aA
Visi bent kiek keliaujantys žmonės yra susidūrę su informacijos stoka apie viešbučių reitingavimą ir dažnai nežino, kokiais kriterijais remiantis, reikėtų rinktis viešbutį – juk trijų žvaigždučių viešbučiai Lietuvoje ir Rusijoje gali gerokai skirtis. Tačiau kol visame pasaulyje nėra tolygios reitingavimo sistemos, kiekviena šalis vadovaujasi atskirais kriterijais.
Viešbutis
© Shutterstock nuotr.

Svarbiausia žinoti, jog viešbučio klasę nusako jame teikiamų paslaugų kiekis, todėl kokybė priklauso nuo valstybės ekonominės padėties bei turizmo išvystymo lygio. Turistai turėtų atkreipti dėmesį ne tik į žvaigždučių skaičių, bet taip pat šalį, į kurią vyksta, rekomendacijas, kultūrinę ir ekonominę šalies padėtį.

Reitingavimo taisyklės Lietuvoje keisis

Lietuvoje viešbučių ir motelių klasifikavimo reikalavimus pateikia Valstybinis turizmo departamentas, tačiau dabartinius reikalavimus planuojama keisti ir dar šiais metais įvesti harmonizuotą viešbučių klasifikavimo sistemą su bendrais kriterijais šalims, priklausančioms „Viešbučių, restoranų ir kavinių asociacijai“ (HOTREC). Šiuo metu ši skėtinė asociacija apjungia Austriją, Čekijos Respubliką, Vokietiją, Vengriją, Olandiją, Švediją ir Šveicariją, 2011 metais prisijungė ir Lietuva, Latvija, Estija, Liuksemburgas.

Pasak Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdančiosios direktorės Eglės Dilkienės, nauja sistema visuose viešbučiuose turėtų būti įdiegta per artimiausius du metus. Viešbutis norėdamas gauti žvaigždutę turės atitikti privalomuosius kriterijus bei turėti atitinkamą kiekį paslaugų iš kaupiamųjų kriterijų sąrašo. Anot E. Dilkienės, papildoma paslauga gali būti galimybė pasirinkti antialerginius čiužinius, ekologinius produktus, specialų restorano, baro meniu.

Aklai pasitikėti žvaigždutėmis neverta

Kriterijų, pagal kuriuos gaunamos viešbučių lygį nusakančios žvaigžutės, yra daug – nuo kambario dydžio iki aptarnavimo kokybės. Norint turėti vieną žvaigždutę, tereikia tenkinti esminius kriterijus tokius, kaip kad kambariai turi turėti dušą ir tualetą arba, kad jie turi būti valomi kasdien. Didesnį žvaigždučių kiekį lemia teikiamų paslaugų kiekis, tačiau adekvačiai viešbučio klasė gali būti įvertinama atkreipiant dėmesį ir į įrengimą bei aptarnavimo lygį.

Daugiau nei 10 metų viešbučius baldais įrenginėjančios „Ergolain“ įmonių grupės vadovas Romualdas Bėkšta teigia, jog žmonės dažnai suklysta viešbučius rinkdamiesi pagal žvaigždutes, o ne įrengimo stilių ir kokybę.

„Turistai pasikliauna prie viešbučio pavadinimo esančiu žvaigždučių kiekiu ir retai kada pataiko. Žvaigždutės nusako paslaugų kiekį, tačiau net ir esant nedideliam jų pasirinkimui, viešbutis gali būti labai jaukus, gražiai įrengtas, „boutiq“ tipo, nors nereitinguojamas arba nepriklausantis tinklui. Iš ilgametės patirties žinome, kad dažnas užsienietis labiausiai pasitiki viešbučių tinklais, tačiau pamiršta, jog kartais nežinomas viešbutis gali pasižymėti kur kas skoningesniu, jaukesniu ir kokybišksniu interjeru nei priklausantis tinklui“, - sako R. Bėkšta.

Pasak jo, renkantis viešbutį taip pat svarbu atkreipti dėmesį į informaciją, kada viešbutis buvo įrenginėjamas ar jame buvo darytas remontas.

„Juk viešbutis gali turėti net penkias žvaigždutes, bet jei interjeras buvo atnaujintas tik prieš 20 metų, tai, tikėtina, jog šiandien visi baldai jau bus „nugyventi“. Dažniausiai tokie viešbučiai interjero neatsinaujina, nes sulaukia didelių klientų srautų ir nelaiko to būtinybe. Tačiau tą reiktų daryti bent kas dešimt metų, nes esant nuolatiniam didesniam nei 60 proc. viešbučio apkrovimui, viešbutis tiesiog tampa užleistu ir nebepatraukliu“, – sako R. Bėkšta.

Fojė – ne tik viešbučio svečiams

Valstybinis turizmo departamentas viešbučių klasifikavimo sąraše nurodo, kad norint gauti tris ar keturias viešbučio žvaigždutes, būtina įrengti aukštos kokybės fojė pagal specialų projektą. Patikrinti, ar fojė įrengta pagal individualų projektą lengva, tačiau, iš kur žinoti, kur prasideda ir baigiasi „aukštos kokybės“ ribos.

Reikalavimuose numatoma, jog fojė, visų pirma, turėtų atitikti visą viešbučio stilistiką, nes tai yra reprezentacinė viešbučio dalis – būtent pagal ją klientas susidaro pirmąjį įspūdį apie viešbutį. Pasak „Ergolain“ įmonių grupės vadovo, daugiausiai fojė interjerui ir jo įrengimui dėmesio skiria penkių žvaigždučių viešbučių savininkai. „Jiems svarbu, kad pirmasis įspūdis būtų geriausias ir atspindėtų visą viešbučio koncepciją. Didesniuose pasaulio miestuose viešbučių fojė yra ne tik jo gyventojams skirta patalpa, bet taip pat - žmonėms, norintiems papietauti ar susitikti dėl verslo reikalų. Tendencija kviesti į viešbučio bendrąsias zonas atsiranda ir Lietuvoje“, – sako R. Bėkšta.

Taip pat ir Rusijoje viešbučius įrenginėjančios „Ergolain“ įmonių grupės vadovas teigia, kad šioje šalyje viešbučių paskirtis dar platesnė – šiuo metu ten ypač populiarūs viešbučių verslo klubai. Už atskirą mokestį galima naudotis specialiomis viešbučio patalpomis, skirtomis darbui ar susitikimams su verslo partneriais. Ši paslauga teikiama tik brangiausiuose viešbučiuose, kur arbatos kaina prasideda nuo 20 litų.

Lietuvoje ir Rusijoje prabanga suprantama skirtingai

Visi trijų, keturių ir penkių žvaigždučių viešbučiai turi turėti liukso kambarius. Pagal Lietuvoje galiojančias viešbučio klasifikavimo taisykles, liuksas – 30 kv. metrų specialaus suplanavimo kambarys. Žvelgiant į pasaulinę liukso kambarių įrengimo praktiką, daugelyje šalių ji ganėtinai skirtinga. Didelę reikšmę viešbučio kambarių įrengimui turi šalies ženklinimo žvaigždutėmis taisyklės, taip pat kultūrinė šalies aplinka bei ekonominė padėtis.

Pavyzdžiui, brangiausi penkių žvaigždučių viešbučiai Maskvoje nustebins prabanga visose srityse – ištaigingu interjeru, itin plačiu pramogų pasirinkimu, aukšta aptarnavimo kokybe. Kaip teigia R. Bėkšta, rusai labai daug investuoja į interjerą ir kambarius dekoruoja pagal viešbučiui individualiai sukurtą stilistiką, itin didelį dėmesį skirdami detalėms bei čia labai mėgstamiems antikvariniams ir dizainerių baldams.

Rusijos penkių žvaigždučių viešbučiuose stengiamasi atsižvelgti į technologines tendencijas ir nuo jų neatsilikti, įdiegiant viešbučiuose aktualiausias technologines naujoves. Anot pašnekovo, kalbant apie Lietuvos penkių žvaigždučių viešbučius, turime pripažinti, kad Rusijai būdingos prabangos čia nerasime - viešbučiai įrengiami moderniai ir labai kokybiškai, didelį dėmesį skiriant ne prabangioms detalėms, o poilsiautojo komfortui.

„Lyginant Lietuvos prabangiausius viešbučius ir Rusijos, investicijos į juos skiriasi tris kartus ir tai tikrai ne dėl muitų, bet dėl požiūrio. Pas mus prabanga saikinga, mes nebandome išsišokti – Lietuvos viešbučiuose nebus drožinėtų liūtų galvų ar fontanų. Mūsų viešbučiuose, kitaip nei Rusijos, viskas nuosaiku“, – sako R. Bėkšta.

Latvijoje, skirtingai nei pas mus, įrenginėjant viešbučius pagrinde orientuojamasi į rusišką prabangą. Bet kadangi kaimyninėje šalyje sulaukiama nemažai turistų ir iš Vakarų, penkių žvaigždučių viešbučiai vis dažniau renkasi ir nuosaikesnį skandinavišką stilių.

Daug turistų sulaukiančios Europos šalys į reitingavimą žvaigždutėmis žiūri atsainiau. Valstybėse, kur didelę dalį BVP sudaro įplaukos iš turizmo, stengiamasi išlaikyti kuo aukštesnius reitingavimo standartus.

Vis dėlto galima sakyti, kad bendros žvaigždutėmis reitingavimo sistemos nėra, todėl turistai turėtų vadovautis šiuo žymėjimu labiau kaip rekomendacija. Dažniausiai kiekvienos šalies kriterijai ir reikalavimai sutampa dėl pagrindinių paslaugų, bet priklausomai nuo šalies kultūrinės ir ekonominės terpės, paslaugų kokybė gali skirtis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Į Pakruojo dvarą sugrįžta didelio pasisekimo sulaukęs milžiniškų Kinijos žibintų festivalis (9)

Jau nuo lapkričio 23 dienos į Lietuvą ir Pakruojo dvarą sugrįžta ryškiaspalvis šviečiančių...

„Ryanair“ skraidins iš Vilniaus į Lvovą (7)

Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo kitos vasaros skraidins keleivius iš Vilniaus...

Reikšmingas pokytis nelaikantiems savęs nei vyrais, nei moterimis – oro linijų bendrovės naikina kreipinį „ponios ir ponai“ (81)

Oro linijų bendrovė „Air Canda“ panaikins kreipinį „ponios ir ponai“ iš savo pranešimų...

Latvijos oro linijų bendrovė stiprina susisiekimą su Vilniaus oro uostu (5)

Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ nuo 2020 m. vasaros sezono padidins skrydžių iš...

Daugiau nei pusę amžiaus skaičiuojantis garlaivis gabeno paštą ir kalinius: dabar vykdo pramoginę ir mokslinę misiją (2)

Daugiau nei prieš pusę amžiaus pastatytas ekspedicijų garlaiv is „ Nordstjernen “, kuriuo...

Top naujienos

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (147)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

Gyvai / Saldi pirmoji pergalė: „Žalgiris“ privertė pasiduoti „Real“ ekipą (109)

Šiame sezone Eurolygoje pirmąją pergalę iškovojo Kauno „Žalgiris“ (1/2): trečiame ture...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (17)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (41)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

Politikų diskusija su bankininkais ir prekybininkais – kalbasi, kaip kurčias su aklu (19)

Seime registruoti siūlymai įvesti bankų turto ir prekybos tinklų apyvartos mokesčius....

Pirmasis Nausėdos išbandymas tarp ES vilkų: kaip nenublankti prieš Grybauskaitę ir laimėti svarbiausią kovą (120)

2021–2017 m. daugiametė finansinė programa (MFF), arba paprasčiau ES biudžetas, o dar...

Šis šiurpiai atrodantis daiktas ir dabar vyrus verčia susiraukti – XVIII amžiuje tokiais įrankiais kankinti paaugliai

Senoviniai įsitikinimai mūsų akimis buvo išties keisti. Kita vertus, po poros šimtų metų mūsų...

Neįprastoje Vilniaus vietoje įsikūręs restoranas pasikeitė neatpažįstamai, bet visos įdomybės prasideda atsivertus meniu (19)

Jau kuris laikas keliaudama iš ar į prekybos centrą „ Ozas ”, DELFI sporto centrą ar...

Tragedija „Tarzano“ aktoriaus namuose – jo žmoną, buvusią „Mis Florida“ karalienę, sutuoktinio akivaizdoje mirtinai subadė sūnus (6)

Aktoriaus Rono Ely namuose Santa Barbaroje mirtinai subadyta moteris yra jo žmona Valerie Lundeen...