlinsko nuotr.)

Armijai šalis skiria apie 25 proc. BVP („Wikipedia“ duomenimis), Lietuvoje šis skaičius yra 0,77 proc. nuo BVP. Armijos vardan aukojama praktiškai viskas, gyventojams lieka egzistenciniai maisto daviniai, nekalbant apie tragišką socialinę rūpybą.

Ekskursijos metu klausantis, kaip vietiniai gidai fanatiškai ir su užsidegimu pasakoja istorijas apie šlovingą Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos armiją, susidaro įspūdis, kad kiekvienas šios šalies gyventojas pasiryžęs paaukoti save pergalės prieš imperialistus vardan. Patikrinti šių faktų, deja, negalėjome, nes neturėjome jokios kontakto galimybės su vietiniais žmonėmis.

Savarankiškai išeiti iš viešbučio teritorijos griežtai draudžiama, kalbinti vietinius – taip pat, o visur kitur, kur buvome, žmonės buvo „paruošti“ kontaktui. Ką gi, lieka stebėti šou ir pačiam daryti išvadas, kas vyksta už fasado. Populiariausia gidų frazė buvo – „you can walk everywhere, but inside the hotel“ („galite vaikščioti, kur norite, bet tik po viešbutį“).

Sigitas Berlinskas
Sigitas Berlinskas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kalbant apie armiją, ją matėme TV ekranuose stebėdami „didžiosios pergalės“ paradą, deja, užsieniečiams ten patekti nėra galimybių. Buvo labai apmaudu – tu žinai, kad jis vyksta vos už kelių kilometrų, bet gyvai pamatyti jo negali. Teko pasitenkinti pamačius pro langą praskrendančius lėktuvus, pro kambario langą išvysti milžinišką karinių mašinų koloną ir transliaciją per TV.

Paradai Raudonojoje aikštėje nublanko, fanatizmo lygis ir parado mastai šioje šalyje gerokai pralenkė sovietus.

Kariškiai šalyje yra gerbiami, jų ginkdie negali fotografuoti, ar per daug kalbėti apie juos. Tiesiog arba gerai, arba nieko. Knygose pabėgėliai iš Šiaurės Korėjos pasakoja, kad tarnyba armijoje trunka apie 10 metų, vietiniai oficialūs šaltiniai teigia, kad tarnyba trunka 2-3 metus. Bet kažkodėl gatvėse visai nematai jaunimo, amžiaus grupė nuo 20 iki 30 metų tarsi išnykusi, matai tik brandžius žmones arba vaikus. Išvadas galime padaryti kiekvienas savo.

Karinių objektų mums, žinoma, nerodė, bet kariškius gali pamatyti visur: gatvėse, laukuose, atokiose rajonuose, kareiviška chaki spalva apylygiai maišosi su civilinėmis pilka ir mėlyna spalvomis.

Keliavome iki demilitarizuotos zonos (DMZ, angl. demilitarized zone). Nors pavadinimas byloja, kad tai demilitarizuota zona, bet tikrovė yra tokia, kad tai yra labiausiai minomis nusėta teritorija. 38 lygiagretė dalina pusiasalį į dvi kardinaliai skirtingas dalis. Tai yra labiausiai ginkluotas pasienis pasaulyje, kuris tęsiasi 250 km.

Tai buvo galima pajusti važiuojant iki jos: pakeliui begalės karinių postų, dokumentų patikra ir „no photo“. Privažiavome tarsi pasienį, kuriame galioja karinė padėtis ir civilinė valdžia neturi įgaliojimų. Buvome supažindinti, kur esame, kokia čia teritorija, papasakojo plačiau apie karą. Eilinė propagandos dozė, kurios profilaktiškai gaudavome kiekvieną dieną.

Teritorijoje viskas paruošta karui. Tiltai bet kuriuo metu gali būti užversti prieštankiniais betoniniais kubais. Jausmas, kad visur knibžda kariškiai. Mes aplankėme turistinius objektus, namelius, kur pasirašytos paliaubos, pamojavome Pietų Korėjai. Dar vienas monumentas ir traukėme atgal į Pchenjaną.

Pats Pchenjanas irgi turi tarsi pasienį, kurį, žinoma, saugo kariškiai. Eilinis šiaurietis patekti ten negali. Šalyje nėra judėjimo laisvės – norint keliauti šalies viduje, reikalingi specialūs leidimai.

Visoje šalyje begalės propagandinių plakatų, šlovinančių armiją, raketų programas ir kareivius. Buvo keista matyti, kaip vaikai, lakstantys aplinkiniuose pievose, taiko į mūsų autobusą stilizuotus automatus. Propagandinis aparatas veikia nesustodamas, į save įtraukdamas vis naują korėjiečių kartą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: šaltukas grįš su nauja jėga (15)

Antroje savaitės pusėje orai dar keisis ne kartą, sulauksime daugiau kritulių ir smarkaus vėjo....

Įkalbėta mylimojo lietuvė Madride pasidarė tatuiruotę – diagnozė ją „pasivijo“ tik po 22 metų (50)

Pasaulio sveikatos organizacijos strategai planuoja, kad iki 2030-ųjų hepatito C viruso infekcija...

Kauno policija sučiupo žmogžudyste Medvėgalio g. įtariamą vyrą (119)

Aktyviai ieškoję įtariamojo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai...

Keturių žingsnių planas, kuris padės išsaugoti aistrą santykiuose per atstumą (36)

Sakoma, kad laikinas išsiskyrimas tik sustiprina širdies jausmus. Tai puiku, tačiau vien švelnių...

Rinką sudrebinusiam „Vytautui“ – smūgis po dviejų pratęsimų Kėdainiuose, amerikiečiai toliau stebisi Šeškaus komentaras (70)

Krepšinio pasaulį žinia apie sutarties su broliais Ballais pasirašymą sudrebinęs...

Mokslininkai tyrinėjo sapnus: ką reiškia, jei sapne krentate ar bėgate? (16)

Po nemažai streso kėlusios dienos daugeliui bent naktį norėtųsi atrasti ramybę. Deja, neseniai...

Nuo sausio tūkstančiams gyventojų didėja privalomas mokestis (336)

Kaip jau žinoma, nuo kitų metų pradžios didėja minimali mėnesinė alga ( MMA ). Dėl to didės...

Beata Tiškevič pristatė autobiografiją: atvirai prakalbo ir apie sudėtingus santykius su mama, ir skyrybas (131)

Antradienio vakarą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje žurnalistė, aktorė ir...

Paryžius ruošiasi bylinėtis su „Airbnb.com“ (5)

Paryžiaus valdžia grasina teismu būsto nuomos platformai „Airbnb“, jei ši nepašalins iš savo...

Vaiko priežiūros išmokos didėjo kur kas lėčiau nei atlyginimai ir kainos (70)

Nuo šio dešimtmečio pradžios kai kurių prekių ir paslaugų kainos padidėjo daugiau kaip...