aA
„Jeigu mylite, kartu apsilankykite meilės mieste Veronoje“, – tokį pasiūlymą neretai išgirsta įsimylėjėliai. Anot Šiaurės Italijos miestelį mėgstančių žmonių, net Paryžius nublanksta prieš Williamo Shakespeare‘o tragedijoje „Romeo ir Džuljeta“ aprašytas romantiškas vietas.
© Shutterstock nuotr.

Turistai nepraeina pro Džuljetos namą

Įstabaus grožio Verona pasaulyje garsėja turtinga kultūra, paveldu ir senoviniais pastatais. Kasmet daugybė turistų ne tik susipažįsta su miesto paveldu, bet ir patenkina smalsumą, apžiūrinėdami pastatus, kuriuose vystėsi Romeo ir Džuljetos meilės istorijos veiksmas, vaikščiodami tomis pačiomis gatvėmis, kur vyko susirėmimai tarp didžiausių priešų – Montekių ir Kapulečių. Turistai miniomis plūsta prie Džuljetos namo (Casa di Giulietta), esančio Cappello gatvėje.

Plytų namas su gotikiniais vartais, pastatytas XIII a., buvo renovuotas 1930 m. Vartai nusagstyti gausybe meilės spynelių, visas įėjimas išpaišytas širdelėmis su įsimylėjėlių vardais. Nors nėra tiksliai žinoma, ar šiame name išties gyveno garsioji Kapulečių šeima, tačiau ties įėjimu į namo kiemą galima pamatyti vis dar išlikusį šeimos herbą – skrybėlę.

Dviejų aukštų pastato viduje yra nedidelis muziejus, jame eksponuojama XVI–XVII a. baldų, paveikslų, freskų, keramikos dirbinių ir įvairių daiktų, susijusių su Romeo ir Džuljetos istorija.

Verona - nepamirštamų aistrų miestas
© Shutterstock nuotr.

Laiškai Džuljetai – įkvėpimo šaltinis

Šiltomis dienomis namo kiemas būna sausakimšas turistų, besibučiuojančių porelių, prisiekinėjančių amžiną meilę. Nieko nestebina, kad ant sienų ir mūro plyšiuose įsimylėjėliai palieka laiškų Džuljetai, patikėdami slapčiausias meilės viltis. Teigiama, kad sienos retkarčiais yra nuvalomos, tačiau neilgai trunka, kad jos vėl būtų išmarginamos meilės prisipažinimais.

Į laiškus, adresuotus Džuljetai, nuo XX a. 8 dešimtmečio atsako Veronos savanorių komanda „Džuljetos klubas“. Ši idėja XX a. 4 dešimtmetyje kilo vienam Džuljetos namo prižiūrėtojui E. Solimaniui. Vyrą įkvėpė 1936 m. kino filmas „Romeo ir Džuljeta“, režisuotas George‘o Cukoro. Prižiūrėtojas ėmė atsakinėti į laiškus, kurie metų metus kaupėsi pastato sienų plyšiuose.

Kasmet sulaukiama apie 15 tūkst. laiškų, trys ketvirtadaliai jų būna parašyti gražiosios lyties atstovių. Dažnas JAV paauglys taip pat neatsispiria pagundai suregzti vieną kitą sakinį garsiajai W. Shakespeare‘o dramos herojei. Įsimylėjėlių paliekami ir paštu atsiunčiami laiškai paskatino sukurti romantinį kino filmą „Laiškai Džuljetai“ (2010 m.), kuriame pagrindinius vaidmenis atliko aktoriai Amanda Seyfried ir Gaelis García Bernalis.

Verona - nepamirštamų aistrų miestas
© Shutterstock nuotr.

Bučiniai garsiajame balkone

Itin populiarus garsusis balkonas, kuriame Džuljeta klausėsi Romeo meilės priesaikų. Šis balkonas rekonstruotas XX a. 4 dešimtmetyje, kad į Veroną būtų pritraukiama kuo daugiau turistų, norinčių atkartoti tragedijos romantiškas scenas. Tačiau lankytojai įžengti į balkoną ir mylimąjį apipilti bučiniais gali tik nuo 1997 m.

Turistus masina ir pastato vidiniame kieme nuo 1972 m. stovinti didelė bronzinė Džuljetos statula, sukurta skulptoriaus Nereo Costantinio. Gyvuoja tradicija patrinti statulos krūtinės dešinę pusę, mat tikima, kad tai neša sėkmę meilėje.

Netoli nuo namo turistai gali aplankyti Džuljetos kapą (La Tomba di Giulietta). Tai tikras XIII–XIV a. sarkofagas, kurį pranciškonų vienuoliai rado vienoje savo vienuolyno sienoje. Nuo tada apie kapavietę pasklido legenda – tikima, kad šioje amžinojo poilsio vietoje palaidoti nelaimingi įsimylėjėliai.

1937 m. apleista Džuljetos kapavietė vėl buvo prisiminta. Minėtasis namo prižiūrėtojas E. Solimanis sugalvojo jaunavedžiams intriguojantį meilės ritualą. Įsimylėjėliai turi sujungti rankas ties sarkofagu, pasibučiuoti – ir jų meilę nuo tos akimirkos saugoja pati Džuljeta.

Romeo – primirštas

Kiek mažiau smalsuolių dėmesio sulaukia viduramžių namas, kuriame neva gyveno Romeo Montekis. Turistams skirtuose informaciniuose leidiniuose teigiama, kad netoli nuo Džuljetos namo esančioje gatvelėje – Via delle Arche – išties galėjo gyventi Montekių šeima.

Senovinį mūrą puošia išorinė dantyta siena, tad namas primena tvirtovę. Nors sakoma, kad kiemas yra įspūdingas, tačiau turistams ne tik į jį, bet ir į patį pastatą negalima įkelti kojos – tai privati valda.

Verona - nepamirštamų aistrų miestas
© Shutterstock nuotr.

Ką dar verta pamatyti?

Veronai suteiktas UNESCO pasaulio paveldo statusas. Klaidžiodami siauromis senamiesčio gatvelėmis, viduramžiais susiformavusiomis aikštėmis, gėrėdamiesi puošniomis kolonomis ir fontanais, daugelis smalsuolių pamiršta laiko tėkmę ir skubą. Prieš akis įspūdingos vietos atsiveria netikėtai. Apžiūrėti Veroną, daugelio turistų teigimu, pakanka šiek tiek daugiau nei 12 val.

Daugybė žmonių neaplenkia Bra aikštėje (Piazza Bra) esančio romėnų amfiteatro. Trečias didžiausias pasaulyje romėnų amfiteatras (Arena di Verona) pastatytas 30 m. 139 m ilgio ir 110 m pločio arenoje vykdavo gladiatorių kovos, vėliau būdavo deginami eretikai, rengiamos bulių kautynės. Pasirodymus tuomet galėjo stebėti iki 25 tūkst. žiūrovų. Veronos arena pasaulyje yra pati didžiausia pasirodymų vieta po atviru dangumi: joje vyksta įvairūs koncertai, operos, spektakliai.

Adidžės (Adige) upė kerta ne tik istorinį senamiestį, bet ir visą miestą. Prie daugybės romantiškų tiltų mėgsta įsiamžinti turistai. Upę perėjus akmeniniu tiltu (Ponte Pietra) atsiduriama tiesiai prie laiptelių, vedančių link Šv. Petro rūmų (Castel San Pietro). Nors į pastatus turistai nėra įleidžiami, tačiau nuo kalvos matosi visa gražioji Verona.

Bažnyčių ir įvairių monumentų Veronos senamiestyje tikrai gausu. Veronos katedra (Cattedrale di Santa Maria Matricolare) atstatyta 1185 m. po 1117 m. įvykusio žemės drebėjimo. Įspūdingos trijų navų katedros interjerą puošia gotikinės raudonojo marmuro kolonos, smailios arkados ir kryžminiai skliautai su auksinėmis žvaigždėmis žydrame fone.

Bemaž ryškiausias italų gotikos pavyzdys – Šv. Anastasijos bažnyčia (Chiesa Santa Anastasia). Ji buvo statoma nuo XIII iki XV a. Tai didžiausia Veronos bažnyčia. Jos fasadas iki šiol neužbaigtas (viršutinėje dalyje trūksta puošmenų), o viduje tarp navų stūkso 12 raudonojo marmuro kolonų, palaikančių skliautus, išmargintus augaliniais raštais. Grindys išklotos balto, rausvo ir pilkai žydro marmuro mozaika.

Verona - nepamirštamų aistrų miestas
© Shutterstock nuotr.

Giusti rūmai ir sodas (Palazzo e Giardino Giusti) yra įkurti rytinėje Veronos dalyje. Neoklasicistinio stiliaus rūmų ir sodo kompleksas pastatytas XVI a. Sodas laikomas vienu gražiausių renesansinio stiliaus parkų Europoje. Jame gausu ne tik augalų, bet ir skulptūrų.

Erbės aikštė (Piazza delle Erbe) – pagrindinis Veronos centras. Šioje vietoje Romos imperijos laikais buvo forumas. Vakarinėje aikštės pusėje dominuoja barokinio stiliaus rūmai, išpuošti antikinių dievų skulptūromis, o šiaurinėje pusėje yra miesto rotušė. Pagrindinis aikštės akcentas – IV a. fontanas su Veronos Madonos skulptūra. Aikštėje gausu kavinių, restoranų, suvenyrų parduotuvėlių.

Borsari vartai (Porta Borsari) – pagrindiniai miesto vartai, pastatyti I a. Jie sujungti su šoniniais pastatais, gausiai dekoruoti. Balto kalkakmenio vartus sudaro dvi didelės arkos apačioje, pro kurias galima praeiti, ir dvylika mažų arkinių langų viršuje.

Senoji pilis (Castelvecchio) – viduramžius menantis pastatas. Raudonų plytų pilis yra vienas ryškiausių gotikos architektūros pavyzdžių. Iš vienos pusės pilį juosia upė, iš kitos – gilus griovys. Į vidų patenkama per tiltą. Šiuo metu čia įsikūręs miesto meno muziejus, jame eksponuojama daug skulptūrų, paveikslų ir įvairių viduramžių meno kūrinių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Europos oro uostuose pradedami naudoti melo detektoriai (34)

Kai kurių Europos šalių oro uostuose jau visiškai pasirengta pradėti ypač išmanių melo...

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (116)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Atostogos Turkijoje: atsakymai į dažniausius lietuvių klausimus apie poilsį šioje šalyje (15)

Pirmojoje „Kelionių panorama“ laidoje daugiausia dėmesio skirta kelionėms į Turkiją, kurią...

Pristatytas filmukas apie Lietuvą skirtas daugiausiai pinigų išleidžiantiems turistams (12)

Tel Avive (Izraelyje) vyksta Lietuvos turizmo skatinimo renginys. Jame vietos turizmo profesionalams,...

Keliautojas apgavo „Ryanair“ ir įlipo į lėktuvą be jokio papildomo mokesčio už bagažą (86)

Vienam keliautojui pavyko apeiti prieštaringai vertinamas pigių oro linijų bendrovės...

Top naujienos

Po Austrijos pastabų sukruto visa Europa: patyliukais pasirašomos sutarties pasekmes jausime ilgai (52)

Vokietija kunkuliuoja. Šįkart dėmesio centre atsidūrė Jungtinių Tautų parengta Pasaulinė...

Andrius Tapinas. Laisvas mokytojų laikas – pasityčiokit dar, premjere, jums gerai sekasi (461)

Ilgai galvojau apie tai, ką vakar drėbtelėjo mano valstybės premjeras, o šiandien kaip...

Mokytojų pavyzdžiu seka ir ugniagesiai: ruošiasi protestui (34)

Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga (UGPS) reikalauja kitų metų valstybės biudžete skirti...

„Norfa“ atsitraukia: pirkėjai privertė keisti prekybos tinklo planus (289)

Prieš metus pirmąją parduotuvę be tradicinių kasų atidaręs mažmeninės prekybos tinklas...

Jau visai netrukus visų dirbančiųjų laukia lemtingas apsisprendimas: nuo to priklausys, kokią pensiją gausite (19)

Nuo naujų metų Lietuvoje įsigalios nauja pensijų reforma , kuri jau dabar verčia būsimus...

Erika Vitulskienė parodė visą „plius dydžio“ kolekciją moterims, žinančioms savo vertę (13)

Lapkričio 17 dieną Panevėžyje įvyks mados mugė, kurioje kartu su kitais žinomais Lietuvos...

Pravieniškių „bachūrai“ sulaukė palaikymo iš Alytaus kalinių: zonose – maišto nuotaikos (155)

Pravieniškių pataisos namų darbuotojų bandymas sutramdyti daugybę metų čia vadovavusius...

Vilniaus planuose – visiška Ukmergės gatvės transformacija (124)

Intensyvi ir dažnai spūsčių kaustoma Ukmergės gatvė Vilniuje keisis neatpažįstamai, ją...

Penkios žiemos kelionių kryptys: čia įmanoma suderinti pramogas ir pasiruošimą šventėms

Į parduotuvių lentynas pamažu atkeliaujančios šventinės dekoracijos pranašauja apie...

„Ryto“ naujokas įstūmė Adomaitį į dviprasmišką situaciją (17)

Šiek tiek komiška, jei vertinsime į pasaulio čempionatą jau iškopusių lietuvių akimis, ir...