aA
Jeigu paklaustume praeivio, koks šiandien populiariausias žaidimas, tikriausiai jis įvardytų tą, rodomą per televizorių ir žadantį dovanų automobilį ar aukso puodą. Vos už porą litų nusipirkusiam teisę jame dalyvauti žaidėjui vargiai pavyksta atsipalaiduoti. Tačiau yra ir kitokių žaidimų.
Domino
© Shutterstock nuotr.

Nežadančių įspūdingų prizų, bet pakeliančių nuotaiką net pralaimėjusiesiems.

Krepšinio mėgėjams

„Žaidi lyg vaikas, rimtais darbais užsiimtum“, – bent kartą tikriausiai kiekvienam vyrui teko girdėti tokį priekaištą. Va, jei vyras su bokalu alaus žiūri krepšinio rungtynes – normalu...

Teisybė, yra žaidimų, kurie ne vaikiškumą išduoda, o pabrėžia visuomenėje vertinamas savybes, pavyzdžiui, vyriškumą. Žinoma, tarp jų ir krepšinis. O štai sugalvoti, kaip įdomiau jį stebėti, tikrai galima. Kad kitą dieną ir galvos neskaudėtų, ir pats jaustumeisi pergalę pasiekęs.

Vieną iš sveikatą tausojančių būdų surado visuomenės veikėjas Algimantas Birbilas. Visiems krepšinio aistruoliams, sirgaliams, mylėtojams jis siūlo išbandyti savo sukurtus krepšinio šachmatus bei kaškes.

„Tai greitas ir ekspresyvus žaidimas, ypač tinkantis nekantraujantiems sulaukti rezultato. Kartais pajuokauju, kad jis sukurtas krepšinio mėgėjams. Galima žaisti per antrojo kėlinio didžiąją penkiolikos minučių pertrauką. Pralaimėtojas galėtų nueiti į parduotuvę nupirkti ledų ar išvirti arbatos“, – pasakoja apie krepšinio šachmatus A. Birbilas.

Dar „Karūnu“ vadinamas stalo žaidimas panašus į šachmatus, tačiau turi ir krepšinio žaidimo logikos bei sandaros elementų. Pagrindinių žaidimo figūrų paskirtis ir reikšmingumas klasikiniuose šachmatuose ir „Karūne“ skiriasi: šachmatuose karalius yra pasyvi figūra, kurią reikia slėpti, saugoti ir ginti. O karaliaus prototipas karūnas – aktyviai veikianti figūra, organizuojanti puolimą ir gynybą, siekianti sosto ir... laiminti.

Naujasis daiktavardis „karūnas“ sudarytas jungiant žodžius: „karys“ ir „arūnas“. „Karūne“ žaidžiama 24 figūromis. Kiekvienas žaidėjas savo komandoje, kaip ir krepšinio, turi po 12 figūrų. Atsarginiai vidurio puolėjai čia yra taurai, lengvieji krašto puolėjai – vingiai, o štai perkai – sunkieji krašto puolėjai.

Pristatė ir Seime

A. Birbilas kol kas pagamino penkiasdešimt vienetų lietuviškų šachmatų. Žaidimo autoriui dar norisi juos patobulinti, supaprastinti ir atpiginti jų gamybą. Besidarbuojant prie šachmatų atėjo mintis užbaigti ir kadaise pradėtas kurti lietuviškas šaškes – kaškes, loginį žaidimą vaikams bei suaugusiesiems, kuriame, kaip ir krepšinyje, rungtyniaujama dėl taškų.

Dažnai po Lietuvą darbo reikalais keliaujantis politikas savo sukurtus žaidimus populiarina mokyklose, įvairiuose kultūros centruose. Pats moko moksleivius ir darbuotojus perprasti taisykles, rengia varžybas, čempionatus.

Kaip į šį politiko užsiėmimą žvelgia kolegos Seimo nariai?

„Daugelis žmonių į naujoves žiūri skeptiškai. Todėl nepuoselėjau didelių vilčių. Žinojau, kad bus nelengva šiuos žaidimus pateikti kaip rimtą dalyką. Iš pradžių pažaisti pasiūliau savo artimiesiems ir draugams, taip pat pristačiau Seime. Po išankstinių pasišaipymų ir skeptiškų vertinimų galiausiai sulaukiau ir teigiamų atsiliepimų“, – atvirauja A. Birbilas.

Kuria „rimti dėdės“

Kurti žaidimus politiką paskatino tautinės ambicijos ir lemtingi gyvenimo įvykiai.

„Mes, lietuviai, neturime savo loginių žaidimų. O štai kaimyninės šalys jau seniai susikūrusios savo šachmatų ir šaškių versijas. Apie žaidimą, galintį tapti tautiniu, mąsčiau ilgai. Tačiau rimtai į tai pažvelgiau tik patyręs traumą. Vieną vasarą iškritau iš medžio. Lūžę šonkauliai užspaudė plaučius. Negalėjau nei įkvėpti, nei iškvėpti. Akimirką pagalvojau, kad mirsiu. Staiga mane persmelkė mintis, kad jeigu gyvenu paskutines akimirkas, taip ir išeisiu iš pasaulio nieko nepalikęs Lietuvai“, – prisimena A. Birbilas.

Tikriausiai kas nors skeptiškai nusišypsos – neturi politikas ką daugiau veikti... Sunku patikėti, bet ir kitose šalyse panašia veikla užsiima ne tik menininkai, bet ir rimti mokslininkai, aukštą karjeros laiptelį pasiekę žmonės.

Štai visame pasaulyje jaunimo pamėgtą stalo žaidimą „Katano salos naujakuriai“ 1995 m. sukūrė vokietis Klausas Teuberis. Tuo metu jis dirbo dantų techniku, o stalo žaidimus kūrė laisvalaikiu. Tačiau neįtikėtina „Naujakurių“ sėkmė galiausiai privertė K. Teuberį atsisakyti finansiškai patrauklios profesijos ir visa galva pasinerti į stalo žaidimų dizainą.

Aibę apdovanojimų pelnęs ir patekęs į geriausiųjų pasaulyje stalo žaidimų „Top 100“ žaidimas „Citadelės“ („Citadels“) – tai prancūzų istoriko ir sociologo Bruno Faidutti šedevras. Produktyvus Vokietijos stalo žaidimų dizaineris Reineris Knizia turi matematikos daktaro laipsnį. Savo pirmąjį žaidimą sukūrė būdamas aštuonerių. 1997 m. jis metė banko valdytojo darbą. Populiariausias jo žaidimas „Žiedų valdovas“ („Lord of the rings“) išverstas į 17 kalbų, jo parduota daugiau nei milijonas kopijų.

Šeima žaidžia šachmatais
Šeima žaidžia šachmatais
© Shutterstock nuotr.

Žaidimų kultūra gimsta

Lietuvoje stalo žaidimų kūrėjai tikriausiai nebus suprasti tol, kol šalyje neprigis šių žaidimų kultūra. Tiesa, didžiuosiuose šalies miestuose jau yra stalo žaidimų klubų, jų pavyzdžiu seka ir mažesniųjų miestų gyventojai.

Nors daugelio klubų iniciatoriai – jau­nimas, į neįpareigojančias žaidimų popietes susirenka ir kiek vyresnio amžiaus žmonių. Už žaidimą nereikia mokėti nė cento. Nebūtina atsivesti draugų ar bent ką nors pažinoti. Svarbiausia – norėti žaisti, o geros emocijos, bendrystės ryšys ateis žaidžiant. Beje, jaunimas taip laiką leidžia be alkoholio.
Nors stalo žaidimais susidomi ir vyresni žmonės, vis dar įprasta juos pirkti pirmiausia vaikams. O štai užsienyje vykstančiuose stalo žaidimų čempionatuose dažniausiai dalyvauja suaugusieji.

Vilniaus stalo žaidimų klubo valdybos nario Jono Valčiuko teigimu, stalo žaidimų kultūra mūsų šalyje dar tik pradeda kurtis.

„Teko apsilankyti kasmetėje stalo žaidimų parodoje-mugėje Esene (Vokietija). Joje rengiami naujausių žaidimų pristatymai, vyksta žaidimų čempionatai. Pats nustebau pamatęs, kokio amžiaus žmonės susirenka žaisti. Buvo galima išvysti prie vieno stalo sėdintį septynmetį, jo tėvą ir dvi maždaug septyniasdešimties metų močiutės. Niekas nesijaučia nei per jaunas, nei per senas, tiesiog mėgaujasi žaidimu“, – pastebi J. Valčiukas.

Vienijasi į klubus

Šiaulių stalo žaidimų klubo „Daiskardas“ įkūrėjas Tomas Glazauskas neabejoja, kad ir mūsų šalies senjorai galėtų vakarais ne televizorių žiūrėti, bet kur kas smagiau leisti laiką.

„Stalo žaidimai skatina realų bendravimą, lavina fantaziją, strateginį mąstymą. Taip pat padeda atsipalaiduoti ir bent trumpam pabėgti nuo visų kasdienių rūpesčių. Vyresnio amžiaus žmonės lengvus žaidimus gali perprasti ir per 10 minučių, o jei yra jau juos žaidusiųjų, galinčių paaiškinti taisykles, – dar greičiau. Dažniausiai vyresni žmonės renkasi nesudėtingus žaidimus, trunkančius iki pusvalandžio, o tokių žaidimų taisyklės yra ganėtinai paprastos“, – tvirtina Tomas, stalo žaidimais susidomėjęs nuo mažumės, ir, kaip juokauja, taip iš jų ir neišaugęs.

Vaikystėje jam labiausiai patiko, kad žaidžiant galima tapti geraširdžiu riteriu, bloguoju burtininku, viduramžių pirkliu ar kaubojumi.

„Tačiau mano vaikystėje stalo žaidimų pasirinkimas buvo ganėtinai skurdus. Kadangi poreikis tokiu būdu leisti laisvalaikį išliko iki šiol, kartu su draugu nusprendėme, kad greičiausiai ne mus vienintelius domina šis užsiėmimas. Netrukus gimė mūsų stalo žaidimų klubas, šiuo metu vienijantis apie 30 nuolatinių narių“, – sako T. Glazauskas.

Paprašytas pasakyti, kuo stalo žaidimai galėtų būti žalingi, Tomas kiek susimąsto, tačiau po nedidelės pauzės randa keletą „trūkumų“: kartą pamėginus, norisi žaisti dar ir dar, ir dar... Jie užvaldo kiekvieną žmogų, o kai kam tampa ir nauju pomėgiu – kolekcionavimu.

Šiuo metu Lietuvoje populiariausi ilgai neužtrunkantys „Puerto rikas“ („Puerto rico“), „Agrikola“ („Agricola“), „Bonaza“. Taip pat strateginiai, kiek daugiau laiko užimantys žaidimai. Tiesa, didžiuosiuose prekybos centruose vargu ar pavyks jų rasti. Įdomesnių žaidimų reikia ieškoti specializuotose stalo žaidimų bei žaislų parduotuvėse.

Populiarina biblioteką

Pamažu populiarėjantys stalo žaidimai tampa ne tik puikiu laisvalaikio leidimo būdu. Dažnai jie pasitelkiami ir sprendžiant įvairias socialines problemas. Štai Kauno Veršvų vidurinės mokyklos mokiniai sugalvojo originalų būdą, kaip atkreipti dėmesį į patyčių problemą ir padėti mokyklos bendruomenei labiau susidraugauti.

Pernai pavasarį organizuotoje akcijoje „Savaitė be patyčių“ jie surengė stalo žaidimų turnyrą, kuriame dalyvavo apie 80 mokinių. Jie dėliojo dėliones, žaidė šaškėmis, domino, išmėgino stalo žaidimus „Moksliukas“, „KrisKros“, „Lietuva“ ir kitus.

Kauno viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė Ugnė Daubaraitė sugalvojo, kaip stalo žaidimais į biblioteką pritraukti daugiau jaunų žmonių. Jos idėją įgyvendinti padėjo vienas stalo žaidimų platintojas, mielai sutikęs paskolinti keletą žaidimų. Apie organizuojamas popietes jaunimas informuojamas elektroniniais naujienlaiškiais, taip pat informacija skelbiama bibliotekos internetinėje svetainėje bei „Facebook‘e“.

„Norėjome sugriauti stereotipus, įsivyravusius tarp jaunimo, kad bibliotekoje tik dulkės, tyla ir knygos. Siekėme pritraukti tą jaunimą, kuris paprastai neateitų, parodyti, jog bibliotekose vyksta daug įdomių renginių, kad jose galima tikrai smagiai leisti laiką. Iš pradžių tekdavo kviestis savo brolius, seseris, draugus. O laikui bėgant atėjo daugiau jaunimo. Daugelis jų jau susidraugavę, pažįsta vieni kitus.

Norėjome vasarą nutraukti žaidimų popietes ir vėl pradėti jas rengti rudenį, bet, matydami vis didėjantį susidomėjimą, svarstome, ar nereikės jų organizuoti ištisus metus“, – pasakoja Ugnė ir garsiai pasvajoja, kad ateityje bibliotekoje būtų galima rengti stalo žaidimų čempionatą.

Šeima žaidžia stalo žaidimą
Šeima žaidžia stalo žaidimą
© Shutterstock nuotr.

Svarbu žaisti, o ne kovoti

Kol kas šalyje populiaresni ne organizacijų, o atskirų žaidimų čempionatai. Kasmet rugpjūčio pabaigoje Vilniuje vyksta nacionalinis stalo žaidimo „Katano salos naujakuriai“ čempionatas, sutraukiantis tiek stipriausius Lietuvos žaidėjus, tiek norinčiuosius išbandyti savo jėgas ar tiesiog gerai praleisti laiką.

Čempionas įgija teisę vadintis geriausiu Lietuvos „Katano salos naujakurių“ žaidėju ir pasirenka vieną iš dviejų prizų: dalyvauti pasaulio „Katano salos naujakurių“ čempionate arba apsilankyti pasaulinėje stalo žaidimų mugėje Esene, Vokietijoje. Iki šiol jau surengti keturi „Katano salos naujakurių“ ir du „Karkason“ čempionatai.

Šiais metais birželį Vilniuje vyko ir Lietuvos stalo žaidimo „Magija: kaupimas“ („Magic: the Gathering“) čempionatas. Jame paaiškėjo geriausias šalies žaidėjas, atstovausiantis Lietuvai pasaulio čempionate San Franciske (JAV).

„Žaidimo turnyrai rengiami visame pasaulyje ir yra transliuojami tiesiogiai. Čempionate vyksta nuolatinės diskusijos, o laimėtojams įteikiami dideli prizai. Tačiau bene didžiausią malonumą teikia pats žaidimas“, – pastebi Šiaulių žaidimo klubo „Daiskardas“ įkūrėjas T. Glazauskas.

Psichoterapeutas Gediminas Navaitis primena, kad kasdienis žaidimas neturėtų tapti rungtyniavimu. Norint mėgautis stalo žaidimais, labai svarbu laikytis bent kelių principų: nežaisti iš pinigų ir nesiekti laimėti.

„Dažnai suaugusieji nesąmoningai pradeda ne žaisti, o rungtyniauti. Kaip tai atskirti? Kol galima pasidžiaugti gražiu partnerio ėjimu, tol tai yra žaidimas, teikiantis poilsį ir padedantis bendrauti. Žaidimas, į kurį žvelgiama kaip į kovą, nebeatlieka savo užduoties. Tokio geriau nežaisti nei vaikams, nei suaugusiesiems. Tik tol, kol žaidimai teikia malonumą ir nekuria įtampos, jie yra laisvalaikio praleidimo priemonė“, – pastebi G. Navaitis.

Kodėl verta muilo operą iškeisti į stalo žaidimą?

1. Skatina bendravimą ir buvimą kartu su šeima ar draugais.
2. Žaidimo scenarijus kaskart skirtingas, kitaip nei muilo operose.
3. Turiningai ir neįprastai praleistas laikas.
4. Garantuota geros nuotaikos ir juoko dozė.
5. Sutaupoma elektros.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl gaisro oro uoste Romoje įstrigusius lietuvius ragina reikalauti teisių užtikrinimo (1)

Romos Čampino oro uoste antradienio rytą kilus gaisrui buvo evakuoti skrydžių laukę keleiviai ir...

Ką būtina padaryti prieš atostogas, kad jų metu neliktumėte be pinigų (14)

Turizmo sezonas vilioja neišbandytomis kelionių kryptimis, akcijomis bilietams ir išankstiniais...

Su šeimomis atostogauti skrendančių Lavrinovičių elgesys prajuokino lėktuvo keleivius (62)

Valstybės atkūrimo dieną nusprendę atšvęsti tolimajame Egipte lietuviai sulaukė netikėtos...

Lietuvis motociklu pasiekė šalčiausią nuolat gyvenamą kaimą Rusijoje (19)

Į Lietuvą grįžo keliautojas Karolis Mieliauskas, kuris motociklu pasiekė Oimiakoną Rusijos...

VVTAT įspėja dėl nelegalių kelionių organizatorių vykdomos veiklos (7)

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ), reaguodama į žiniasklaidoje...

Top naujienos

Korupcija įtariamų teisėjų bylose – kyšiai, už kuriuos parduotas teisingumas (322)

Ikiteisminį tyrimą dėl neregėto masto korupcijos teismų sistemoje atliekantys pareigūnai kol kas...

Stadiono statybas pirmiausia pajus gyventojai: kamščiai didės, o apie „Akropolį“ suksime ratus (60)

Vilniaus miesto taryba trečiadienio posėdyje patvirtino daugiafunkcio komplekso Šeškinėje...

Valinskas prabilo apie rinkimų intrigą: nenoriu būti pranašas, bet mes išgirsime labai įdomių dalykų (239)

Kaip Seimo narių skaičiaus mažinimas, padidins jų darbo kokybę ir kodėl konservatoriams...

Iškart po Putino kalbos Rusija pademonstravo naują savo ginklą iš Šoigu – netikėtas pareiškimas (131)

Rusijos kariškiai trečiadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matomas šalies naujosios...

Skirmantas Malinauskas. Kas kitas po teisėjų? (20)

Šiandien Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) sulaikė 8 teisėjus,...

Korupcijos byloje sulaikytas ir buvęs Kurlianskio advokatas (111)

Tyrime dėl korupcijos teismuose pareigūnai sulaikė penkis teisininkų bendruomenėje žinomus...

DELFI komercijos vadovu tapo Jonas Gilys (6)

Bendrovės DELFI komercijos vadovu tapo Jonas Gilys, iki šiol ėjęs pardavimų vadovo pareigas. Ši...

Prieš Lietuvos rinktinę vėl stosiantis Gentile iškeikė Italijos krepšinį

Alessandro Gentile ateinantį pirmadienį Klaipėdoje ves į kovą Italijos krepšinio rinktinę,...

Lietuvoje gimsta visiškai naujas jūros gėrybių verslas: nutarta auginti tikrą delikatesą (39)

Baltijos jūra daugeliui lietuvių asocijuojasi su vasaros atostogomis lietuviškame paplūdimyje....

10 keistų dalykų, kurių nežinojote apie mados imperatorių Lagerfeldą (5)

Antradienį mados pasaulis neteko vieno iškiliausių ir kūrybingiausių dizainerių – Karlo...