aA
Vasara dar nuo vaikystės kvepia atostogomis ir žadina įvairiausias svajones. Jeigu neturite galimybių nuskristi į Dominiką, gal pavyks aplankyti kaimynines šalis? Juo labiau, kad jos tikrai vertos dėmesio ir visuomet svetingos. Siūlome maršrutą po Čekiją, aplankant netoli sostinės Prahos esančias pilis.
Karlštein pilis Čekijoje
© Corbis/Scanpix

Čekijos Krumlovas (Český Krumlov)

Atstumas: apie 178 km į Pietus nuo Prahos

Pietų Čekijos miestas Česki Krumlovas yra antras dažniausiai aplankomas miestas po Prahos. Tai – įspūdingas architektūrinis lobis, ką patvirtina tai, kad 1992 m. miestas buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Miestas, įsikūręs Vltavos upės vingiuose, istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėtas XIII a. vid.

Pagrindiniams miesto turistiniams objektams priklauso sienamiestis su XVI a. menančiais pastatais, didžiulė pilis ir jos kompleksas - antras pagal dydį Čekijoje po Prahos pilies. Taip pat dėmesio vertas baroko stiliaus pilies parkas, renesanso stiliaus rotušė bei gotikinė Šv. Vito bažnyčia. Tačiau pagrindinis Česki Krumlovo žavesys yra tame, kad miestelis išsaugojo savo senovinį veidą. Atrodo, kad laikas čia sustojo prieš porą šimtmečių.

Verta aplankyti unikalų baroko stiliaus pilies teatrą, kuris išsilaikė iki mūsų dienų kartu su originaliais kostiumais ir scenos technika. Tačiau turistų skaičius per dieną yra ribojamas iki 100 žmonių (5 įėjimai maksimaliai po 20 žmonių), tam, kad šis unikalus objektas būtų išsaugotas būsimoms kartoms. Ekskursijos po kitas pilies teritorijas vyksta dažniau ir didesnėmis grupėmis. Užkopti į pilies bokštą galima individualiai.

Loket pilis (Loket hrad)

Atstumas: apie 138 km į Vakarus nuo Prahos

Istorinis, romantika dvelkiantis Loket miestelis įsikūręs Ohržė upės kilpoje. Apsuptas nuostabios gamtos, papuoštas didingos Loket pilies. Ant upės kranto stovinti pilis tarsi išauga iš kalnų – ji yra viena iš 10-ties labiausiai lankomų turistinių vietų Čekijoje.

Pilis buvo pastatyta XII a., vėliau tapo viena iš svarbiausių tvirtovių šiame regione. Pasak legendos, Šventosios Romos imperatorius ir Čekijos karalius Karolis IV medžiodamas netoli Loket pilies atrado karštus šaltinius ir toje vietoje įkūrė miestą Horké Lázně, vėliau pervadintą į Karlovy Vary.

Karlštein pilis (Karlštejn)

Atstumas: apie 40 km į Rytus nuo Prahos

Karlštein pilis – tai pati žinomiausia Čekijos pilis (ček. hrad) ir vienas iš Čekijos Karalystės simbolių. Trijų lygių pilį pastatė Čekijos karalius Karlas IV, kuris taip pat įsteigė Prahos universitetą, pastatė Šv. Vito katedrą ir mūrinį tiltą per Valtavą. Karlštein pilis buvo karaliaus apmastymų, maldų ir karūnavimo regalijų laikymo vieta.

Aukščiausiame pilies bokšto aukšte, kurio sienų storis siekia 7 metrus, prisišliejusi unikali Šv. Kryžiaus koplyčia (kaple sv. Kříže), kurios sienos ir lubos grįstos auksu ir pusbrangiais akmenimis. Taip pat koplyčią puošia 130 šventųjų paveikslai. Toks didelis skaičius XIV a. paveikslų Europoje išsisaugojo tik Italijoje ir Karlšteino pilyje Čekijoje. Į pilį įėjimas yra laisvas, o dėl apsilankymo koplyčioje reikia iš anksto tartis Nacionaliniame paveldo institute (Národní památkový ústav).

Konopište rūmai (Zamek Konopiště)

Atstumas: apie 47 km į Pietrytų nuo Prahos

Romantiški Konopište rūmai prie Benešovo miesto kadaise buvo Austro-Vengrijos įpėdinio erchercogo Francisko Ferdinando d’Este vasaros rezidencija. Erchercogas buvo nužudytas 1914 m. Sarajeve, kas tapo I-ojo Pasaulinio karo pradžios priežastimi. Erchercogas buvo žinomas kolekcionierius ir aistringas medžiotojas. Rūmuose galima apžiūrėti turtingą antikvariato ir asmeninę medžioklės trofėjų kolekciją. Eksponuojamos istorinių ginklų ir šarvų kolekcijos yra didžiausios tokio tipo Čekijos respublikoje.

Rūmai stovi Viduramžių pilies vietoje, kuri per šimtmečius buvo kelis kartus perstatyta. Savo šiandieninę architektūrinę išvaizdą ir interjerą rūmai gavo po paskutinio pertvarkymo XIX ir XX a. lūžyje. Tiesa, Franciskas Ferdinandas d’Este paliko rūmų istorinę išvaizdą, bet viduje įrengė visas tuo metu prieinamas technologijas – vandentiekį, centrinį šildymą ir elektrinį apšvietimą. 1900 m. netgi įsakė įrengti pilyje liftą.

Rūmų teritorija yra tokia didelė, o jo kolekcijos tokios turtingos, kad lankytojų čia laukia net 3 skirtingi maršrutai. Pirmasis jų veda į proginę valgyklą, reprezentacinius salonus ir svečių kambarius. Antrasis yra skirtas namo šeimininko mėgstamiausiems užsiėmimams – medžioklei ir ginklams. Na, o trečiasis leidžia praverti kasdieninio erchercogo šeimos gyvenimo duris ir pamatyti ne tik asmeninius kambarius ir salonus, bet, pavyzdžiui, ir rūbinę arba vonios kambarį. Visos rezidencijos aplankymas užima apie valandą.

Rūmai yra apsupti didelių angliškų parkų su ežerų. Įėjimas į parką – nemokamas. Senovinio baroko stiliaus sodo vietoje šiandien yra rūpestingai prižiūrimas Rožių Sodas (Růžová zahrada) ir didelis šiltnamis su retais šiltųjų kraštų augalais. Parkas yra vertingas taip pat botanikos atžvilgiu – vienoje vietoje čia auga 158 lapuočių ir 68 spygliuočių medžių bei krūmų rūšys.

Česky Šternberk pilis (Zamek Český Šternberk)

Atstumas: apie 62 km į Pietryčius nuo Prahos

Česky Šternberk rūmai yra seniausiai apgyvendinta bajoriška rezidencija Čekijoje. Pastatyta 1241 m. pilis iki šiol priklauso įkūrėjo palikuonims. Šternberg šeima yra seniausia aristokratų šeima visoje Čekijoje. Komunizmo laikais pilis priklausė valstybei, tačiau 90-ųjų metų pradžioje Šternberk šeima atgavo savo turtą ir vėl ten apsigyveno.

Dalis patalpų yra atviros lankytojams. Lankymo maršrutas veda per 15 kambarių, kur galima pamatyti stilingus ir brangus baldus, paveikslus ir šeimos kolekcijas. Ypatingai vertėtų išskirti turtingą graviūrų kolekciją iš trisdešimtmečio karo laikų ir sidabrinių XVII a. miniatiūrų kolekciją.

Žvelgiant į stačias uolingo kyšulio pakalnes, darosi gaila kariuomenių, kurios senais laikais norėjo užkariauti šią tvirtovę. Česky Šternberk pilis buvo užimta tik vieną kartą, 1467 m. po ilgos ir sudėtingos karaliaus kariuomenės atakos. Vėliau tvirtovė buvo dar labiau sustiprinta.
Papilyje, prie Sazava upės, yra nedidelis kaimelis tokiu pat pavadinimu.

Křivoklat pilis (Zamek Křivoklát)

Atstumas: apie 49 km į Vakarus nuo Prahos

Miškuose į Vakarus nuo Prahos yra viena gražiausių Čekijos pilių – Krivoklat. Daug šimtmečių ši pilis užėmė svarbią vietą, tai buvo pagrindinis puolimo punktas link Vokietijos žemių. Tačiau valdovai čia su mielu noru atvykdavo pamedžioti arba tvirtovės kalėjime įkalindavo aukštos kilmės kalinius. Vaikystėje čia buvo laikomas imperatorius Karolius IV, kurį čia uždarė jo paties tėvas.

Iš toli Krivoklat atrodo labai griežtai, tačiau vidinė apdaila stulbina savo elegantiška architektūra. Dėmesio verta ir pilies kaplyčia, kuri yra puikus XV a. meno pavyzdys. Tam pačiam periodui priklauso ir nuostabus bareljefas su Čekijos karalystės herbu ir karališkąja monograma virš pilies vartų. Sunku patikėti, kad toks šedevras buvo iškaltas iš akmens.

Tvirtovės, kaip kalėjimo, istoriją primena bado kamera ir viduramžio kankinimo įrankių ekspozicija. Lankytojai, kurie labiau domisi kultūra, ras čia unikalią gotikinės tapybos ir skulptūros ekspoziciją, biblioteką su daugiau nei 52 tūkst. knygų, turtingą muziejų ir paveikslų galeriją, įkurtus bajorų šeimos, kuriai Krivoklat priklausė Naujaisiais amžiais.

Nelahozeves rūmai (Zamek Nelahozeves)

Atstumas: apie 30 km į Šiaurę nuo Prahos

Nelahozeves rūmai priklauso kitai bajoriškai šeimai – Lobkovičiams. Šis pastatas – tai puikus čekiško renesanso pavyzdys. Svarbu ir tai, kad pilis per šimtmečius beveik nebuvo perstatoma ir dabar atrodo taip pat, kaip ir prieš kelis šimtmečius.

Paveikslų galerija, priklausanti Lobkovičiams, siūlo pereiti per šešis europinio meno amžius, nuo renesanso iki praeito amžiaus 30-ųjų metų. Į kolekciją įeina tokių žinomų žmonių kūriniai, kaip Lucas Cranach, Paolo Veronese, Peter Paul Rubens bei Diego Velazquez. Tačiau vertingiausias kolekcijos paveikslas tikriausiai yra Petero Bruegelo „Šienapjūtė“.

Nelahozeves vietovė taip pat žinoma kaip kompozitoriaus Antonino Dvoržako (1841-1904) gimimo vieta. Jis gimė vietinio mėsininko šeimoje. Dabar name, kuriame gyveno Dvoržakų šeima ir kur tėvas taip pat turėjo smuklę, yra įkurtas muziejus.

Čekijos turizmo centras
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„New York Post“ gruodį rekomenduoja aplankyti magiškiausią Kalėdų sostinę – Vilnių (7)

„Europos miestai ir miesteliai jus tikrai sužavės ir nukels į nepamirštamą Kalėdų pasaką,“...

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos? (12)

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

„Ryanair“ siūlo išskirtinę paslaugą: kaina – beveik 5 tūkst. eurų už valandą (17)

Užsisakę privatų skrydį oro transporto bendrovės „Ryanair“ lėktuvu, galėtumėte mėgautis...

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (28)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...

Į aukščiausią krioklį Baltijos šalyse veda nauji laiptai: nuo jų atsiveria nenusakomo grožio vaizdai (22)

Po aštuonerių metų pertraukos vėl bus galima laiptais užkopti iki aukščiausio Baltijos šalyse...

Top naujienos

Puteikis: esu patyręs praktiškai viską, kuo gyvena daugelis lietuvių (373)

„Aš ne tik kad žinau, kas yra turėti polinkį alkoholiui, žinau, kaip tai susitvarkyt, žinau...

Šakalienė: jaučiuosi kaip košmariškame sapne (935)

Seimo narė Dovilė Šakalienė viešai nekomentavo jai metamų kaltinimų, esą ji už Norvegijos...

Makabriškomis laidotuvėmis garsėjantys tibetiečiai šlykštisi mums priimtinu laidojimo būdu (46)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Orai: sinoptikai perspėja – kelius kai kur jau dengs ledukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Nuostolių užkluptas Jankauskas tiki jaunimu ir A lygos žaidėjais: mums nėra ko bijoti specialiai iš Belgrado (36)

Antradienį vakare Lietuvos futbolo rinktinė užbaigs kovas debiutiniame Europos tautų lygos...

Prasidėjo masiniai darbuotojų atleidimai: kam labiausiai verta sunerimti (141)

Praeitą savaitę Užimtumo tarnyba pranešė apie Lietuvos įmonėse numatomus masinius darbuotojų...

(Ne)skanūs lietuvio nuotykiai Berlyne: teko valgyti skalbykloje, autobuse ir net pasakų namelyje (9)

Dažniausiai keliaudami kur nors pavalgyti galvojame tik apie maistą – kad jis būtų skanus,...

Pirmadienį sutriko „Messenger“ veikla (10)

Pirmadienio vakarą sutriko „ Facebook Messenger “ veikla visame pasaulyje.

Kastytis Kerbedis atvirai prabilo apie karjeros pabaigą: aš jau noriu pabaigos, noriu į pensiją (27)

Pagauti sėkmės paukštę pavyksta daug kam, tačiau ją išlaikyti delnuose ilgiau nei akimirką...

Kraupus įvykis Jonavos r.: dingęs be žinios vyras rastas nužudytas savo namų teritorijoje sulaikytas įtariamasis (11)

Kauno policija informavo, kad pirmadienį buvo rastas nužudyto vyro kūnas, kuris buvo ieškotas kaip...